ADVtrOFFy 2017...26-27-28 Μαΐου στα βουνά της Αχαΐας...ετοιμαστείτε!

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Για τους κατόχους DSLR να πω πληροφοριακά πως εκείνες τις μέρες.. νύχτες για την ακρίβεια, ο γαλαξίας ανατελει περί τις 22:00 το βράδυ! Κατά τις 01:00 θα έχει σηκωθεί περίπου στις 45 μοίρες! Παράλληλα και πιο σημαντικό δεν θα έχουμε καθόλου φεγγάρι!!! ☺☺
Οπότε θα είναι ευκαιρία να αποθανατησουμε το ADVtrOFFy 2017 και με γαλαξία!!
Ωρε μαναμ τι έχει να γίνει!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για τους κατόχους DSLR να πω πληροφοριακά πως εκείνες τις μέρες.. νύχτες για την ακρίβεια, ο γαλαξίας ανατελει περί τις 22:00 το βράδυ! Κατά τις 01:00 θα έχει σηκωθεί περίπου στις 45 μοίρες! Παράλληλα και πιο σημαντικό δεν θα έχουμε καθόλου φεγγάρι!!! ☺☺
Οπότε θα είναι ευκαιρία να αποθανατησουμε το ADVtrOFFy 2017 και με γαλαξία!!
Ωρε μαναμ τι έχει να γίνει!!!
Πάρτο πάνω σου....:D
Θα είμαι εκεί δίπλα για μαθημα;)
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Ναι το milky way! Σίγουρα θα πω και θα δείξω όσα ξέρω και ελπίζω να μάθω και από σας!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ναι το milky way! Σίγουρα θα πω και θα δείξω όσα ξέρω και ελπίζω να μάθω και από σας!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ποιος είναι ιδανικός φακός για την περίσταση?
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Σίγουρα ένας ευρυγωνιος.. Αν έχεις τον κλασικό 18-55 και ας έχει f, 3.5 κάνει μια χαρά δουλειά!
Αααα... Και οπωσδήποτε τρίποδο παιδιά!

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σίγουρα ένας ευρυγωνιος.. Αν έχεις τον κλασικό 18-55 και ας έχει f, 3.5 κάνει μια χαρά δουλειά!
Αααα... Και οπωσδήποτε τρίποδο παιδιά!

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εχω 105 και 35...να δούμε αν έχουμε και κανένα ευρυγωνιο μέχρι τότε!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
18-105 και τρίποδο έχουμε πάντως ;)



Διαγαλαξιακό το advtroFFy:ll:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Σαφως ενας ευρυγωνιος ειναι προτιμοτερος για τετοιες ληψεις οχι μονο γιατι το καδρο χωραει περισσοτερα αλλα κυριως γιατι οι ευρυγωνιοι φακοι ειναι συνηθως πιο φωτεινοι
Και κατα την ληψη οσο το μεγιστο διαφραγμα του φακου πλησιαζει προς το θεωρητικο f1 τοσο λιγοτερο χρονο θα χρειαστει να μεινει το κλειστρο ανοιχτο (και αναλογως φυσικα την ευαισθησια του αισθητηρα) Και οσο ο χρονος που το κλειστρο παραμενει ανοιχτο τοσο μειωνεται και ο κινδυνος η φωτο να βγει κουνημενη (παλια με τα φιλμς/σλαιντς υπηρχε και ο περιορισμος στο ποσο θα εκτεθουν στο φως ωστε να βγουν οι φωτο με κατα το δυνατον φυσικα χρωματα Τωρα με τους αισθητηρες δεν ξερω αν τιθεται τετοιο ζητημα)
Με αυτο λοιπον σαν δεδομενο συν οτι συνηθως ολων των ειδων οι φακοι αποδιδουν καλυτερα καπου στο μεσον της κλιμακας επιλογης διαφραγματος νομιζω και εγω οτι ενας φωτεινος ευρυγωνιος ειναι η πιο ασφαλης επιλογη για "ακοπη" ληψη νυχτερινων φωτογραφιων χωρις την χρηση τεχνιτου φωτισμου
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για τους κατόχους DSLR να πω...θα είναι ευκαιρία να αποθανατησουμε το ADVtrOFFy 2017 και με γαλαξία!!
Ωρε μαναμ τι έχει να γίνει!!!
Ακριβως αυτο...λεει ο Νικολας...:yes:

Φωτο απο διαδικτυο Α.Μαραγκος
 

Nik Bari

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Suzuki V Strom 650 06'
Αυτή είναι με την Nikon d3300 στα 18mm / f 3.5 και ISO (δεν θυμάμαι) κάπου μεταξύ 2000-3000 με χρόνο λήψης 20".. Είναι μια φωτογραφία εξολοκλήρου (όχι δύο παντρεμενες σε μια) και τα φώτα της μοτοσυκλετας αναψαν και έσβησαν αμέσως όσο πιο γρήγορα γινόταν.. Αλλιώς εκαιγε πολύ την φωτο..
Φυσικά να πω πως έχει γίνει και μια βασική επεξεργασία στο lightroom.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
είπαμε ότι η πρόσβαση στον καταυλισμό με 80-20 λάστιχα (όπως θεωρητικά είναι το A40 ) είναι δυνατή (έχω και μια έφεση στα πεσίματα μόλις δω πετρούλα...)??? υπάρχει η σκέψη καθόδου......
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
είπαμε ότι η πρόσβαση στον καταυλισμό με 80-20 λάστιχα (όπως θεωρητικά είναι το A40 ) είναι δυνατή (έχω και μια έφεση στα πεσίματα μόλις δω πετρούλα...)??? υπάρχει η σκέψη καθόδου......
Εφόσον είναι ο καιρός όπως τώρα, στεγνός δηλαδή, όπου θες πας και με τα λάστιχα που έχεις ;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
οι πετρούλες το ξέρουν????
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom