ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Έχω ένα 990 Adventure του 2009 με περίπου 62000χμ.Επειδή είναι το πρώτο KTM που έχω μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.Τις τελευταίες μέρες το έλυσα ώστε να βάλω ένα βολτόμετρο και να αντικαταστήσω το διακόπτη των αλαρμ με ρελε και εναν κλασσικό διακόπτη.Αυτά εδώ τα φισ είναι για τον συναγερμό;



Επίσης παρατήρησα ότι το αντιψυκτικό ελαττώνεται πάααρα πολύ λίγο.Εντώπισα λίγη υγρασία κοντά στην αντλία νερού (δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στις φωτό)





Τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Να παραγγείλω το κιτ αντλίας από τον cj;
Ευχαριστώ.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
http://ktm950.info/how/wotf/wotf.html

η μεγαλη η φισα οπως λεει για συναγερμο,η μικρη δε καταλαβαινω ακριβως, τα αγγλικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα...αν μπορει καποιος να βοηθησει
Η μικρη ισως ειναι το λαμπακι του συναγερμου ή αυτη που παει στο ντουλαπακι
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Έχω ένα 990 Adventure του 2009 με περίπου 62000χμ.Επειδή είναι το πρώτο KTM που έχω μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες.Τις τελευταίες μέρες το έλυσα ώστε να βάλω ένα βολτόμετρο και να αντικαταστήσω το διακόπτη των αλαρμ με ρελε και εναν κλασσικό διακόπτη.Αυτά εδώ τα φισ είναι για τον συναγερμό;



Επίσης παρατήρησα ότι το αντιψυκτικό ελαττώνεται πάααρα πολύ λίγο.Εντώπισα λίγη υγρασία κοντά στην αντλία νερού (δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στις φωτό)





Τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση; Να παραγγείλω το κιτ αντλίας από τον cj;
Ευχαριστώ.
Επ'ευκαιριας, παιξε και ενα καλο καθαρισμα!!! με επιασε η καρδια μου μολις το δα :cry::cry::cry::cry:
 

AggelakasK

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
KΩΣΤΑΣ
Μοτό
R1200 GS
το κιτακι του cj ειναι μια πολύ καλή και ποιοτητικη αναβάθμιση της τρόμπας! θα σου πρότεινα να το βάλεις ...η υγρασία σου μου φαίνεται να ειναι απο τα λαστιχακια που έχει η μαύρη σωλήνα και κουμπώνει στην τρόμπα ..κόστος λιγότερο απο 2€. Απλά μετά θέλει παραφλου , εξαέρωση κτλ ...
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Αν ο ανορθωτης κανει ενα μόνιμο γρρρρρρ για μερικά δευτερόλεπτα ειναι Λογικο?
Και τελικα δεν παίρνει μπροστα .....παω για ανορθωτη λέτε.?και για τι κόστος μιλαμε χοντρικά?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Η θα βάλεις μαμισιο με 110 καινουριο η θα βάλεις σειριακό με 120 η θα βάλεις σειριακό απο αμερικα με 170..!! Εγω εχω βάλει τον δεύτερο απο το καλοκαίρι και δηλώνω ικανοποιημένος!! Επίσης λογικά θα σου εχει τελειώσει και την μπαταρία οποτε πας και για μπαταρία.. Πριν όμως αγοράσεις ανορθωτη πηγαινε σε έναν μαστορα να σου μετρήσει τις ενδείξεις για σιγουριά...
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Μπαταρια άλλαξα πριν 3 μήνες και την ξανά φόρτισα γιατι μου την άδειασε μαλλον....αλλα τωρα δεν παίρνει καν μπροστα,ειναι Λογικο αν εχει κλατάρει ο ανορθωτης να μην παίρνει καθολου?επισης η ένδιξη ήχου που κανει σημαίνει καπούτ σωστα?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
για τον ηχο δεν ξερω... δεν το εχω ξανακουσει..
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
για τον ηχο δεν ξερω... δεν το εχω ξανακουσει..
Άδειο απο βενζινη ...συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες....λεω κάτσε να του βαλω λιγο μπάς και....και τελικα ναι....βλάκας λιγο?
 

Potis

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Panos
Μοτό
Adventure 950
Λαμπάκι ναι κανονικα!αλλα ελεγα οκ θα φτάνει....η τρόμπα ειναι εκει που ειναι και ο ανορθωτης?
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
αααα... γρρρρ εννοουσες αυτο το τακ τακ τακ... τραβαει η τρομπα υποτιθεται.. ακουγεται νομιζω παντα οταν γυρισεις τον διακοπτη στο 950.. ισως ακουγεται παραπανω αν ειναι αδειο...

οποτε κομπλε το μηχανακι... βενζινη ηθελε!!!!
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Ρε παιδιά τώρα μιας και ειπώθηκε περί βενζινης.
Το λαμπάκι δεν θα έπρεπε να είναι μόνιμος ανοιχτό μόλις μπεις ρεζέρβα;
Εμένα ανάβει, γυρνάει το κοντερ στα χλμ ρεζέρβας και μετά σβήνει και ανάβει οπότε του έρθει, με αποτέλεσμα να μην το παίρνω χαμπάρι ότι είμαι σε ρεζέρβα πολλές φορές
Έτσι δουλεύει το λαμπάκι η κάτι δεν πάει καλά με το δικό μου;
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
μαλλον κατι δεν παει καλα πετρο.. καποιος αισθητηρας?
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
μαλλον κατι δεν παει καλα πετρο.. καποιος αισθητηρας?
Δεν ξέρω.. Δεν το έχω ψάξει..
Νόμιζα ότι έτσι δούλευε αλλά κάπου άρχισα να την ψιλιαζομαι τελευταία ότι δεν είναι πολύ λογικό :wacky:
 
Top Bottom