ADVtrOFFy 2017...26-27-28 Μαΐου στα βουνά της Αχαΐας...ετοιμαστείτε!

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
:yes::hlb:
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Ελπίζω σε σημεία που αξίζουν, να κάνουμε στάσεις του λεπτού για φώτο....! Αμαρτία τόσο ταξίδι από Ρόδο και να μην αποθανατησω τέτοιες ομορφιές.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ελπίζω σε σημεία που αξίζουν, να κάνουμε στάσεις του λεπτού για φώτο....! Αμαρτία τόσο ταξίδι από Ρόδο και να μην αποθανατησω τέτοιες ομορφιές.....
Νικόλα, πρώτ'απ'όλα χαίρομαι που θα τα καταφέρεις να έρθεις! :)

Παίρνω αφορμή από την ερώτησή σου για να μιλήσω έχοντας την εμπειρία από την πρόσφατη διοργάνωση των "Κρητικών Βουνών". Και με αυτό μου το ποστ ρίχνω πάσα στους διοργανωτές για να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα. Πράγμα που, όπως έγραψαν, θα κάνουν αυτές τις μέρες. ;)

Σε μια βόλτα με 50 συμμετοχές (που έστω και οι 35 να τα καταφέρουν πάλι πολλοί είμαστε), είναι εξαιρετικά δύσκολο το συνεχές σταμάτα - ξεκίνα κάθε τρεις και λίγο και αυτό που χρειάζεται για να "βγει" είναι καλός ρυθμός από τον πλοηγό, εμπειρία από τον ουραγό και αμφότερα από τον/τους ενδιάμεσο/ους που θα τρέχουν πάνω κάτω σαν τους τρελούς για να μαζεύουν τους αργούς, για να σταματάνε στις διασταυρώσεις ώστε να μη χαθούμε, για να ενημερώνουν τους μπροστινούς για ό,τι συμβαίνει πίσω κτλ.

Είμαι σίγουρος πως τα παιδιά θα έχουν αρκετές (καλά, ίσως λίγο λιγότερες από αρκετές), τέλος πάντων, θα έχουν ΚΑΠΟΙΕΣ στάσεις για λίγη ξεκούραση, ανασυγκρότηση, ενυδάτωση, αποβολή υγρών, πρόσληψη καμιάς μπάρας δημητριακών κτλ. Και ΙΣΩΣ κάποιες για καμιά φωτογραφία.

Γενικότερα, το να σταματάμε αυτοβούλως για οποιονδήποτε λόγο/παρεκκλίνουμε/απομακρυνόμαστε/ξεχωρίζουμε από το γκρουπ δεν ενδεικνύεται (για να μην πω δεν επιτρέπεται)... Τα παιδιά έχουν πασχίσει πολύ να βγάλουν μια όμορφη διαδρομή που θα απευθύνεται σε μεγάλο αριθμό μοτοσυκλετών και που θα πρέπει να διεκπεραιωθεί με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα. Επίσης το αίσθημα ευθύνης και το άγχος τους είναι μεγάλο (στα λέω εκ πείρας) και δεν είναι ό,τι καλύτερο να κάνουμε του κεφαλιού μας.

Επομένως οι περισσότερες φωτογραφίες που θα βγάλουμε θα είναι στο καταφύγιο και σε αυτές τις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ στάσεις. Προσωπικά για αυτόν τον λόγο δεν παίρνω τη Nikon αλλά μόνο τη Lumix (και για το γεγονός ότι δεν έχω στο Τenere ούτε tankbag... ).

Οι μεγάλες, ομαδικές εκδρομές με δεκάδες συμμετέχοντες διαφέρουν πολύ από το να πάμε παρέα με 2-3-5 φίλους μας όπου με μια ματιά συνεννοούμαστε.

Αυτά από εμένα... περισσότερα από τους διοργανωτές! :)
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Νικόλα, πρώτ'απ'όλα χαίρομαι που θα τα καταφέρεις να έρθεις! :)

Παίρνω αφορμή από την ερώτησή σου για να μιλήσω έχοντας την εμπειρία από την πρόσφατη διοργάνωση των "Κρητικών Βουνών". Και με αυτό μου το ποστ ρίχνω πάσα στους διοργανωτές για να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα. Πράγμα που, όπως έγραψαν, θα κάνουν αυτές τις μέρες. ;)

Σε μια βόλτα με 50 συμμετοχές (που έστω και οι 35 να τα καταφέρουν πάλι πολλοί είμαστε), είναι εξαιρετικά δύσκολο το συνεχές σταμάτα - ξεκίνα κάθε τρεις και λίγο και αυτό που χρειάζεται για να "βγει" είναι καλός ρυθμός από τον πλοηγό, εμπειρία από τον ουραγό και αμφότερα από τον/τους ενδιάμεσο/ους που θα τρέχουν πάνω κάτω σαν τους τρελούς για να μαζεύουν τους αργούς, για να σταματάνε στις διασταυρώσεις ώστε να μη χαθούμε, για να ενημερώνουν τους μπροστινούς για ό,τι συμβαίνει πίσω κτλ.

Είμαι σίγουρος πως τα παιδιά θα έχουν αρκετές (καλά, ίσως λίγο λιγότερες από αρκετές), τέλος πάντων, θα έχουν ΚΑΠΟΙΕΣ στάσεις για λίγη ξεκούραση, ανασυγκρότηση, ενυδάτωση, αποβολή υγρών, πρόσληψη καμιάς μπάρας δημητριακών κτλ. Και ΙΣΩΣ κάποιες για καμιά φωτογραφία.

Γενικότερα, το να σταματάμε αυτοβούλως για οποιονδήποτε λόγο/παρεκκλίνουμε/απομακρυνόμαστε/ξεχωρίζουμε από το γκρουπ δεν ενδεικνύεται (για να μην πω δεν επιτρέπεται)... Τα παιδιά έχουν πασχίσει πολύ να βγάλουν μια όμορφη διαδρομή που θα απευθύνεται σε μεγάλο αριθμό μοτοσυκλετών και που θα πρέπει να διεκπεραιωθεί με συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα. Επίσης το αίσθημα ευθύνης και το άγχος τους είναι μεγάλο (στα λέω εκ πείρας) και δεν είναι ό,τι καλύτερο να κάνουμε του κεφαλιού μας.

Επομένως οι περισσότερες φωτογραφίες που θα βγάλουμε θα είναι στο καταφύγιο και σε αυτές τις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ στάσεις. Προσωπικά για αυτόν τον λόγο δεν παίρνω τη Nikon αλλά μόνο τη Lumix (και για το γεγονός ότι δεν έχω στο Τenere ούτε tankbag... ).

Οι μεγάλες, ομαδικές εκδρομές με δεκάδες συμμετέχοντες διαφέρουν πολύ από το να πάμε παρέα με 2-3-5 φίλους μας όπου με μια ματιά συνεννοούμαστε.

Αυτά από εμένα... περισσότερα από τους διοργανωτές! :)
Ενας λογος που πηρα κ την action camera ηταν για ολα τα παραπανω,δεν έχουν το αποτέλεσμα μιας πολυ καλης κάμερας ,αλλα δεν χανω κατι που γουστάρω .
 

YANNISBIO

Μέλος
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS 00'
Καλημερα, να προσθεσω κατι, νομιζω καλο θα ηταν να υπηρχαν οι διαδρομες εστω σε γουγλη ωστε να υπαρχει ο χρονος να μελετηθουν, αποτυπωθουν στο μυαλο, σε χαρτι, σε gps ισως.Ετσι θα εχει ο καθενας στο μυαλο του μια εικονα του που βρισκεται το κομβοι, και με λιγη μελετη θα συνδιαζει εικονες. Προσωπικα το κανω παντα για να εχω πληρη εικονα του που βρισκομαι, και οτι και αν συμβει μπορεις να βρει λυση.
Φιλικα παντα και χωρις να απαιτουμε, κατανοωντας την πιεση και το αγχοςσας!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ενας λογος που πηρα κ την action camera ηταν για ολα τα παραπανω,δεν έχουν το αποτέλεσμα μιας πολυ καλης κάμερας ,αλλα δεν χανω κατι που γουστάρω .
Κι εγώ φίλος!!!
Δεν παλεύεται να κάνεις κάθε τρεις και λίγο στάση....
Με την action σε stand by για φωτο, γλιτώνεις πολλά! Και το αποτέλεσμα δεν είναι κακό..... Διαφορετικό σίγουρα από μια καλή DSLR ή ακόμα κι από ένα καλό κινητό, αλλά σίγουρα ενδιαφέρον!!!

Go action ;)
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Υπομονή 2 ημέρες ακόμα και θα δείτε απο τον Μαθο το πρόγραμμα αναλυτικά!!!;)(σήμερα γιορτάζει δεν προλαβαίνει)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Υπομονή 2 ημέρες ακόμα και θα δείτε απο τον Μαθο το πρόγραμμα αναλυτικά!!!;)(σήμερα γιορτάζει δεν προλαβαίνει)

Πολύχρονος ο Μαθος, ο Μάνιακ και η γυναίκα του, ο Γάτος..
Έχουμε πολλούς!!!
Και η Ελίνα ;)
 

Goukos

Once a Marine always a marine....
Περιοχή
SaloniKa .....again.....
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
R1200GSA
ή ακόμα κι από ένα καλό κινητό, αλλά σίγουρα ενδιαφέρον!!!
Go action ;)
Τα τελευταία κινητά είναι καταπληκτικά σε δυνατότητες ... Θα έλεγα ότι άνετα έχουν φτάσει τις compact φωτογραφικές .... Γι αυτό όλοι το κινητό σε ετοιμότητα σε μία τσέπη με εύκολη πρόσβαση και θα το έχετε όλο το αρχείο !!!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Διαβαζω ολες τις αποριες...θα λυθουν ΟΛΕΣ και θα δοθει οση λεπτομερεια χρειαζεται για να εχετ μια πληρη εικονα και του ADVtrOFFy και των διαδρομων και των Κ-Α-Ν-Ο-Ν-Ω-Ν...Οπως σε καθε ομαδικη βολτα ετσι μαλλον και λιγο πιο πολυ-λογω χωματος,βουνου και ομαδικοτητος(πολυπληθης παρεα)εδω-θα φωναζω οπου βλεπομαστε για την Α-Σ-Φ-Α-Λ-Ε-Ι-Α....
Λιγη υπομονη,εχουμε και ρεπο σημερα λογω Εορτης :)
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Κι εγώ φίλος!!!
Δεν παλεύεται να κάνεις κάθε τρεις και λίγο στάση....
Με την action σε stand by για φωτο, γλιτώνεις πολλά! Και το αποτέλεσμα δεν είναι κακό..... Διαφορετικό σίγουρα από μια καλή DSLR ή ακόμα κι από ένα καλό κινητό, αλλά σίγουρα ενδιαφέρον!!!

Go action ;)
:yes:
 

REK

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
BMW ADV GS 1200
Παιδες τελικα δεν θα τα καταφερω...να περασετε καλα...και προσοχη στις λακουβες... ;) :p

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
Διαβαζω ολες τις αποριες...θα λυθουν ΟΛΕΣ και θα δοθει οση λεπτομερεια χρειαζεται για να εχετ μια πληρη εικονα και του ADVtrOFFy και των διαδρομων και των Κ-Α-Ν-Ο-Ν-Ω-Ν...Οπως σε καθε ομαδικη βολτα ετσι μαλλον και λιγο πιο πολυ-λογω χωματος,βουνου και ομαδικοτητος(πολυπληθης παρεα)εδω-θα φωναζω οπου βλεπομαστε για την Α-Σ-Φ-Α-Λ-Ε-Ι-Α....
Λιγη υπομονη,εχουμε και ρεπο σημερα λογω Εορτης :)

1. Χρόνια πολλά και καλά σε όλους τους εορτάζοντες αλλά και στο κορίτσι του forum.
2. Οι απορίες είναι τουλάχιστον υπερβολικές γιατί η φάση είναι ADVenture,
είμαστε μεγάλα παιδιά (άλλοι σε κιλά και άλλοι σε ηλικία) ,
και οι πρωτάριδες παίζουν το παιχνίδι Βλέπω και Μαθαίνω.

Μη ζορίζετε την ομάδα που έχει γίνει λάστιχο για να βγει αυτή η μάζωξη με απορίες του τύπου
υπάρχουν κουνούπια στο υψόμετρο που θα κατασκηνώσουμε?
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Δεν θα ερθεις?
Κρατάω μια πισινή Μητσαρα,θα δηλώσω τελευταία στιγμή μηπως κ δεν...... γιατι όσες φορές έχω βάλει το όνομα στην λίστα παντα σχεδον τρώω άκυρο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
1. Χρόνια πολλά και καλά σε όλους τους εορτάζοντες αλλά και στο κορίτσι του forum.
2. Οι απορίες είναι τουλάχιστον υπερβολικές γιατί η φάση είναι ADVenture,
είμαστε μεγάλα παιδιά (άλλοι σε κιλά και άλλοι σε ηλικία) ,
και οι πρωτάριδες παίζουν το παιχνίδι Βλέπω και Μαθαίνω.

Μη ζορίζετε την ομάδα που έχει γίνει λάστιχο για να βγει αυτή η μάζωξη με απορίες του τύπου
υπάρχουν κουνούπια στο υψόμετρο που θα κατασκηνώσουμε?
:ok::ok::ok::ok::ok:

Σωστά ;)
 

advag990

Enjoy your ride!!!!
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
KTM ADVENTURE 990S
Παιδες καλησπερα!
Βαγγελης!
Νεο μελος στην παρεα σας νεο μελος γενικα σε φορουμ. Οποτε συγχωρειτε τυχον λαθη μου παρακαλω.
Ημουν στη Ναξο στο ραλυ κ απο κει μου προτειναν τα παιδια το φορουμ κ γραφτηκα. Βλεπω ενα ωραιο παρεακι προσπαθησα εδω κ τρεις μερες να διαβασω κ τις 39 σελιδες ( ακατορθωτο) κ λεω να συμμετασχω σ συτη την ωραια εκδρομη.
Ελπιζω οτι υα εινσι τελειο κλιμα οπως φαινεται κ απο τη συζητηση εδω.
Χρειαζεται κατι αλλο για να παρω μερος? Ευχαριστω προκαταβολικα. Δεκτη η οποια καθοδηγηση περι φορουμ για τη διαδρομη εχω ενημερωθει τα σχετικα απο @mpokis και @efthymis .
ΥΓ Χρονια πολλα σε ολους τους εορταζοντες
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Παιδες καλησπερα!
Βαγγελης!
Νεο μελος στην παρεα σας νεο μελος γενικα σε φορουμ. Οποτε συγχωρειτε τυχον λαθη μου παρακαλω.
Ημουν στη Ναξο στο ραλυ κ απο κει μου προτειναν τα παιδια το φορουμ κ γραφτηκα. Βλεπω ενα ωραιο παρεακι προσπαθησα εδω κ τρεις μερες να διαβασω κ τις 39 σελιδες ( ακατορθωτο) κ λεω να συμμετασχω σ συτη την ωραια εκδρομη.
Ελπιζω οτι υα εινσι τελειο κλιμα οπως φαινεται κ απο τη συζητηση εδω.
Χρειαζεται κατι αλλο για να παρω μερος? Ευχαριστω προκαταβολικα. Δεκτη η οποια καθοδηγηση περι φορουμ για τη διαδρομη εχω ενημερωθει τα σχετικα απο @mpokis και @efthymis .
ΥΓ Χρονια πολλα σε ολους τους εορταζοντες
http://www.advride.gr/fotoadv/Συστηθήκατε.3/

περνα μια βολτα κι απο δω να σε καλωσορισουμε καθως πρεπει ;)
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom