ADVtrOFFy 2017...26-27-28 Μαΐου στα βουνά της Αχαΐας...ετοιμαστείτε!

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ωραία πράματα βλέπω :)
Εύγε Μάθο & ΣΙΑ (Γιάννη-Μητσάρα κλπ)! Σούπερ διαδρομές!!!!
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Ποσά χιλιόμετρα βγαίνει περίπου για κάθε μέρα; @mAthosalas
Επίσης την Κυριακή θα ξαναγυρίσουμε στο καταφύγιο μετά τη βόλτα και θα φύγουμε από κει; πως το έχετε σκεφτεί;
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Ωωωωωωωωχ!! Θα γινει χαμος λέμε.. Θα είναι η πρώτη μου μεγάλη χωμάτινη, με επίσης μεγάλη παρέα.. Δεν το μελετάω και πολύ, μην το ματιάσω... :D

Δυστυχώς όμως λόγω υποχρεώσεων, εγώ θα έρθω Σάββατο πρωί πρωί και μετά την βόλτα, θα γυρίσω πίσω.... :cry:
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Από απότομες ανηφορες πως πάνε οι διαδρομές;

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Κωστα το 1150 πως τα πηγε στην αναγνωριστικη?
Καλησπέρα ,το 1150 θέλει οπωσδήποτε λάστιχα χωμάτινα, με δυσκόλεψε το κομμάτι της Μακελαριάς (είναι η φώτο με τον βράχο αριστερά και τον γκρεμό δεξιά που έχει ανεβάσει ο Μάθος αλλά στο τελείωμα της) μεγάλη κατηφόρα με πέτρες και απότομες φουρκέτες(με βοήθεια θα το περάσουμε όλοι)μεγάλο μέρος απο το δρομολόγιο το έβγαλα με 2η ταχύτητα, αλλά εάν έχεις εμπειρία στο χώμα θα περάσεις απο παντού.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@John-Aigio Γιάννη, όλοι με χωμάτινα πρέπει να έρθουν!
Τα χλμ πολλά και έχει πέτρα...! Τα ασφάλτινα και τα ντεμί (τύπου TKC 70) θα πάθουν πολύ εύκολα ζημιά, σε σχέση με τα ντακούνια. Θέλει προσοχή για να περάσουμε καλά, με τα ελάχιστα απρόοπτα!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δηλαδή εγώ που έχω mt90 ας πούμε, θα έχω ένα θεματάκι ε?
Λόγω πέτρας και μόνο...
Μη σκιστούν κλπ. Μπορείς να τα δουλέψεις με πίεση 25-26 για να έχεις και πρόσφυση (έχει μπόλικο σαθρό εκεί...)? Και να μην καταστρέφονται στην πέτρα?
Αλλιώς, αν είσαι αναγκασμένος να δουλεύεις 32+, θα έχεις θέμα πρόσφυσης.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δε σας προλαβαινω λεμε με τις αποριες σας...αλλά επειδηΣ ειμαι γΛηγορος που ενεκα εχω ΜπεμΒε:p για παμε ενας-ενας να βοηθηΚω...

Ρε δεν βλέπεις τον άλλον, με καρού 3 θέλει να έρθει, τι του λες για καταιγίδες! :D :D
Γιαννη με οσα ειδα χθες,παιζει σοβαρα να φορεσω ενα ζευγος καινουρια Anakee Wild.Το τακουνι και ειδικα το φρεσκο και καινουριο τακουνι θα βοηθησει ΠΟΛΥ στα εδαφη εκει πανω.Γλυστρουσα ΠΟΛΥ σε σχεση με τα TKC80 που φορουσε ο Γιαννης,ενω γλυτσρουσα κι ακομα πιο πολυ επειδη το πισω μάς χαιρετα σε λιγα χλμ...Και ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ παιδια...Για να διασκεδασουμε εκει πανω,θελει ΤΑΚΟΥΝΙ και σε καλη κατασταση...Ειδαλλως τα "χερια" σας,θα πρεπει να ειναι πανω απο το μεσο ορο για να κινηθειτε ασφαλως και διασκεδαστικα και να μην παλευετε με τις..αρκουδες(δε λεω αγελαδες γιατι ειναι πιο λελικο :p

Κωστα το 1150 πως τα πηγε στην αναγνωριστικη?
Στα ειπε ο Γιαννης...και συμφωνω μαζι του."Το'χεις" Γιαννη κι αν τα ελαστικα σου ειναι σωστα απλα θα παλευεις λιγο παραπανω λογω βαρους του 1150 σου...θα το βγαλεις ομως.;)

Να κάνω 2 ερωτήσεις ρε παιδιά;
1. Με tkc 70 αν τα καταφέρω, μπορώ να σκάσω μύτη; Απο τεχνικής πλευράς κατέχω το χώμα, άλλα οτι πείτε εσείς.
2. Τα μπαγκάζια μας θα μπορούμε να τα αφησουμε στην σκηνή, ή θα πρέπει να τα εχουμε μαζί μας;
ΤKC70 αν ειναι σε καλη κατασταση θα βγει η διαδρομη απλα θα σε παιδεψουν λιγο παραπανω σε σχεση με τακουνι...
Τα μπαγκαζια θα μεινουν στο Καταφυγιο ή στις σκηνες Παρασκευη ως Κυριακη πρωι και μετα φορτωνουμε τις μοτο και κανουμε την διαδρομη της Κυριακης και μετα χαιρετιομαστε...

@mAthosalas με TKC80 θα τη βολέψομε?
Ναι,αρκει να ειναι σε καλη κατασταση,οχι λιωμενα...Και μαλιστα ειναι απο τις ιδανικες επιλογες...

Ποσά χιλιόμετρα βγαίνει περίπου για κάθε μέρα; @mAthosalas
Επίσης την Κυριακή θα ξαναγυρίσουμε στο καταφύγιο μετά τη βόλτα και θα φύγουμε από κει; πως το έχετε σκεφτεί;
Ευθυμη Κυριακη φορτωνουμε κανουμε τη βολτα και μετα χαιρετιομαστε,δεν ξαναγυριζουμε πανω.Τα χλμ ειναι περιπου 170-180 το Σαββατο,περιπου 120 χωματινα...Την Κυριακη θα ειναι πιο χαλαρα διοτι απο τη μια θα ειμαστε φορτωμενοι απο την αλλη θα υπαρχει μια σχετικη κουραση...Το ποσα θα ειναι,θα το ξερω σε λιγες μερες οταν και θα μπορω να κανω τη διαδρομη που εχω υποψη...θα ενημερωσω

Μαθο,βαλε και κανενα απ τα βιντεακια να το δουνε και λαηβ το περιβαλλον και το τερεν να σαλευει.:cool:
Θα γινει κι αυτο :yew:

Από απότομες ανηφορες πως πάνε οι διαδρομές;
Στα βουνα ανηφορες;Οχι δα που ακουσθηκε :p:D...Ναι Νικολα θα εχει...αποτομες εχει στα Καραφλά και κανα δυο ακομα στη διαδρομη...προσοχη θελει το σαθρο τεραιν και βγαινουν...στα πολυ δυσκολα...ειμαστε one team και θα περασουν ολοι!

@John-Aigio Γιάννη, όλοι με χωμάτινα πρέπει να έρθουν!
Τα χλμ πολλά και έχει πέτρα...! Τα ασφάλτινα και τα ντεμί (τύπου TKC 70) θα πάθουν πολύ εύκολα ζημιά, σε σχέση με τα ντακούνια. Θέλει προσοχή για να περάσουμε καλά, με τα ελάχιστα απρόοπτα!
Σημειωστε το αυτο...:yew: Πανω απ'ολα η ασφαλεια μας και η διασκεδαση...οσο πιο παλιο ελαστικο αλλά και οχι καθαρα χωματινο τοσο πιο πολυ θελει χερια και γνωση...Θα μου πεις.Δεν θα ερθω εγω με Anakee III και λιγο παλιο...θα σου πω...καλυτερα οχι.Και για σενα και για ολους που θα ερθουν για να χαρουν τη βολτα.:rolleyes:

Δηλαδή εγώ που έχω mt90 ας πούμε, θα έχω ένα θεματάκι ε?
Αν "το'χεις" στο χωμα και το λαστιχο σου ειναι σε καλη κατασταση με πολυ ψωμι,θα το βγαλεις..απλα θα γλυστρας παραπανω απο τους τακουνατους και στα δυσκολα...θες λιγη βοηθεια ακομα:)
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Λόγω πέτρας και μόνο...
Μη σκιστούν κλπ. Μπορείς να τα δουλέψεις με πίεση 25-26 για να έχεις και πρόσφυση (έχει μπόλικο σαθρό εκεί...)? Και να μην καταστρέφονται στην πέτρα?
Αλλιώς, αν είσαι αναγκασμένος να δουλεύεις 32+, θα έχεις θέμα πρόσφυσης.
Ενταξει, ουτως η αλλως θα κατεβασω 25 26... Και οτι ειναι να γινει ας γινει παλικαριαμ. θα φροντισω να εχω ενα σετ σαμπρελες μαζι και βλεπουμε...
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
και εγω mt90 εχω και εχω μπει σε πολύ χάλια έδαφος με αυτα... φυτευτες πετρες κτλ. μπορεί να αλλάξω γιατι εχουμε κάνει μια ομαδική παραγγελία στο ktm Hellas club για χωμάτινα, αλλα αν εχουν ερθει μεχρι τοτε αλλιώς με αυτα θα έρθω.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Αν "το'χεις" στο χωμα και το λαστιχο σου ειναι σε καλη κατασταση με πολυ ψωμι,θα το βγαλεις..απλα θα γλυστρας παραπανω απο τους τακουνατους και στα δυσκολα...θες λιγη βοηθεια ακομα:)
Εεεεε το χω... Το παλευω οσο μπορω. Ειναι μικρη η εμπειρια σε χωμα και ειδικα σε τοσο μεγαλη χωματινη βολτα... Αν δω τα σκουρα δεν θα σταθω εμποδιο για καποιον.. ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Παίδες μια γρήγορη αρώτηξης.....ένα r1200gs (όχι adve) με χυτή ζάντα και χωμάτινο ελαστικό θα τα βγάλει πέρα, ή θα του βγάλω τον αδόξαστο?
Ας υποθέσουμε ότι ο αναβάτης τα βγάζει πέρα.

Την έμπειρη γνώμη σας παρακαλώ!

Gracias
 

lep990

Μέλος
Περιοχή
ΚΙΑΤΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Όνομα
Νίκος
Μοτό
ΚΤΜ adventure 990
GAS GAS EC250
Honda bros 400
απο οτι κατάλαβα παρασκευή και Κυριακή δεν θα ειναι θέμα οι βαλίτσες για την διαδρομή; γιατι σκεφτόμπυν μήπως δεν έπαιρνα για να ειμαι πιο άνετος. αλλα βολεύουν πολύ για τα πράγματα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παίδες μια γρήγορη αρώτηξης.....ένα r1200gs (όχι adve) με χυτή ζάντα και χωμάτινο ελαστικό θα τα βγάλει πέρα, ή θα του βγάλω τον αδόξαστο?
Ας υποθέσουμε ότι ο αναβάτης τα βγάζει πέρα.

Την έμπειρη γνώμη σας παρακαλώ!

Gracias
Μια χαρά!!!
Σε χυτές έχω τα τακούνια ;) Κανένα πρόβλημα, ίσα-ίσα πλεονέκτημα!!! Μ ένα σφυρί η χυτή ισιώνει και στο βουνο! Τα στεφάνια αν τσακίσουν... κλάψε!!! ;)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μια χαρά!!!
Σε χυτές έχω τα τακούνια ;) Κανένα πρόβλημα, ίσα-ίσα πλεονέκτημα!!! Μ ένα σφυρί η χυτή ισιώνει και στο βουνο! Τα στεφάνια αν τσακίσουν... κλάψε!!! ;)
:yew:

Δηλ θα φέρω και βαριοπούλες μαζί μουνε???

Ωρε μάναμ' τι έχει να γίνει στο Παναχαικό!!
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Μια χαρά!!!
Σε χυτές έχω τα τακούνια ;) Κανένα πρόβλημα, ίσα-ίσα πλεονέκτημα!!! Μ ένα σφυρί η χυτή ισιώνει και στο βουνο! Τα στεφάνια αν τσακίσουν... κλάψε!!! ;)
@giannis1070 οπότε κράτα και μια ματσόλα μαζί...:D
Ο Θοδωρής προφανώς δεν το λέει τυχαία οτι έχει και πλεονεκτήματα αλλα απο αυτα που εχω δει, με χυτή ζάντα δε θα έμπαινα σε σπαστηρι γιατί το ξεφουσκωμενο λάστιχο το θεωρώ σχεδόν βέβαιο..:Watching:
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
απο οτι κατάλαβα παρασκευή και Κυριακή δεν θα ειναι θέμα οι βαλίτσες για την διαδρομή; γιατι σκεφτόμπυν μήπως δεν έπαιρνα για να ειμαι πιο άνετος. αλλα βολεύουν πολύ για τα πράγματα.
Θα σου απαντήσω για το πρώτο κομμάτι, την παρασκευή η διαδρομή που θα κάνουμε θα είναι απο το σημείο συνάντησης μέχρι το καταφύγιο, ο δρόμος είναι βατός, μόνο σαθρό έχει, για την Κυριακή θα σου απαντήσει ο Μάθος αλλά η λογική είναι οτι θα είμαστε οι περισσότεροι με βαλίτσες οπότε θα είναι πιο εύκολη η διαδρομή(καλά μην φανταστείς σε troffy θα είμαστε);).
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
@giannis1070 οπότε κράτα και μια ματσόλα μαζί...:D
Ο Θοδωρής προφανώς δεν το λέει τυχαία οτι έχει και πλεονεκτήματα αλλα απο αυτα που εχω δει, με χυτή ζάντα δε θα έμπαινα σε σπαστηρι γιατί το ξεφουσκωμενο λάστιχο το θεωρώ σχεδόν βέβαιο..:Watching:
Εννοείς ξεφουσκωμένο λάστιχο λόγω στραβώματος της χυτής?
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom