4η Χειμερινή κατασκήνωση στα Κρητικά βουνά.

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Η 4η Χειμερινή κατασκήνωση της παρέας στα Κρητικά βουνά, η "Σκληροπυρηνική" (όπως ορθά την βάπτισε ο Νίκος) ήταν πραγματικά αυτό που περιγράφει ο τίτλος της! "Χειμερινή"!

Οι προηγούμενες βέρσιονς, παρότι έγιναν το ίδιο χρονικό διάστημα (γύρω στην μεγαλύτερη νύχτα του έτους), δεν είχαν, εκτός ίσως της 1ης, τον περιπετειώδη χαρακτήρα της τελευταίας. Δε λέω, το να πάρεις τα βουνά χειμωνιάτικο είναι από μόνο του μια περιπέτεια και, εν αντιθέσει με την λαϊκή σοφία που περιγράφει πως "η τρέλα δεν πάει στα βουνά", αν μάλιστα το κάνεις γνωρίζοντας εκ των προτέρων πως το πιθανότερο σενάριο είναι ότι θα αποκλειστείς, ε, αυτό δεν αποτελεί και ένδειξη... σωφροσύνης! :rolleyes:

Μιλώντας προσωπικά, η τελευταία χρονιά ήταν η λιγότερο μοτοσυκλετιστική και παρεΐστικη των τελευταίων ετών. Εξετάσεις ειδικότητας, προετοιμασία ιατρείου, πώληση της μοτοσυκλέτας και έναρξη νέας επαγγελματικής δραστηριότητας με κράτησαν μακρυά από βόλτες, μπάνια, κατασκηνώσεις... 3-4 φορές χρησιμοποιήθηκε η σκηνή σε σχέση με τις 25-30 που πάω συνήθως κάθε χρόνο. Έτσι, από τον Νοέμβρη που αρχίσαμε να το συζητάμε με τον Νίκο δεν έβλεπα την ώρα να ξαναβρεθούμε στο αγαπημένο δάσος του Ρούβα!

Το μέρος αυτό, παρόλο που έχουμε πάει αρκετές φορές, ενδεικνύεται λόγω της σχετικά μικρής του απόστασης (1-1,5 ώρα) από το Ηράκλειο, της ύπαρξης του καταφυγίου για τους λιγότερο κουζουλούς, του τρεχούμενου νερού και τουαλέτας, της άφθονης ξυλείας (πολλά και μεγάλα κλωνάρια βρίσκονται πεσμένα γύρω από τα δέντρα) και της περιορισμένης ακτίνας έρευνας της ΕΜΑΚ σε περίπτωση που χαθούν τα ίχνη μας! :woot: Για όσους δεν το γνωρίζουν, τα κινητά ΔΕΝ έχουν σήμα μέσα στη γούβα που βρίσκεται ο Άι Γιάννης και όσο αγχωτικό μπορεί να είναι αυτό, άλλο τόσο αποτελεί καταλυτικό παράγοντα για την επιτυχία της όποιας μας εξόρμησης εκεί! Όπως παλιά, πρωταγωνιστικό ρόλο παίζουν οι ανθρώπινες σχέσεις, η διάδραση μεταξύ των συντελεστών, η ανάγκη αλληλοβοήθειας και διαμοιρασμού ρόλων για να βγει η νύχτα και όχι οι λάιβ ανταποκρίσεις και τα "λάικς" στο φέισμπουκ... ;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Όσο πλησίαζαν οι μέρες και βλέπαμε να ενισχύονται οι προβλέψεις για βαρύ χιονιά στην περιοχή, τόσο περισσότερο ανησυχούσα. Το θέμα δεν είναι αν θα τα καταφέρναμε να πάμε. Αν πέρναγε θα περνούσαμε. Τι κι αν έχω (δανεικό) CBF με στριτάδικα λάστιχα, άμα περνάει μια μηχανή "ον-οφ" 350+ κιλών (διπλή και τριβάλιτση) θα περάσει σιγά σιγά με ποδαράκια κάτω και το CBFάκι. Το πρόβλημα θα προέκυπτε αν καταφέρναμε και περνούσαμε και έκλεινε πίσω μας η επιστροφή λόγω του χιονιού που οι προβλέψεις έλεγαν πως θα πέσει!

Ξεκινώντας είχα στο μυαλό μου 2-3 εναλλακτικές. Την αίθουσα για την οποία μου είχε μιλήσει ο Διογένης δίπλα σε ένα γνωστό μοναστήρι - που τελικά (και ευτυχώς δηλαδή) οι καλόγεροι δεν μας έδωσαν την άδεια να χρησιμοποιήσουμε, την παραλία του Κομμού, την παραλία της Τρυπητής, την παραλία του Δυσκού... Σίγουρα εκεί δεν θα μας έπιαναν τα χιόνια. Τα ανύπαρκτα ξύλα θα ήταν ένα θέμα βέβαια αλλά θα την βγάζαμε κάπως... Βλέποντας τα χιονισμένα βουνά από κοντά αυτές οι εναλλακτικές φάνταζαν όλο και περισσότερο η μόνη λύση για να κατασκηνώσουμε έξω. Το είχα πάρει μέσα μου απόφαση πως εκείνο το βράδυ θα κοιμόμουν στη σκηνούλα μου, στο παχύ αεροϋπόστρωμά μου, τυλιγμένος στον ζεστό μου χειμερινό υπνόσακο! Πού να'ξερα...

Φτάνοντας στο μιτάτο με τους -2°C, τον δαιμονισμένο αέρα, τον πάγο στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής και τα πολλά χιόνια και έχοντας στον νου μου τις προβλέψεις, ήμουν σίγουρος πως δεν θα κατεβαίναμε στο δάσος. Μάλιστα (και αυτό δεν το ξέρουν οι συναντβεντουράδες μου) καθόμουν και έλεγα του Γιώργη του βοσκού να επιμένει στο να μην κατεβούμε. :oops: Στην πραγματικότητα τον Γιώργη δεν τον πολυένοιαζε αν θα μέναμε ή όχι αποκλεισμένοι... Αυτό που κατάλαβα ήταν ότι τον ενδιέφερε μην τρομάξουμε τα πρόβατα που είχε και έβοσκαν κάπου εκεί. Μας είπε μάλιστα πως πολλά ήταν μάνες και αν τρομάξουν τους κόβεται το γάλα. Όταν, μετά από κάτι λίτρα κρασί και ρακή που κατεβάσαμε παρέα, κατάλαβε πως δεν είμαστε κάγκουρες και πως δεν θα ενοχλούσαμε το κοπάδι του άρχισε μαζί με τους άλλους τους τρελούς να προτείνει να κατεβούμε και πως θα ερχόταν να συνδράμει την επομένη μήπως και φορτώναμε πάλι κάνα αξιόπιστο... Ε, μετά από όλο αυτό το μίνι τσιμπούσι δεν ήθελα κι εγώ πολύ να πειστώ... βλέποντας μάλιστα και τον Νίκο που είχε κατέβει (και μάλιστα είχε κατορθώσει να επιστρέψει κιόλας) και μας είπε ότι περνάει, ξέχασα και τα χιόνια και τις προβλέψεις, καβάλησα το CBF600ADV και βουρ για το δάσος!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Αλλά ας δούμε λίγο τον εξοπλισμό μου...
1. Σκηνή: Τις 2 προηγούμενες χρονιές είχα πάρει την κινέζικη για την οποία έχω γράψει στο θέμα με τις σκηνές. Τίμιο σκηνάκι, εντελώς αδιάβροχο, η σήτα ξεκινάει 30 πόντους από το έδαφος και βρίσκεται μόνο στα πλαϊνά τοιχώματα. Ε, αυτό το σκηνάκι ΔΕΝ πήρα. Εν αντιθέσει πήρα τη Marmot Ajax2 που η σήτα της είναι και στα 4 τοιχώματα από χαμηλά και μπάζει από παντού!!!! :D :D Καταπληκτική για καλοκαίρι αλλά τελείως ακατάλληλη για τις συνθήκες που συναντήσαμε! :cry:
2. Υπόστρωμα: είπα να πάρω ένα από τα 2 με χοντρό αεροθάλαμο που έχω, ξέρετε, αυτά που τα φουσκώνουμε με τρόμπα με το βΙλούδο από πάνω. Ο σκοπός ήταν να με προστατέψει το στρώμα αέρα των σχεδόν 20 εκατοστών από το παγωμένο έδαφος... Είχα δυστυχώς ξεχάσει ότι την τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα, το πρωί ξύπνησα στο έδαφος καθώς έχανε... Λοιπόν, φέτος έχασε ΟΛΟΝ τον αέρα του τη στιγμή που ξάπλωσα πάνω του! :hungover:
3. Υπνόσακος: συνήθως τον χειμώνα παίρνω τον χειμερινό, μια κλειστοφοβική μούμια με confort -6.5°C, limit -13°C και extreme -33°C. Έλα όμως που τελευταία αγόρασα έναν πολύ πιο άνετο "3 εποχών" 110 cm πλάτος που με χωράει άνετα (έχω πάρει κάνα κιλάκι παραπάνω) και είπα να τον δοκιμάσω... Και βρήκα την κατάλληλη νύχτα!!! Όταν το πρωί συνειδητοποίησα πως δεν είχα ψοφήσει κοίταξα καλύτερα τις προδιαγραφές... comfort +13°C, limit -2°C και extreme -11°C... o_O :sorry:

Μάλιστα... Το αποτέλεσμα όλων αυτού του συνδυασμού ήταν να τουρτουρίζω ΟΛΟ το βράδυ, σε κάποια φάση νόμισα πως δεν θα ξημερωθώ.. Νόμιζα πως με τρύπαγαν καρφίτσες από τον παγωμένο αέρα όλη τη νύχτα! Το έδαφος ήταν παγωμένο και ένιωθα λες και κοιμόμουν πάνω σε παγόβουνο! Δεν είχα τη δύναμη να κουνηθώ ούτε για να ρίξω το μπουφάν πάνω μου, πόσο μάλιστα να σηκωθώ μέσα στο χιονόνερο και να μπω στο καταφύγιο! Το πιο χαζό κάμπινγκ που έχω κάνει ποτέ... Δεν μπορώ ούτε τώρα να συγχωρήσω τη βλακεία μου. Κατάλαβα όμως πως έχω γερή κράση αφού ούτε πυρετό ανέβασα ούτε τίποτα αλλά για καμιά ώρα αφού ξύπνησα ακόμα έτρεμα! (φαίνεται και στο βίντεο). :D
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πέραν αυτού του μικρού και ασήμαντου γεγονότος η 4η χειμερινή εξόρμησή μας είχε τεράστια επιτυχία! Η παρέα ήταν απλά απίθανη, η διάθεση στα ύψη και το μενού ανεπανάληπτο! Είχα να φάω τόσο καλά σε βόλτα (και όχι μόνο) από την ανοιξιάτικη βόλτα το 2014 (και όσοι ήταν τότε μαζί μας θα το θυμούνται καλά!). Ποτέ άλλοτε σε χειμερινή κατασκήνωση δεν είχαμε μείνει μέχρι τόσο αργά να γλεντάμε! Ρίξαμε απίστευτο γέλιο, χορέψαμε και γενικά περάσαμε καταπληκτικά! Ήταν μια ένεση ενέργειας και αισιοδοξίας που χρειαζόταν. Το να κάνεις αυτό που σου αρέσει με αυτούς που γουστάρεις σε γεμίζει χαρά και δύναμη για τη συνέχεια. Να είμαστε καλά κύριοι να μπορούμε να περνάμε όμορφα, να ζούμε με ένταση αυτή τη ριμάδα τη ζωή και να βγάζουμε γούστα!

Δεν βλέπω την ώρα για την Ανοιξιάτικη βόλτα μας!

Καλή χρονιά σε όλους με γαμάτες βόλτες!! ;)
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Περιπέτεια, όμορφη παρέα, όμορφα τοπία, ζεστός ύπνος :D Όλα τα καλά μαζεμένα!!
Χίλια μπράβο παιδιά και του χρόνου με το καλό! :clp:
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
Το περιμέναμε με ανυπομονησία! :hungry::hungry::hungry:

Όπως και τα προηγούμενα ήταν εξαιρετικό.

Ειδικά στην αρχή που περιέγραφες το αν θα πάτε τελικά ή θα ψάξετε για εναλλακτικές λύσεις, ήταν σαν να ήμουν και εγώ εκεί.

Να είστε καλά και να κάνετε πάντα τέτοιες βόλτες και μακάρι κάποια στιγμή να μπορέσω να λάβω μέρος σε κάποια από αυτές.

:friendship:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Το περιμέναμε με ανυπομονησία! :hungry::hungry::hungry:

Όπως και τα προηγούμενα ήταν εξαιρετικό.

Ειδικά στην αρχή που περιέγραφες το αν θα πάτε τελικά ή θα ψάξετε για εναλλακτικές λύσεις, ήταν σαν να ήμουν και εγώ εκεί.

Να είστε καλά και να κάνετε πάντα τέτοιες βόλτες και μακάρι κάποια στιγμή να μπορέσω να λάβω μέρος σε κάποια από αυτές.

:friendship:
Σε περιπου 330 μερες ειναι το επομενο ραντεβου :p
Προλαβαινεις να ετοιμαστεις ;)
 

Vvag

Αντβέτσουρερ
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
Άφρικα Τουίν Ιλέβεν Χάντρεντ
Ναι καλά νταξ, σιγά, τι κάνατε, άμα είστε ΑΝΤΒΕΤΣΟΥΡ να πάτε ΤΩΡΑ πάνω και να μας πείτε πως περάσατε!!! :laugh::laugh::laugh:
Είστε θεοκούζουλοι μωρέ... :p Πάντα τέτοια και καλύτερα!!! :ok::ok::ok:
 

P@vlos.B

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Παύλος
Μοτό
F650GS Dakar
Beta RR250
Gas Gas Txt Pro 250
Piaggio Liberty 150
Μπράβο ρε κοπέλια!! Πάντα τέτοια!! Κάποια μέρα θα αξιωθώ και γω να έρθω σε μια χειμερινή κατασκήνωση....
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Ηρωική μάλλον θα 'πρεπε να την ονομάσεται, τη 4η Χειμερινή σας...

Μπράβο για το πεισμα, το κουράγιο και την αγάπη για περιπέτεια....
 
Reactions: yns

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ρε σεις το ειχα ψιλιαστοι οτι εσεις εκει κατω ειστε λιγος κουζουλοι :friend:
Ω ρε σεις, εσεις ομως ειστε πιο κουζουλοι και απο τους κουζουλους! :like:

Και σας γουσταρω με τρελα λεμε!:yew:
 
Reactions: yns

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
παντα τετοια ρε παιδια... οτι και να πω θα ειναι λιγο... να ειστε καλα να ανταμωνεται και να περνατε καλα... :l2:
Νάσαι καλά Στέργιο

Περιπέτεια, όμορφη παρέα, όμορφα τοπία, ζεστός ύπνος :D Όλα τα καλά μαζεμένα!!
Έτσι ακριβώς!

Το περιμέναμε με ανυπομονησία! :hungry::hungry::hungry:

Όπως και τα προηγούμενα ήταν εξαιρετικό.

Ειδικά στην αρχή που περιέγραφες το αν θα πάτε τελικά ή θα ψάξετε για εναλλακτικές λύσεις, ήταν σαν να ήμουν και εγώ εκεί.

Να είστε καλά και να κάνετε πάντα τέτοιες βόλτες και μακάρι κάποια στιγμή να μπορέσω να λάβω μέρος σε κάποια από αυτές.

:friendship:
Με το καλό να έρθεις και εσύ να γνωριστούμε από κοντά.
Κατά τα άλλα, ναι, η αρχή είχε πράγματι πολύ αγωνία. Όσο ήμασταν κάτω, χαβαλέ (Αυτά δε γίνεται να περιγραφούν καλά, μόνο τα ζεις). Στο ανέβασμα δε, ταλαιπωρία αλλά πλέον δεν είχαμε αγωνία. Με σκάψιμο, σπρώξιμο, οδήγηση, όπως και να έχει, ήμασταν αποφασισμένοι να ξεφύγουμε.

Ναι καλά νταξ, σιγά, τι κάνατε, άμα είστε ΑΝΤΒΕΤΣΟΥΡ να πάτε ΤΩΡΑ πάνω και να μας πείτε πως περάσατε!!! :laugh::laugh::laugh:
Ψσσσ, σιγά, τόχουμε :laugh::laugh::laugh:

Μπράβο ρε κοπέλια!! Πάντα τέτοια!! Κάποια μέρα θα αξιωθώ και γω να έρθω σε μια χειμερινή κατασκήνωση....
Μια απόφαση είναι Παύλο. Κάθε χρόνο στο λέω έλα, χάνεις!

Ηρωική μάλλον θα 'πρεπε να την ονομάσεται, τη 4η Χειμερινή σας...

Μπράβο για το πεισμα, το κουράγιο και την αγάπη για περιπέτεια....
Ε, οκ, ηρωική υπερβάλεις... :oops:
Για το πείσμα μας όμως και την αγάπη όλων των συμμετεχόντων στη περιπέτεια, καλά τα λες :like:
Ρε σεις το ειχα ψιλιαστοι οτι εσεις εκει κατω ειστε λιγος κουζουλοι :friend:
Ω ρε σεις, εσεις ομως ειστε πιο κουζουλοι και απο τους κουζουλους! :like:

Και σας γουσταρω με τρελα λεμε!:yew:
:like:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μπράβο στα κοριτσα....καταρχάς!
Στο τρελοκομειο με τη vespa...respect!
Πως γίνεται σε κάθε κατέβασμα εκεί κάτω, να έχετε και ένα "περιεργο" μηχανακι;:eek:

Ακόμα ένα μεγάλο μπράβο στον κουζουλογιατρο.....με το cbf!
Και να τον παίρνετε πιο συχνά βόλτα για να χάσει κανένα κιλο :p
Τον θέλω πιο στεγνό, όταν θα κατέβουμε κάτω........και θα κατέβουμε σύντομα, γιατί μας λειψατε ...τρελοκομεια :friendship:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ακόμα ένα μεγάλο μπράβο στον κουζουλογιατρο.....με το cbf!
Και να τον παίρνετε πιο συχνά βόλτα για να χάσει κανένα κιλο :p
Τον θέλω πιο στεγνό, όταν θα κατέβουμε κάτω........και θα κατέβουμε σύντομα, γιατί μας λειψατε ...τρελοκομεια :friendship:
Ο φακός της φωτογραφικής φταίει ρε!!! Χαχαχαχαχα
Και τα πολλά στρώματα ρούχα! :p
Σας περιμένουμε!
:friendship:
 

Billy-Bo

Μέλος
Περιοχή
Καρδίτσα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
R 1200GS 07'
Τι περιπέτεια μεσα στο κρύο και με γυναίκες ......τι να πω! Μπράβο σε όλα τα παιδιά! Ο βεσπάκιας έχει σίγουρα άγνια κινδύνου ....χαχαχα απίστευτο!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Πραγματικά είστε μεγάλα ΑΛΑΝΙΑ κάνατε βολτάρα με χίονι πάγο και όλα τα συναφή και φτάσατε εκεί που θέλατε χωρίς να σας κωλώσει τίποτα !!! Τρομερό παρεάκι και adventure βόλτα με τα όλα της !! Ζήλεψα πολύ μακάρι να ήμουν μαζί σας ! Αυτές οι βόλτες είναι δύσκολες μεν της θυμάσαι για πάντα δε και θέλουν ψυχή μπράβο και πάλι για τις τρομερές εικόνες
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
ΤΡΕΛΟΚΟΜΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!! :yrk:

Ζήλεψα η αλήθεια είναι, άλλα επειδή εγω ξέρω τι τρελοκομεία είστε, είπα θα πομείνω εκια κάτω για μέρες :p , ασε που δεν θα χα κανέναν άλλο τρελό μαζι μου στο πηγαινέλα από Χανιά :D

Ωρε Γιαααανν... @yns που πας με confort +13 και limit -2 :wht: και τρύπια σκηνή:p πρέπει να σε :sav: το κρύο κανονικα :brr:

Πααααλι έμεινε από κάτι αυτό το παρτάλι του @Nick_990 ?? :hh:

Νικόλα @Markas Respect για όλα ,αξινακια φτυαράκια προετοιμασίες κλπ! :l2:

Πολλα Respect επίσης σε Βέσπα που φυσικά παει καλύτερα απ τις γουρούνες μας σε τετοιες συνθήκες :stm: αλλα και στα κορίτσια της παρέας :brv:

Φοβερή παρέα να στε πάντα καλά να κάνετε τέτοιες κουζουλάδες :woho: και σε καμιά επόμενη να μαι κι εγώ :prct:
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Πααααλι έμεινε από κάτι αυτό το παρτάλι του @Nick_990 ?? :hh: :prct:
Ρεεεεεειι, μου κλείσε το κινητό απο μπαταρία και το έβαλα να φορτίζει το πρωί γιατί δεν είχα να βγάζω φωτογραφίες ... ξέχασα λοιπόν το κινητό πάνω απο μισή ώρα να φορτίζει,άναβαν και τα φώτα και εξ ου το αποτέλεσμα.. μπήκε ομως πολύ εύκολα μπρος με τα καλώδια ;) ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom