Tenere extreme ή ktm 890 adv r ?

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Νομίζω ότι μπερδεύουν αρκετοί το χόμπυ με δουλειά.

Αν καβαλάς την μηχανή για χόμπυ η αξιοπιστία έρχεται σε δεύτερη μοίρα και σε πρώτη η διασκέδαση.

Αν καβαλάς την μηχανή για δουλειά, η αξιοπιστία έρχεται σε πρώτη μοίρα.

Αυτές οι γραμμές και το ποσοστό τους είναι διαφορετικό για τον καθένα.
όπως το πες. Πρώτος αν έκανα καθημερινά 50-60+χλμ commuting θα είχα πάρει ένα NC750 για την οικονομία και την αξιοπιστία.

Αλλά ο άλλος να γουστάρει ΚΤΜ για το σαβ/κο του να το απολαυσει και να φοβηθεί οτι θα χαλάσει. Υπερβολή και άσκοπη φοβία. Στη τελική τα πάθη πληρώνονται αν του βγει και λίγο πιο ακριβά.
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
Νομιζω πως το τενερακι ειναι περισσοτερο για μενα καθως κανω γυρω στις 10.000 χλμ τον χρονο, πραγμα που το καθιστα οικονομικοτερο και στο κοστος συντήρησης μακροπροθεσμα εκτος απο το αγορας.. παρ ολα αυτα θα προσπαθησω να βρω σε καλη κατασταση ενα 890ρ .. θα παω να δω ενα που εχω δει στην ηλιουπολη σημερα-αυριο αλλα φαινεται ταλαιπωρημενο και δεν ξερω κατα ποσο θα αξιζει. Αν δεν βρω καποιο καλο κτμ συντομα δοκιμαζω το 700extreme! (Χαχαχα πεθαινω με τις παρομοιωσεις σας!)
 

Anastasis

Μέλος
Όνομα
Anastasis
Μοτό
Tiger900gt
εδω στο μεγκα τεστ στο 40.10 λεπτο λεει γνωμη για tuareg και με ειχε αποθαρρύνει απο οταν το ειχα πρωτοδει
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
εδω στο μεγκα τεστ στο 40.10 λεπτο λεει γνωμη για tuareg και με ειχε αποθαρρύνει απο οταν το ειχα πρωτοδει
Είδα το βίντεο στη στιγμή που σχολιάζει το tuareg...μου φάνηκε μεγάλη μπούρδα, εντελώς αόριστο σχόλιο, χωρίς καμία τεκμηρίωση.

Λέει δλδ με λίγα λόγια αν κατάλαβα καλά από αυτά που άκουσα στο βίντεο, ότι επειδή η Aprilia δεν έχει χώσει λεφτά σε έναν Paul Tarres να τρέχει όπου υπάρχει αγώνας rally δεν είναι το ίδιο καλή στο χώμα με το tenere.

Και μετά στο σχολιασμό του tenere λέει αυτό που ξέρουμε όλοι, ότι το μηχανάκι είναι ψηλόβαρο, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για κάποιον που ξέρει να οδηγάει στο χώμα... :hh:

Εγώ έχω να πω από την λίγη ώρα που έχω οδηγήσει tuareg και tenere σε άσφαλτο και χώμα ότι το tuareg είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο πακέτο, με τεχνολογία, αναρτησάρες και ωραίο γκάζι που έχει φοβερό ήχο από το φιλτροκούτι του και με βόλεψε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο σε στοκ μορφή όταν σηκώθηκα όρθιος.

Προσπάθησε να τα οδηγήσεις και τα 3 πριν πάρεις κάποια απόφαση
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Μήτσε αν είσαι από τους ελάχιστους που παντρεύτηκαν την πρώτη τους αγάπη στα 18 ξέρω 'γω και ζουν ακόμα χαρούμενοι... Θερμά συγχαρητήρια.


Προσωπικά το "αυτό με το οποίο αγόρασες, με αυτό θα πεθάνεις" δεν το βλέπω και πολύ λογικό γενικότερα στα οχήματα για πολλούς λόγους.
Η ζωή είναι μικρή για να έχεις βαρετά μηχανάκια και άσχημες γκόμενες,κ άπαξ κ παντρευτηκαμε γυναίκα Ε όχι να παντρευτούμε και μηχανή,αλλιώς ας μας φτιάξει από τώρα ο μανιακ το μάρμαρο να τελειώνουμε
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Και τώρα είμαστε καλά, παλαιότερα θα είχες ήδη ψωνίσει GS.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Έτσι για τη κουβέντα -και την εσωτερική σύγκριση μόνο- να γράψω πως τα WORLD RAID/RALLY με 16 λίτρα βενζίνης στα ντεπόζιτα του (χωράει 23 αλλά εδώ για την άσκηση βάζω όσα έχει το απλό Tenere 700) έχει πολύ καλύτερο στήσιμο από το απλό, λόγω αναρτήσεων (και ποιοτικότερες και με μεγαλύτερες διαδρομές) και λόγω χαμηλότερου κέντρου βάρους (τα ντεπόζιτα του κατεβαίνουν σημαντικά χαμηλότερα).

Σημείωση: Όταν λέτε βαρετά μηχανάκια ποια εννοείτε ρε παιδιά; Γιατί εγώ δε θεωρώ κανένα από αυτά που συζητάμε βαρετό.
Το KTM οκ είναι ΚΤΜ (δεν το συζητάμε), αλλά τα Tenere και Tuareg δεν έχουν και τόσο μεγάλη απόσταση για διασκέδαση.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Είδα το βίντεο στη στιγμή που σχολιάζει το tuareg...μου φάνηκε μεγάλη μπούρδα, εντελώς αόριστο σχόλιο, χωρίς καμία τεκμηρίωση.

Λέει δλδ με λίγα λόγια αν κατάλαβα καλά από αυτά που άκουσα στο βίντεο, ότι επειδή η Aprilia δεν έχει χώσει λεφτά σε έναν Paul Tarres να τρέχει όπου υπάρχει αγώνας rally δεν είναι το ίδιο καλή στο χώμα με το tenere.

Και μετά στο σχολιασμό του tenere λέει αυτό που ξέρουμε όλοι, ότι το μηχανάκι είναι ψηλόβαρο, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα για κάποιον που ξέρει να οδηγάει στο χώμα... :hh:

Εγώ έχω να πω από την λίγη ώρα που έχω οδηγήσει tuareg και tenere σε άσφαλτο και χώμα ότι το tuareg είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο πακέτο, με τεχνολογία, αναρτησάρες και ωραίο γκάζι που έχει φοβερό ήχο από το φιλτροκούτι του και με βόλεψε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο σε στοκ μορφή όταν σηκώθηκα όρθιος.

Προσπάθησε να τα οδηγήσεις και τα 3 πριν πάρεις κάποια απόφαση
Άμα έχωνε η yamaha όλα τα λεφτά που έχει δώσει σε promotion και ινφλουενσα και marketing στο R&D της να βγάλει μια αναβάθμιση του CP2 και να αναθεωρήσει λίγο την κατανομή βάρους θα είχε φτιάξει ένα βελτιωμένο Tenere εκει που έπρεπε. Προς το παρόν έχει μείνει πίσω απο τον ανταγωνισμό και φαίνεται στο δρόμο αυτό.

Η ζωή είναι μικρή για να έχεις βαρετά μηχανάκια και άσχημες γκόμενες,κ άπαξ κ παντρευτηκαμε γυναίκα Ε όχι να παντρευτούμε και μηχανή,αλλιώς ας μας φτιάξει από τώρα ο μανιακ το μάρμαρο να τελειώνουμε
μίλησες τη γλώσσα της αλήθειας!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Νομίζω για αλλά μηχανάκια βαρεσε η καμπάνα...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Να επιλέξεις μονος , σιγα μην γίνει και δημοψήφισμα.
Μην συμβουλεύεσαι αγνώστους αδερφε χριστιανέ.
Ο καθένας το μακρυ του και το κοντό του.
Εγώ ταυτίζομαι με αυτήν την άποψη (για τον εαυτό μου) αλλά φαίνεται πως υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που νιώθουν την ανάγκη να διαβάσουν επιχειρήματα και αυτό μπορώ να το καταλάβω.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να επιλέξεις μονος , σιγα μην γίνει και δημοψήφισμα.
Μην συμβουλεύεσαι αγνώστους αδερφε χριστιανέ.
Ο καθένας το μακρυ του και το κοντό του.
Αφήστε μωρέ τον κόσμο να είναι εξωστρεφής,περίεργος, συλλέκτης πληροφοριών και να κάνει την έρευνα του. Δεν θα πάει κανείς να του βάλει το πιστόλι στο κρόταφο τι θα αγοράσει. Στη τελική ακόμα και το παιχνίδι τα προκαταρκτικά μέχρι την αγορά έχουν κι αυτά το γουστο τους.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η ζωή είναι μικρή για να έχεις βαρετά μηχανάκια και άσχημες γκόμενες,κ άπαξ κ παντρευτηκαμε γυναίκα Ε όχι να παντρευτούμε και μηχανή,αλλιώς ας μας φτιάξει από τώρα ο μανιακ το μάρμαρο να τελειώνουμε
Από που ξεκινάμε τα μεγάλα ονοφ όμως, μας διαβάζει ο Αλ και τρώει τα νύχια του από την αγωνία. Να πας από τα χαμηλών λιπαρών Τ7 και Τ660 στην νταρντάνα ΑΤ1100 ή να ξεκινήσεις ανάποδα; Γιατί πιο χοντρές μόνο ο Ηλίας, οι υπόλοιποι ντρεπόμαστε να μας δουν οι φίλοι μας με δαύτες.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Από που ξεκινάμε τα μεγάλα ονοφ όμως, μας διαβάζει ο Αλ και τρώει τα νύχια του από την αγωνία. Να πας από τα χαμηλών λιπαρών Τ7 και Τ660 στην νταρντάνα ΑΤ1100 ή να ξεκινήσεις ανάποδα; Γιατί πιο χοντρές μόνο ο Ηλίας, οι υπόλοιποι ντρεπόμαστε να μας δουν οι φίλοι μας με δαύτες.
Γιάννη και οι τσουποτες έχουν τη χάρη τους,;ντε βάζω και τις άσχημες.αλλα όχι με μια ρε φίλε δεν θα άντεχα τη συγκίνηση!
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Εεεεεεεεεεεε... What???
Το πήγα λίγο πιο βαθιά; Δεν έχεις άδικο αλλα οπου σταθω βλέπω παλαιότερους να λένε τί να κάνουν οι νεότεροι με το 90% απο αυτούς να είναι ανειδίκευτοι με το θέμα που θα δώσουν συμβουλή.

το βλέπω και εδω μέσα όμως και λεω «καλα ως τί δίνουν συμβουλές στον αλλον που θέλει να επενδυσει 14-15 χιλιάρικα, και γτ αυτός να τους ακούσει»
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το πήγα λίγο πιο βαθιά; Δεν έχεις άδικο αλλα οπου σταθω βλέπω παλαιότερους να λένε τί να κάνουν οι νεότεροι με το 90% απο αυτούς να είναι ανειδίκευτοι με το θέμα που θα δώσουν συμβουλή.

το βλέπω και εδω μέσα όμως και λεω «καλα ως τί δίνουν συμβουλές στον αλλον που θέλει να επενδυσει 14-15 χιλιάρικα, και γτ αυτός να τους ακούσει»
Από την άλλη....γιατί ρωτάει??? :p
 
Top Bottom