XT660Z Tenere

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Τιμονι
ειχα τετοια ρε συ.θενξ ενηγουεη!

Λύση για το πρόβλημά σου ,μπορείς να δώσεις με αυτούς τους αντάπτορες.







Εγώ ,επειδή γουστάρω να παίζω με πατέντες ,το έλυσα με αυτούς.
Και βελτιώθηκε κατά πολύ και η θέση/λαβή οδήγησης.





Μάντεψε απο ποιό μοντελάκι είναι ...; (μαμά τοποθέτηση);)



Επίσης
Δεν χρειάζονται διαφορετικοί αντάπτορες για να μπούν οι Μούρατεκ στο 28άρι τιμόνι.
Αν ενοείς τα (τύπου) αντίβαρα που μπαίνουν στις άκρες του τιμονού
ή κάνεις βόλτες στο τιμόνι για να βιδώσουν
ή ψωνίζεις universal σφικτήρες ,και τις μοντάρεις όπως οποιαδήποτε άλλη χούφτα.
προς το παρον λεω να το βγαλω,και οταν βρω τετοιους εκκεντρους ανταπτορες θα το δοκιμασω παλι.
δε μου καθεται καλα στο ματι με τιποτα,αλλα και στην οδηγηση μου ειναι περιεργο.

για τις χουφτες σφηγκτηρες ηθελα,και μαλιστα τους δικους τους,γιατι ειναι με πλαστικο αποστατη και θα μπορουσα να προσαρμοσω στα μετρα μου την αποσταση.δεν πειραζει..νεξτ ταημ.η οοοοοοταν παρουν τηλ...ποτε δλδ..
ενα σετακι της acerbis που βρηκα εκανε 39€...ουτε καν..κ ενα αλλο 49€...οτι να ναι..
εκανα πατεντα με κατι παλιους αλουμινενιους που ειχα απο εποχης husqvarna,αφου τους εκοψα κ αυτους λιγο.
στις ακρες δεν ειχα θεμα.ειχα κανει σπειρωμα κανονικα.
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Καλησπερα παιδες!!! Λεω να ανοιξω ενα θεματακι μιας και πολυ ησυχια εχουμε....και να μας βαλω να τα πουμε να με διαφωτησετε! Επειδη το Τενερε το φορτωνω πολυ πολυ και ειμαι και δικαβαλος συνηθως και ολοι ξερουμε οτι η αλυσιδα δεν φτουραει πολυ και γενικα το συστημα μεταδωσης ειναι λιγο οτι να ναι,μπηκα στην διαδικασια να ψαξω λιγα πραγματακια.....

Στο εξωτερικο που λετε...πολλοι εκανα τα ιδια παραπονα για αλυσιδα και σινεμπλοκ κλπ κλπ και πηραν παραμασχαλα την γραναζιερα...εβγαλαν το ρουλεμαν (6304) το οποιο εχει παχος 15mm...εσκαψαν στον τορνο την γραναζιερα αλλα 15mm....και τοποθετησαν 2 ρουλεμαν εργοστασιακα...αποτελεσμα κανα 2-3 να εχουν σοβαρα προβληματα μιας και ειχαν αφησει ελαχιστα χιλιοστα να παταει η πλατη του ρουλεμαν και να παρουν γραναζιερα ψαλιδι στο χερι!!!

Καποιοι αλλοι βεβαια θεωρησαν πιο λογικο να μην σκαψουν 15mm αλλα μολισ 6-7.2 mm και να βαλουν ενισχυμενο ρουλεμαν 9.000+στροφων με διπλη συστηχια απο μπιλιες....οι συγκεκριμενοι παρατηρησαν οτι το πισω συστημα αμεσως εγινε πιο στηβαρο και απο κει που αλλαζαν συνεμπλοκ ανα 10.000 βαρια 17.000 τους κραταγε το διπλασιο και σε αλλουσ πολυ παραπανω...

Επισης μετα απο πολλα παραπονα και μεγαλη ζητηση η γνωστη σε ολους μασ νομιζω off-the-road εβγαλε σετ αλυσιδογραναζα 525/110...Στο τενερε μας το πισω γραναζι 525 ταιριαζει απολυτα απο tdm 850 με την διαφορα οτι μαμα αυτο ειναι 42 δοντια αλλα βγαινει και σε 45 αρι που φοραμε εμεις...μπροστινο ακομα δεν εχω βρει...η off the road ομως εχει!!!!

Για να καταληξω εχω μπει σε σοβαρες σκεψεισ να κανω αυτο με το ρουλεμαν και να βαλω και 525 για να εχω και το κεφαλι μου ησυχο και για να μην αλλαζω καθε 15.000 με 17.000 αλυσιδογραναζα...

Πολλοι με ανταλακτικα που μιλησα μου ειπαν οτι θα εχω εξτρα βαρος και θα το καταλαβαινω στο μηχανακι ως μειωμενη αποδωση...απο την αλλη στο εξωτερικο το προτιμουν πολυ και δεν εχουν κανει παραπονα..εκτος εαν δεν θελουν να παραδεχτους την μ@λ@κι@ που εν τελη εκαναν...

By the way...τιμη ρουλεμαν γραναζιερας εργοστασιου ειναι κοντα στα 10 ευρο...το αλλο με τισ διπλεσ μπιλιες κανει 35!!!
Επισης γραναζια 525 απο off the road μπροσ πισω 50 ευρο χωρις μεταφορικα και αλυσιδα βρισκεις την top χρυση της did ή afam με 150 μαχ εδω στην ελλαδα...+ ενα 30αρι εργασια μαστορα.... πέρυσι εβαλα την afam XSR χρυση και εχω κανει 13.000 μεχρι τωρα και νομιζω οτι θελεις καθε 1.000 σφιξιμο...την ειχα πληρωσει μαζι με τα γραναζια 190...πολλα...γνωστο ειναι οτι ολοι οι μαστορες βγαζουν και απο τα ανταλακτικα αλλα 40 απο αλυσιδα και 30 εργασια 70!!!!! Ειναι δυο μεροκαματα μου :p
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
η 525 νομιζω ειναι υπερβολη και οντως θα εχει αλλαγη στην αισθηση της αποδοσης.
σκεψου σε 1000αρια για καλυτερα,αλλαζαν την 525 με 520 και εβλεπαν διαφορα.ποσο μαλλον το τεν που ειναι και υπνος.

πιστευω με το ενισχυμενο φαρδυτερο ρουλεμαν και μια φρεσκια χρυση αλυσιδα με τη σωστη συντηρηση θα εισαι κομπλε.

εγω απο την αλλη,εκανα την πατεντα με τη σαμπρελα και το νιωθω πολυ καλυτερο εκει πισω.εξαληφθηκαν δλδ τα οποια μποσικα ειχε.
εχω κανα 1000χμ τωρα που το εκανα και μεχρι στιγμης δειχνει μια χαρα.
αλλα εγω βεβαια δεν κανω μακρυνα ταξιδια τριβαλιτσος και δικαβαλος.
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
η 525 νομιζω ειναι υπερβολη και οντως θα εχει αλλαγη στην αισθηση της αποδοσης.
σκεψου σε 1000αρια για καλυτερα,αλλαζαν την 525 με 520 και εβλεπαν διαφορα.ποσο μαλλον το τεν που ειναι και υπνος.

πιστευω με το ενισχυμενο φαρδυτερο ρουλεμαν και μια φρεσκια χρυση αλυσιδα με τη σωστη συντηρηση θα εισαι κομπλε.

εγω απο την αλλη,εκανα την πατεντα με τη σαμπρελα και το νιωθω πολυ καλυτερο εκει πισω.εξαληφθηκαν δλδ τα οποια μποσικα ειχε.
εχω κανα 1000χμ τωρα που το εκανα και μεχρι στιγμης δειχνει μια χαρα.
αλλα εγω βεβαια δεν κανω μακρυνα ταξιδια τριβαλιτσος και δικαβαλος.
Εμ εκει ειναι η καταπονηση!!!Ειμαι και 93 κιλα + 60 η γυναικα...+αποσκευες...δεν πειρνουμμε και λιγα..ποσο να αντεξει μια 520 :p
 

orestis.androul

Μέλος
Όνομα
Ορέστης
Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω μερικές πληροφορίες για το μηχανάκι. Ενδιαφέρεται ένας φίλος μου για την αγορά του. Μόλις έβγαλε δίπλωμα (απεριόριστο) και γενικά η εμπειρία του περιορίζεται σε σκούτερ και παπιά. Θέλει να κάνει τη μετάβαση στις μηχανές και του κίνησε το ενδιαφέρον το tenere. Είναι εύκολο μηχανάκι για καινούργιο οδηγό; Το ύψος θα τον δυσκολέψει (1,80 ) ; Επίσης τον ενδιαφέρει η κατανάλωση, τι παίζει εκεί;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω μερικές πληροφορίες για το μηχανάκι. Ενδιαφέρεται ένας φίλος μου για την αγορά του. Μόλις έβγαλε δίπλωμα (απεριόριστο) και γενικά η εμπειρία του περιορίζεται σε σκούτερ και παπιά. Θέλει να κάνει τη μετάβαση στις μηχανές και του κίνησε το ενδιαφέρον το tenere. Είναι εύκολο μηχανάκι για καινούργιο οδηγό; Το ύψος θα τον δυσκολέψει (1,80 ) ; Επίσης τον ενδιαφέρει η κατανάλωση, τι παίζει εκεί;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ειναι γενικα ευκολοοδηγητο μηχανακι ...210 κιλα με λιγο ψηλο κεντρο βαρους λογω μεγαλου ντεποζητου...Ειναι γενικα για ψηλους αναβατες μιας και το υψος σελας ειναι σχεδον στα 90 εκατοστα αλλα δεν θα χει θεμα αμα ειναι 1.80 αλιμονο...Εμενα καιει 4.4 με 5.5 λιτρα το κατωτερο και ανωτερο που εχω υπολογισει...Βεβαια να ξερει οτι η συντηριση του δεν θα εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με παπακι η σκουτερακι...ειναι Μηχανη και τα λαστιχα της θα κοστιζουν 3πλασια απο παπι και αλυσιδογραναζα θα θελει καθε 20.000 περιπου...απο θεμα αξιοπιστιας οι αποψεις διαφερουν...Προσωπικα πιστευω οτι ειναι καλο γενικα τα κανει ολα μετρια και επειδη ειναι μονοκυνινδρο και ευκολο στην επισκευη συμφερει σε σχεση με αλλα...Ακρως ποιοτικο δεν το λες ισα ισα οι Ιαπωνες εχουν τισ "Κινεζιες" τους πανω του....και οπως ολα τα μηχανηματα θελει αγαπη και φροντιδα οσο το αγαπαει και το προσεχει θα τον "προσεχει" και αυτο....
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
βρηκε ο πατερας μου μετα το πλυσιμο,ετσι λεει τουλαχιστον,κατω απο το μηχανακι,στο μπροστα μερος,το παρακατω.(οχι το usb)

παιζει να φυγε πουθενα απο το μηχανακι?
παιζει να ναι παντως και τελειως ασχετο,μιας κ εκει βαζω και το αμαξι.
το αναγνωριζει κανενας?
εκτος κ αν μου κανει πλακα και με βασανιζει αδικα.
:confused:
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
βρηκε ο πατερας μου μετα το πλυσιμο,ετσι λεει τουλαχιστον,κατω απο το μηχανακι,στο μπροστα μερος,το παρακατω.(οχι το usb)

παιζει να φυγε πουθενα απο το μηχανακι?
παιζει να ναι παντως και τελειως ασχετο,μιας κ εκει βαζω και το αμαξι.
το αναγνωριζει κανενας?
εκτος κ αν μου κανει πλακα και με βασανιζει αδικα.
:confused:

Προσωπικα δεν μου θυμιζει κατι....απο το Τενερε...
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
επειδης προβληματιζομαι...ερχονται και γιορτες,περιοδος δωρων και τα σχετικα..
unifilter ή dna?
το uni ειναι με χωματινο προσανατολισμο,μιας και ειναι "σφουγγαρι" οπως στα εντουρα και φανταζομαι θα φιλτραρει καλυτερα σκονες.
το dna?ανταπεξερχεται?
επειδης το παμε και το χωματακι μας.
το μαμα δε του χω και πολυ εμπιστοσυνη,πρεπει να ναι τελειως της πλακας απ οτι διαβαζω και στα εξωτερικα.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Καλησπερα και χρονια πολλα ευχομαι υγεια και χαρα σε ολους μας!!!! Χανεστε και δεν γραφει κανεις πλεον,οχι οτι εγω ειμαι τακτικος αν και νεος σε σχεση με εσας στο φορουμ..τελως παντων...να στε καλα και ας μην γραφετε! Ενα μικρο βιντεακι μου με αποσπασματα 2 ημερων απο της 31 συνολο το καλοκαιρι...Ελβετικες Αλπεις...

 

marf

Μπέλος
Όνομα
marf
Μοτό
Alpaca R LC DVD CD 11880
Την καλησπέρα μου σε όλους. Πολύ ωραίο το θέμα αφού συμπεριλαμβάνει τα πάντα για το τενερε!
Έχω μία ερώτηση.

Μήπως γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για τη φύσα/ connector που βρίσκεται κάτω απο τα όργανα πριν αρχίσω να το ψάχνω με διαγράμματα και ασφαλειοθήκες?

Απ΄όσο το έψαξα μόνο στο χτ660.com βρήκα να το αναφέρουν σαν gps power supply αλλά και αυτοί δεν το σιγουρεύουν αν κατάλαβα καλά.

Καμία ιδέα?
Ευχαριστώ!

Υγ. Έχω φωτό αλλά δεν κατάφερα να την ανεβάσω.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Την καλησπέρα μου σε όλους. Πολύ ωραίο το θέμα αφού συμπεριλαμβάνει τα πάντα για το τενερε!
Έχω μία ερώτηση.

Μήπως γνωρίζει κάποιος λεπτομέρειες για τη φύσα/ connector που βρίσκεται κάτω απο τα όργανα πριν αρχίσω να το ψάχνω με διαγράμματα και ασφαλειοθήκες?

Απ΄όσο το έψαξα μόνο στο χτ660.com βρήκα να το αναφέρουν σαν gps power supply αλλά και αυτοί δεν το σιγουρεύουν αν κατάλαβα καλά.

Καμία ιδέα?
Ευχαριστώ!

Υγ. Έχω φωτό αλλά δεν κατάφερα να την ανεβάσω.
Αν εννοείς το μικρό φισσάκι 2 ακροδεκτών ,που βρίσκεται κάτω απο το μαύρο κάλυμα ,είναι (+-)12V ,και αφορά αναμονή για μπριζάκι φόρτισης GPS-κινητών-κτλ.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Να το ποστάρω και δω να υπάρχει για κάθε ενδιαφερόμενο...

Απο mt07 το ανταλλακτικό...
Δεν είναι και πολυ ...1cm ....αλλά αλάφρινε αισθητά !
18 γιούρα που πήγε


 

marf

Μπέλος
Όνομα
marf
Μοτό
Alpaca R LC DVD CD 11880
Αν εννοείς το μικρό φισσάκι 2 ακροδεκτών ,που βρίσκεται κάτω απο το μαύρο κάλυμα ,είναι (+-)12V ,και αφορά αναμονή για μπριζάκι φόρτισης GPS-κινητών-κτλ.
Αυτό το φις ακριβώς! Όμως δε βρήκα πουθενά καποια έτοιμη πρόταση για το πως θα συνδέσω usb καλώδιο εκεί. Γνωρίζουμε κάτι ή να φτιαξώ?

Δε με τρελαινει η ιδέα να κόψω την καλωδίωση της μηχανής.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :)
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αυτό το φις ακριβώς! Όμως δε βρήκα πουθενά καποια έτοιμη πρόταση για το πως θα συνδέσω καλώδιο εκεί. Γνωρίζουμε κάτι ή να φτιαξώ?

Δε με τρελαινει η ιδέα να κόψω την καλωδίωση της μηχανής.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :)
Δεν συνδέεις usb εκεί.
Απο εκεί απλά μπορείς να πάρεις ρεύμα (γραμμή +-) ,το οποίο θα το συνδέσεις σε κάποιο μπριζάκι ,κι απο κεί ,με τον κατάλληλο κονέκτορα ,θα φορτίζεις ότι θες.
 

marf

Μπέλος
Όνομα
marf
Μοτό
Alpaca R LC DVD CD 11880
Δεν συνδέεις usb εκεί.
Απο εκεί απλά μπορείς να πάρεις ρεύμα (γραμμή +-) ,το οποίο θα το συνδέσεις σε κάποιο μπριζάκι ,κι απο κεί ,με τον κατάλληλο κονέκτορα ,θα φορτίζεις ότι θες.
αυτό είπα (η τουλάχιστον έτσι νόμιζα:oops:)

υπάρχει έτοιμο αυτούνο? :)

(αν δεν το λεω καλά μήπως να το παίξω στο πιάνο:wacky:)
 

ZOUZOU

Μέλος
Όνομα
Μαρία
Μοτό
Συνοδοιπόρος του El Gatto.... όπου με παίρνει μαζί....
Μπά...αυτό δεν παίζει...ποτέ δεν έχω τύψεις επειδή φεύγω για πουροντουράδες...μόνο για τις ελάχιστες που έχω χάσει έχω τύψεις.;)
χμ.......:ckg:
 
Top Bottom