ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
μερες τωρα το εβλεπα και ελεγα ...τωρα θα μου την κανει , τωρα θα μου την κανει..


και επειδη απο κατι τετοια ειμεθα ψιλιασμενοι εμεις οι πορτοκαλι , αγοραστηκε το εξης σετ επισκευης
50302032000


και επειδη θα το σκαλιζα λιγο ακομα, ειπα να παρω και το εξης
0760091862
SHAFT SEAL RING 9X18X06 8-NBR


Λαδακι MAGURA και ξεκιναμε βγαζουμε καπακι , ρουφαμε υγρο με συριγγουλα και βγαζουμε μανετα


ξεβιδωνουμε το σωληνακι υψηλης , ευκολα ... και μετα τον αισθητηρα με προσοχη
αφαιρουμε εντελως απο το τιμονι την τρομπα και..... οντως μετα απο 53.000χλμ θελει μια επισκευη..
η αληθεια να λεγεται


οτι βγαλαμε στον παγκο για καθαρισμο και περιποιηση


αριστερα το σετ επισκευης , δεξια αυτα που ηταν πανω ...


τα εργαλεια εως τωρα .


καθαριζουμε καλα την τρομπα
πριν




μετα




λαδωνουμε με MAGURA BLOOD το εμβολακι και τον θαλαμο της τρομπας και ξεκιναμε την τοποθετηση


πρεπει να πιεζουμε το εμβολακι στο θαλαμο κατα την διαρκεια της τοποθετησης σε ολη την διαδρομη
χρησιμοιηστε ενα κλειδι ταυ ..το παπαρακι το μεταλλικο ειναι αιτια να ξεκινησεις να "στολιζεις" Φεβρουαριο μηνα
ευτυχως που υπηρχε τσιμπιδα...

βαζουμε το πλαστικο προστατευτικο και βιδωνουμε στο τιμονι..
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
Παμε στο δυσκολο τωρα ...ξεβιδωνουμε την κατω τρομπα ..και διαπιστωνουμε το εξης ..


οκ θελει περιποιηση ! υπαρχει διαρροουλα σε αρχικη κατασταση , αλλα παιζει να μας την κανει..




τα βγαζουμε ολα και με σειρα ..τα καθαριζουμε και περιμενουν


γυρναμε την μοτοσυκλετα στο μονο σταντ (για να μην χυθουν λαδακια) και παμε απο την μερια της καμπανας , βγαζουμε ποδοφρενο
αφαιρουμε προστατευτικο, ξεβιδωνουμε καπακι


ξεβιδωνουμε τις 6 βιδες με τα ελατηρια (τις οποιες οταν τις ξαναβιδωσουμε χρησιμοποιουμε δυναμοκλειδο με 1,1 kg ή 11nw/m)
κανουμε και ενα τσεκ με την ευκαιρια στους δισκους


τραβαμε με προσοχη το ωστηριο προς τα εξω και οχι ολη την διαδρομη ,ωστε να ελευθερωθει απο την αλλη
πλευρα το μεταλλικο τσιμουχακι. οσο περισσοτερο το βγαζουμε προς τα εξω, τοσα περισσοτερα λαδια
θα χασουμε ..Εδω να σημειωσω πως σε KTM απο το 2005 και πισω εχει αντικατασταθει το ωστηριο
με partNo 60032054300 απο το συγκεκριμενο με partNo 60032054400 . Οσοι δεν το εχουν αντικαταστησει καλο
ειναι με την πρωτη ευκαιρια να το κανουν (κοστος 24ε) .


το τσιμουχακι μπαινει σχεδον κουμπωτο ,βαζουμε και μια ιδεα γρασσο , δινουμε ιδιαιτερη προσοχη στο μικρο πυρακι , το οποιο ειναι
ικανο να σου σπασει τα ....αυτα ντε...


βιδουμε παλι πισω οτι βγαλαμε ... την βαση της τρομπας , την τρομπα , τον οδηγο αλυσιδας κτλ




Ομοιως κλεινουμε και απο την αλλη πλευρα την καμπανα ..και παμε να βαλουμε υγρα ...
Χρησιμοιουμε συριγγα και ενα γερμανοπολυγωνο για το πατα , ανοιξε , κλεισε


καθαριζουμε το κυκλωμα , μεχρι στο δοχειο της τρομπας εχουμε αυτη την εικονα .


κλεινουμε καπακι και μετα απο 3 ωρες και κατι ειμαστε πανετοιμοι !
συνολικο κοστος
39 ευρω (κιτ επισκευης και τσιμουχα)
λαδακι ειχα (12 ευρω )
Αυτα
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
Τελος , θα ηθελα να συμπληρωσω ....
Αγαπητοι καντε μια χαρη στις μοτοσυκλετες σας , αλλαζετε συχνοτερα το γαμωλαδακι στην τρομπα του συμπλεκτη
το κοστος ειναι πολυ μικρο , ενα μπουκαλακι 12 ευρω κανει 6-7 αλλαγες ..Θα δειτε ποση μπιχλα μαζευει σε πολυ
λιγο χρονο .. ετσι μειωνεται στο ελαχιστο η οποιαδηποτε φθορα και αυξανεται ο χρονος ζωης της . Ειδικα οσοι
μενουμε στο Lekanopedio Attikis aka LA ...Magura Blood βαζουμε ετσι....!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Παιδια... νομιζω οτι με μια τηλεφωνικη παραγγελια ειστε κομπλε.
Περνεις τηλ. Παραγγελνεις τα πληρωνεις και σου τα στελνουν.
Εμενα το μαγαζι που παω ετσι κανει....
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
Μια παρατηρηση ...
κατα το λυσιμο της καμπανας και παρατηρωντας τους δισκους διαπιστωσα το παρακατω


τι βλεπουμε εδω ? ειναι το ζυγισμα των δισκων (μεταλλικων και φιμπερ) ....Οπως διακρινετε στην φωτο οι δισκοι
εχουν μπει κατα βουληση του μαστορη , ( κοιταμε τις εγκοπες - σημαδια ζυγισματος ) δηλαδη οπως γουσταρε - βολευε - σαν τετρις ..λαθος , λαθος , λαθος
που δυστυχως το ανακαλυψα σε μεταγενεστερο χρονο ...πληρωμενη εργασια ετσι! σε μαστορη απο τους καλους
Ειχα αλλαξει τους φιμπερ πριν απο λιγο καιρο και ειχαμε πει με τον μαστορη τον πρωτο τον μεταλλικο επειδη
εκανε πατουρα στο δακτυλιδι belleville να τον τραμπαρει ενδιαμεσα με καποιον αλλο ..οκ μεχρι εδω !
στους φιμπερ δισκους ο πρωτος και ο τελευταιος εχουν αλλο υλικο τριβης εξωτερικα και αλλο εσωτερικα
και εχει να κανει κυριως με υλικο που τριβεται . Ο τυπος οχι απλα δεν το εκανε αλλα τους εβαλε αναποδα και αζυγιστους !
και ελεγα γιατι ακουγεται η καμπανα ? ....εξω ολοι και τοποθετημενοι σωστα οπως προβλεπει η ΚΤΜ (κατι ξερουν αυτοι)
και ο πρωτος μια θεση πισω ...δηλαδη οπως παρακατω


Αποτελεσμα ? λιγοτεροι κραδασμοι , καλυτερο ζυγισμα , σε συνδυασμο με την επισκευη του συμπλεκτη ..
Πηραμε χαρα σημερα

Τελικα τα KTM ΔΕΝ χαλανε !!!!
Τα χαλανε !!! Αχρηστοι

Αυτα
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Τελικα τα KTM ΔΕΝ χαλανε !!!!
Τα χαλανε !!! Αχρηστοι

Αυτα
Ετσι ρε φίλε...πες τα...μην τα λέω μόνο εγώ ,κ με λένε περίεργο.:cool:

1 στους 100 ...και αν...θα ασχοληθεί με το μηχανάκι σου ,με τον προβλεπόμενο τρόπο ,κ θα αφιερώσει τον προβλεπόμενο χρόνο.
Αν τον έχεις βρεί αυτόν το έναν ...καλώς...αν δεν...θα χαλάσει το παλιοΚαΤέΜ...


Πάντως ,όπως κ να'χει ,για κάποιον που πιάνουν τα χέρια του ,κι έχει χρόνο-χώρο-εργαλεία ,η προσωπική ενασχόληση με την μοτοσυκλέτα του ,έχει αξία ανεκτίμητη για την μοτοσυκλέτα ,και είναι ταυτόχρονα ,η καλύτερη ψυχο-θεραπεία ,για τον αναβάτη-ιδιοκτήτη της. ;)


ΥΓ: Ωραία δουλειά έκανες. :yes:
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
Γατε η ιστορια ειναι λιγο πολυ χιλιοειπωμενη , τα KTM ειναι μοτοσυκλετες φτιαγμενες για ινδιανους , αντεχουν τα παντα
το μονο που δεν αντεχουν ειναι τα μαστορια , εχω δει σκηνικα να αλλαζουν λαδια με τραβηγμενα τεποζιτα ,
να βαριουνται να εξαερωσουν μπροστινα και να κλανουν , να ρυθμιζουν βαλβιδες με το ματι , να βαζουν τακακια οτι να, ναι,
να κλεισει το μηχανακι να φυγει ...Κατι πηγε να γινει με τα Orange Points αλλα ...εγω πραγματικα στεναχωριεμαι για τα παιδια
που καβαλανε τα καινουργια 1190, 1290 και ειναι ομηροι κατα καποιο τροπο του δικτυου!ποσοι προλαβαν και εκαναν σεμιναρια
πανω στα καινουργια μοτερ ? δεν θα μαθουμε ποτε . Οποτε ναι θα ασχοληθω , παρολο που δεν εχω χρονο και θα μοιραστω με αλλους
οτι μπορω ...!
τα ΚΤΜ ΔΕΝ χαλανε !
τα χαλανε ! Αχρηστοι
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μάστορα ζωγράφισες...!!!:thanx:
 

Dimor

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης.
Μοτό
KTM 990 Adv. 06
τι βλεπουμε εδω ? ειναι το ζυγισμα των δισκων (μεταλλικων και φιμπερ) ....Οπως διακρινετε στην φωτο οι δισκοι
εχουν μπει κατα βουληση του μαστορη , ( κοιταμε τις εγκοπες - σημαδια ζυγισματος ) δηλαδη οπως γουσταρε - βολευε - σαν τετρις ..λαθος , λαθος , λαθος
..........................................................
......................................................εξω ολοι και τοποθετημενοι σωστα οπως προβλεπει η ΚΤΜ (κατι ξερουν αυτοι)
και ο πρωτος μια θεση πισω ...δηλαδη οπως παρακατω
Αποτελεσμα ? λιγοτεροι κραδασμοι , καλυτερο ζυγισμα , σε συνδυασμο με την επισκευη του συμπλεκτη ..
Πηραμε χαρα σημερα

Τελικα τα KTM ΔΕΝ χαλανε !!!!
Τα χαλανε !!! Αχρηστοι

Αυτα

Απόλυτο δίκιο, όντως τα ΚΤΜ δεν χαλάνε....ΤΑ ΧΑΛΑΝΕ.
Ούτε από πτώσεις, ούτε από τίποτα.
Απίστευτα εργαλεία.
Σύντομα θα ελέγξω και το δικό μου για τούς δίσκους του και όλο το συμπλεκτομάνι.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Γατε η ιστορια ειναι λιγο πολυ χιλιοειπωμενη , τα KTM ειναι μοτοσυκλετες φτιαγμενες για ινδιανους , αντεχουν τα παντα
το μονο που δεν αντεχουν ειναι τα μαστορια , εχω δει σκηνικα να αλλαζουν λαδια με τραβηγμενα τεποζιτα ,
να βαριουνται να εξαερωσουν μπροστινα και να κλανουν , να ρυθμιζουν βαλβιδες με το ματι , να βαζουν τακακια οτι να, ναι,
να κλεισει το μηχανακι να φυγει ...Κατι πηγε να γινει με τα Orange Points αλλα ...εγω πραγματικα στεναχωριεμαι για τα παιδια
που καβαλανε τα καινουργια 1190, 1290 και ειναι ομηροι κατα καποιο τροπο του δικτυου!ποσοι προλαβαν και εκαναν σεμιναρια
πανω στα καινουργια μοτερ ? δεν θα μαθουμε ποτε . Οποτε ναι θα ασχοληθω , παρολο που δεν εχω χρονο και θα μοιραστω με αλλους
οτι μπορω ...!
τα ΚΤΜ ΔΕΝ χαλανε !
τα χαλανε ! Αχρηστοι
κωστα,εγω το κατω τσιμουχακι το αλλαξα,αλλα δεν ελυσα καπακι δισκων κτλπ.απλως κατστρεψα το παλιο...καγκουρας ετσι....:D:D:D:D:D
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Τελικα γνωρίζει κανεις τον λογο που δεν παραμένει μονιμα αναμενο πια το λαμπάκι της ρεζέρβας?
Μου συμβαίνει και εμένα. Ανάβει κάνεις μια σουζίτσα σβήνει, ανάβει πάλι άντε άλλη μία ξανασβήνει. Μελετημένο...


Θα ρωτησω και εγω γτ αυτός εκει που ρώτησε του ειπαν οτι το έμβολο μονο του δεν υπάρχει ! Αν εχει τυχει σε κανέναν και εχει πάρει το κιτακι αυτο για τι κοστος μιλάμε ;;
Άλλξα κιτ για πίσω φρένο περίπου 26€ απο ΚΤΜ.
 

martinacos

Μέλος
Όνομα
anestis
Μοτό
Ktm 950 adventure
Καλησπέρα παιδιά. Έχω μια ερώτηση...Είμαστε νόμιμοι με τους σιγαστήρες σε akrapovic αλλά χωρίς καταλύτη?Σκέφτομαι να καταργήσω το sas σε 950 '04 οπότε δεν θα μπορώ να του βάλω τις μανίσιες πάνω . Αν ναι,να το βγάλω αύριο γιατί το έχω ανοιχτό για βαλβίδες οπότε είναι ευκαιρια.Μπορεί να ταξιδέψει εξωτερικό?
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Καλησπερα κι απο εμενα
Αφου λοιπον εχουν αντικατασταθει τα κατωθι




και ολα βαινουν καλως:)
παρατηρω οτι κουμπωνοντας 1η και καποιες φορες κανοντας καποια αλλαγη ταχυτηταςσε σχετικα υψηλες στροφες(οχι απαραιτητο αυτο)
το σασμαν κοπαναει...το κρακ το δυνατο που λεμε..
clutch oil jet δε καθαρισα ακομη,θα το κανω εντος των ημερων
αλλα οταν ειναι στο διπλο σταντ και ζεστο,κουμπωνοντας 1η και με πατημενο συμπλεκτη και χωρις να τον αφησω καθολου, ο τροχος περιστρεφεται αργα μεν
αλλα περιστρεφεται....
καποια γνωμη καποιος?επισης να αναφερω οτι ο συμπλεκτης ξεκιναει σχετικα ψηλα...
ευχαριστω εκ των προτερων

ΥΓ το φ αερος και τα μπουζι ηταν 3000 χλμ επανω συμφωνα με το service book που μου δοθηκε
να μην αναφερθω στα μαυρα υγρα συμπλεκτη,στο εμπρος φρενο που ηθελε εξαερωση και στην μια βιδα απο το καπακι
του oil screen που ναι κλωτσημενη απο καποιο βλακα!
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Καλησπερα κι απο εμενα
Αφου λοιπον εχουν αντικατασταθει τα κατωθι




και ολα βαινουν καλως:)
παρατηρω οτι κουμπωνοντας 1η και καποιες φορες κανοντας καποια αλλαγη ταχυτηταςσε σχετικα υψηλες στροφες(οχι απαραιτητο αυτο)
το σασμαν κοπαναει...το κρακ το δυνατο που λεμε..
clutch oil jet δε καθαρισα ακομη,θα το κανω εντος των ημερων
αλλα οταν ειναι στο διπλο σταντ και ζεστο,κουμπωνοντας 1η και με πατημενο συμπλεκτη και χωρις να τον αφησω καθολου, ο τροχος περιστρεφεται αργα μεν
αλλα περιστρεφεται....
καποια γνωμη καποιος?επισης να αναφερω οτι ο συμπλεκτης ξεκιναει σχετικα ψηλα...
ευχαριστω εκ των προτερων

ΥΓ το φ αερος και τα μπουζι ηταν 3000 χλμ επανω συμφωνα με το service book που μου δοθηκε
να μην αναφερθω στα μαυρα υγρα συμπλεκτη,στο εμπρος φρενο που ηθελε εξαερωση και στην μια βιδα απο το καπακι
του oil screen που ναι κλωτσημενη απο καποιο βλακα!
Καλησπέρα..Γνωστος με ιδιο προβλημα το ελυσε βαζοντας τους δισκους του συμπλεκτη για μια μερα μεσα σε λαδι..Δοκιμασε το και πες μας!!
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
λες....
πρεπει να μελετησω το μανιουαλ να δω πως τους βγαζω...δεν εχω ξανακανει παρομοια εργασια αλλα ειπαμε...παντα η πρωτη φορα ειναι δυσκολη
καποιο τιπ μηπως να γλυτωσω ταλαίπα?
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
δεν ειναι δυσκολο να βγουν!!ανοιγεις το καπακι των δισκων και μετα τους τραβας και βγαινουν!το μονο τιπ ειναι να βαλεις σ εναν κουβα λαδι και οπως τους βγαλεις να τους βαλεις μεσα στον κουβα!!πακετακι τον εναν πανω στον αλλον και την επομενη τους τοποθετεις οπως τους εβγαλες..κανε κανα σημαδι με ανεξητιλο και τραβα φωτος σε περιπτωση που κουνηθουν στον κουβα!!!
 
Top Bottom