Φώτααα κάμερα πάμεεε!Hella on F800GS.

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Καποιοι συνδεουν τον καλο φωτισμο στη μοτοσυκλετα με την γενικοτερη ασφάλεια στην κινηση στους δρομους.Παραπανω φως σημαινει οτι ο οδηγος βλεπει καλυτερα αλλά παραλληλα ειναι και πιο ευκολα ορατος(=αντιληπτος)απο τους γυρω κινουμενους,οδηγους και πεζους.
Στην επιστροφη απο την τελευταια βολτα,κατι η κουραση του 2ημερου κατι η νυχτα,σε συνδιασμο με τον επαρχιακο δρομο στη Χωρα μας που ειναι σχεδον ανυπαρκτος ειδικα οσο πιο ορεινα και σε οχι πολυσυχναστους δρομους,ειχα εντοπισει ενα θεματακι με την ορατοτητα...Τα προβολακια led cree που ειχα ηδη πανω στη Γερμανιδα,βοηθουσαν τα μεγιστα χαμηλα και μπροστα μου αλλα στο βαθος...τουνελ! Το απλανες βλεμμα στους προβολεις του GS,εννοειται δεν βοηθουσε και πολυ στο να εχω καθαρη εικονα τι γινεται εμπρος...

Η σκεψη εγινε μινι-project ας το πουμε καπως ετσι και πραγματικα,"καλως τα παιδια"που λεμε,ειδα πανω στην ωρα αγγελια για Hella micro DE...

Δεν το σκεφτηκα δευτερη φορα και τα καπαρωσα.
Η επιλογη των συγκεκριμενων εγινε με γνωμονα την πολυ καλη ποιοτητα τους ως υλικο,τις Η3 αλογονου που διαθετουν και δινουν "φυσικο"(οχι λευκο)διαχυτο φως(ενω να σημειωσω τα cree που εχω ειναι δυνατοτερα αλλά δινουν φωτισμο "καρφι")και ετσι προχωρησα στην εγκατασταση...

Σημερα λοιπον που η βροχουλα δεν επετρεπε σουλατσο,παμε γκαραζ με καφεδακι και κουβεντουλα...

Η GS εβγαλε μερικα απο τα...ρουχα της ωστε να ειναι δυνατη η εργασια και φροντιδα.

Καλωδιακη συνδεση ηδη υπηρχε στα led cree που εχω και ετσι εκμεταλλευτηκα κατα το δυνατον την ιδια πηγη ρευματος που θελω ωστε να μην υπαρχει συνεχης παροχη.Να κλεινουν δηλαδη οταν δεν λειτουργει η μοτο...ευνοητο γιατι.Χρησιμοποιηθηκε λοιπον η ετοιμη αναμονη που διαθετει η GS για GPS και οπου επισης εχω παρει ρευμα για το αλλο ζευγος προβολων που εχω.
Τα υπολοιπα,γνωστά για οσους εχετε ασχοληθει.Ρελεδακι για συνδεση ρευματων και διακοπτων,καλα καλωδια,κροκοδειλακια και φυσακια και...σημασια στη λεπτομερεια με κόλληση στις επαφες των καλωδιων για σταθεροτητα και σιγουρια...

Αλλωστε ο αδερφικος φιλος Γιαννης που βοηθησε τα μεγιστα και αυτη τη φορα δεν φημιζεται για την προχειροτητα στις εγκαταστασεις...ειδικα στα ηλεκτρικα.:)
Για βασεις ειχα ηδη αποφασισει το σημειο που θελω τα προβολακια-δίπλα στα φωτα της GS και ψηλα ωστε να μου δινει το φως στο δρομο μπροστα συμπληρωνοντας τους προβολεις της GS-και επελεξα την ποιοτικη λυση της SW Motech.Σταθερη βαση,αφου πιανει σε 2 σημεια,ποιοτικοτατη και αρμονικη στο συνολο...

Ενα διακοπτακι αδιαβροχο και για τον χειρισμο στο τιμονι,να μη δειχνει παραφωνια

...ενω εν μεσω εργασιων και σχολαστικοτητας ριχνω και μια ματια στον εξοπλισμο...Αλλωστε ο καλος μαστορας ισον τιποτα χωρις τα καταλληλα εργαλεια...:rolleyes:

Προσεκτικη εργασια,ξηλωνε-ραβε και το τελικο αποτελεσμα τοποθετημενο...:Watching:

Ενα αποτελεσμα που δινει θετικο για τα γουστα μου οπτικο δεσιμο με την GS...


Εδω μπορεις να διακρινεις την διαφορά θερμοκρασιας στο φωτισμο των led και των λαμπων αλογονου Ηella & GS

Καρφι λευκο για τα χαμηλα να κανουν τη νυχτα μερα και κιτρινο διαχυτο ψηλα,για ομιχλωδη και σκοτεινα σε επαρχια και βουνα...


Και για να παρεις μια ιδεα ποσο γεμιζει η ορατοτητα στο οπτικο πεδιο σου εβαλα μια φωτο συγκριτικα.Οπου βλεπεις αριστερα μονο το φωτισμο της BMW,στη μεση BMW μαζι με τα χαμηλα led προβολακια και δεξια ολα μαζι αναμμενα μαζι με τα διαχυτα ψηλα Hella...Δες ποσο γεμιζει η ορατοτητα μπροστα ευθεια...


Ολα καλα λοιπον...απο τη σκεψη στην πραξη και παμε πλεον πιο σωστα σε ορατοτητα και φωτισμο.Αφου η GS ηρθε για να μεινει και σε αυτο συνηγορει το χαμογελο οδηγικα που μου δινει...οτι μπορουμε κανουμε για ενα καλυτερο συνολικα αποτελεσμα..ελπιζω...

DoItYourself λοιπον και εγραψα κ δυο κουβεντες και στο Φορουμ για οποιον ενδιαφερομενο...:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ας πουμε οτι δουλευουν ολα τα φωτα,και εχεις συνδεσει και gps να φορτιζει και χρειαστει να πατησεις και τερμα φρενο,να μπει σε λειτουργια το ABS δηλαδη που τραβαει κι αυτο παραπανω ρευμα....δεν κινδυνευουν τα πηνια?? :/
 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Nick_990 και εγώ κάτι τέτοιο θα ρωτούσα, πολύ ρεύμα...

Άσχετο σου έχω πει ότι το Gs σου είναι ίσως το πιο ωραίο από ότι έχω δει...???
Φτου φτού!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ας πουμε οτι δουλευουν ολα τα φωτα,και εχεις συνδεσει και gps να φορτιζει και χρειαστει να πατησεις και τερμα φρενο,να μπει σε λειτουργια το ABS δηλαδη που τραβαει κι αυτο παραπανω ρευμα....δεν κινδυνευουν τα πηνια?? :/
Nick_990 και εγώ κάτι τέτοιο θα ρωτούσα, πολύ ρεύμα...
Τα πηνια με το βολαν,δηλαδη η Γεννητρια ρευματος τού 800,δινει μαξιμουμ 400w ρευμα.Το οποιο μεσω τού ανορθωτη μετατρεπεται απο εναλλασομενο σε συνεχες και φευγει για την μπαταρια.
Εκει,εχω συνδεσει ενα βολτομετρο τής datel(η 3η μοτο που το βαζω επανω το συγκεκριμενο-και με εχει σωσει στο παρελθον σε αλλη μοτο)για να εχω ενδειξη ρευματος.
Τι γινεται τωρα.Καθε συσκευη/περιφερειακο στη μοτοσυκλετα,ζηταει ρευμα για να λειτουργησει...Οσα περισσοτερα συνδεσουμε επανω τοσο πιο πολλα watt ρευματος τραβανε.Οσο θελουν(τραβανε)ρευμα τοσο αποφορτιζουν(ή πιο σωστα)παιρνουν ρευμα απο τη μπαταρια,αρα πεφτει η ισχυς της οπότε και αρχιζει να λειτουργει η γεννητρια(πηνια/βολαν)για να στειλει ρευμα και να μην ξελιγωσει η μπαταρια...
Μια καλη ενδειξη για την κατασταση ρευματος που καταναλωνεις ανα πασα στιγμη λοιπον ειναι η ενδειξη στο βολτομετρο.Οσο δειχνει οτι απο τα 14V περιπου πεφτει ως 13V ειμαστε οκ...(χοντρικα το γραφω).Ως τωρα δεν εχω κανενα θεμα.
Ετσι χοντρικα,η μεσαια σκαλα στα φωτα θελει 55w,η μεγαλη ταυτοχρονα αναμμενη άλλα 55w,τα δυο Hella απο 55w εκαστο,τα 2 led προβολακια κι αυτα αναμμενα απο 10w εκαστο,το φωτακι θεσης led κ αυτο θελει 0.5w,το πισω φως πινακιδας θελει 5w,αν πατησω φρενο και ειναι πανικου ή για αλλο λογο μπει το ABS θελει κι αυτο ρευμα ,κι αν εχω αναμενα τα θερμαινόμενα grip στο φουλ τραβανε και αυτα 20w και παταω καπακι και την κορνα Stebel αρα άλλα 50w ,εχω συνδεδεμενο και GPS και θελει 5w και το κινητο επισης άλλα 5w και δεν μπορω να θυμηθω κατι ακομα...Δηλαδη ενα συνολο περιπου ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ ΠΑΤΗΜΕΝΑ και ΑΝΑΜΕΝΑ στα 330W συν οτι αλλες αναγκες εχει η ιδια η μοτοσυκλετα κανα 20-30w παμε στα 360w MAXIMUM ......Πόσες φορες θα λειτουργησουν ολα αυτα μαζι και παρατεταμενα;..........Aκομα κι ετσι ειμαστε μεσα στο οριο ρευματος που μπορει να παραγει το αλτερνεϊτορ εστω κι αν ζηταω αυτο το...εξεζητημενο φορτιο σε ρευμα... δηλαδη τα πηνια ας πουμε που ρωτησατε παιδια δεν βλεπω να εχουν θεμα αφου εχουν δυνατοτητα παραγωγης αυτου του ρευματος...
Μια σοβαρη ενδειξη/συμμαχο που εχω για την καταναλωση ρευματος και την σωστη λειτουργια στα ηλεκτρικα μου,ειναι η ενδειξη στο βολτομετρο.Αν οντως δω οτι κατι δεν παει καλα,απευχομαι,θα το δω και εκει αρχικα...οσο η ενδειξη ειναι 13.8-14.1 ως συνηθως ως σημερα...ολα καλα.
Και μην ξεχναμε και τον συμμαχο που λεγεται canbus και περαν ολων των αλλων,οταν διαγνωσει υπερκαταναλωση καπου ή διαρροη ρευματος επεμβαινει διακοπτωντας την παροχη...

Παρόλα αυτα,συμφωνω οτι η καταναλωση ρευματος ολα μαζι τα "μπλιμπλικια" μαζι με τα βασικα ηλεκτρικα της μοτο, αναγκαζουν τα πηνια να παραγουν το ρευμα που απαιτειται για να δωσει ρευμα μεσω της μπαταριας σε αυτα.Ευτυχως και δοξα το θεο,δεν εχω ακουσει ελλατωματικα πηνια ή ανορθωτη ή μπαταρια ή αλλο ηλεκτρικο "κρικο" στα μοντελα απο '10 και μετα...ελπιζω να μην ειμαι η εξαιρεση.Και να συνεχισουμε υγιεις να απολαμβανουμε...:ok:

Ηλεκτρολογος ΔΕΝ ειμαι,απλα αυτα που γραφω ειναι προσωπικες εκτιμησεις απο οσα λιγα ξερω...:geek:αν παλι κανω λαθος θα αρκεστω σε περιεληξη αααν ερθει εκεινη η ωρα :wacky::p
 

Billy-Bo

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200GS 07'
Μην ανησυχείς καθόλου Κώστα.... Στο λεω σαν ηλεκτρολόγος! Απλα θέλει ελεγχο στις συνδέσεις στα φωτιστικά που και που για να μην εχεις υπερθερμανση σε περιπτωση κακης επαφής. Το λεω γιατι πας χωμα και εχει κραδασμούς! Αυτο μπορει να σου ανεβαζει τα Αμπερ της κατανάλωσης ;). Απο προσφατη εμπειρία σε ενα 1150 που του έκαιγε την 20A ασφάλεια. Τουμπανο το εχεις ... Καλούς δρομους Κωστή!

BMW Motorrad
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Bασιλη ευχαριστω φιλε.Η αποψη σου τοσο απο επιστημονικης καταρτισης(ηλεκτρολογια)οσο και γενικοτερα ως συνοδοιπορος και μοτοσυκλετιστης,ειναι παντα αρεστη και επιθυμητη :) Καλους δρομους και σε σενα.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
...θέλει ελεγχο στις συνδέσεις στα φωτιστικά που και που για να μην εχεις υπερθερμανση σε περιπτωση κακης επαφής. Το λεω γιατι πας χωμα και εχει κραδασμούς!
Κι ενας σοβαρος λογος ειναι αυτος που γραφεις για τον οποιο επιλεγω,οι συνδεσεις των καλωδιων με τα φυσακια τους(ακροδεκτες)εγινε εκτος απο πρεσαριστες ΚΑΙ με κολλητηρι...για τον Φοβο των...χωματινων Ιουδαιων :happy:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Κουκλάκι το έκανες το άτιμο!!!

ΥΓ:Τα led τι μάρκας είναι??Κάπου είχα διαβάσει για τα PIAA που φορά το μεγάλο τενερέ!!
 

Giannis 99

Μέλος
Περιοχή
Aττική
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
sym 150.
Τα πηνια με το βολαν,δηλαδη η Γεννητρια ρευματος τού 800,δινει μαξιμουμ 400w ρευμα.
....................................................................................................................................................
Ηλεκτρολογος ΔΕΝ ειμαι,απλα αυτα που γραφω ειναι προσωπικες εκτιμησεις απο οσα λιγα ξερω...:geek:αν παλι κανω λαθος θα αρκεστω σε περιεληξη αααν ερθει εκεινη η ωρα :wacky::p
Tι είπες τώρα,βρε Κώστα!!!!:ok: Μπράβο σου,που τα γράψες...:friendship:
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
μ'αρεσουν...ετοίμασε ένα σετ και για μένα :)
πέρα από την πλάκα, ωραία δουλειά:ok:

Eιναι ΑΥΤΑ Στεφ...της γνωστης και μη..εξαιρετέας 龍之帝國...:cool::Watching::geek::cautious::secret:
αυτά έχω και εγώ, μέχρι στιγμής σκυλιά :biker2:
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Eιναι ΑΥΤΑ Στεφ...της γνωστης και μη..εξαιρετέας 龍之帝國...:cool::Watching::geek::cautious::secret:

Σούπερ φαίνονται φίλος!!!Τελικά ανρωτιέσαι αν αξίζει να πληρώνεις μάρκες σχέδια ή να μένεις στην απόδοση και τα ρέστα βόλτα!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σούπερ φαίνονται φίλος!!!Τελικά ανρωτιέσαι αν αξίζει να πληρώνεις μάρκες σχέδια ή να μένεις στην απόδοση και τα ρέστα βόλτα!!!
Δεν υπαρχει κανονας σε αυτο...προσωπικα εαν το "Ονομα" συνοδευεται απο την αντιχτοιχη ποιοτητα και αξιοπιστια,προχωραω ακομα κι αν ειναι ακριβοτερο το αντιστοιχο προϊον.Αν ομως μενουμε στο Ονομα και ολα τα άλλα πανε περιπατο...τοτε δεν αξιζει επουδενι και στρεφεσαι σε no name με καλα χαρακτηριστικα που ειναι πολυ φθηνοτερα συνηθως.Κανονας δεν παιζει...αρα αποφασιζεις κατα περιπτωση και βουρ.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αποψε σε συνθηκες πιο...σκοτεινες καθισα και ρυθμισα τα φωτα στην Γερμανιδα...ναι μεν ΦΩΣ αλλά μην το στελνουμε ο,τι να'ναι κι οπου να'ναι...:stop::wacky::hungover:
Το βολτομετρο δειχνει 13.5V στο ρελαντι με αναμμενα ολα τα προβολακια και τα φωτα της GS .Και μαλιστα το τσεκαρα και εν κινησει δεν ειδα καμμια διαφορά σε ενδειξη...:geek:


Εδω ειναι το φως που αποδιδει μονο η μεσαια σκαλα της GS:cautious:


Εδω μεσαια σκαλα + τα προβολακια τα LED:Watching:

χτυπανε μπροστα στη μεση και ΠΟΛΥ φως...α ρε Κινεζε τι φτιανς...Cree Cree λεμε!:D

Εδω μεσαια σκαλα + τα προβολακια της Hella:rolleyes:

γεμιζει ο φωτισμος σε περισσοτερο δρομο

κι εδω αναμμενα ολα μαζι...:cool:

no comment...βλεπεις λαγο και μετα τον βλεπεις...στιφαδο :hungry::laugh:
Προσεξε διαφορά που εχει ολα μαζι και μονο με τη μεσαια σκαλα...εμφανης διαφορά!!!

Αυτα...

και μενει πλεον να τα δω σε ανοιχτο δρομο τι λενε,κοινως θελω ΒΟΛΤΑΑΑΑΑΑΑΑ :woot::laugh::geek:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giannis 99

Μέλος
Περιοχή
Aττική
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
sym 150.
Αποψε σε συνθηκες πιο...σκοτεινες καθισα και ρυθμισα τα φωτα στην Γερμανιδα...ναι μεν ΦΩΣ αλλά μην το στελνουμε ο,τι να'ναι κι οπου να'ναι...:stop::wacky::hungover:
.........................................................................................................................


Αυτα...

και μενει πλεον να τα δω σε ανοιχτο δρομο τι λενε,κοινως θελω ΒΟΛΤΑΑΑΑΑΑΑΑ :woot::laugh::geek:
Πουυυυυυυυφ,μας τύφλωσες....Μέχρι εδώ,έφτασαν τα φώτα της Γερμανίδας σου.:p:p:laugh::laugh:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αποψε σε συνθηκες πιο...σκοτεινες καθισα και ρυθμισα τα φωτα στην Γερμανιδα...ναι μεν ΦΩΣ αλλά μην το στελνουμε ο,τι να'ναι κι οπου να'ναι...:stop::wacky::hungover:
Το βολτομετρο δειχνει 13.5V στο ρελαντι με αναμμενα ολα τα προβολακια και τα φωτα της GS .Και μαλιστα το τσεκαρα και εν κινησει δεν ειδα καμμια διαφορά σε ενδειξη...:geek:


Εδω ειναι το φως που αποδιδει μονο η μεσαια σκαλα της GS:cautious:


Εδω μεσαια σκαλα + τα προβολακια τα LED:Watching:

χτυπανε μπροστα στη μεση και ΠΟΛΥ φως...α ρε Κινεζε τι φτιανς...Cree Cree λεμε!:D

Εδω μεσαια σκαλα + τα προβολακια της Hella:rolleyes:

γεμιζει ο φωτισμος σε περισσοτερο δρομο

κι εδω αναμμενα ολα μαζι...:cool:

no comment...βλεπεις λαγο και μετα τον βλεπεις...στιφαδο :hungry::laugh:
Προσεξε διαφορά που εχει ολα μαζι και μονο με τη μεσαια σκαλα...εμφανης διαφορά!!!

Αυτα...

και μενει πλεον να τα δω σε ανοιχτο δρομο τι λενε,κοινως θελω ΒΟΛΤΑΑΑΑΑΑΑΑ :woot::laugh::geek:
Κωστή, οι φωτογραφίες είναι με σταθερές τιμές έκθεσης και διαφράγματος;
Και βάλε και καμιά με ανοιχτό δρόμο μπροστά σου να δούμε μέχρι πού φτάνουν.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κωστή, οι φωτογραφίες είναι με σταθερές τιμές έκθεσης και διαφράγματος;
Και βάλε και καμιά με ανοιχτό δρόμο μπροστά σου να δούμε μέχρι πού φτάνουν.
Oι φωτογραφιες ειναι με 1/10s εκθεση(σταθερη),ISO 170 εως 215 και διαφραγμα 2.27(σταθερο επισης) χωρις φλας Γιαννη...:photo:
(ασχετο αλλά δεν ξερω ρε φιλε...καθε φορα που μιλαμε δεν μπορω να σε αποσυνδεσω απο το...800αρι σου...:oops: )
Φωτο σε πιο ανοιχτο δρομο θα...επανελθω :)
 
Top Bottom