XT660Z Tenere

doctoras

Μέλος
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Chris
Μοτό
GSX250R
rory θα γίνω αδιάκριτος θα πουλήσεις το χαρλει για ον/οφφ? η σε ενδιαφέρει να αγοράσεις ενα παράλληλα με το χαρλει?
 

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Χαιρετίζω όλους τους ανήσυχους τενερόβιους και μη , μηχανόβιους. Καινούργιο μέλος στο forum, και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό, εδώ και ένα μήνα με ''στοιχειώνει'' το tenere660, (κάπου εδώ να σημειώσω ότι είμαι κάτοχος ενός sportster1200s), η ερώτηση που με ταλανίζει είναι αν το tenere660 κάνει για ταξίδια μακρινά (1000 km <), και το ρωτάω αυτό λόγω της μονοκυλινδρης φύσις του.
φιλε εγω εκανα το καλοκαιρι το γυρω απο Πατρα Ιταλια,δαλματικες ακτες ,Μαυροβουνιο ,Αλβανια και παλι πισω Ελλαδα με ενα scarabeo 300s.(μαζι με αλλα 2 μηχανακια) οποτε οσο αντεχεις εσυ δν παθαινουν τπτ αυτα.

Καλησπερα κιολας, ενδιαφερομαι για το tenere μιας και ειναι ερωτας καιρος τωρα. Κοιταω 2 αγγελιες 2 λευκα απο Θεσσαλονικη που εχουν αρκετα εξτρα. Ειναι απο δω μεσα κανενος;Βεβαια ειναι και αρκετα μακρυα απο μενα (Πατρα). Ηδη εχω το δικο μου για πουλημα και μαλλον θα το παρει γνωστος μου μεχρι τελος του μηνα. Γενικα ειμαι σε αναζητηση οτι εχει το car.gr
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
μπηκε και η δισκοπλακα και τα τακακια.
ολα καλα,περα απο μια κωλοβιδα που δεν ελυνε με τιποτα και γ@μηθηκε το κεφαλι της και πρεπει να παργγηλω σετακι καινουριες απο δευτερα.


εκανα και την πατεντα με τη σαμπρελα στα σινεμπλοκ και εσφηξε πολυ το συστημα εκει πισω.καμια σχεση με πριν.
τους εβαλα και λιγο σιλικονη να ξανανιωσουνε,καθαρησα καλα και τη φωλια τους,που σε λιγο θα εβγαζε πουλια εκει μεσα, εφαγε κ ενα πλυσημο περιποιημενο μετα και ειμαστε κομπλε.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ειχαν κολλα σπειρωματων ναι.
κατι αλλεν bgs απο germany εχω.
δε νομιζω να φταινε αυτα.
οι βιδες ηταν βουτηρο + κολλημενες.και συγκεκριμενα μια απο τις 6.
οι αλλες ελυσαν κανονικα.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Eίναι πολύ συχνό φαινόμενο σε αυτές τις βίδες Μητσάρα.
Δεν φταίει η κόλλα σπειρωμάτων ,αλλά η οξείδωση που δημιουργείται μεταξύ ατσαλιού(βίδας) κ αλουμινίου(κέντρου) ,σε συνδιασμό με τις αυξομειώσεις θερμοκρασίας που υποβάλονται.
Θέλει σίγουρα ποιοτικό εργαλείο κ καλή μύτη ,και μιά αποφασιστική κίνηση με σφυροκατσάβιδο.
Αν δεν υπάρχει σφυροκατσάβιδο ,καλό είναι να χτυπηθούν οι βίδες πρίν ,ωστε η κρουστική δύναμη να σπάσει μερικώς την διάβρωση ,κ να διευκολυνθεί η περιστροφή τους.

ΕndoMeTaxi ,η Γιαμάπα Ιτάλια ,έχει βάλει σε κάποιες πίσω δισκόπλακες άλλεν βιδάκια ,κ σε κάποιες άλλες τόρξ.
Δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά ,και ταιριάζει (μερικώς) κ το αντίστοιχο αλλενάκι μέσα.
Καταλαβαίνεις οτι κάτι πάει στραβά ,όταν νιώσεις την κεφαλή της βίδας να χαλάει.

Είσαι σίγουρος ότι τα δικά σου βιδάκια είναι άλλεν;

Γιατί στις δικές μου (έχω 2 πίσω ζάντες κομπλέ...1 ασφάλτινη - 1 χωμάτινη)
στην μία δισκόπλακα ,οι βίδες είναι άλλεν ,ενώ στην άλλη τόρξ.

Οταν πήγα YAMAHA ,για να πάρω 3 βίδες που ήταν ταλαιπωρημένες ,στα σακκουλάκια που πήρα ,οι ΟΕΜ βίδες ήταν τόρξ.

Για δες το.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
αλλεν ειναι και οι 6.αν ηταν τορξ θα το καταλαβαινα και εχω τα αντιστοιχα κλειδια.
θα τις αλλαξω και τις 6 οποτε οτι μου δωσουν,αρκει να ταιριαζουν.
θυμασαι τιμη μηπως?
γιατι yamaha ειναι αυτη,μη μας πεσουν τα μαλλια...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Δεν θυμάμαι τιμή Μήτσο ,γιατί πάει καιρός.(+-3 € η μία)
Αυτά τα βιδάκια είναι πάντα ακριβά (για βίδες) αλλά το αντίτιμο είναι εφικτό (για την τσέπη μας) και αναγκαίο για την ασφάλειά μας.
 

John-Elias_Tenere

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
yamaha xt660z tenere 2011
Δεν θυμάμαι τιμή Μήτσο ,γιατί πάει καιρός.(+-3 € η μία)
Αυτά τα βιδάκια είναι πάντα ακριβά (για βίδες) αλλά το αντίτιμο είναι εφικτό (για την τσέπη μας) και αναγκαίο για την ασφάλειά μας.
Γατε η τιμες αυτες ειναι απαγορευτικες και η αληθεια ειναι οτι δεν πιστευω πολυ στην ποιοτητα τους...για τις μαμα βιδες μιλαω...μου ειχε τυχει να σφιξω την μια απο τις 2 βιδες στο καπακι απο την καδενα εκεντροφορου (ρυθμιζα βαλβιδες) και η μια εσπασε!!!!Και την εσφιξα με δυναμοκλειδο κανονικα με τισ τιμες που δινει το μανιουαλ..Θα ηταν ασχημη ιδεα να αντικαταστησω τις βιδες της πισω δισκοπλακας με ανοξειδωτες πομπε τορξ ιδιου διαμετρηματος δλδ...?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γατε η τιμες αυτες ειναι απαγορευτικες και η αληθεια ειναι οτι δεν πιστευω πολυ στην ποιοτητα τους...για τις μαμα βιδες μιλαω...μου ειχε τυχει να σφιξω την μια απο τις 2 βιδες στο καπακι απο την καδενα εκεντροφορου (ρυθμιζα βαλβιδες) και η μια εσπασε!!!!Και την εσφιξα με δυναμοκλειδο κανονικα με τισ τιμες που δινει το μανιουαλ..Θα ηταν ασχημη ιδεα να αντικαταστησω τις βιδες της πισω δισκοπλακας με ανοξειδωτες πομπε τορξ ιδιου διαμετρηματος δλδ...?
Σαφώς κ δεν θα ήταν άσχημη ιδέα.
Αρκεί να είσαι σίγουρος οτι το ατσάλι των νέων βιδών ,θα είναι ίδιας ή μεγαλύτερης σκληρότητας ,και να βρείς βιδάκια με την ίδια μικρή πατούρα που έχουν τα μαμά κάτω απο το κεφάλι ,η οποία φωλιάζει μεταξύ δισκόπλακας κ κέντρου κ διασφαλίζει την ορθή σταθεροποίησή της.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
4e η μια και 10 μερες αναμονη,γιατι θα ερθουν απο εξωτερικο.
τελεια...
Oτι σου ειπε και ο γατος αποπανω Αν δε μπορεις να βρεις με την ιδια πατουρα οπως οι "μαμα" περιμενε να ερθουν
Η πατουρα που εχουν ειναι απαραιτητη για να σταθεροποιειται η δισκοπλακα ωστε να μην περιστρεφεται ουτε κατα το ελαχιστο κατα το φρεναρισμα
 
Top Bottom