Tenere extreme ή ktm 890 adv r ?

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Καλησπερα παιδια καλως σας βρηκα! Εχω κανει λιγες χωματινες βολτες (γυρω στις 6) με το τρεχον μηχανακι μου και εχω αποφασισει να το αλλαξω με καποιο απο τα δυο μιας και το δικο μου εχει 19αρη τροχο μπροστα και μικρες διαδρομες..
Ειμαι λοιπον αναμεσα σε ενα tenere extreme ή ενα ktm 890 adv r μεταχειρισμενο.. που να παω?
Υγ* Θελω να κανω και τα αλματακια μου και τις τσαχπινιες μου.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλά χιλιόμετρα σε ο,τι και αν επιλέξεις!

Έχεις κλειδώσει σε αυτά τα δύο ή είσαι ανοιχτός σε προτάσεις;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Για μένα από αυτά τα δύο θα πήγαινα στο tenere όχι επειδή είναι καλύτερο αλλά επειδή έχει αποδειχτεί πραγματικό σκυλί στη κακοποίηση.

Παρόλα αυτά θα έβαζα και ένα tuareg στην εξίσωση μου που το θεωρώ πραγματικά πολύ ψαγμενος μηχανάκι για αυτή τη χρήση. Έχει κάνει φοβερή δουλειά η Aprilia.

Όλα αυτά βέβαια με το σκεπτικό πως όντως θες on off και όχι ένα πιο ελαφρύ μηχανάκι να κάνεις πιο εύκολα και απολαυστικά χώματα (ειδικά αν είσαι αρχάριος)
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Ευχαριστω! Ως βασικες επιλογες σκεφτομαι αυτα και σαν μια τριτη επιλογη λιγο πιο τολμηρη με θυσια το δικαβαλο ταξιδακι με το αμορε εχω καποιο 701 με ενα φερινγκ, αλλα δεν εχει ωριμασει καλα μεσα στο μυαλο μου ακομα η τριτη επιλογη..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ευχαριστω! Ως βασικες επιλογες σκεφτομαι αυτα και σαν μια τριτη επιλογη λιγο πιο τολμηρη με θυσια το δικαβαλο ταξιδακι με το αμορε εχω καποιο 701 με ενα φερινγκ, αλλα δεν εχει ωριμασει καλα μεσα στο μυαλο μου ακομα η τριτη επιλογη..
Ωραίες επιλογές είναι όλες δεδομένου ότι υπάρχει χωμάτινη εμπειρία.

Και εγώ στην τενερούκλα θα πήγαινα δεδομένου ότι είναι πιο φιλικό στον αναβάτη και πιο all around σαν σύνολο. Το ΚΤΜ είναι πολεμικό, πρέπει να το δουλέψεις πιο επιθετικά για να σου δώσει αυτό που είναι.
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Ακουγεται γοητευτικο το ατιμο το πολεμικο.. σε ευχαριστω για τα φωτα σας! :friendship:
 

fumantsu

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE R
Η ερώτηση είναι ποιο σου αρέσει εσένα καλύτερα.
Εφόσον δεν υπάρχει εμπειρία και συγκεκριμένες απαιτήσεις.
Στο τέλος πρέπει να σου αρέσει αυτό που καβαλάς.
Ποιο σκυλί και με καλύτερη μεταπωλητικη αξία έχει το tenere.
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Ναι σωστα.. ε η λογικη μου λεει tenere και η καρδια μου 890! Το extreme το οδηγησα 10 λεπτακια και ηταν σαν αλογο κ μου αρεσε.. το 890 δεν εχω καταφερει να το οδηγησω ακομα
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Στην μοτοσυκλέτα εάν δεν χτυπάει καρδιά άστα!!!
Το ktm 890 σε κάνει καλύτερο χωμάτινο οδηγό στα δύσκολα!
Το tenere είναι όντως πιο all around.
Χτύπα οποίο σου αρέσει όπως λέει ο συντροχος παραπάνω
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ακουγεται γοητευτικο το ατιμο το πολεμικο.. σε ευχαριστω για τα φωτα σας! :friendship:
Το πολεμικό σίγουρα ακούγεται γοητευτικό αλλά θέλει συγκεκριμένο τρόπο οδήγησης για να το απολαύσεις. Δεν ξέρω την διάθεση σού να εξελιχθεί σαν οδηγός αλλά αυτά τα δύο είναι πολύ διαφορετικά μηχανήματα. Το ktm είναι σίγουρα πιο καλό στημένο και είναι και πολύ πιο δυνατό οπότε μάλλον δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Για μένα αν αντέχεις χτύπα το πορτοκαλί.
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Σωστοιι! Και θεωρω επειδη το τωρινο μου μηχανακι ειναι το tiger 900 gt το τενερε ισως ειναι λιγο downgrade απο αποψη τεχνολογιας ενω το ktm οχι.. δεν με νοιαζουν τα βοηθηματα οσο το cruise control που εχω συνηθισει.. και τα θερμενομενα γκριπς καλα ειναι που φορας λεπτο γαντακι τον χειμωνα.. αρχιζω και κλεινω
 

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Παρε οποιο σου αρεσει εσενα να το βλεπεις και να θες να πας βολτα ,και οι 2 ειναι πολυ καλες μοτοσυκλετες....η μια ειναι η κορυφαια στην κατηγορια....και το 701 ειναι κουκλι
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να σε ρωτήσω κάτι? Τι χώματα έχεις στο μυαλό σου? Γιατί το μεγάλο το μηχανάκι ειδικά για τον πιο αρχάριο έχει ένα ταβάνι ένα όριο. Απλά στο λέω,αυτά που βλέπεις στα βίντεο από τους επαγγελματίες απέχουν πολύ από αυτά που ίσως νομίζεις πως θα μπορείς να κάνεις.
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Να σε ρωτήσω κάτι? Τι χώματα έχεις στο μυαλό σου? Γιατί το μεγάλο το μηχανάκι ειδικά για τον πιο αρχάριο έχει ένα ταβάνι ένα όριο. Απλά στο λέω,αυτά που βλέπεις στα βίντεο από τους επαγγελματίες απέχουν πολύ από αυτά που ίσως νομίζεις πως θα μπορείς να κάνεις.
Μεχρι τωρα εχω κανει την Λειβαδια και 2 φορες το αττικα του χελ αλλη μια τον γυρω της παρνηθας και αλλη μια με καποια παιδια μια βολτα στην ευβοια που ισως ειναι και στο φορουμ.. με αρκετα πιο δρομισιο μηχανακι απο αυτα που κοιταω και το ιδιο βαρυ.. καταλαβαινω τι εννοεις, μπορει να δοκιμασω ενα μηχανακι 100-150 κιλα και να ειναι εντελως διαφορετικη εμπειρια ε;
 

fumantsu

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE R
Λόγο βάρους δε θα είναι εύκολο σε χωμάτινες διαδρομές και θέλει πολύ τεχνική γνώση.
Αν θέλεις Enduro δε σου κάνει κανένα μηχανάκι από τα 2. Θέλεις πολύ λιγότερο βάρος.

Το tenere θέλει αναβάθμιση για να μπει χώμα και παραπάνω εμπειρία και τεχνική.

Αλλά ξαναλέω πρέπει να γουστάρεις να καβαλάς. Αν το γουστάρεις θα φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου. Αν δε το γουστάρεις δε θα το φέρεις στα μέτρα και δε θα ασχοληθείς.
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Λόγο βάρους δε θα είναι εύκολο σε χωμάτινες διαδρομές και θέλει πολύ τεχνική γνώση.
Αν θέλεις Enduro δε σου κάνει κανένα μηχανάκι από τα 2. Θέλεις πολύ λιγότερο βάρος.

Το tenere θέλει αναβάθμιση για να μπει χώμα και παραπάνω εμπειρία και τεχνική.

Αλλά ξαναλέω πρέπει να γουστάρεις να καβαλάς. Αν το γουστάρεις θα φέρεις το μηχανάκι στα μέτρα σου. Αν δε το γουστάρεις δε θα το φέρεις στα μέτρα και δε θα ασχοληθείς.
Γιαυτο λεω το extreme, γιατι λεει οτι εχει αναρτησεις απο το raid.. φυσικα και μου αρεσει πολυ να καβαλαω και δεν κουραζομαι με τιποτα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Το tenere θέλει αναβάθμιση για να μπει χώμα και παραπάνω εμπειρία και τεχνική.
Τι είδους αναβάθμιση θέλει το τενερε για να μπει χώμα;
 
Top Bottom