XT660Z Tenere

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Εγώ πάντως με ΤΚC 80 μπροστά και Heidenau κ60 έλυσα το (δικό μου) προβληματισμό! Συνδιασμός για όλα, μιας και δεν ταξιδεύω πάνω από 130-140...
στο ΚΤΜ να φανταστω;
Όχι! Στο GS!
Στο ΚΤΜ τακουνάτα μπρος πίσω, 24 ώρες το 24ωρο!:D:D:D
Το έχω γράψει πολλές φορές εδώ, για μένα ήταν ο καλύτερος συνδυασμός στο F800 GS (με μόνο περιορισμό τον πηλό).
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Όχι! Στο GS!
Στο ΚΤΜ τακουνάτα μπρος πίσω, 24 ώρες το 24ωρο!:D:D:D
Προφανως, για να λες οτι σου βγαζει 12Κ χμ το μπροστινο ειναι προφανως στο BMW που του δινει και καταλαβαινει με το telelever ;)

Παντως παιδες πως καταφερνετε καποιοι με 1200αρι μηχανακι και πατε με ΜΟΝΟ 130-140χμω ειναι αποριας αξιο. Βεβαια αν εχει κανεις χωματινα μονιμα πανω το επιβαλλουν τα λαστιχα, αλλα πχ εγω δεν θαχα μονιμα χωματινα πανω.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Παντως παιδες πως καταφερνετε καποιοι με 1200αρι μηχανακι και πατε με ΜΟΝΟ 130-140χμω ειναι αποριας αξιο. Βεβαια αν εχει κανεις χωματινα μονιμα πανω το επιβαλλουν τα λαστιχα, αλλα πχ εγω δεν θαχα μονιμα χωματινα πανω.
Έτσι οδηγάω, είτε είναι μοτοσυκλέτα είτε αυτοκίνητο...
Δεν μ' αρέσει να πιέζομαι όταν οδηγώ!:biker2:
Χαλλλαράαα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
εχει αλλαξει κανεις τα αβαφα "προστατευτικα" πλαστικα στο τεποζητο και τα αλλα απο κατω?
αν ναι,kolko leva?
γιατι τα χα για φθηνα και σε κατι site που κοιταξα,του τεποζητου τα χε κανα 75αρι χ 2 το ενα,και το αλλο κανα 57αρι χ 2 και φθηνα δε τα λες,ειδικα αν θες ν αλλαξει και τα απο κατω.
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
εχει αλλαξει κανεις τα αβαφα "προστατευτικα" πλαστικα στο τεποζητο και τα αλλα απο κατω?
αν ναι,kolko leva?
γιατι τα χα για φθηνα και σε κατι site που κοιταξα,του τεποζητου τα χε κανα 75αρι χ 2 το ενα,και το αλλο κανα 57αρι χ 2 και φθηνα δε τα λες,ειδικα αν θες ν αλλαξει και τα απο κατω.
27 ευρω το ενα τα εχει η yamaha,παρε τηλ. να σου πουνε
 

rory82

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Harley Davidson xl1200s
Χαιρετίζω όλους τους ανήσυχους τενερόβιους και μη , μηχανόβιους. Καινούργιο μέλος στο forum, και μπαίνω κατευθείαν στο ψητό, εδώ και ένα μήνα με ''στοιχειώνει'' το tenere660, (κάπου εδώ να σημειώσω ότι είμαι κάτοχος ενός sportster1200s), η ερώτηση που με ταλανίζει είναι αν το tenere660 κάνει για ταξίδια μακρινά (1000 km <), και το ρωτάω αυτό λόγω της μονοκυλινδρης φύσις του.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
wow..πολλα χιλιομετρα...
το μηχανακι σαν συνολο ανταπεξερχεται.με τις γνωστες παραχωρησεις που χρειαζονται τα μονοκυλινδρα.
δλδ χαμηλες μ.ω.τ.(εγω ταξιδευω πχ στα 80-120 λογο χωματινων ελαστικων) λιγους κραδασμους,στασεις.κατα τ αλλα,οσο αντεχεις θα σε πηγαινει.με μια πιο ανετη σελα θα ναι ακομα καλυτερα.

αν στο προγραμμα σου ειναι και χωματοδρομοι και λιγο εκτος δρομου καταστασεις θα σε βολεψει.
αν θες απλα να γραφεις χιλιομετρα αβερτα σε εθνικες και επαρχιακους ισως να κοιταγες κατι σε δικυλινδρο?λεω γω τωρα...
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
εχει κανενας σκαριφημα με διαστασεις το εργοστασιακο τιμονι του τενεριου?
δε το βρισκω πουθενα.
 

rory82

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Harley Davidson xl1200s
1000κμ σε μια ημέρα ή στο σύνολο του ταξιδιού;
Για μια μέρα, το ξέρω είναι πολλά τα km αλλά αν είναι να βγει κάποιος εξωτερικό θα πρέπει να ''ζοριστεί'' λίγο. Αλλά νομίζω πως με κάλυψε πλήρως ο '' Μητσάρας '' πιο πάνω... Είμαι έτοιμος για το tenere.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Το μηχανάκι μπορεί...να ταξιδεύει όλη μέρα κι όλη νύχτα...
Τα 140 χμ/ω τα'χει για πλάκα ,μόνιμα κ άνετα σε αυτοκινητόδρομους ,και είναι σταθερότατο κ ασφαλές σε αυτά.
Αν δεν το "λυπάσαι" ,κι αν δεν έχεις πρόβλημα με τους κραδασμούς (ιδίως στο τιμόνι) ,πάρτο κ ξεκίνα.

Αν όμως θες να κάνεις κυρίως ασφάλτινα σιδερόκωλα χλμ ,τότε στα ίδια λ7 (πάνω κάτω) υπάρχουν καταλληλότερα μηχανάκια.
Απλά θα είναι άσχημα κ αδιάφορα ,σε σχέση με το Τενερέ. :p
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Τι κραδασμους του λετε του ανθρωπου?? Harley εχει... χαχαχα! βελουδο ουτε που θα καταλαβαινεις κραδασμους, παρτο και αρχισε τα ον-οφ χιλιομετρα...
 

rory82

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Harley Davidson xl1200s
el-Gatto αυτό ήθελα να κατοχυρώσω,ότι το εν λόγω μηχανάκι μπορεί να ταξιδεύει ασταμάτητα ή όσο αντέχει ο αναβάτης με 120-130 km/h, τόσο πάω και με το Harley, ΑΛΛΑ το Harley είναι ΜΜΜΟΝΟ για άσφαλτο και όσο θυμάμαι δεν υπήρχε βόλτα ή ταξίδι που να μην έχω βγει οff road έστω και για 10-15χμ,αλλά έτσι είναι η Ελλάδα, το ιδανικότερο μηχανάκι είναι το on/off. Όσο από κραδασμούς Ιmp990 όπως το είπες δόξα τον μεγαλοδυναμο,κάργα που λέμε και στην Καρδίτσα.
 
Top Bottom