ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
καλυτερα να πας σε oberon εκει 137 ευρω τουρατεκ. ενας χρονος εγγυηση και μετα τον χρονο οτι παθει την στελνουν αγγλια αλλα χρεωνεσαι τα μεταφορικα..σημερα ρωτησα μηπως και την αγοραζα προληπτικα...[/quoteγια το φρένο μιλάμε ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ειδα τρομπα και νομιζα οτι λεγατε την κατω δεν το παρακολουθησα ... ο @lmb990 παντως εβαλε logo στιγμης και δεν του ξανα εχασε...
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
ειδα τρομπα και νομιζα οτι λεγατε την κατω δεν το παρακολουθησα ... ο @lmb990 παντως εβαλε logo στιγμης και δεν του ξανα εχασε...
Ελα ρε σι σοβαρά ;; να του πω να το δοκιμάσει δεν εχει να χαςει κατι
 

zorro

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Κυριάκος
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ελα ρε σι σοβαρά ;; να του πω να το δοκιμάσει δεν εχει να χαςει κατι

ναι να την λυσει να την καθαρισει καλα απο τα υγρα φρενου και να το κολησει και απο μεσα και απ' εξω.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Έχει βάλει κανείς σκληρότερα ελατήρια στο μπροστινό ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
ειδα τρομπα και νομιζα οτι λεγατε την κατω δεν το παρακολουθησα ... ο @lmb990 παντως εβαλε logo στιγμης και δεν του ξανα εχασε...
ο Ηλιας λεει οτι δεν του χανει απο το τζαμακι αλλα απο την κατω μερια που ειναι το εμβολο.
:ok: Thank you
Ηλια, ακυρη η logo,ειναι για αλλου.
 

Adventure950

Παντού πορτοκαλί!
Περιοχή
Άγιος City
Όνομα
Vaggelis
Μοτό
KTM Adventure 950 S
ειδα τρομπα και νομιζα οτι λεγατε την κατω δεν το παρακολουθησα ... ο @lmb990 παντως εβαλε logo στιγμης και δεν του ξανα εχασε...
Έχουμε χάσει τις τρόμπες και τα πασχάλια....:wacky::wacky:

Πράγματι , τα παιδιά μπερδεύτηκαν με την τρόμπα του συμπλέκτη ενω εσυ ρωτούσες για την τρόμπα φρένου.

Στο μέλλον όμως θα του χρειαστεί η συγκεκριμένη πληροφορία που του έδωσαν , εαν δεν την εχει αλλάξει.
:happy::happy:
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Έχει βάλει κανείς σκληρότερα ελατήρια στο μπροστινό ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μια από τις πιο συνηθισμένες μετατροπές στο εξωτερικό. Τα μπροστινά ελατηρια των 950-990 είναι πάρα πολύ μαλακά.
 

Miouos

Μέλος
Όνομα
Καρολος
Μοτό
ktm
Μια από τις πιο συνηθισμένες μετατροπές στο εξωτερικό. Τα μπροστινά ελατηρια των 950-990 είναι πάρα πολύ μαλακά.
Ναι το ξέρω απλα ήθελα να δω αν κάποιος το έχει κανει και τι ελατήρια έχει βάλει


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Ας ξεκινήσω με μιά μοντα η οποία θεωρείται must !!!

Oλοι γνωρίζουμε οτι τα πολλά κ άγρια άλογα του LC8 ,ανεβάζουν τρελλές θερμοκρασίες οι οποίες καταπονούν τον κινητήρα κ όχι μόνο.
Μια πολύ συνηθισμένη μόντα λοιπόν ,είναι η προσθήκη 2ου ventilator ,το οποίο λειτουργεί παράλληλα κ ταυτόχρονα με το ΟΕΜ ,με αποτέλεσμα να διευκολύνεται κ να επιταχύνεται η θερμοαπαγωγικότητα του ψυγείου.

Υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις στο θέμα ,απο εξωτερικό κ εσωτερικό.
Κάποιοι βάζουν οτι να'ναι ανεμιστηράκι κ το στηρίζουν όπως να'ναι.
Κάποιοι βάζουν απο 640adve κ το δένουν με tie-wraps απ'όπου μπορούν.(συνήθως μέσα απο τις ψύκτρες)
Κάποιοι φέρνουν απ'έξω κάποιες ολοκληρωμένες μόντες.
Τις έχω δεί όλες τις περιπτώσεις ,κι έχω καταλήξει οτι η πληρέστερη και ασφαλέστερη κατασκευή ,είναι Ελληνική (στην σύλληψη κ στον σχεδιασμό κ την διάθεση)
Αποτελείται απο σωστά μελετημένη κ σταθερότατη βάση - ανεμιστηράκι της spal ,κ πλήρη καλωδίωση κ φίσσες ,που την καθιστούν λειτουργικότατη κ plug'n'play.
Εχουμε βάλει μαζί με τον christof στα μηχανάκια φίλων ,με εμφανή αποτελέσματα βελτίωσης στην θερμοαπαγωγή ,και με πλήρως απροβλημάτιστη λειτουργία.

Και η μόντα φωτογραφικά είναι η ακόλουθη:




ΥΓ: Η "ψυκτική" μόντα μπορεί να αναβαθμιστεί παραπάνω ,με προσθήκη ηλεκτροβαλβίδας θερμοκρασίας απο 640 ,η οποία δίνει εντολή λειτουργίας στα ανεμιστηράκια 10'C χαμηλότερα ,με ότι αυτό συνεπάγεται.
Γάτε έχουμε τον κωδικό της βαλβίδας θερμοκρασίας. Θέλει και το τσιμουχακι; φτιάχνω μια λίστα να βάλω και αυτά μέσα
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
δεν χρειαστηκαν ανταπτορες γιατι κουμπωνουν ακριβως (ειναι το S), ..επελεξα την μεσαια σκληροτητα 64kg/mm , το stock ελατηριο ειναι 52kg/mm της CSR στα 465mm
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γάτε έχουμε τον κωδικό της βαλβίδας θερμοκρασίας. Θέλει και το τσιμουχακι; φτιάχνω μια λίστα να βάλω και αυτά μέσα
Αν εννοείς τον θερμοδιακόπτη που ανοιγοκλείνει τον ανεμιστήρα...
Δεν θυμάμαι κωδικό ,αλλά τον βρίσκεις εύκολα από τα parts-list ,κ είναι γνωστός σε όλα τα KTM-stores.
Αυτός που ανοίγει το κύκλωμα σε χαμηλότερη θερμοκρασία ,είναι ο θερμοδιακόπτης του 640.
"Σοφό" θα είναι να μπεί καινούργιο o-ring.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Εδω και ενα τετραμηνο τα φοραω πισω, ειδα μικρη διαφορα ως προς το καλυτερο, παλια μου πυρωνε πολυ ευκολα και δεν ειχα πισω φρενο,μετα που τα εβαλα δεν θυμαμαι να ξαναπυρωσε και να μεινω απο φρενα...
Τωρα με την αλλαγη στα τακακια τα εβαλα και μπροστα.
Belray siliconeDOT5.....για να δουμε τι λεει και εμπρος!! ;)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Εδω και ενα τετραμηνο τα φοραω πισω, ειδα μικρη διαφορα ως προς το καλυτερο, παλια μου πυρωνε πολυ ευκολα και δεν ειχα πισω φρενο,μετα που τα εβαλα δεν θυμαμαι να ξαναπυρωσε και να μεινω απο φρενα...
Τωρα με την αλλαγη στα τακακια τα εβαλα και μπροστα.
Belray siliconeDOT5.....για να δουμε τι λεει και εμπρος!! ;)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Αδερφέ νομίζω ότι έκανες λάθος τα μηχανάκια μας φοράνε dot 4 και dot 5.1 τα σιλικονουχα δεν νομίζω να κάνουν καλό μακροχρόνια στις τσιμουχες τις τρομπας
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αδερφέ νομίζω ότι έκανες λάθος τα μηχανάκια μας φοράνε dot 4 και dot 5.1 τα σιλικονουχα δεν νομίζω να κάνουν καλό μακροχρόνια στις τσιμουχες τις τρομπας
Αυτο μου ειπε και ο μηχανικος μου, οτι ισως να κανω ζημια στα τσιμουχακια της τρομπας... τα φοραω καιρο πισω και επειδη ειναι κομπλε ρισκαρα και τα εβαλα και μπροστα..... αν κατι παει στραβα θα το γραψω εδω μην τη πατησει κι αλλος ;)

Εγω προς το παρον αμα ειναι να την πιω την ηπια :p
 
Top Bottom