New Africa, prototype...and true adventure...As Honda says...

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black


Αντε.....να σου κάνω τη χάρη !!!! Δεν υπάρχει διαφορά......
Όσοι κατάλαβαν..........κατάλαβαν !!!!
Xμμμμ......:thinking::thinking::thinking::thinking:
Πολύ θα με βοηθούσε, αν τις έδειχνες.
Αν χρειάζεται να σου εξηγήσω το προφανές για μένα ....:friendship:
Να ρωτήσω όμως : το Tiger 800 με τι μοιάζει ; με κανένα απο τα δύο ; χμμ ....:Watching:

To άλλο με το tiger το αφήνω, ως εκτός θέματος.

Το θέμα είναι η νέα Άφρικα κι αφού το έθεσες, η "ομοιότητά της" με το F800.
Δυο μηχανάκια με
1. άλλο πλαίσιο ακόμα και σε είδος (ατσάλινο σωληνωτό δυκτύωμα με τετράγωνης διατομής κράμα... μάλλον)
2. Άλλη σέλα (σαν της παλιάς Άφρικα, ίσια "εντουράδικη" από τη μιά κι από την άλλη μια σέλα που έχει διαμόρφωση με χαρακτηριστική κοιλότητα για τον αναβάτη).
3. Εντελώς άλλο φαίρινγκ σε κάθε μια
4. Απουσία "μύτης" για τη γιαπωνέζα
5. Αλλού γι αλλού η εξάτμιση και η αλυσίδα
6. Καμιά σχέση τα ψαλίδια.
7. Καμιά σχέση τα ντεπόζιτα, μα καμία όμως!!!!!



Άντε βλέπω και μια ομοιότητα στα καλύμματα ψυγείων και στο εμπρός φτερό, στο τμήμα πίσω από τον τροχό. Γιατί το μπροστινό κομμάτι είναι τελείως διαφορετικό.


Μοιάζουν τελικά ε?

:D:D:D:D:D:D:D
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Τι μοντέλο είναι αυτό? :eek::eek: Δεν μπορώ να καταλάβω.
Ειναι μια απλη Αφρικα που της αλλαξαν το μονο που δουλευει τελεια επανω της,το μοτερ.
Κι εβαλαν ενα απο R 80 GS με αρχαιους εξαεριωτηρες(καρμπυρατερ στα Ελληνικα) της Bing για να εχουν να ασχολουνται!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ειναι μια απλη Αφρικα που της αλλαξαν το μονο που δουλευει τελεια επανω της,το μοτερ.
Κι εβαλαν ενα απο R 80 GS με αρχαιους εξαεριωτηρες(καρμπυρατερ στα Ελληνικα) της Bing για να εχουν να ασχολουνται!!
Καλά δεν είναι κι εύκολο....
Άξονες κλπ.....
Πολύ δουλειά!
Πρέπει να είχε πολύ τρέλα αυτός που έκατσε να το φτιάξει.
 

dan

lone wolf
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
F 800 GS
Z 50 J
To άλλο με το tiger το αφήνω, ως εκτός θέματος.

Το θέμα είναι η νέα Άφρικα κι αφού το έθεσες, η "ομοιότητά της" με το F800.
Δυο μηχανάκια με
1. άλλο πλαίσιο ακόμα και σε είδος (ατσάλινο σωληνωτό δυκτύωμα με τετράγωνης διατομής κράμα... μάλλον)
2. Άλλη σέλα (σαν της παλιάς Άφρικα, ίσια "εντουράδικη" από τη μιά κι από την άλλη μια σέλα που έχει διαμόρφωση με χαρακτηριστική κοιλότητα για τον αναβάτη).
3. Εντελώς άλλο φαίρινγκ σε κάθε μια
4. Απουσία "μύτης" για τη γιαπωνέζα
5. Αλλού γι αλλού η εξάτμιση και η αλυσίδα
6. Καμιά σχέση τα ψαλίδια.
7. Καμιά σχέση τα ντεπόζιτα, μα καμία όμως!!!!!

Άντε βλέπω και μια ομοιότητα στα καλύμματα ψυγείων και στο εμπρός φτερό, στο τμήμα πίσω από τον τροχό. Γιατί το μπροστινό κομμάτι είναι τελείως διαφορετικό.
Μοιάζουν τελικά ε?

:D:D:D:D:D:D:D
Για τον κινητήρα δεν λές τίποτε...:happy:
Φίλε μου δεν εννοούσα ότι μοιάζουν και στις βίδες ! Δεν είναι ένα F 800 που του έβαλαν σήμα Honda !
Σαν φιλοσοφία κατασκευής όμως ακολουθεί . Το άν η αλυσίδα και η εξάτμιση είναι απο την άλλη μεριά δεν είναι διαφοροποίηση.
Πρωτοτυπία θα ήταν άν είχε V twin κινητήρα ,φαίρινγκ και ποδιά που να θυμίζουν το θρυλικό Afrika κτλ.
Εμένα μου αρέσει , αλλά περίμενα απο την Honda περισσότερη φαντασία και όχι να πράξει σαν την Triumph παρουσιάζοντας ένα περίπου BMW.
Αλλά ας περιμένουμε να κυκλοφορήσει πρώτα ;)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για τον κινητήρα δεν λές τίποτε...:happy:
Φίλε μου δεν εννοούσα ότι μοιάζουν και στις βίδες ! Δεν είναι ένα F 800 που του έβαλαν σήμα Honda !
Σαν φιλοσοφία κατασκευής όμως ακολουθεί . Το άν η αλυσίδα και η εξάτμιση είναι απο την άλλη μεριά δεν είναι διαφοροποίηση.
Πρωτοτυπία θα ήταν άν είχε V twin κινητήρα ,φαίρινγκ και ποδιά που να θυμίζουν το θρυλικό Afrika κτλ.
Εμένα μου αρέσει , αλλά περίμενα απο την Honda περισσότερη φαντασία και όχι να πράξει σαν την Triumph παρουσιάζοντας ένα περίπου BMW.
Αλλά ας περιμένουμε να κυκλοφορήσει πρώτα ;)

Ο δικύλινδρος σε σειρά δεν είναι φιλοσοφία της BMW, ούτε και πρωτοτυπία της βέβαια....
Αυτό που λες περί φιλοσοφίας κατασκευής, δεν ισχύει κατά το πώς εγώ το βλέπω.
Προφανώς εδώ διαφωνούμε (ενώ συμφωνώ εν πολλοίς για την αντιγραφή της Triumph, που δεν αντέγραψε μόνο από 800, αλλά και από το 1200. Αν δεις σέλες, πίσω υποπλαίσιο, είναι 1200. Και βέβαια πολλά άλλα είναι F800).
Οι διαφορές στην εμφάνιση , αυτές που αρίθμησα πρόχειρα πιο πάνω, μας δίνουν μια τελείως διαφορετική εμφανισιακά μοτοσυκλέτα απότο 800αρι της BMW.
Στην τελική, γιατί το νέο Άφρικα να θυμίζει το παλιό? Ειδικά όταν έχουν και 15 χρόνια διαφορά στην παραγωγή το ένα από το άλλο?
Δεν είναι καλύτερα να δούμε ένα εντελώς νέο μηχανάκι που να φέρει το θρυλικό όνομα, χωρίς να μοιάζει με το παλιό, αλλά να έχει τη φιλοσοφία εκείνου στη σύγχρονη εκδοχή της?
Εγώ κάπως έτσι φαντάζομαι μια νέα Άφρικα, που θα ταράξει τα νερά μιας κατηγορίας με αρκετούς και σοβαρούς παίχτες!!!!
Επίσης καλό είναι να έχουμε υπόψη ότι θα μπουν φλας, φτερό πίσω με θέση πινακίδας, πατάκια συνεπιβάτη, πιθανόν και ποδιά κινητήρα, καθρέφτες σίγουρα........
"Σφυγμό πιάνουν" ακόμα οι Ιάπωνες...;)
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Το σίγουρο είναι ότι έχει προκαλέσει συζητήσεις. Πρώτος στόχος επιτυχία από την Honda.
Θα δούμε.

Ο δικύλινδρος σε σειρά της BMW, δεν είναι της BMW, είναι της Rotax (όπως και ο άθραυστος μονοκύλινδρος πιο παλιά).
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Φωτιά στις τσέπες σας.....μαλλον
μιλάμε για το πιο "οικουμενικο" μοντέλο. ...ever

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φωτια στα μπατζακια σας παλιομπεμβεδακηδες....

Ευτυχως για οσους με gs 1200, αυτο μοιαζει με ΚΤΜ 950....
Και καλα κανει. Θα κλεψει καρδιες και τσεπες.
Απλως εμας δε μας αγγιζει πλεον ;)
 
Top Bottom