Νέα απο τον χώρο της πλοήγησης

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
τα λαθη της Qualcomm

ειμαστε σημερα στη τριτη μερα που ελπιζω να ειναι και η τελευταια. Το θεμα εχει ξεκινησει απο το Realme GT5 με τον Snapdragon-8-Gen-2 που εχει εντος και τον δεκτη πλοηγησης L1 L2 L5

O Snapdragon-8-Gen-2 παρουσιαστηκε November 15, 2022 και στο μηχανημα μου εχω αποθηκευση το pdf στις 16/11/22. Αυτο διαβασα, αυτο ηξερα. Μετα τα χθεσινα, ξαναπηγα στην σελιδα της εταιρειας και καταβασα το pdf να δω τι πηγε στραβα. Τα συμπερασματα δικα σας .....

καντε click για μεγεθυνση



 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Θα μπορούσαμε να βγάζαμε κάποια συμπεράσματα, αν μερικοί από εμάς (εγώ σίγουρα δηλαδή :laugh: ) καταλαβαίναμε έστω και μια λέξη από όλο αυτό το νήμα!!!! :ha
Το παρακολουθώ όμως!!!!! Είναι καλό σημάδι αυτό, ή να ανησυχώ;;;; :p
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
μπορειτε ελευθερα να κανετε ερωτησεις σε αυτα που παρουσιαζω. Μεχρι εκει κατι γνωριζω

αν το προβλημα ειναι στο προηγουμενο ποστ, να παρουσιασω σε μεγαλυτερη μεγεθυνση το λαθος της qualcomm . Αν ηταν λαθος και δεν ηταν επιτηδες.
στο πρωτο pdf γραφει για 2 μπαντες και μετα απο 8 μηνες εγινε 3 μπαντες

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
openandromaps Elevate 5.3
οσοι εχουν χαρτες openandomaps εχουμε αναβαθμιση στα αρχεια map style. Η νεα εκδοση θελει απο την εφαρμογη πλοηγησης να υποστηριζει libraries mapsforge 0.19
σε αντιθετη περιπτωση που το δοκιμασετε και παρουσιαζει προβληματα απεικονισης στον χαρτη, καλο θα ειναι να κρατησετε το προηγουμενο αρχειο elevate 5.2
Στην πραξη δεν υπαρχει λογος ανησυχιας σε οσους εχουν νεες εκδοσεις εφαρμογων



 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OpenAndroMaps
2 μερες μετα την αναβαθμιση των map styles, σημερα εγινε και στα αρχεια του χαρτη στην σελιδα της εταιρειας. Για οσους δεν γνωριζουν, η ημερομηνια του αρχειου στην σελιδα παντα θα ειναι μερικες μερες πισω, αφου χρειαζονται αρκετες μερες για να ολοκληρωθει το compile ολων των χαρτων, πριν δωθουν τα αρχεια στους χρηστες.


 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Freizeitkarte maps
αλλη μια σελιδα δωρεαν χαρτων osm ανανεωσε σημερα τα αρχεια της. Μην ξεχνατε πως τα χαρτογραφικα δεδομενα "φαινονται" μονο οταν εχουμε και τα δικα τους map themes. Σε σχεση με το προηγουμενο λινκ, εδω εχουμε αναβαθμισεις ανα τριμηνο. Να θυμισω πως η ιδια σελιδα παρεχει και garmin osm maps

λινκ ελληνικου χαρτη

map themes

 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
OpenAndroMaps world base maps
καθε 3 μηνες περιπου εχουμε την αναβαθμιση στους παγκοσμιους βασικους χαρτες ή ηπειρων. Αυτοι υπαρχουν σε καποια zoom levels με βασικο κριτηριο το μεγεθος του αρχειου. Χθες, 20 το μηνα ειχαμε τα "φρεσκα" αρχεια. Η web σελιδα δεν εχει ακομα ανανεωθει (σημερα)

web page - εδω υπαρχουν οδηγιες

ftp page - εδω βλεπουμε πως υπαρχουν αλλαγες στα αρχεια
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
band L5 - για ερασιτεχνικες συσκευες




η εταιρεια ublox παραγει chips (δεκτες) για ημι-επαγγελματικες συσκευες. Σε καποιες περιπτωσεις μπορουμε να βρουμε αυτους τους δεκτες σε ολοκληρωμενες συσκευες που εχουν τιμη απο 700€ οπως το μοντελο carpe-iter CI Pad v4 B. Σημερα βρηκα πληροφοριες για το νεο της δεκτη L1 + L5 και σε αυτη την ανακοινωση βρηκα πληροφοριες που δεν κοροιδευουν τους καταναλωτες για ακριβεια θεσης cm. Ταυτιζεται μαλιστα με της qualcomm που αναφερει " Accuracy: Lane-level, Sidewalk-level " δηλαδη κατι αναμεσα στα 3-5 μετρα







απο αυτη λοιπον την φωτογραφια καταλαβαινουμε πως σε περιοχες με δυσκολη / προβληματικη ληψη δορυφορικου σηματος, η συσκευη που θα εχει L5 ληψη, θα καταφερει να εχει ακριβεια θεσης οπως και μια συσκευη L1 οταν αυτη θα βρισκεται π.χ στην μεση της θαλασσας ή στην κορυφη ενος ψηλου βουνου. Για ολα τα αλλα, ο καταναλωτης θα πρεπει να βαλει βαθια το χερι στην τσεπη και να αγορασει επαγγελματικες συσκευες που καλο θα ειναι να εχουν και συνδρομη RTK

 
Τελευταία επεξεργασία:

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Αναβαθμισεις εφαρμογων πλοηγησης στο Android μεσα απο το playstore

για οσους παρατηρησαν στα 2 τελευταια ποστ που εχω κανει να υπαρχει διαφορα στην ημερομηνια που γραφει η εφαρμογη ως αναβαθμιση και ποτε "φανηκε" στην συσκευη μου εχω να πω τα εξης.
υπαρχουν 4 μορφες αναβαθμισης χωρισμενες σε 2 κατηγοριες. Οι 2 βασικες ειναι οι beta και οι final. Ας τις δουμε στα γρηγορα

beta
. closed beta team
εδω εχουμε την εταιρεια να επιλεγει τους πιο ικανους δοκιμαστες που εχουν γνωσεις, χρονο και εχεμυθεια. Το τελευταιο αυτο προσον χρειαζεται, αφου οι εκδοσεις ειναι 100% ανοικτες σε ολες τις δυνατοτητες που εχουν και δεν πρεπει να βρεθουν σε σελιδες που παρεχουν "δωρεαν" εφαρμογες για ολους. Οι εταιρειες, ας μην ξεχναμε πως πουλανε αυτες τις εφαρμογες δεν τις χαριζουν
. open beta team
εδω δεν εχουμε κανενα προβλημα. Oποιος θελει, μπορει να επιλεξει απο την σελιδα στο playstore να κανει beta test

final
. 10%
οταν η εταιρεια ειναι σε γενικες γραμμες ετοιμη απο τους beta testers πως δεν υπαρχουν σοβαρα προβληματα, τοτε θελουμε την μαζα, που ειναι μεγαλος αριθμος κατοχων να κανει την μεγαλη δοκιμη. Εδω λοιπον η εταιρεια, μεσα απο την κονσολα του playstore, επιλεγει τους τυχερους χρηστες βαση δεδομενων οπως η εκδοση του android, μοντελο συσκευης, η χωρα, το ποσοστο των χρηστων κτλ. Ενα νουμερο του 10% τους παρεχει την ασφαλεια να περασει μια εκδοση προς τα εξω χωρις να κινδυνευουν απο καποιο προβλημα σε μαζικη κλιμακα
. 100%
εδω τι να περιγραψω, παρε κοσμε να χεις .....

αυτος λοιπον ειναι και ο λογος που ειδαμε σε καποιες εφαρμογες πλοηγησης που εχω στην συσκευη να εχω παρει τελευταιος και καταιδρωμενος νεα εκδοση
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88

αυτος λοιπον ειναι και ο λογος που ειδαμε σε καποιες εφαρμογες πλοηγησης που εχω στην συσκευη να εχω παρει τελευταιος και καταιδρωμενος νεα εκδοση
Και ποιος ο λόγος της βιασύνης για μία νέα έκδοση;
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Και ποιος ο λόγος της βιασύνης για μία νέα έκδοση;
ολα εχουν να κανουν με τον χρηστη. Συνηθως οι νεες εκδοσεις λυνουν bugs, προσθετουν νεες δυνατοτητες ή και τα 2 μαζι. Φυσικα υπαρχουν και εκδοσεις που με τις νεες δυνατοτητες δημιουργουν νεα bugs. Ο καταναλωτης θα κρινει αν θα περασει μερικα χρονια με μια ιδια εκδοση που προσωπικα δεν βρηκε προβλημα και ουτε θελει νεες προσθηκες λειτουργιων.
το να περιμενεις 12 μηνες πριν κανεις αναβαθμιση, δεν σου εξασφαλιζει πως η τοτε νεα εκδοση θα λειτουργει 100% στην δικη σου παλια συσκευη.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Osmand 4.6.2 beta
σε αυτη την νεα εκδοση ειδα να εχει αλλαξει ριζικα η παρουσιαση των αρχειων του χρηστη. Αριστερα βλεπουμε απο την εκδοση 4.5.10 και δεξια απο την 4.6.2 Πριν ολα ηταν περισσοτερο "χυμα" ενω τωρα ειναι σε φακελους με καλυτερη πληροφοριση. Σε καθε επιλογη φακελου με tap στην οθονη βλεπουμε αναλυτικα τα αρχεια

screenshots

 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Osmand 4.6.2 beta
σε αυτη την νεα εκδοση ειδα να εχει αλλαξει ριζικα η παρουσιαση των αρχειων του χρηστη....
Εγώ περιμένω πότε θα μπορούμε να δώσουμε ονομασίες σε αποθηκευμένες δορυφορικές φωτογραφίες επιλεγμένων περιοχών, όπως γίνεται στο Garmin, για να μπορώ να τις διαχειρίζομαι.
 

lneam

Μέλος
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
λεωνιδας
Μοτό
none
Εγώ περιμένω πότε θα μπορούμε να δώσουμε ονομασίες σε αποθηκευμένες δορυφορικές φωτογραφίες επιλεγμένων περιοχών, όπως γίνεται στο Garmin, για να μπορώ να τις διαχειρίζομαι.
μην περιμενεις .... κανε ενεργειες προς αυτη την κατευθυνση. Η εταιρεια εχει αρκετες σελιδες σε κοινωνικα δικτυα. Μπορεις με εμαιλ ή να κανεις ποστ σε καποια σελιδα τους με τιτλο "nice to have ...." και αν υπαρξουν πολλα likes, τοτε εχουμε ελπιδες.

Το ιδιο προβλημα υπαρχει και σε αλλες εφαρμογες οπως ειναι το here we go. Το εχω αναφερει και στην εταιρεια και στους ελληνες που εργαζονται στο τοπικο καταστημα της χωρας, μαζι με αρκετα αλλα. Καποια εγιναν .... και στην here αλλα και σε αλλες εφαρμογες που τα προτεινα.

παιζει μεγαλο ρολο η καταλληλη διατυπωση. Οταν μαλιστα γραψεις "υπαρχει εκει ... " τοτε ειναι καλυτερα
 
Top Bottom