ΚΤΜ 950/990 (Προβλήματα - Λύσεις - Service - Μόντες - Αναβαθμίσεις)

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αντιγραφή απο το manual...
"Adjusting the engine idle speed
The idle speed should be 1400/min when the engine is warm"
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
η μοντα για το sas,αξιζει τελικα ή δεν αξιζει?που χανει,που κερδιζει,που υπαρχει κινδυνος κλτπ.
με εδιαφερει το θεμα,αλλα αν ειναι για τη θερμοκρασια,κλαιν,επαρχια μενω
Κινδυνος υπαρχει οταν καταργησεις το SAS με μαμα εξατμισεις ή οταν φορας ακραπες,τις βγαλεις για να βαλεις τις μαμα(για καποιο λογο)και ξεχασεις να το ξαναβαλεις πανω... θα καταστραφουν τα τελικα λογω ακαυστης βενζινας, το SAS απο οσο ξερω περναει αερα στις εξατμισεις για να βγαινουν πιο φιλικα καυσαερια προς το περιβαλλον.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Κινδυνος υπαρχει οταν καταργησεις το SAS με μαμα εξατμισεις ή οταν φορας ακραπες,τις βγαλεις για να βαλεις τις μαμα(για καποιο λογο)και ξεχασεις να το ξαναβαλεις πανω... θα καταστραφουν τα τελικα λογω ακαυστης βενζινας, το SAS απο οσο ξερω περναει αερα στις εξατμισεις για να βγαινουν πιο φιλικα καυσαερια προς το περιβαλλον.
νικολα παιρνουμε τιποτα ή οχι?φοραω ακραπες
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
νικολα παιρνουμε τιποτα ή οχι?φοραω ακραπες
Δεν κερδίζεις ούτε χάνεις... λένε ότι σταματούν τα σκασίματα αν βγάλεις το σας, τίποτα άλλο... εγώ πάντως δεν είδα καμία διαφορά ίσα ίσα σκάει και ένα κλικ παραπάνω τώρα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Να τσεκάρεις αν έχουν σφραγίστη καλά οι τάπες πάνω στους κυλίνδρους φοράς τάπες στις akrapovic πρόγραμμα;
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
BMW F800 gs
Προσωπικα...δεν εχω καταργηση τιποτα,μονο ενα φιλτρο dna φοραει και οταν καταφερω θα του χωσω τις ακραπες...Επειδη κανω πολυ χωμα με βολευει το μαμισιο ευκολοδηγητο-ακριβες γκαjι του.Ουτος η αλλως...το μοτερ του ειναι πολυ δυνατο για ον-οφ ακομα και σημερα και ιδιως σε αισθηση απλα δεν παιjεται.Αν δεν κανω λαθος το SAS ξεκινησαν να το καταργουν στο superduke,ιδιο μοτερ μεν διαφορετικο μηχανακι δε...Αυτο βεβαια ειναι η δικια μου γνωμη συμφωνα με τις αναγκες μου.
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Βάλε ακράπες να γλυτώσεις βάρος και θερμοκρασία (ειδικώς το καλοκαίρι). Αν όμως το χρησιμοποιείς κυρίως για χώμα, θα έλεγα κάτσε με τις μαμά και φάε τα λεφτά σε βενζίνες/λάστιχα! :friendship:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Να τσεκάρεις αν έχουν σφραγίστη καλά οι τάπες πάνω στους κυλίνδρους φοράς τάπες στις akrapovic πρόγραμμα;
Ξεταπωτες - εχουν σφραγιστει καλα..... καλα μη φανταστεις πολυ παραπανω, απλα δεν ειναι οτι σταματησαν τα σκασιματα ενω αυτο λενε.. τελοσπαντων!!! προβλημα δεν δημιουργειται πουθενα οποτε το αφηνουμε ως εχει και δεν πειραζω τιποτα μεχρι καποια στιγμη να ξαναλυθει για σερβις και να ελεγξω και τις ταπες ;)
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Προσωπικα...δεν εχω καταργηση τιποτα,μονο ενα φιλτρο dna φοραει και οταν καταφερω θα του χωσω τις ακραπες...Επειδη κανω πολυ χωμα με βολευει το μαμισιο ευκολοδηγητο-ακριβες γκαjι του.Ουτος η αλλως...το μοτερ του ειναι πολυ δυνατο για ον-οφ ακομα και σημερα και ιδιως σε αισθηση απλα δεν παιjεται.Αν δεν κανω λαθος το SAS ξεκινησαν να το καταργουν στο superduke,ιδιο μοτερ μεν διαφορετικο μηχανακι δε...Αυτο βεβαια ειναι η δικια μου γνωμη συμφωνα με τις αναγκες μου.
Δεν χρειαζεται να βαλεις ακραπες,υπαρχουν πιο φθηνες λυσεις το ιδιο αξιόπιστες όμως.WINGS στα μισα λ7 και καθαρισες ;).
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Δεν χρειαζεται να βαλεις ακραπες,υπαρχουν πιο φθηνες λυσεις το ιδιο αξιόπιστες όμως.WINGS στα μισα λ7 και καθαρισες ;).
Eμενα προσωπικα μου αρεσουν και οι wings με το κωνικο carbon τελειωμα :p
 

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Βγαίνουν καινούργιες με τέτοιο τελείωμα ..... 1400 μόνο τελικά.... σε παίρνει;; αξίζει;;; :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στο παλικάρι που αλλάξαμε αναρτήσεις πάντως που τις είχε, το carbon είχε καεί (???) ξεραθεί (???) και τρίβονταν. Γινόταν κάτι σαν σκόνη.
Άθλιο για 1400 ευρωπαϊκά.

Και για μένα οι ομορφότερες εξατμίσεις είναι οι Mivv. Όχι μόνο για το 950/990.



 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αυτες με το κωνικο τελειωμα ειναι σαν trioval ενω οι κοινες ακραπες που εχουμε ολοι ειναι oval, δεν νομιζω να μπαινει...

Στο παλικάρι που αλλάξαμε αναρτήσεις πάντως που τις είχε, το carbon είχε καεί (???) ξεραθεί (???) και τρίβονταν. Γινόταν κάτι σαν σκόνη.
Άθλιο για 1400 ευρωπαϊκά.

Και για μένα οι ομορφότερες εξατμίσεις είναι οι Mivv. Όχι μόνο για το 950/990.



Σε ακραποβιτσ δεν εχω δει να ξερενεται το καρμπον, αντιθετα με τις wings στις οποιες δεν εχω δει καμια με καλο καρμπον, ξεθωριαζει σε ολες..
Ο @rethemnianos950 εχει wings και εκανε καποιου ειδους γιαλυσμα στο καρμπον, βεβαια δεν ξερω σε τι κατασταση βρισκονται τωρα ή αν ξαναθελουν παλι....

για κανα tdm συμφωνω για mivv, στο δικο μας κατα τη γνωμη μου δεν παει καθολου εμφανισιακα, ασε που κανει διπλασια φασαρια προς ενημερωση!! ;)
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
BMW F800 gs
Δεν χρειαζεται να βαλεις ακραπες,υπαρχουν πιο φθηνες λυσεις το ιδιο αξιόπιστες όμως.WINGS στα μισα λ7 και καθαρισες ;).
Σιγα μην τις αγοραjα καινουργιες:roflmao:,μεταχειρω και μια αλλαγη υαλοβάμβακα και εισαι ενταξει.Οσο για τις WINGS εχω διαβασει τα καλυτερα αλλα δεν τις εχω βρει Ελλαδα.Επισης θα με ενδιεφερε και μονη εξατμιση αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα.Ωστοσο μεχρι να μου περισεψουν τα χρηματα για εξατμισεις προτιμω να τα δινω για συντηρηση,καυσιμα κτλ.
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Στο 2ο 950 φορούσα τις Wings(του rethemnianos950)που αναφέρει πιο πάνω ο Νικολάκης,μια χαρά εξατμισάρες είναι,πανέμορφες και αρκετά πιο οικονομικές απτις ακράπες.Οκ ξεβάφουν λίγο τα ψευτοκάρμπον κομάτια,βάφονται ευκολάκι και δεν ξανασχολείσαι,τέλος.Απο ήχο είναι κα...λα όπως και οι ακράπες,δεν νομίζω να ταιριάζει καλύτερα κάποιας άλλης εταιρίας για τα adv πέραν αυτόν των δύο.
Πάνο αν τις βρείς μεταχείρο χτύπα τις;)
 
Top Bottom