Tenere extreme ή ktm 890 adv r ?

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Το πήγα λίγο πιο βαθιά; Δεν έχεις άδικο αλλα οπου σταθω βλέπω παλαιότερους να λένε τί να κάνουν οι νεότεροι με το 90% απο αυτούς να είναι ανειδίκευτοι με το θέμα που θα δώσουν συμβουλή.

το βλέπω και εδω μέσα όμως και λεω «καλα ως τί δίνουν συμβουλές στον αλλον που θέλει να επενδυσει 14-15 χιλιάρικα, και γτ αυτός να τους ακούσει»
Συμφωνώ και εγώ , είναι σαν να σου λένε ποια κοπέλα να διαλέξεις .
Αλλά θες και μια βοήθεια αν είσαι στο ξεκίνημα και δεν έχεις ένα μπούσουλα ή σχετική εμπειρία , μπορεί να επιλέξεις λάθος μηχανή μόνο από την εμφάνιση σύμφωνα με τα θέλω σου , που ξεκινώντας να οδηγάς και στην πορεία όταν δεις το πράγμα από μέσα αυτά μπορεί να αλλάξουν .

είμαι στο γκρουπ με τα τενερε και έχω δει αρκετές αγγελίες που τα πουλάνε με λίγα χιλιόμετρα και λένε τελικά θα πάρω tracer . Τελείως λάθος επιλογή δηλαδή εξαρχής γιατί επέλεξε μόνο με την εμφάνιση , ενώ δεν θα πατήσει ούτε σκόνη
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Από την άλλη....γιατί ρωτάει??? :p
Γτ πέρασε ολο τον λαθος προγραμματισμό της παιδείας που αντι για αυτοπεποίθηση μάθαμε το πυθαγώρειο θεώρημα
. Αδερφε αν μας βλέπεις ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γτ πέρασε ολο τον λαθος προγραμματισμό της παιδείας που αντι για αυτοπεποίθηση μάθαμε το πυθαγώρειο θεώρημα
. Αδερφε αν μας βλέπεις ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ
Οκ...με αυτή την λογικη καταργούμε όλα τα καλά της πληροφόρησης γενικά.
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να φιλτράρουμε αυτά που ακουμε-διαβαζουμε και να προχωράμε.
 

fumantsu

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE R
Το πήγα λίγο πιο βαθιά; Δεν έχεις άδικο αλλα οπου σταθω βλέπω παλαιότερους να λένε τί να κάνουν οι νεότεροι με το 90% απο αυτούς να είναι ανειδίκευτοι με το θέμα που θα δώσουν συμβουλή.

το βλέπω και εδω μέσα όμως και λεω «καλα ως τί δίνουν συμβουλές στον αλλον που θέλει να επενδυσει 14-15 χιλιάρικα, και γτ αυτός να τους ακούσει»
Καλώς ή κακώς όλοι έχουν μια άποψη.
Και οι "ειδικοί" αυτό που θα πούν είναι κατά κύριο λόγο με την εμπειρία τους που θα φιλτράρει το τι κρύβεται πίσω από την λέξη χώμα και να κατανοήσει τις ανάγκες σου χωρίς να τις ξέρει.

Επειδή έκανα και κάνω αρκετά αυτή την κουβέντα με γνωστούς και φίλους από διάφορες κατηγορίες (ανθρώπους που πήραν μηχανή και δεν αλλάζουν ούτε μια αλυσίδα και ανθρώπους που κατέβαιναν σε αγώνες enduro).
Στο τέλος υπάρχουν μόνο 2 παράγοντες.
Τι μου αρέσει να καβαλάω και πόσα λεφτά θέλω να επενδύω.

Όλοι οι έμπειροι πραγματικά στο τέλος θα σου πούν, ότι αν θέλεις 1 μηχανάκι να τα κάνει όλα και να συμφέρει δεν γίνεται.
Θέλεις το λιγότερο 2, αλλιώς θα κάνεις παραδοχές και υποχωρήσεις.

Προσωπικά είμαι σε ηλικία, που κατέληξα ότι θέλω στη μηχανή μου να κάνω τις λιγότερες υποχωρήσεις.
Είναι η γκόμενα μου, η ψυχοθεραπεία μου, η ευχαρίστησή μου.
Εκπτώσεις κάνω σε όλα τα υπόλοιπα στην καθημερινότητα μου, δεν θέλω πια να κάνω και στην ευχαρίστησή μου.
Μια ζωή την έχουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Οκ...με αυτή την λογικη καταργούμε όλα τα καλά της πληροφόρησης γενικά.
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να φιλτράρουμε αυτά που ακουμε-διαβαζουμε και να προχωράμε.
Πρόεδρε, ναι στην πληροφόρηση οχι στην παραπληροφόρηση.

και το ξαναγράφω το 90% εδω μέσα έχουμε άλλο επάγγελμα!

Εξιδεικευμένη πληροφορία απο γνώστες, οχι απο μένα που θα του πω «ναι ελα περνάει τα Βαρδούσια αλλα στην Γκιώνα θα ζοριστείς». Δλδ οκ.

το θέμα μου « Να είμαστε οι υπευθυνοι της επιτυχίας μας και της αποτυχίας μας αλλιως δεν το χαιρόμαστε»
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
και το ξαναγράφω το 90% εδω μέσα έχουμε άλλο επάγγελμα!
Έλα τώρα και ο Μάτζικ Μπάμπι έχει το σωστό επάγγελμα αλλά όποιος πάρει στα σοβαρά την κριτική του για αεροδυναμική, για θέση οδήγησης και ανάρτηση ετοιμάζεται για κουβά, γιατί άλλα θωρούν τα μάτια του Λεγκολας και άλλα του Γκιμλι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πρόεδρε, ναι στην πληροφόρηση οχι στην παραπληροφόρηση.

και το ξαναγράφω το 90% εδω μέσα έχουμε άλλο επάγγελμα!

Εξιδεικευμένη πληροφορία απο γνώστες, οχι απο μένα που θα του πω «ναι ελα περνάει τα Βαρδούσια αλλα στην Γκιώνα θα ζοριστείς». Δλδ οκ.

το θέμα μου « Να είμαστε οι υπευθυνοι της επιτυχίας μας και της αποτυχίας μας αλλιως δεν το χαιρόμαστε»
Πληροφόρηση από χρήση, καμμιά φορά είναι καλύτερη από θεωρία ειδικών και επαγγελματιών.
Για παράδειγμα....όταν βάζω κάποιο καινούργιο μοντέλο ελαστικού, ο επαγγελματίας λαστιχας πάντα ρωτάει την αποψη μου για την απόδοση του ελαστικού, γιατι αυτός είναι αδύνατον να δοκιμάσει ελαστικά όπως ένας χρήστης 20-40 χιλι;δων χλμ τον χρονο
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
10 ζευγάρια... Αχ Κούλα


Edit
Ο αλγόριθμος με έχει πρήξει από το πρωί. Ε πια.

Το βίντεο του με το Τ7 είναι μόνο εγκώμια, πράγμα που κάνει την κριτική στο Τ660 ακόμα πιο "δυνατή"

 
Τελευταία επεξεργασία:

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Πληροφόρηση από χρήση, καμμιά φορά είναι καλύτερη από θεωρία ειδικών και επαγγελματιών.
Για παράδειγμα....όταν βάζω κάποιο καινούργιο μοντέλο ελαστικού, ο επαγγελματίας λαστιχας πάντα ρωτάει την αποψη μου για την απόδοση του ελαστικού, γιατι αυτός είναι αδύνατον να δοκιμάσει ελαστικά όπως ένας χρήστης 20-40 χιλι;δων χλμ τον χρονο
βαλε τώρα κάτω πόσοι εχουν ΚΤΜ 890 ή tenere extreme.

Τελος πάντων μακρια απο γέροντες και ΚΤΜ εκτος του 890 adv R
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Γτ πέρασε ολο τον λαθος προγραμματισμό της παιδείας που αντι για αυτοπεποίθηση μάθαμε το πυθαγώρειο θεώρημα
. Αδερφε αν μας βλέπεις ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑΝ
Για μένα είναι ένδειξη ευφυίας κάποιος να συλλέγει απόψεις,να τις διυλιζει,να τις αξιολογεί,να τις κατατάσσει και να μαθαίνει και να αντέχει την αντίθετη αποψη έστω και μέσω της σύγκρουσης.. Μέσω αυτών των σκορπιών εμπειριών και της συζήτησης και της γνώσης που αποκτά με ίδια μέσα να εξελίσσεται και οδεύει προς τη βελτίωση.

Από την αρχαία Ελλάδα μέχρι την σύγχρονη επιχειρηματική δραστηριότητα το brainstorming και η ομαδικη σκέψη και η συλλογή πληροφοριών και η διύλιση τους αποτελεί όχι μόνο ποιοτικό εργαλείο αλλά και ποσοτικό στατιστικό εργαλείο!

Αυτό που προτείνεις εσύ είναι εσωστρέφεια, εγωισμός και απλά αντίδραση για την αντίδραση. Η όλη η φύση ενός φόρουμ από την εποχή ίδρυσης των φόρουμ είναι να είναι δεξαμενές γνώσεως και ανταλλαγής πληροφοριών.

Αν έχεις κρίνει πως το 90% που ακούς εδω είναι λάθος και εσύ είσαι ο κομιστής της πραγματικής γνώσης τότε δώσε μας τη γνώση σου και εναλλακτικά είτε είσαι σε λάθος χώρο που δεν μπορεί να σε καλύψει είτε απλά πας εσύ ανάποδα στο μονόδρομο και κουλαρε που λένε δεν θα σε νουθετήσει κάνεις!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πάντως για να απαντήσω σοβαρά στο αρχικό ερώτημα, ως παθών "άλλο ρωτάω, άλλο καταλαβαίνουν και άλλο απαντάνε"




Φίλε op πάρε το 890R που έχει στοκ στο κεντρικό κατάστημα. Και θα το χαρείς και θα με βγάλεις από την θέση να το κοιτάω κάθε μέρα (τρόπος τού λέγειν, αλλά το κοιτάω). Θα δώσεις όσα λεφτά ζητάνε οι "άσχετοι μην ενοχλήσουν" και θα είναι κούτα, εγγύηση και θα ξέρεις πως ότι έχει είναι από τα χέρια σου.
 

fumantsu

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE R
Πρόεδρε, ναι στην πληροφόρηση οχι στην παραπληροφόρηση.

και το ξαναγράφω το 90% εδω μέσα έχουμε άλλο επάγγελμα!

Εξιδεικευμένη πληροφορία απο γνώστες, οχι απο μένα που θα του πω «ναι ελα περνάει τα Βαρδούσια αλλα στην Γκιώνα θα ζοριστείς». Δλδ οκ.

το θέμα μου « Να είμαστε οι υπευθυνοι της επιτυχίας μας και της αποτυχίας μας αλλιως δεν το χαιρόμαστε»
Συγνώμη αλλά ότι και να του πείς εσύ, την τελική ευθύνη την έχει ο ίδιος.
Ζητάει την γνώμη σου/μας και όχι το τι πρέπει να κάνει.

Εσύ "πρέπει" να του μεταφέρεις όσο καλύτερα μπορείς την οπτική που δε μπορεί να δει ο ίδιος.
Είτε λόγο εμπειρίας, είτε λόγο έρευνας.

Ο ίδιος δεν πρέπει ποτέ να σου ζητήσει την ευθύνη. Εδώ είναι διασκέδαση, όχι δουλειά.

Μην ξεχνάμε ότι η φύση του ανθρώπου είναι να κατανοεί μια πληροφορία όπως μπορείς/ξέρει/θέλει ο ίδιος.


Στην τελική το πόσο χώμα ή ασφάλτο θα πάει και αν του κάνει το μηχανάκι το ξέρει/θα το μάθει μόνο ο ίδιος.

Αγοράζοντας ένα μηχανάκι, υπάρχουν αρκετά πράγματα που πρέπει να δεί μαζί και δεν έχουν αναφερθεί καν.
Ανταλλακτικά, συνεργείο, έξοδα, ανάγκες που καλύπτει. (Δυστυχώς μετράνε πολύ και αυτά)

Ακόμα και εγώ που ανέφερα για ανάρτηση στο T7 ξέρω ότι δε με καλύπτει ούτε του extreme.
Δε με κάλυπτε του 1190 R, και δε με καλύπτει ούτε του CF Moto π.χ.

Υπάρχουν παράγοντες που δεν μπορούμε να δούμε πίσω από ένα πληκτρολόγιο και χωρίς να γνωρίζουμε τον άλλο.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Πάντως για να απαντήσω σοβαρά στο αρχικό ερώτημα, ως παθών "άλλο ρωτάω, άλλο καταλαβαίνουν και άλλο απαντάνε"




Φίλε op πάρε το 890R που έχει στοκ στο κεντρικό κατάστημα. Και θα το χαρείς και θα με βγάλεις από την θέση να το κοιτάω κάθε μέρα (τρόπος τού λέγειν, αλλά το κοιτάω). Θα δώσεις όσα λεφτά ζητάνε οι "άσχετοι μην ενοχλήσουν" και θα είναι κούτα, εγγύηση και θα ξέρεις πως ότι έχει είναι από τα χέρια σου.
Αντε παρτο προλαβαίνεις !!!!!
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Πάντως για να απαντήσω σοβαρά στο αρχικό ερώτημα, ως παθών "άλλο ρωτάω, άλλο καταλαβαίνουν και άλλο απαντάνε"




Φίλε op πάρε το 890R που έχει στοκ στο κεντρικό κατάστημα. Και θα το χαρείς και θα με βγάλεις από την θέση να το κοιτάω κάθε μέρα (τρόπος τού λέγειν, αλλά το κοιτάω). Θα δώσεις όσα λεφτά ζητάνε οι "άσχετοι μην ενοχλήσουν" και θα είναι κούτα, εγγύηση και θα ξέρεις πως ότι έχει είναι από τα χέρια σου.
Και εγω το κοιτουσα μεχρι που δεν το βλεπω πια στο car! Θα παρω ενα τηλεφωνο να δω τι παιζει!
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Παιδια ευχαριστω πολυ σορρυ που δεν απανταω αλλα τρεχω σαν τον βεγγο στην δουλεια, παντως ακουω γνωμες προσεκτικα και φιλτραρω οπως μπορω!
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αντε παρτο προλαβαίνεις !!!!!
ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ (δεν υπάρχει πιά η αγγελία) οπότε ή το πήρε ο φίλος ή άλλος σωτήρας.
(chicken wings με spicy σάλτσα περιμένουν ακόμα, τώρα με έξτρα επικίνδυνη ανάρτηση!!!111!!!ενα!!!)
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
αλλα τρεχω σαν τον βεγγο
Ε τότε δεν χρειάζεσαι μηχανάκι..
Τσάμπα γράφουμε ...

Θες να πούμε για παπούτσια???
Και ποιες σολες είναι καλύτερες???

:p:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Ακόμα και εγώ που ανέφερα για ανάρτηση στο T7 ξέρω ότι δε με καλύπτει ούτε του extreme.
Η αναρτηση του extreme δεν ειναι τοσο οσο η wp στο ktm ε? Αν οχι πλησιαζει καθολου? Νταξει το θεωρω λογικο τα 48αρια καλαμια να ειναι πιο σκληροπυρινικα εξαλλου εχω δει και στα τενερε να βαζουν 48αρια, καποιο λογο θα εχουν
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η ανάρτηση και του απλού, αν δεν είσαι αθλητής σούμο, μάλλον είναι οκ.

Γενικά το Τ7 είναι υπέροχη μοτοσικλέτα, αλλά δεν έχει ηλεκτρονικά. Αυτό ζητούσε ο κόσμος... Και όχι :p

Αν είναι αρκετό για τον Χελιώτη και τον Σπανό (δεν λέω για Ταρές) είναι οκ για όλους.


Το R είναι πολύ σκληρό. Στο orange days ήταν... Ασφάλτινα σκληρό. Στο χώμα θα είναι σκέτη ταλαιπωρία αν δεν είσαι έμπειρος και γρήγορος.


Οπότε αν σου αρέσει το Τ7... Προχώρα και αν μετά ένα χρόνο αλλάξεις γνώμη και το ξεπεράσεις, το 890 δεν πάει πουθενά.
 
Top Bottom