Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Ελα ρε το βρηκα, M8 ροδελα τεφλον φαλτσαρισμενη προς τα μεσα, μεταξυ βασης του καγκελου και προβολακι.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ το googlara ακριβώς έτσι όπως το έγραψε και μου έβγαλε..... Παντόφλες :laugh:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εγώ το googlara ακριβώς έτσι όπως το έγραψε και μου έβγαλε..... Παντόφλες :laugh:
Ιδιοκατασκευη ειπα.
Κατι αντιστοιχο στο εμποριο ειναι οι σφηνες που βαζουν στις γωνιες στις ραγες των τρενων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ το googlara ακριβώς έτσι όπως το έγραψε και μου έβγαλε..... Παντόφλες :laugh:
Καλά στη Γερμανία ότι και να γράψεις παντόφλες σου βγάζει ρε :D:p

 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Καιρό προσπαθώ να βρω κίτρινους δυνατούς προβολείς για να βάλω στο μηχανάκι, στις περιπτώσεις χαμηλής ορατότητας.
Βρηκα κάτι αδιαβροχους απο τον e-κόλπο με 20 ευρά, και λεω δε γαμεις, ας τα βάλομε να δούμε ηντα φως θα έχομε.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια και τσι ιδέες σας:

Λέω να τα κουμπώσω απάνω στα κάγκελα στη γνωστή θέση των 990, μην έχοντας κάποιον άλλο χώρο διαθέσιμο.

Το πρόβλημα όμως είναι οι βάσεις που έχω μαζί με τη μεταλλική βάση του προβολέα, φέρνουν το σώμα και κοιτάει περίπου 15 μοιρες έξωθεν, μην έχοντας την επιλογή να περιστραφει δεξιά αριστερα, για το φέρω παραλληλα με το νοητό διαμήκη άξονα της μοτό.

Και ερωτώ:
1. Θα είναι εντάξει αν τους αφήσω έτσι, να κοιτουν δηλαδη 15 μοιρες εξωτερικα....το φως που εχουν δεν ειναι δεσμη, αλλα διασπορας (οντας ομιχλης).

2. Υπαρχει καποιος τροπος, ανταπτορας κτλ που θα μπορεσω να τον βαλω και να στρεψω το προβολακι ελαφρως εσωτερικα;

3. Καποια αλλη ιδεα ισως;

Σορρυ για το σεντονι.
Μερικες φωτο



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν ο προβολέας στηρίζεται πάνω στο λαμάκι μόνο με μία βίδα (όπως φαίνεται στην τελευταία φωτό) και δεν έχει δεύτερη στο κάτω μέρος, προσωπικά θα προσπαθούσα να στραβώσω ελαφρά το λαμάκι-βάση για να του δώσω την κλίση που θέλω. Διαφορετικά ένας αποστάτης-ροδέλα τροχισμένος στην μία πλευρά για να δώσει κλίση τοποθετημένος στη βίδα και ανάμεσα στο λαμάκι και τον προβολέα θα μπορούσε να κάνει δουλειά (αυτό μπορεί να γίνει και αν υπάρχει και 2η βίδα από κάτω, και μαζί με κάποιο κομματάκι σαμπρέλα/λαστιχάκι μπορεί να σταθεροποιηθεί ακόμα καλύτερα).
Αφού είναι φτηνός, παίξε.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Καιρό προσπαθώ να βρω κίτρινους δυνατούς προβολείς για να βάλω στο μηχανάκι, στις περιπτώσεις χαμηλής ορατότητας.
Βρηκα κάτι αδιαβροχους απο τον e-κόλπο με 20 ευρά, και λεω δε γαμεις, ας τα βάλομε να δούμε ηντα φως θα έχομε.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια και τσι ιδέες σας:

Λέω να τα κουμπώσω απάνω στα κάγκελα στη γνωστή θέση των 990, μην έχοντας κάποιον άλλο χώρο διαθέσιμο.

Το πρόβλημα όμως είναι οι βάσεις που έχω μαζί με τη μεταλλική βάση του προβολέα, φέρνουν το σώμα και κοιτάει περίπου 15 μοιρες έξωθεν, μην έχοντας την επιλογή να περιστραφει δεξιά αριστερα, για το φέρω παραλληλα με το νοητό διαμήκη άξονα της μοτό.

Και ερωτώ:
1. Θα είναι εντάξει αν τους αφήσω έτσι, να κοιτουν δηλαδη 15 μοιρες εξωτερικα....το φως που εχουν δεν ειναι δεσμη, αλλα διασπορας (οντας ομιχλης).

2. Υπαρχει καποιος τροπος, ανταπτορας κτλ που θα μπορεσω να τον βαλω και να στρεψω το προβολακι ελαφρως εσωτερικα;

3. Καποια αλλη ιδεα ισως;

Σορρυ για το σεντονι.
Μερικες φωτο



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιάννη γιατί δεν στρίβεις λίγο Το λαμάκι από το προβολακι

Να τον μπουρδήσεις όπως λένε και στο χωριό μου :):):)

kostas r1150gs
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Καιρό προσπαθώ να βρω κίτρινους δυνατούς προβολείς για να βάλω στο μηχανάκι, στις περιπτώσεις χαμηλής ορατότητας.
Βρηκα κάτι αδιαβροχους απο τον e-κόλπο με 20 ευρά, και λεω δε γαμεις, ας τα βάλομε να δούμε ηντα φως θα έχομε.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια και τσι ιδέες σας:

Λέω να τα κουμπώσω απάνω στα κάγκελα στη γνωστή θέση των 990, μην έχοντας κάποιον άλλο χώρο διαθέσιμο.

Το πρόβλημα όμως είναι οι βάσεις που έχω μαζί με τη μεταλλική βάση του προβολέα, φέρνουν το σώμα και κοιτάει περίπου 15 μοιρες έξωθεν, μην έχοντας την επιλογή να περιστραφει δεξιά αριστερα, για το φέρω παραλληλα με το νοητό διαμήκη άξονα της μοτό.

Και ερωτώ:
1. Θα είναι εντάξει αν τους αφήσω έτσι, να κοιτουν δηλαδη 15 μοιρες εξωτερικα....το φως που εχουν δεν ειναι δεσμη, αλλα διασπορας (οντας ομιχλης).

2. Υπαρχει καποιος τροπος, ανταπτορας κτλ που θα μπορεσω να τον βαλω και να στρεψω το προβολακι ελαφρως εσωτερικα;

3. Καποια αλλη ιδεα ισως;

Σορρυ για το σεντονι.
Μερικες φωτο



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιάννη γιατί δεν στρίβεις λίγο Το λαμάκι από το προβολακι

Να τον μπουρδήσεις όπως λένε και στο χωριό μου :):):)

kostas r1150gs
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Φιλαράκι εγώ έχω original φωτό... Χαχαχα στέλνω αμέσως!
Βέβαια αυτός είναι λίγο προχωρημένος... Βλέπε κοντό καλτσάκι:roflmao:




Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Γιάννη γιατί δεν στρίβεις λίγο Το λαμάκι από το προβολακι

Να τον μπουρδήσεις όπως λένε και στο χωριό μου :):):)

kostas r1150gs
Το σκέφτηκα και εγώ να του το πω αλλά επειδή θέλει αρκετά θα πρέπει να το κάνει αφού πρώτα το ζεστάνει καλά και θα πετάξει το χρώμα...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν ο προβολέας στηρίζεται πάνω στο λαμάκι μόνο με μία βίδα (όπως φαίνεται στην τελευταία φωτό) και δεν έχει δεύτερη στο κάτω μέρος, προσωπικά θα προσπαθούσα να στραβώσω ελαφρά το λαμάκι-βάση για να του δώσω την κλίση που θέλω. Διαφορετικά ένας αποστάτης-ροδέλα τροχισμένος στην μία πλευρά για να δώσει κλίση τοποθετημένος στη βίδα και ανάμεσα στο λαμάκι και τον προβολέα θα μπορούσε να κάνει δουλειά (αυτό μπορεί να γίνει και αν υπάρχει και 2η βίδα από κάτω, και μαζί με κάποιο κομματάκι σαμπρέλα/λαστιχάκι μπορεί να σταθεροποιηθεί ακόμα καλύτερα).
Αφού είναι φτηνός, παίξε.


Η πάνω βίδα είναι για να ρυθμίζεις το προβόλι πάνω κάτω, ενώ η κάτω για να το ρυθμίζεις διαγώνια.
Θα πάρω έναν αποστάτη τεφλόν Μ8 πάχους 8 χιλ και θα του δώσω κλίση με το dremel. Θα του κολλήσω και ένα λαστιχένιο κομμάτι από σαμπρέλα όπως λές για να απορροφάει και τους κραδασμούς και πιστεύω να είναι εντάξει. :ok::)


Γιάννη γιατί δεν στρίβεις λίγο Το λαμάκι από το προβολακι

Να τον μπουρδήσεις όπως λένε και στο χωριό μου :):):)

kostas r1150gs
Βρε Κώστα θα μπορούσα να το μπουρδίσω λιγουλάκι αλλά θα φαίνεται άσχημο, τουλάιστο στα δικά μου μάτια.
Φχαριστώ πάντως.:)

Βέβαια αυτός είναι λίγο προχωρημένος... Βλέπε κοντό καλτσάκι:roflmao:




Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αχουτο μωρέ φοράει και σοσονάκι να μη ιδρώνει το ποδαράκι του :prft:

@giannis1070 :wacky: το μάμησα λιγο το ποστ όπως πάντα!
Νταξ' μωρέ, κάποιος πρέπει να την κάνει και αυτή τη δουλειά :D:p
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Μιας και Τετάρτη σήμερα :D είπα να τιμήσω την μέρα με μια μικροεπισκευή στο KTM στην βίδα της κάτω βάσης του αριστερού κάγκελου με την οποία είχαμε παραξηγηθεί στο τελευταίο σφίξιμο...:laugh:
Επισκευή λοιπόν με Helicoil και έγινε αθάνατο...!!!:)
Βέβαια υπάρχει και ο τρόπος του Γιάννη @giannis1070 με τα μπουζόνια αλλά το άφησα για την άλλη πλευρά (δεξιά) γιατί εκεί περνάει ο λαιμός της εξάτμισης οπότε δεν βλέπω να μπαίνει χέρι εύκολα...:cool:
@giannis1070 για πες...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη


Η πάνω βίδα είναι για να ρυθμίζεις το προβόλι πάνω κάτω, ενώ η κάτω για να το ρυθμίζεις διαγώνια.
Θα πάρω έναν αποστάτη τεφλόν Μ8 πάχους 8 χιλ και θα του δώσω κλίση με το dremel. Θα του κολλήσω και ένα λαστιχένιο κομμάτι από σαμπρέλα όπως λές για να απορροφάει και τους κραδασμούς και πιστεύω να είναι εντάξει. :ok::)




Βρε Κώστα θα μπορούσα να το μπουρδίσω λιγουλάκι αλλά θα φαίνεται άσχημο, τουλάιστο στα δικά μου μάτια.
Φχαριστώ πάντως.:)



Αχουτο μωρέ φοράει και σοσονάκι να μη ιδρώνει το ποδαράκι του :prft:



Νταξ' μωρέ, κάποιος πρέπει να την κάνει και αυτή τη δουλειά :D:p
Θελει και απο μεσα ενα τεφλον Φ8 για να σφίξει η βιδα και νσ μην σου ξεβιδωνει.
ΥΓ Μ8 σημαινει σπειρωμα μετρικο. ;)
 

Ktmalx

Μέλος
Όνομα
Alexandros
Μοτό
Ktm adventure 990 09
Χθες ακτινολογιση πισω τροχου
Βελτίωση μεγάλη αλλα δε γλυτώνουμε τον εμπρός από βδομάδα.
Σήμερα τοποθέτησα το χαμηλό σπορ παμπριζ
 
Top Bottom