Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
αν οι παρακατω πληροφοριες ειναι 100% αληθινες , τοτε το μελλον ειναι .... παρελθον. Πιστευα και το ειχα διατυπωσει προσφατα σε αλλο χωρο, πως σε λιγα χρονια θα εχουμε μια smartphone συσκευη που θα εχει και ενα satellite phone στο ιδιο προιον. Με αυτο τον τροπο, η πλοηγηση θα ειναι online με δορυφορικους χαρτες σε καθε σημειο του πλανητη οσο δυσβατο και αν ειναι απο επιγεια καλυψη κινητης τηλεφωνιας. Εννοειται πως οι offline maps παντα θα υπαρχουν στην συσκευη μας.



πηγη vivo X100 Pro rumored to bring satellite connectivity
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Here We Go v2

οπως ολα δειχνουν και ελπιζω να εχω κανει λαθος, οι server αναβαθμισης και εγκαταστασης για την παλια εκδοση της εφαρμογης εχουν κλεισει. Οσοι λοιπον εχουν την εφαρμογη, ας κανουν backup τον φακελο και το apk της εφαρμογης για την περιπτωση που κανουν hard reset. Το μονο που θα χασουν ειναι τα αγαπημενα σημεια
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Το μονο που θα χασουν ειναι τα αγαπημενα σημεια
Για μένα τα αγαπημένα σε αυτές τις εφαρμογές είναι κάτι πολύ σημαντικό.

Μήπως υπάρχει κάτι που να περνάς τα αγαπημένα από μία εφαρμογή σε μία άλλη διαφορετική; Για παράδειγμα να τα περνάω από το Garmin στο OsmAnd+.
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Για μένα τα αγαπημένα σε αυτές τις εφαρμογές είναι κάτι πολύ σημαντικό.

Μήπως υπάρχει κάτι που να περνάς τα αγαπημένα από μία εφαρμογή σε μία άλλη διαφορετική; Για παράδειγμα να τα περνάω από το Garmin στο OsmAnd+.
δεν εχουν ολοι οι καταναλωτες αυτο το προβλημα. Συνηθως εχουν λιγες επαφες και δεν τους νοιαζει.Ειδικα στις εφαρμογες αστικης πλοηγησης, εχει επικρατησει να γινεται πλοηγηση απο τις επαφες του κινητου. Σε αυτη τυην περιπτωση, η συμβατοτητα / αναγνωριση εχει να κανει με την εφαρμογη πλοηγησης. Ο προγραμματιστης πρεπει να μπορει να διαβασει τις επαφες του κινητου και να βρει την διευθυνση στον χαρτη, χωρις την συμμετοχη του χρηστη

συμβατα αρχεια backup / restore σε favorites αναμεσα σε εφαρμογες πλοηγησης, δεν εχω ακουσει. Το χειροτερο απ' ολα ειναι πως δεν υπαρχει συμβατοτητα ακομα και σε νεες εφαρμογες της ιδιας της εταιρειας, Σαν παραδειγμα να πω ονοματα που τα εχω δοκιμασει σε δικες μου συσκευες οπως Mireo, Sygic, Tomtom, Navigon

μακαρι να υπηρχε αυτο που περιγραφεις
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εγώ θέλω να περνάω από τη μία εφαρμογή στην άλλη τα αγαπημένα που είναι κυρίως τοποθεσίες στην ύπαιθρο. Που κάποιες μπορεί να μην είναι σε δρόμο.

Μήπως γίνεται να τα περνάω όλα στο google earth και από κει να τα περνάω σε εφαρμογές πλοήγησης;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Εγώ θέλω να περνάω από τη μία εφαρμογή στην άλλη τα αγαπημένα που είναι κυρίως τοποθεσίες στην ύπαιθρο. Που κάποιες μπορεί να μην είναι σε δρόμο.

Μήπως γίνεται να τα περνάω όλα στο google earth και από κει να τα περνάω σε εφαρμογές πλοήγησης;
εγω δεν εχω βρει λυση στο προβλημα μου. Μπορει να υπαρχει αλλα δεν την γνωριζω. Προσπαθησα αρκετα, αλλα εφαγα τα μουτρα μου. Ειμαι πλεον σε προσωπικες "πατεντες" για να κανω την δουλεια μου
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Google maps - Street view

τα αυτοκινητα της google ειναι στην χωρα μας και καταγραφουν τους δρομους. Αυτο το βλεπουμε απο τα δεδομενα του χαρτη που ειναι ιουνιος 2023


 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Google maps - Street view

τα αυτοκινητα της google ειναι στην χωρα μας και καταγραφουν τους δρομους.
Πού να φανταστεί η Google ότι δημιουργεί δυσκολίες σε χιλιάδες Έλληνες που θέλουν να φτιάξουν την αυθαίρετη κατασκευή τους.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πού να φανταστεί η Google ότι δημιουργεί δυσκολίες σε χιλιάδες Έλληνες που θέλουν να φτιάξουν την αυθαίρετη κατασκευή τους.
Δεν χρειάζεται τον γουγλη το κράτος για να τσακώσει τους παραβάτες!!!!
Έχει τον τρόπο και την υπομονή.....
Οι παλιοί λέγανε "Αν θέλει το κράτος να πιάσει λαγό, τον πιάνει και με τον αραμπά"!!!!!
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Στο δικό μου δεν δουλεύει η αναζήτηση, πόλεων, χωριών, τοποθεσιών, .... τίποτα.
Δεν θυμάμαι αν δούλευε παλιά.
Στο δικό σου δουλεύει;
το κειμενο αυτο υπαρχει στο pdf manual της εφαρμογης 1.2.0 στην σελιδα 16. Δεν υπαρχει νεοτερη εκδοση
Αναζήτηση
Η οθόνη αναζήτησης επιτρέπει την αναζήτηση τοποθεσιών η διαδρομών με βάση μια λέξη κλειδί.

νεο κειμενο
σε αυτο που περιγραφει , δεν λειτουργει
 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Στο δικό μου δεν δουλεύει η αναζήτηση, πόλεων, χωριών, τοποθεσιών, .... τίποτα.
Δεν θυμάμαι αν δούλευε παλιά.
Στο δικό σου δουλεύει;
ενημερωσα τον προγραμματιστη ...
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none


το screenshot ειναι απο την επισημη σελιδα τους στο facebook. Οπως διαβαζουμε στο κειμενο, το υπο-αναπτυξη δειγμα ισως να μην βγει ποτε στην παραγωγη. Απο την αλλη βλεπουμε πως το R&D τμημα της εταιρειας εχει ετοιμο τον επομενο δεκτη - λογικα με ublox 10 - για το επομενο tablet carpe iter που θα ειναι καλυτερο απο το υπαρχων ublox 9
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Xiaomi U1 Pro



μια συσκευη με 4G mobile και GPS tracker σε εκδοση smartwatch με επιπλεον δυνατοτητα για video call σε τιμη .... Xiaomi. Δεν εχει καμια σημασια αν ειναι για παιδια ή γενικα ανηλικους , μπορει να γινει χρηση απο ηλικιωμενους ή ανθρωπους με μειωμένη νοητικη λειτουργια και προσαρμοστικη συμπεριφορα. Ισως και απο καταστασεις με δραστηριοτητες στην φυση που θελουν να γνωριζουν στην οικογενεια τους αν ειναι καλα.
Αυτο το προιον ειναι μια ειδικη μορφη πλοηγησης με καταγραφη θεσης και ενημερωση αυτης σε αλλους ανθρωπους που θα μπορουν να μας βοηθησουν στα "δυσκολα".
Βασικη προυποθεση ειναι η συνεχη επικοινωνια της συσκευης με το δικτυο κινητης τηλεφωνιας.


πηγη ειδησης Xiaomi launches new U1 Pro smartwatch for kids with video calling and GPS
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
αναβαθμισεις

- OsmAnd
σημερα εχουμε αναβαθμισεις για τον μηνα Νοεμβριο στους χαρτες ανα χωρα. Επιπλεον εχουμε και του ναυτικου παγκοσμιου βασικου χαρτη

- Here WeGo beta
χθες ειχαμε αναβαθμιση στην εκδοση 4.10.010. Προσοχη υπαρχουν 2 εφαρμογες Here στο playstore. beta ειναι το ονομα της Νο2 εφαρμογης
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Garmin announces third quarter 2023 results

σημερα η garmin παρουσιασε τις πωλησεις του τριτου τριμηνου για το 2023. Οπως μπορουμε να διαπιστωσουμε, η πλοηγηση με συσκευες τυπου PND για ΙΧ δεν υπαρχουν. Εχει αλλαξει το πελατολογιο της απο λιανικης σε χονδρικη, που ειναι οι συσκευες auto OEM. Κατι οπως αυτο δηλαδη ....




το αμεσως επομενο τμημα πλοηγησης που στηριζει την επιβιωση της εταιρειας ειναι το fitness ή με απλα λογια τα smartwatches. Το γνωστο σε ολους τμημα συσκεων πλοηγησης PND βουνου, ευτυχως ειναι βιωσημο - προς το παρων
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
αναβαθμισεις

- OsmAnd
σημερα ειχαμε αναβαθμιση και του παγκοσμιου βασικου χαρτη. Δεν ειχα προσεξει και δεν το ανεφερα στο πρωινο ποστ που εκανα
 
Top Bottom