ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Απο οσο ξερω αυτο με το μπανιο των δισκων σε λαδι γινεται οταν οι δισκοι ειναι καινουριοι και τοποθετουνται για πρωτη φορα Απο κει και περα εφοσον μιλαμε για υγρο συμπλεκτη κολυμπανε συνεχως στο λαδι Αρα δεν βλεπω πως βοηθαει να επαναλαβει καποιος το μπανιο στον κουβα
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Καλησπερα κι απο εμενα
Αφου λοιπον εχουν αντικατασταθει τα κατωθι




και ολα βαινουν καλως:)
παρατηρω οτι κουμπωνοντας 1η και καποιες φορες κανοντας καποια αλλαγη ταχυτηταςσε σχετικα υψηλες στροφες(οχι απαραιτητο αυτο)
το σασμαν κοπαναει...το κρακ το δυνατο που λεμε..
clutch oil jet δε καθαρισα ακομη,θα το κανω εντος των ημερων
αλλα οταν ειναι στο διπλο σταντ και ζεστο,κουμπωνοντας 1η και με πατημενο συμπλεκτη και χωρις να τον αφησω καθολου, ο τροχος περιστρεφεται αργα μεν
αλλα περιστρεφεται....
καποια γνωμη καποιος?επισης να αναφερω οτι ο συμπλεκτης ξεκιναει σχετικα ψηλα...
ευχαριστω εκ των προτερων

ΥΓ το φ αερος και τα μπουζι ηταν 3000 χλμ επανω συμφωνα με το service book που μου δοθηκε
να μην αναφερθω στα μαυρα υγρα συμπλεκτη,στο εμπρος φρενο που ηθελε εξαερωση και στην μια βιδα απο το καπακι
του oil screen που ναι κλωτσημενη απο καποιο βλακα!
Τσεκαρε και την αλυσιδα για σωστο τζογο και αν χρειαζεται ρυθμισε την Με σωστα τεντωμενη αλυσιδα το σασμαν δουλευει καλυτερα
Το οτι γυρναει ελαφρως ο τροχος παρ'ολο που εχεις πατημενο συμπλεκτη ειναι φυσιολογικο (μπορεις να τον σταματησεις με το χερι, ετσι;)
 

Gio_Diego_950_ADV

Μέλος
Περιοχή
Λιδωρίκι Φωκίδας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
KTM_950_Adventure
Απο οσο ξερω αυτο με το μπανιο των δισκων σε λαδι γινεται οταν οι δισκοι ειναι καινουριοι και τοποθετουνται για πρωτη φορα Απο κει και περα εφοσον μιλαμε για υγρο συμπλεκτη κολυμπανε συνεχως στο λαδι Αρα δεν βλεπω πως βοηθαει να επαναλαβει καποιος το μπανιο στον κουβα
Δε ξερω ποθ βοηθαει αλλα σε φιλο που γυρναγε αρκετα ο τροχος με το που του το κανε ο μαστορας εφτιαξε..
 

TOMASKTM

Θα πάρω τα βουνά...
Περιοχή
'Εδεσσα
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
KTM ADVENTURE 990 2009
παρατηρω οτι κουμπωνοντας 1η και καποιες φορες κανοντας καποια αλλαγη ταχυτηταςσε σχετικα υψηλες στροφες(οχι απαραιτητο αυτο)
το σασμαν κοπαναει...το κρακ το δυνατο που λεμε..
Το μπροστά γρανάζι έχει σινεμπλόκ ή είναι σκέτο σίδερο;
τα σκέτα κοπανάνε στην πρώτη.Δες επίσης μήπως έχει χαλαρώσει το παξιμάδι,
και φυσικά όπως είπε ο φίλος από πάνω, τον τζόγο της αλυσίδας.Μεγάλη προσοχή όμως μην την σφίξεις πολύ.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Καλημέρα
Εχω ένα θεματάκι με τις κλειδαριές στα τεπόζιτα του 990 και δεν ανοίγουν εύκολα . Σαν να μην θέλουν να μπει το κλειδί μέχρι μεσα στην κλειδαριά . Εννοείτε πως το χω λαδώσει . Τι να κανω; αλλάζουν οι κλειδαριές ; φτιάχνονται ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Λιγο γρασο γραφιτη και καθαρισες ή δοκιμασε με λιγο wd40 και πολλα μπες βγες του κλειδιου για να παει παντου
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όπως έγραψα το εχω λαδώσει κατι αλλο φταιει

Sent from my iPhone using Tapatalk
Το κλειδί σε τι κατάσταση είναι?
Είναι φαγωμένο?
Εαν έχεις δεύτερο δοκίμασε αν σου κάνει τα ίδια.
 

chaosm

Μέλος
Όπως έγραψα το εχω λαδώσει κατι αλλο φταιει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Άνοιξε τις ταπες. Βάλε από κάτω πετσέτες. Δώσε πόνο μέσα στη τρύπα και από κάτω με wd40. Άστα μισή ώρα. Βάλε το κλειδί και παίξε σιγά σιγά μέχρι να το νιώσεις ελεύθερο. Το λάδι και το γρασσο δε κάνουν δουλειά εκεί. Είναι κλασικό πρόβλημα
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
WD ειναι η λυση...τα ιδια εκανε και μενα οπως επισης και ο κεντρικος διακοπτης...
Βουτυρο ολα τωρα
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το μπροστά γρανάζι έχει σινεμπλόκ ή είναι σκέτο σίδερο;
τα σκέτα κοπανάνε στην πρώτη.Δες επίσης μήπως έχει χαλαρώσει το παξιμάδι,
και φυσικά όπως είπε ο φίλος από πάνω, τον τζόγο της αλυσίδας.Μεγάλη προσοχή όμως μην την σφίξεις πολύ.
Το μπροστα ειναι μαμα και 17αρι
Συμφωνα με το μανιουαλ 3-4 ποντους τζογο...μα τοση ειναι ολη και ολη η αποσταση αλυσιδας κατω μερος ψαλιδιου....θα το κανω με λεπτομερεια και βλεπουμε
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Όπως έγραψα το εχω λαδώσει κατι αλλο φταιει


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ειναι μια καλη χωματερη απεναντι απο το σπιτι μου, φερε να πεταξεις το μηχανακι και θα σου κανονισω εγω ολα τα χαρτια της διαγραφης!! :p

Λοιπον.... εγω αγοραζω το μηχανακι και δεν δουλευε καν η αριστερη κλειδαρια... μπανιο με wd... πολυ νταμπλιγιου-ντι και πολλα μεσα εξω το κλειδι....κοντευουν 2 χρονια και ολα κομπλε... αραια και που κανω ενα φφφσσσιιττ με σπρευ γρασσο σε ολες τις κλειδαριες...ετσι για προληψη!
 

chaosm

Μέλος
Έχει βάλει κάποιος της Domino το quick action throttle kit;

Αξίζει;
Και αν ναι από που γιατί στο ίντερνετ παίζουν διάφορες τιμές.
Μιλάμε για το 950 s

 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
αφου ψαχνεσαι , ριξε και μια ματια στην http://www.g2ergo.com/store/g2-throttle-cam-system/.
πολυ καλη , με αμεση αποκριση και με μικροτερο τοξο στο ανοιγμα του γκαζιου.
αυτη εχω κουμπωσει στο δικο μου και πραγματικα η μοτοσυκλετα τσουλαει με μια ιδεα ανοιγμα .
Ειναι κατι που εμενα προσωπικα με εχει βολεψει απιστευτα , αφου ο καρπος σπαει οσο πρεπει
 

chaosm

Μέλος
αφου ψαχνεσαι , ριξε και μια ματια στην http://www.g2ergo.com/store/g2-throttle-cam-system/.
πολυ καλη , με αμεση αποκριση και με μικροτερο τοξο στο ανοιγμα του γκαζιου.
αυτη εχω κουμπωσει στο δικο μου και πραγματικα η μοτοσυκλετα τσουλαει με μια ιδεα ανοιγμα .
Ειναι κατι που εμενα προσωπικα με εχει βολεψει απιστευτα , αφου ο καρπος σπαει οσο πρεπει
Το είχα δει και αυτό.
Χρειάστηκε να αλλάξεις και ντιζες;

Από δω το πήρες ή κάπου αλλού;
Και πόσο βγήκε τελική τιμή;

Ευχαριστώ
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
οχι δεν χρειαστηκαν αλλες ντιζες! το πηρα απο εκει που σου εστειλα πριν απο 2 χρονια!
120 ευρω ειχε βγει με τα μεταφορικα (17 ευρω περιπου) ...ολα αυτα τα καλα προ capital , τωρα δεν ξερω τι παιζει ..
παντως αξιζει
 
Top Bottom