ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Εναλλακτικα κανε ενα τηλ και στο παλικαρι εδω https://www.facebook.com/ZEFOS-WORKS-ΣΕΛΕΣ-ΜΟΤΟ-231764736995893/
ειχα φτιαξει τα σελακια του cbf πριν απο κανα χρονο στο Ζεφο ,μετα απο προτροπη φιλου απο Αθηνα
και πριν λιγο καιρο, του στειλα και μου εφτιαξε τη σελα του ktm και εμεινα υπερ του δεοντος ευχαριστημενος
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Παίδες για άλλη μια φορά θέλω την βοήθειά σας.Έβγαλα το αντλιακι για να βάλω το νέο.Είχε διαροή λαδιού κινητήρα απο την τσιμούχα.Μπορεί να βγεί χωρίς να λύσω απο την άλλη μεριά τον συμπλέκτη;
Επίσης αφού το έλυσα θέλω να καθαρίσω και το clutch oil jet.Το ξεβίδωσα αλλά δεν έχω τρόπο να το βγάλω απο την τρύπα.Καμιά ιδέα;
Ευχαριστώ.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Εναλλακτικα κανε ενα τηλ και στο παλικαρι εδω https://www.facebook.com/ZEFOS-WORKS-ΣΕΛΕΣ-ΜΟΤΟ-231764736995893/
ειχα φτιαξει τα σελακια του cbf πριν απο κανα χρονο στο Ζεφο ,μετα απο προτροπη φιλου απο Αθηνα
και πριν λιγο καιρο, του στειλα και μου εφτιαξε τη σελα του ktm και εμεινα υπερ του δεοντος ευχαριστημενος
Για τι τιμη μιλάμε στο περίπου η αλλαγή; Εγώ έχω το 990 του '09. Και το ψιλοσκεφτομαι πλέον να κάνω κάτι με τη σέλα μιας και κουράζει και την σύζυγο λιγάκι.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σπύρο @Spyrious για ρίξε μια ματιά εδώ...#30 #43
Στο δικό μου το είχα βγάλει βάζοντας λίγη κόλλα για πόστερ (σαν πλαστελίνη ενα πράμα) στην μύτη απο ενα κατσαβίδι,κόλλησε-βγήκε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Παίδες για άλλη μια φορά θέλω την βοήθειά σας.Έβγαλα το αντλιακι για να βάλω το νέο.Είχε διαροή λαδιού κινητήρα απο την τσιμούχα.Μπορεί να βγεί χωρίς να λύσω απο την άλλη μεριά τον συμπλέκτη;
Επίσης αφού το έλυσα θέλω να καθαρίσω και το clutch oil jet.Το ξεβίδωσα αλλά δεν έχω τρόπο να το βγάλω απο την τρύπα.Καμιά ιδέα;
Ευχαριστώ.
Εγώ σύνδεσα ένα καλαμάκι στην ηλεκτρική σκούπα για να το ρουφήξω αλλά η σκούπα δεν ήταν καλή.. Έσταξα λιωμένο πλαστικό με το πιστολάκι(δεν θυμάμαι πως το λένε,αν δεν κατάλαβες θα στο εξηγήσω) στην λεπτή μεριά από μια μύτη
το έβαλα μέσα και το τράβηξα.. Είναι κάπως "επικίνδυνο" πρόσεχε αν το κάνεις έτσι. Θα υπάρχουν και άλλοι τρόποι περίμενε λίγο να σου πουνε εμένα αυτή τι στιγμή δεν μου έρχεται κάτι..

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είστε υπέροχοι!!!Για την τσιμούχα καμια ιδέα;Βγαίνει με κάποιο τρόπο χωρίς να βγάλω συμπλέκτη;
Εκεί που βρίσκεται θεωρώ οτι είναι μονόδρομος αυτό...#602
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Μπατονετα με λιγο γρασσο στη ακρη της και τσουπ βγηκε.
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Για τι τιμη μιλάμε στο περίπου η αλλαγή; Εγώ έχω το 990 του '09. Και το ψιλοσκεφτομαι πλέον να κάνω κάτι με τη σέλα μιας και κουράζει και την σύζυγο λιγάκι.
Κανα 60αρι αλλα παρε τηλ να συνεννοηθείς τι ακριβως θελεις
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Βρήκα μόνο το makina αλλά δεν έχει πολλά αντ/κά.Αυτά για παράδειγμα δεν τα έχει.
πλεον τωρα ολοι κρατανε σε στοκ μονο τα απολυτως κινησημα parts. με τον αριθμο πλαισιου σου παραγγελεις αυτο που θες και σου ερχεται στην πορτα σου με αντικαταβολη. ετσι πηρα ενα φτερο που εψαχνα απο την KTM MIMIKOS στην χαλκιδα. φιλικοι και παντα εξυπηρετικοι...
 

chaosm

Μέλος
Γάτε μήπως ξέρεις το μπλε χρώμα στους λαιμούς τι σημαίνει; φτωχό καύσιμο; μιλάμε για καρμπυρατερ (όχι το δικό μου)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γάτε μήπως ξέρεις το μπλε χρώμα στους λαιμούς τι σημαίνει; φτωχό καύσιμο; μιλάμε για καρμπυρατερ (όχι το δικό μου)
Ισως...αλλά όχι απαραίτητα.
Απο θερμοκρασίες είναι ,αλλά εμφανίζεται σε πολλούς λαιμούς ,με αιτία κάποια χημική αντίδραση του υλικού της επίστρωσής τους.
Δεν γνωρίζω ακριβώς να στο εξηγήσω ,γιατί δε έχω ασχοληθεί.
 

parpaul

Μέλος
Όνομα
Παύλος
Μοτό
KTM990 Adventure
Παιδιά καλό μεσημέρι, για αντικατάσταση λαδιού μηχανής σε 990 Adv '06 θέλω να παραγγείλω τα απαραίτητα ανταλλακτικά γι' αυτή
την εργασία έτσι θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πεί αν η παρακάτω λίστα με ανταλλακτικα είναι εντάξει ή χρειαζεται αλλαγή:

CHAPTER - CLUTCH COVER

ITEM CODE DESCRIPTION QTY
6 60030012050 MOLDED RING 1,8 X 2,5 VAMAC 03 1
CHAPTER - ENGINE CASE
ITEM CODE DESCRIPTION QTY
5 0770400025 O-RING 40,00 X 2,50 NBR 70 1
11 58038017100 CU-SEAL RING DIN 7603-22 X 27 X 2 1
CHAPTER - LUBRICATING SYSTEM
ITEM CODE DESCRIPTION QTY
9 58038022000 CU-SEAL RING DIN 7603-12 X 18 X 1,5 1
19 60038018000 GASKET FOR OIL FILTER HNBR 03 1
61 60038015000 OIL FILTER 03 1
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Είστε υπέροχοι!!!Για την τσιμούχα καμια ιδέα;Βγαίνει με κάποιο τρόπο χωρίς να βγάλω συμπλέκτη;
Αμα καταστρεψεις την παλια βγαινει
 
Top Bottom