Τι έκανες για την μοτοσυκλέτα σου σήμερα;

dimprio

Μέλος
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
dimitris
Μοτό
GS 800
Αλλαξε και το ρολεμαν του πισω γραναζιου (αν δεν το εχεις αλλαξει), μου ειχε σπασει στο δρομο οταν ειχα το 800
Tα αλλαξα φιλε και τα 3 πισω. Για να ειμαι σιγουρος,αλλωστε αφου εγινε που εγινε η εργασια να ξεμπερδευω
Στα πόσα χλμ άλλαξες τα ρουλεμάν;;;
Στα 44000 χλμ ,ειχε πολυ λιγο μποσικα το πισω μονο κ τα αλλαξα ολα.3 πισω 2 μπροστα
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Είπα να της συμμαζέψω τα φρένα... Οπότε αγοράστηκε κιτ ορινγκ για τις δαγκάνες, νέες δισκόπλακες που δεν έχω ακόμα αξιωθεί να πάω να πάρω και... Δεν μπορώ να βγάλω τις παλιές βίδες από τις ζάντες και με έχει πιάσει γέλιο. Έλεγα ότι η Yamaha φτιάχνει βίδες από τυρί αλλά και η Aprilia δεν πάει πίσω.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Είπα να της συμμαζέψω τα φρένα... Οπότε αγοράστηκε κιτ ορινγκ για τις δαγκάνες, νέες δισκόπλακες που δεν έχω ακόμα αξιωθεί να πάω να πάρω και... Δεν μπορώ να βγάλω τις παλιές βίδες από τις ζάντες και με έχει πιάσει γέλιο. Έλεγα ότι η Yamaha φτιάχνει βίδες από τυρί αλλά και η Aprilia δεν πάει πίσω.
Μόλις πάρεις στα χέρια σου τις δισκόπλακες θα μπορέσεις να βγάλεις και τις βίδες.

(Μη ρωτήσεις γιατί, δεν ξέρω να σου απαντήσω)

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μιας και Τετάρτη σήμερα :D είπα να τιμήσω την μέρα με μια μικροεπισκευή στο KTM στην βίδα της κάτω βάσης του αριστερού κάγκελου με την οποία είχαμε παραξηγηθεί στο τελευταίο σφίξιμο...:laugh:
Επισκευή λοιπόν με Helicoil και έγινε αθάνατο...!!!:)
Βέβαια υπάρχει και ο τρόπος του Γιάννη @giannis1070 με τα μπουζόνια αλλά το άφησα για την άλλη πλευρά (δεξιά) γιατί εκεί περνάει ο λαιμός της εξάτμισης οπότε δεν βλέπω να μπαίνει χέρι εύκολα...:cool:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
πριν ενα μηνα εκανα σερβις στον πετσακια!!το γρηγορο gss
στο σκατεμ ενα πλυσιμο οταν γυρισα απο το καντηλι
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Καιρό προσπαθώ να βρω κίτρινους δυνατούς προβολείς για να βάλω στο μηχανάκι, στις περιπτώσεις χαμηλής ορατότητας.
Βρηκα κάτι αδιαβροχους απο τον e-κόλπο με 20 ευρά, και λεω δε γαμεις, ας τα βάλομε να δούμε ηντα φως θα έχομε.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια και τσι ιδέες σας:

Λέω να τα κουμπώσω απάνω στα κάγκελα στη γνωστή θέση των 990, μην έχοντας κάποιον άλλο χώρο διαθέσιμο.

Το πρόβλημα όμως είναι οι βάσεις που έχω μαζί με τη μεταλλική βάση του προβολέα, φέρνουν το σώμα και κοιτάει περίπου 15 μοιρες έξωθεν, μην έχοντας την επιλογή να περιστραφει δεξιά αριστερα, για το φέρω παραλληλα με το νοητό διαμήκη άξονα της μοτό.

Και ερωτώ:
1. Θα είναι εντάξει αν τους αφήσω έτσι, να κοιτουν δηλαδη 15 μοιρες εξωτερικα....το φως που εχουν δεν ειναι δεσμη, αλλα διασπορας (οντας ομιχλης).

2. Υπαρχει καποιος τροπος, ανταπτορας κτλ που θα μπορεσω να τον βαλω και να στρεψω το προβολακι ελαφρως εσωτερικα;

3. Καποια αλλη ιδεα ισως;

Σορρυ για το σεντονι.
Μερικες φωτο



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Καιρό προσπαθώ να βρω κίτρινους δυνατούς προβολείς για να βάλω στο μηχανάκι, στις περιπτώσεις χαμηλής ορατότητας.
Βρηκα κάτι αδιαβροχους απο τον e-κόλπο με 20 ευρά, και λεω δε γαμεις, ας τα βάλομε να δούμε ηντα φως θα έχομε.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια και τσι ιδέες σας:

Λέω να τα κουμπώσω απάνω στα κάγκελα στη γνωστή θέση των 990, μην έχοντας κάποιον άλλο χώρο διαθέσιμο.

Το πρόβλημα όμως είναι οι βάσεις που έχω μαζί με τη μεταλλική βάση του προβολέα, φέρνουν το σώμα και κοιτάει περίπου 15 μοιρες έξωθεν, μην έχοντας την επιλογή να περιστραφει δεξιά αριστερα, για το φέρω παραλληλα με το νοητό διαμήκη άξονα της μοτό.

Και ερωτώ:
1. Θα είναι εντάξει αν τους αφήσω έτσι, να κοιτουν δηλαδη 15 μοιρες εξωτερικα....το φως που εχουν δεν ειναι δεσμη, αλλα διασπορας (οντας ομιχλης).

2. Υπαρχει καποιος τροπος, ανταπτορας κτλ που θα μπορεσω να τον βαλω και να στρεψω το προβολακι ελαφρως εσωτερικα;

3. Καποια αλλη ιδεα ισως;

Σορρυ για το σεντονι.
Μερικες φωτο



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα ένα μεταλλικό ορινγκ στην αριστερή μέσα μεριά (όπως καθόμαστε) για να στραβοπατήσει απλά αν το κάνεις έτσι βάλε loctite στης βίδες να μην ξεβιδώνουν!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εγώ στη θέση σου θα έβαζα ένα ορινγκ στην αριστερή μέσα μεριά (όπως καθόμαστε) για να στραβοπατήσει απλά αν το κάνεις έτσι βάλε loctite στης βίδες να μην ξεβιδώνουν!
Σσσσσσωραίος.....τώρα αυτό σκεφτόμουν!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καιρό προσπαθώ να βρω κίτρινους δυνατούς προβολείς για να βάλω στο μηχανάκι, στις περιπτώσεις χαμηλής ορατότητας.
Βρηκα κάτι αδιαβροχους απο τον e-κόλπο με 20 ευρά, και λεω δε γαμεις, ας τα βάλομε να δούμε ηντα φως θα έχομε.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια και τσι ιδέες σας:

Λέω να τα κουμπώσω απάνω στα κάγκελα στη γνωστή θέση των 990, μην έχοντας κάποιον άλλο χώρο διαθέσιμο.

Το πρόβλημα όμως είναι οι βάσεις που έχω μαζί με τη μεταλλική βάση του προβολέα, φέρνουν το σώμα και κοιτάει περίπου 15 μοιρες έξωθεν, μην έχοντας την επιλογή να περιστραφει δεξιά αριστερα, για το φέρω παραλληλα με το νοητό διαμήκη άξονα της μοτό.

Και ερωτώ:
1. Θα είναι εντάξει αν τους αφήσω έτσι, να κοιτουν δηλαδη 15 μοιρες εξωτερικα....το φως που εχουν δεν ειναι δεσμη, αλλα διασπορας (οντας ομιχλης).

2. Υπαρχει καποιος τροπος, ανταπτορας κτλ που θα μπορεσω να τον βαλω και να στρεψω το προβολακι ελαφρως εσωτερικα;

3. Καποια αλλη ιδεα ισως;

Σορρυ για το σεντονι.
Μερικες φωτο



Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Με ενα σφηνοειδες περικοχλιο (ιδιοκατασκευη) πρεπει να ειναι οκ.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Με ενα σφηνοειδες περικοχλιο (ιδιοκατασκευη) πρεπει να ειναι οκ.
Τωρα που το σκεφτομαι, καλυτερα 2 στο καθενα, για να παταει καλα στο σφηξιμο η βιδα.
 

Big twin

Orange blood
Όνομα
Σαββας
Μοτό
Ktm 990 smt 2011
Τωρα που το σκεφτομαι, καλυτερα 2 στο καθενα, για να παταει καλα στο σφηξιμο η βιδα.
Βρε συ.. Θέλει να το κάνει να κοιτάει λίγο προς τα μέσα. Άμα κάνει όπως λες πάλι ευθεία θα κοιτάει... Λευτέρη :inlove:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Με ενα σφηνοειδες περικοχλιο (ιδιοκατασκευη) πρεπει να ειναι οκ.
Βρε Λευτερη τι είναι το σφηνοειδες περικοχλιο;

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ελα ρε το βρηκα, M8 ροδελα τεφλον φαλτσαρισμενη προς τα μεσα, μεταξυ βασης του καγκελου και προβολακι.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Βρε συ.. Θέλει να το κάνει να κοιτάει λίγο προς τα μέσα. Άμα κάνει όπως λες πάλι ευθεία θα κοιτάει... Λευτέρη :inlove:
Βρε Λευτερη τι είναι το σφηνοειδες περικοχλιο;

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σφηνοειδης ροδελα, λαθος. :D
 
Top Bottom