ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Αυτο μου ειπε και ο μηχανικος μου, οτι ισως να κανω ζημια στα τσιμουχακια της τρομπας... τα φοραω καιρο πισω και επειδη ειναι κομπλε ρισκαρα και τα εβαλα και μπροστα..... αν κατι παει στραβα θα το γραψω εδω μην τη πατησει κι αλλος ;)

Εγω προς το παρον αμα ειναι να την πιω την ηπια :p
Κρίμα είναι να μπεις σε περιπέτειες στοιχίζουν κιόλας βρες καλύτερα ένα καλό 5.1 liqui moly η belray άμα προτιμάς και άλλαξε τα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αυτο μου ειπε και ο μηχανικος μου, οτι ισως να κανω ζημια στα τσιμουχακια της τρομπας... τα φοραω καιρο πισω και επειδη ειναι κομπλε ρισκαρα και τα εβαλα και μπροστα..... αν κατι παει στραβα θα το γραψω εδω μην τη πατησει κι αλλος ;)

Εγω προς το παρον αμα ειναι να την πιω την ηπια :p
Σ' ευχαριστούμε που γίνεσαι "πειραματόζωο" ,θυσιαζόμενος για τους πολλούς με καυτά πίσω φρένα. :D

Οντως ,οι τσιμούχες του συστήματος δεν είναι κατάλληλες για DOT 5 υγρά ,κ βάσει της χημικής σύνθεσής τους ,θα παραμορφωθούν.

Μπορείς να τα βγάλεις άμεσα ,να ξεπλύνεις το κύκλωμα με DOT 5,1 ,κ να το ξαναγεμίσεις με νέα (5,1)

Μπορείς επίσης να συνεχίσεις το πείραμα ,κ να ενημερώσεις για το αποτέλεσμα. (ρίσκο να μείνεις απο εμπρός φρένο στο πουθενά)

Στο πίσω ,πόσο καιρό/χλμ τα έχεις μέσα ;
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Σ' ευχαριστούμε που γίνεσαι "πειραματόζωο" ,θυσιαζόμενος για τους πολλούς με καυτά πίσω φρένα. :D

Οντως ,οι τσιμούχες του συστήματος δεν είναι κατάλληλες για DOT 5 υγρά ,κ βάσει της χημικής σύνθεσής τους ,θα παραμορφωθούν.

Μπορείς να τα βγάλεις άμεσα ,να ξεπλύνεις το κύκλωμα με DOT 5,1 ,κ να το ξαναγεμίσεις με νέα (5,1)

Μπορείς επίσης να συνεχίσεις το πείραμα ,κ να ενημερώσεις για το αποτέλεσμα. (ρίσκο να μείνεις απο εμπρός φρένο στο πουθενά)

Στο πίσω ,πόσο καιρό/χλμ τα έχεις μέσα ;
4-5 μηνες -κοντα 4.000χλμ.... αν ηταν δεν θα χε γινει ζημια μεχρι στιγμης στο πισω??
 
Τελευταία επεξεργασία:

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
4-5 μηνες -κοντα 4.000χλμ.... αν ηταν δεν θα χε γινει ζημια μεχρι στιγμης στο πισω??
Τι να σου πω τώρα...δεν το'χω δοκιμάσει ποτέ για να ξέρω...ούτε έχω διαβάσει καμιά παρόμοια αναφορά δοκιμής.
Το θέμα είναι ότι ,αν κάποια στιγμή χάσεις ξαφνικά το πίσω φρένο ,μικρό το κακό ,άρα κ ανεκτό το ρίσκο.
Με το εμπρός όμως ,τα δεδομένα αλλάζουν άρδειν. (απο άποψη επικινδυνότητας εννοώ)
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Τι να σου πω τώρα...δεν το'χω δοκιμάσει ποτέ για να ξέρω...ούτε έχω διαβάσει καμιά παρόμοια αναφορά δοκιμής.
Το θέμα είναι ότι ,αν κάποια στιγμή χάσεις ξαφνικά το πίσω φρένο ,μικρό το κακό ,άρα κ ανεκτό το ρίσκο.
Με το εμπρός όμως ,τα δεδομένα αλλάζουν άρδειν. (απο άποψη επικινδυνότητας εννοώ)
Εχω γ%^&*ηθει να ψαχνω για το συγκεκριμενο το τελευταιο διωρο... εριξα ματια και σε ξενα φορα,μαλλον πως θα τα αλλαξω αυριο ξανα με 5,1..

Απλα,δεν λεει κανεις ξεκαθαρα οτι ΝΑΙ!!!εβαλα 5αρι σιλικονουχο και επαθα ζημια...
απο οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης,ολοι γραφουν μην βαλετε,δεν κανει καλο κλπ κλπ...κανεις δεν εχει χειροπιαστα δεδομενα.
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
Η πρόταση μου:


Θα δυσκολευτείς να το βράσεις αυτό, πλέον θα είναι άλλο το αδύναμο σημείο.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Εχω γ%^&*ηθει να ψαχνω για το συγκεκριμενο το τελευταιο διωρο... εριξα ματια και σε ξενα φορα,μαλλον πως θα τα αλλαξω αυριο ξανα με 5,1..

Απλα,δεν λεει κανεις ξεκαθαρα οτι ΝΑΙ!!!εβαλα 5αρι σιλικονουχο και επαθα ζημια...
απο οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης,ολοι γραφουν μην βαλετε,δεν κανει καλο κλπ κλπ...κανεις δεν εχει χειροπιαστα δεδομενα.
Nαι ,γιατί μάλλον κανείς άλλος δεν έχει ρισκάρει να βάλει ,αφού όλοι έχουν μελετήσει το χειροπιαστό μανιουάλυ ,που λέει ξεκάθαρα:
ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ DOT 5
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Nαι ,γιατί μάλλον κανείς άλλος δεν έχει ρισκάρει να βάλει ,αφού όλοι έχουν μελετήσει το χειροπιαστό μανιουάλυ ,που λέει ξεκάθαρα:
ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ DOT 5
Εχεις ιδεα τι παει να πει ξεροκεφαλος?????????
:pointu::pointu::pointu::pointu:
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Αδερφέ νομίζω ότι έκανες λάθος τα μηχανάκια μας φοράνε dot 4 και dot 5.1 τα σιλικονουχα δεν νομίζω να κάνουν καλό μακροχρόνια στις τσιμουχες τις τρομπας
Σ' ευχαριστούμε που γίνεσαι "πειραματόζωο" ,θυσιαζόμενος για τους πολλούς με καυτά πίσω φρένα. :D

Οντως ,οι τσιμούχες του συστήματος δεν είναι κατάλληλες για DOT 5 υγρά ,κ βάσει της χημικής σύνθεσής τους ,θα παραμορφωθούν.

Μπορείς να τα βγάλεις άμεσα ,να ξεπλύνεις το κύκλωμα με DOT 5,1 ,κ να το ξαναγεμίσεις με νέα (5,1)

Μπορείς επίσης να συνεχίσεις το πείραμα ,κ να ενημερώσεις για το αποτέλεσμα. (ρίσκο να μείνεις απο εμπρός φρένο στο πουθενά)

Στο πίσω ,πόσο καιρό/χλμ τα έχεις μέσα ;
Nαι ,γιατί μάλλον κανείς άλλος δεν έχει ρισκάρει να βάλει ,αφού όλοι έχουν μελετήσει το χειροπιαστό μανιουάλυ ,που λέει ξεκάθαρα:
ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ DOT 5
νικολα....
οτι ειπε και συμβουλεψε ο γατος ,τα ιδια ειπε και συμβουλεψε ο μηχανικος μου!!!
συννενοημενοι ειναι ??:thinking:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
http://advrider.com/index.php?threads/diy-canisterectomy-sas-removal-990-adv.407113/

Τι ειναι το canisterectomy ?? εμενα μαλλον το εχει αφαιρεσει ο πρωην ιδιοκτητης γιατι δεν το χει παρει το ματι μου....αγνοουσα την υπαρξη του εντελως.. τι κερδιζει καποιος με την αφαιρεση του?
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
http://advrider.com/index.php?threads/diy-canisterectomy-sas-removal-990-adv.407113/

Τι ειναι το canisterectomy ?? εμενα μαλλον το εχει αφαιρεσει ο πρωην ιδιοκτητης γιατι δεν το χει παρει το ματι μου....αγνοουσα την υπαρξη του εντελως.. τι κερδιζει καποιος με την αφαιρεση του?
Μία πίτσα και μία μπύρα :ha
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
http://advrider.com/index.php?threads/diy-canisterectomy-sas-removal-990-adv.407113/

Τι ειναι το canisterectomy ?? εμενα μαλλον το εχει αφαιρεσει ο πρωην ιδιοκτητης γιατι δεν το χει παρει το ματι μου....αγνοουσα την υπαρξη του εντελως.. τι κερδιζει καποιος με την αφαιρεση του?
Αυτο βρισκετε μονο στα αμερικανικα μοντελα.
Ειναι ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα για τις αναθυμιασεις. Νομοθεσια στην Αμερικη.

Δεν υπηρξε ποτε σε μοντελα που προοριζονταν για την ευρωπαικη αγορα.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αυτο βρισκετε μονο στα αμερικανικα μοντελα.
Ειναι ενα φιλτρο ενεργου ανθρακα για τις αναθυμιασεις. Νομοθεσια στην Αμερικη.

Δεν υπηρξε ποτε σε μοντελα που προοριζονταν για την ευρωπαικη αγορα.
Αααα, την φισα ομως ακριβως κατω απο την ασφαλιοθηκη που δειχνει αυτος οτι την γεφυρωνει,την εχει το μοντελο μου (990 07αρι) και ειναι και ξεταπωτη-αγεφυρωτη,γι αυτο παραξενευτηκα...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
http://advrider.com/index.php?threads/diy-canisterectomy-sas-removal-990-adv.407113/

Τι ειναι το canisterectomy ?? εμενα μαλλον το εχει αφαιρεσει ο πρωην ιδιοκτητης γιατι δεν το χει παρει το ματι μου....αγνοουσα την υπαρξη του εντελως.. τι κερδιζει καποιος με την αφαιρεση του?
Νομίζω είναι για τα αμερικάνικα μοντέλα.

Σεντ φρομ Ténéré phone
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Αααα, την φισα ομως ακριβως κατω απο την ασφαλιοθηκη που δειχνει αυτος οτι την γεφυρωνει,την εχει το μοντελο μου (990 07αρι) και ειναι και ξεταπωτη-αγεφυρωτη,γι αυτο παραξενευτηκα...
Και στο δικο μου (1190) ετσι ειναι...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Top Bottom