Φώτααα κάμερα πάμεεε!Hella on F800GS.

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Oι φωτογραφιες ειναι με 1/10s εκθεση(σταθερη),ISO 170 εως 215 και διαφραγμα 2.27(σταθερο επισης) χωρις φλας Γιαννη...:photo:
(ασχετο αλλά δεν ξερω ρε φιλε...καθε φορα που μιλαμε δεν μπορω να σε αποσυνδεσω απο το...800αρι σου...:oops: )
Φωτο σε πιο ανοιχτο δρομο θα...επανελθω :)
Προσπάθησε να τις έχεις όλες με σταθερές συνθήκες, έκθεση, διάφραγμα, ISO, μόνο έτσι θα φανεί πραγματικά η διαφορά! ;)
Κάνε την φωτομέτρηση με όλα αναμένα για να μην καεί.
Το 800 φίλε, αν και μεγάλος έρωτας, είναι πλέον παρελθόν... το θηρίο ήρθε και θα μείνει! :D
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Προσπάθησε να τις έχεις όλες με σταθερές συνθήκες, έκθεση, διάφραγμα, ISO, μόνο έτσι θα φανεί πραγματικά η διαφορά! ;)
Κάνε την φωτομέτρηση με όλα αναμένα για να μην καεί.
Τα αφηνω ολα στο...κινητο και στο HDR του "α λά αυτοματίκ":wacky: γιατι καλες οι DSLR φιλε αλλά το βαριεμαι το συνεχές "Κυριε Ελεησον"...:geek:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Νύχτα,συνθήκες σχεδόν μηδενικού φωτισμού
Αναμμένα μόνο τα led προβολακια.Δέσμη καρφί για καθαρό φως στο κεντρο,πιο λευκο κ μακρυά...


Αναμμένα μόνο τα προβολακια Hella,διάχυτο φως πιο κοντά αλλά γεμάτο φως...


Κι εδώ έχουμε :
Μεσαία σκάλα μόνο,


Εδω μεσαία σκάλα + led προβολακια,

Καθαρο φως πρόσθετο στο κεντρο κ μακρυαμακρυα

Εδω η μεσαία σκάλα + led + hella...όλα μαζί

Γεμίζει κοντά κ σε μεγαλύτερο εύρος πλεον!

Ρεπορτάζ τέλος.:)
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πολύ ωραία!

Πάντως, σε σχέση με την δική σου μεσαία σκάλα, η δικιά μας είναι άθλια και λειψή (r 1200 gs)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

xaGoS

Μέλος
Περιοχή
Αθενς
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
V-STROM 1000
Μπράβο για την δουλεία σου και όλη την πληροφόρηση!!! (να ξέρεις ότι πολύ μου άρεσαν οι διακόπτες στο τιμόνι :happy:)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Kαι...επειδη το ενα φερνει το αλλο,σε συναρτηση με το οτι τα Hella τα τοποθετησα οχι για την ...Παρελαση :p αλλά για να αναβουν να βλεπω κυριως σε συνθηκες μειωμενου φωτισμου πχ ομιχλη,βροχη ή γενικοτερα στα βουνα με μειωμενη ορατοτητα αλλά και για την νυχτερινη οδηγηση σε επαρχιακους δρομους οπου συνηθως ακομα και η διαγραμμιση ειναι ανυπαρκτη(ποσο μαλλον ο φωτισμος),κοιταζω μηπως επιλεξω τις ειδικες Η3 λαμπες που βγαζει η Hella για τα προβολακια αυτα και μαλιστα τις δινει για off road οδηγηση...Τις λεει Optilux Extreme Yellow XY και δινει κωδικο H71070662.Οι οποιες λεει οτι βγαζουν πιο "ζεστό" φωτισμο(που σημαινει πιο κιτρινο)για ευνοητους λογους στις συνθηκες μειωμενης ορατοτητας και φωτισμου.
Ειναι αυτες εδω...

κι αν τις εχει ηδη βαλει καποιος ας πει μια γνωμη κατα ποσο ειναι ευχαριστημενος απο την επιλογη...:geek::secret:
 
Τελευταία επεξεργασία:

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
Κωστη πολυ καλη η δουλεια σου. προσωπικα θα ακολουθησω λιγο διαφορετικο δρομο, γιατι εχω διαπιστωσει οτι τα προβολακια που φοραω δε κανουν και πολλα. ετσι, μετα απο αεναες συζητησεις με φιλους μηχανοβιους, με επαγγελματιες εμπορους, με φιλους στην επαρχια και αναζητηση στο διαδικτυο, αποφασισα να βαλω προβολεις αυτοκινηταδικους!!!
ναι καλα ακουσατε! εχω καταληξει πως η διαμετρος που θεωρω ως καλυτερη σχεση μεγεθους/αποτελεσματος στις 4 ιντσες, αλλα τιποτα δεν αποκλειω εν τελει-προς τα πανω, οχι μικροτερους. Θα βγω στην αυτοκινηταδικη πιατσα να βρω αυτο που θα μου κανει. εχω δει πως οι περισσοτεροι απο αυτους που κανουν ταξιδια σε αχανεις χωρες κλπ χρησιμοποιουν ολοι μεγαλους προβολεις ομιχλης γιατι επιτυγχανουν, λογω μεγαλυτερου κατοπτρου μεγαλυτερη διαχυση, που ειναι το ζητουμενο για μενα. Δυο τετοιοι λοιπον συν τα φωτα της μοτο θα κανουν τη νυχτα μερα σε ολες τις συνθηκες φρονω!
ειμαι στο ψαξιμο, η συνεχεια στι οθονες σας, γιατι η δουλεια θα ειναι custom ασφαλως!!


επισυναπτω 2-3 εικονες, περισσοτερο να καταλαβετε τι εννοω στο περιπου βεβαια.

 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δημητρη δεν ξερω αν τα εχεις δει απο κοντα τα Ηella...να σου πω το εξης.Οτι διαχεουν το φως αρκετα δεξια-αριστερα σε σχεση με το κεντρο του δρομου στη μοτοσυκλετα.Δηλαδη αν τα αφησεις σε κανονικη θεση παραλληλα με τη μοτο,εχουν αρκετο ευρος φωτισμου...τοσο που προσωπικα τα εστρεψα να χτυπανε προς το κεντρο της πορειας κινησης για να μην "φευγουν" τοσο δεξια-αριστερα...Σε σχεση ειδικα με τα led "καρφι" που εχω ειναι ΜΕΓΑΛΗ η διαφορά στο ανοιγμα...Δεν ξερω,δες τα κι απο κοντα να σχηματισεις ΚΑΛΗ αποψη και μετα αν δεν σε καλυπτουν στρεφεσαι σε αυτο που σκεφτεσαι...Προσωπικα τα απερριψα τα αυτοκινηταδικα λογω ογκωδους σχηματος που δεν με ελκυει αισθητικα...βεβαια περι αποψεως ουτε λογος αν σου αρεσουν.
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Κωστη πολυ καλη η δουλεια σου. προσωπικα θα ακολουθησω λιγο διαφορετικο δρομο, γιατι εχω διαπιστωσει οτι τα προβολακια που φοραω δε κανουν και πολλα. ετσι, μετα απο αεναες συζητησεις με φιλους μηχανοβιους, με επαγγελματιες εμπορους, με φιλους στην επαρχια και αναζητηση στο διαδικτυο, αποφασισα να βαλω προβολεις αυτοκινηταδικους!!!
ναι καλα ακουσατε! εχω καταληξει πως η διαμετρος που θεωρω ως καλυτερη σχεση μεγεθους/αποτελεσματος στις 4 ιντσες, αλλα τιποτα δεν αποκλειω εν τελει-προς τα πανω, οχι μικροτερους. Θα βγω στην αυτοκινηταδικη πιατσα να βρω αυτο που θα μου κανει. εχω δει πως οι περισσοτεροι απο αυτους που κανουν ταξιδια σε αχανεις χωρες κλπ χρησιμοποιουν ολοι μεγαλους προβολεις ομιχλης γιατι επιτυγχανουν, λογω μεγαλυτερου κατοπτρου μεγαλυτερη διαχυση, που ειναι το ζητουμενο για μενα. Δυο τετοιοι λοιπον συν τα φωτα της μοτο θα κανουν τη νυχτα μερα σε ολες τις συνθηκες φρονω!
ειμαι στο ψαξιμο, η συνεχεια στι οθονες σας, γιατι η δουλεια θα ειναι custom ασφαλως!!


επισυναπτω 2-3 εικονες, περισσοτερο να καταλαβετε τι εννοω στο περιπου βεβαια.

Piaa 540 drive..;)
Θα προτιμούσα led της cree..:ok:
 
Τελευταία επεξεργασία:

kostis-gs

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
ΒΜW 1200 ADV LC
Τα ειχα στο παλιο GS για τρια χρονια ειναι πολυ αξιοπιστα καλα εκανες και τα πηρες.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Kαι...επειδη το ενα φερνει το αλλο,σε συναρτηση με το οτι τα Hella τα τοποθετησα οχι για την ...Παρελαση :p αλλά για να αναβουν να βλεπω κυριως σε συνθηκες μειωμενου φωτισμου πχ ομιχλη,βροχη ή γενικοτερα στα βουνα με μειωμενη ορατοτητα αλλά και για την νυχτερινη οδηγηση σε επαρχιακους δρομους οπου συνηθως ακομα και η διαγραμμιση ειναι ανυπαρκτη(ποσο μαλλον ο φωτισμος),κοιταζω μηπως επιλεξω τις ειδικες Η3 λαμπες που βγαζει η Hella για τα προβολακια αυτα και μαλιστα τις δινει για off road οδηγηση...Τις λεει Optilux Extreme Yellow XY και δινει κωδικο H71070662.Οι οποιες λεει οτι βγαζουν πιο "ζεστό" φωτισμο(που σημαινει πιο κιτρινο)για ευνοητους λογους στις συνθηκες μειωμενης ορατοτητας και φωτισμου.
Ειναι αυτες εδω...

κι αν τις εχει ηδη βαλει καποιος ας πει μια γνωμη κατα ποσο ειναι ευχαριστημενος απο την επιλογη...:geek::secret:
Μαθο εισαι απο τους λιγους που γνωριζω που εχουν αντιληφθει οτι το κιτρινο φως ειναι το ιδανικο σε κακες συνθηκες φωτισμου (ομιχλη,βροχη) Επεξε ρολο σε αυτο και η ενασχοληση σου με την φωτογραφια?
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs




Η δικη μου επιλογη για φωτα..αλλα θα παω σε ιδια επιλογη βασεων με του μαθω...thanks για τα info Κωστη!!!

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Θα κρατήσεις και τα μικρά; Καίνε 10w το καθένα. Τα νέα πόσο καίνε; Και πόσο αποδίδουν;

_________________
Ντακάρετε-φον
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Θα κρατήσεις και τα μικρά; Καίνε 10w το καθένα. Τα νέα πόσο καίνε; Και πόσο αποδίδουν;

_________________
Ντακάρετε-φον

Για αρχη και τα 2....

40W και τα 2 τα νεα....αποδοση δεν γραφει καπου... :p

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: yns

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs


Έβαλα τις βάσεις που έβαλες Κωστή και μπορώ να πω ότι η διαφορά σε ποιότητα και η θέση τοποθέτησης είναι απλά άψογη!!!

Το setup τέλειο!!!
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Στεφ......πήρες φορτηγό ???

Είχα επενδύσει σε φώτα και στο 1200 και όταν κάηκαν περίπου 100χλμ πριν φτάσω σπίτι και μέσ τα μαύρα τα μεσάνυχτα τότε κατάλαβα τι παίζει χωρίς καλό φως!!!

Επίσης λόγο τόπου διαμονής και περισσότερον προγραμμάτων, σε κάθε εκδρομή πάντα τρώω κάνα 2-3 ώρες μες την νύχτα, οπότε νομίζω πως η πρώτη αναβάθμιση καλό ήταν να είναι τα φώτα!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μαθο εισαι απο τους λιγους που γνωριζω που εχουν αντιληφθει οτι το κιτρινο φως ειναι το ιδανικο σε κακες συνθηκες φωτισμου (ομιχλη,βροχη) Επεξε ρολο σε αυτο και η ενασχοληση σου με την φωτογραφια?
Δυστυχως Κωστα εχω "φαει τον τοπο" και δεν εισαγεται η κιτρινη λαμπα πουθενα!Ουτε καν η επισημη αντιπροσωπεια δεν εχει!!!Αρα μονοδρομος η αγορα απ'εξω αλλά κολλαω στο οτι τα μεταφορικα ειναι πολλα για την τιμη και ΑΝ χρειασθω αλλη λαμπα,που θα χρειασθω καποια στιγμη,παλι απ εξω θα ψαχνομαι...και με εχει "παγωσει" το θεμα.Αν και ηθελα διακαως να τοποθετησω κιτρινες στα Hella για τη χρηση που τις θελω δεν το βλεπω.
 
Top Bottom