Φώτααα κάμερα πάμεεε!Hella on F800GS.

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4


Έβαλα τις βάσεις που έβαλες Κωστή και μπορώ να πω ότι η διαφορά σε ποιότητα και η θέση τοποθέτησης είναι απλά άψογη!!!

Το setup τέλειο!!!
Θα το παρω στην εκδρομη να κατεβω με τον Λιακο στο Βοιδοματη για πέστροφες ρε!

adv phone
 
Reactions: yns

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Θα το παρω στην εκδρομη να κατεβω με τον Λιακο στο Βοιδοματη για πέστροφες ρε!

adv phone
Και για λαγούς κάνει! :D

Τη μπαταρία πρόσεχε Στέφανε. ;)

_________________
Ντακάρετε-φον
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Θα το παρω στην εκδρομη να κατεβω με τον Λιακο στο Βοιδοματη για πέστροφες ρε!

adv phone

πάρτο και κάνε ότι θες!!! Την άλλη μέρα να ναι πίσω, αλλιώς θα πάρω το δικό σου να θυμηθώ τα παλιά!!! :friendship:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Και για λαγούς κάνει! :D

Τη μπαταρία πρόσεχε Στέφανε. ;)

_________________
Ντακάρετε-φον
Κομπλέ είμαι!!!Έβαλα και καινούρια μπαταριούλα και είναι μπόμπα!!!
 
Reactions: yns

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
βαλε κ ενα βολτομετρο ομως ε;...;)

Έχω απ τον προηγούμενο....
Ήταν παθών!!!

Σε περίπτωση που έχω θέμα πάντως θα φύγουν πρώτα τα creed!!!
 
Reactions: yns

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Καλησπέρα, mAthosalas! Μιας και είσαι ειδικός επί του θέματος θέλω να σε ρωτήσω ένα δυο-πράγματα για το θέμα βοηθητικός φωτισμός. Πολύ πρόσφατα πήρα ένα F650GS twin και σκέφτομαι να πάρω αυτά τα led προβολάκια. Ο βασικότερος λόγος είναι γιατί στο tour x3 έχω φιμέ ζελατίνα και τη νύχτα εντός πόλης στα σημεία που δεν υπάρχει καλός φωτισμός χρειάζεται να ανάβω τη μεγάλη σκάλα για να βλέπω καλά. Αυτό είναι προβληματικό γιατί παίζει να έρχεται κανείς από απέναντι οπότε σκέφτηκα να βρω κάποια προβολάκια για να "βοηθήσουν" τη μεσαία σκάλα. Το δίλημμα είναι 30ο (wide beam) ή 10ο (spot); Και σε ποια θέση; Στο μπροστινό φτερό δίπλα από τους κεντρικούς προβολείς ή πάνω στα κάγκελα (Sw-motech); Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω τα wide beam (30o) και να τα τοποθετήσω πάνω στα κάγκελα. Εσύ βλέπω ότι τα wide beam τα έχεις βάλει όχι χαμηλα στα κάγκελα, αλλά δίπλα από τους προβολείς και είναι αλογόνου ενώ τα led τα spot τα έχεις βάλει κάτω στα κάγκελα, αν κατάλαβα καλά. Τι θα πρότεινες για την περίπτωσή μου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για μέσα στην πόλη τα ευρειας(απλωμενη) δεσμης προβολακια θαμπωνουν ΠΟΛΥ και πολλους...κι οσο πιο ψηλα τα εχεις τοσο πιο πολυ θα ενοχλουν τους μπροστα σου.Εγω τα εβαλα εκει για να τα χρησιμοποιω ειτε σε συνθηκες ομιχλης ειτε στο βουνο ως βοηθητικο φωτισμο,που κανουν δουλεια οντως,αλλά δεν ενοχλεις κανεναν...Σπανιοτατα τα ανοιγω μεσα στην πολη,οταν ειναι πισσα σκοταδι και νυχτα που τα φωτα της GS μοιαζουν με κερι...Το "καρφι" cree led ειναι επισης δυνατο και γι'αυτο τα εβαλα πιο χαμηλα ωστε να μην τυφλωνει στο υψος των ματιων ενος οδηγου οχηματος αλλά χτυπανε πιο χαμηλα...Εχουν καλυτερο,λευκοτερο φως για μη-ομιχλωδεις συνθηκες και πιο "μαζεμενο" σε ενα σημειο,δινουν δηλαδη πιο καθαρη εικονα εμπρος σου.
Θα ελεγα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να...αγορασεις μια διάφανη ζελατινα για το Arai.Και τη φυμε μονο για καλοκαιρακι και ηλιο κ το βραδυ ανοιχτη.
Αν επιμενεις για προβολακια,τα οποια θα ανοιγεις εντος πολεως ,μαλλον ξερεις οτι ενοχλουν,ειτε λιγο ειτε πολυ,αρα θελεις σωστη ρυθμιση,επιλογη σημειου καταλληλη να μην χτυπανε απευθειας τον μπροστα και καρφι καλυτερα...η απλωμενη δεσμη θα ανοιγει το φως και μεσα στην πολη θα ενοχλει αρκετα και πολλους...Σε συνθηκη σκοτους,ναι βοηθανε αφου απλωνει το φως και βλεπεις μεγαλυτερη γωνια...
Η επιλογη και η σκεψη σε σενα...εγω ειπα την αποψη μου και ελπιζω να βοηθησα καπως.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση και αναλυτική απάντηση. Στο θέμα της τοποθέτησης καταλήγω στο να μπουν πάνω στα κάγκελα για να ειναι χαμηλά και να μην ενοχλούν. Τα ευρείας δέσμης θα είναι καλά και για εκτός πόλης, ειδικά βράδυ. Δεν εχει τύχει να πετύχω αναβάτη με προβολάκια αναμμένα από απέναντι είτε με το αυτοκίνητο είτε με τη μηχανή οπότε δεν έχω δει πώς φαίνονται από κοντά. Μόνο από φωτό στο διαδίκτυο. Και τα δικά μου cree led θα είναι. Σε ευχαριστώ όπως και νάχει.

ΥΓ: έχω και τη διάφανη ζελατίνα αλλά έχω συνηθίσει με τη φιμέ, ειδικά τη μέρα έχει διαφορά.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Δεν παίζει να βάλεις ένα και ένα; Καρφί αριστερά και ευρείας δεσμης δεξιά. Όπως είναι τα φώτα των αυτοκινήτων ένα πράγμα. (τα άλλα δύο τα δίνεις σε ένα άλλο παιδί που θα κάνει το ίδιο πράγμα).
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
ΥΓ: έχω και τη διάφανη ζελατίνα αλλά έχω συνηθίσει με τη φιμέ, ειδικά τη μέρα έχει διαφορά.

Το τί έχεις συνηθίσει είναι λίγο αδιάφορο. Η φιμε ζελατίνα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είναι στο κράνος βράδυ. Όχι ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Για να μην είσαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου κ τους γύρω σου, έχε την μαζί σου κ άλλαζε τες όταν οι συνθήκες το επιβάλουν.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Το τί έχεις συνηθίσει είναι λίγο αδιάφορο. Η φιμε ζελατίνα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να είναι στο κράνος βράδυ. Όχι ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Για να μην είσαι επικίνδυνος για τον εαυτό σου κ τους γύρω σου, έχε την μαζί σου κ άλλαζε τες όταν οι συνθήκες το επιβάλουν.
Απαγορεύεται βάσει κάποιας Υ.Α. ή διεθνούς νομοθεσίας; Προσωπικά δε θυμάμαι ποιο ακριβώς άρθρο του Κ.Ο.Κ το απαγορεύει.
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Απαγορεύεται βάσει κάποιας Υ.Α. ή διεθνούς νομοθεσίας; Προσωπικά δε θυμάμαι ποιο ακριβώς άρθρο του Κ.Ο.Κ το απαγορεύει.

Η ζελατίνα σου πρέπει να αναγράφει FOR DAYTIME USE ONLY. Τουλάχιστον στα shoei είναι ανάγλυφο κ όχι αυτοκόλλητο.
Οι συγκεκριμένες ζελατινες δεν περνάνε τις προδιαγραφές για νυχτερινή οδήγηση.

Από κει κ πέρα φορα κ κατσαρόλα στο κεφάλι σου αφού ο ελληνικος ΚΟΚ δεν αναφέρει κάτι. ;)
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος
Όνομα
Al
Μοτό
CRF300L
Για αρκετούς το να οδηγείς μηχανή από μόνο του -σε σχέση με το αυτοκίνητο- είναι επικίνδυνο...αλλά ευτυχώς δεν το απαγορεύει ο ΚΟΚ. Το τι ειναι επικίνδυνο είναι αρκετό υποκειμενικό. Το τι απαγορεύεται είναι αν όχι τελείως, τουλάχιστον αρκετά αντικειμενικό. Η απόσταση από το αρκετά υποκειμενικό μέχρι το αρκετά αντικειμενικό είναι μεγάλη. Αν όντως απαγορεύεται τότε δε χρειάζεται να αγοράσω τα προβολάκια. Προσωπικά εντός πόλης βλέπω μια χαρά με τη φιμέ εκεί που υπάρχει φως ή με τη μεγάλη σκάλα...είναι δλδ φιμέ απέξω, από μέσα βλέπεις. Αν απαγορεύεται η χρήση της το βράδυ τότε δεν έχει νόημα να αγοράσω τα προβολάκια γιατί πολύ απλά δε θα τη χρησιμοποιώ και για αυτό ρώτησα ποιο άρθρο του ΚΟΚ απαγορεύει τη χρήση της. Οπως προείπα υπάρχει και η διάφανη, ως εφεδρική για τις εκτός πόλης διαδρομές.

ΥΓ: επίσης ο ΚΟΚ μιλάει ρητά για κράνος όχι για κατσαρόλες...
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Ok got it. Μου κανει εντυπωση που δεν αναφερει η ARAI καπου στην ζελατινα οτι ειναι για ημερα παντως. Αντιθετα η SHOEI το γραφει ξεκαθαρα.
Μην πω βεβαια οτι η ζελατινα της ARAI εχει απαγορευτει στον Ηνωμενο Βασιλειο, για προφανης λογους βεβαια.
Δυστυχως αντι να πηγαινουμε μπροστα ως μοτοσυκλετιστες για εμας και τους γυρω μας, κολαμε σε πραγματα αυτονοητα :(:(
 

R2D2

Μέλος
Περιοχή
Δράμα
Όνομα
Manolios
Μοτό
R 1200 GS '08
Αν όντως απαγορεύεται τότε δε χρειάζεται να αγοράσω τα προβολάκια. Προσωπικά εντός πόλης βλέπω μια χαρά με τη φιμέ εκεί που υπάρχει φως ή με τη μεγάλη σκάλα...
συντροχε --μιλώντας με όλη την καλή διάθεση και γνωρίζοντας οτι σε όλους μας αρέσει αισθητικά μια φιμέ ζελατινα στο κράνος-- αφου μονος σου εντοπίζεις οτι η φιμέ ζελατίνα σου περιορίζει την ορατότητα, κάνε μια χάρη στον εαυτο σου και στους ανθρώπους που σε νοιαζονται και βαλε την διαφανη οταν οδηγας βραδυ.
ακόμη και τα σωστά φώτα να βρεις και να βάλεις η ζελατίνα -και η όραση σου κατ' επεκταση- θα υστερεί ακόμη!!!! επανω στη μηχανή όλες οι κινήσεις/αντιδράσεις βασίζονται στο τι βλέπουν τα μάτια μας μπροστά, οπότε μη στερείς απο τα μάτια σου την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ λεπτομέρεια που μπορεί να ειναι δυσδιακριτη πισω απο μια φιμέ ζελατίνα.
απο κει και πέρα αν ακόμη θες προβολάκια, θα βρεις τα κατάλληλα γιατι πολλά παιδιά στο φόρουμ είναι και ψαγμένοι και πρόθυμοι να βοηθάνε.

και πάλι φιλικά, ελπίζω να πιάνεις το σκεπτικό και την προθεσή μου!!
 
Top Bottom