Τenere 700 και η παρθενική μου πτώση !

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
οχι... φυσικα κ ειναι καλο, αν κ μενω επαρχία , επειδη λες για αστικη χρηση.
δε με φενεται περιεργο.
Ισα ισα,
Περιεργο με φενεται το σκεπτικο του οτι
δε θαπρεπε να ανεβασω βιντεο ,
χωρις να φοραω ολα αυτα.
Κι εγώ επαρχία μένω και κάποιες φορές το καλοκαίρι που φοράω μόνο κράνος νιώθω ξεβρακωτος.
Δεν έχει να κάνει με την απόσταση.
Δύο πτώσεις που έχω είναι στο 1 χλμ απτό σπίτι,εκτός αστικού κέντρου.
Νομίζω ότι με αφορμή το βίντεο που ανέβασες και δεν είχες πλήρη εξοπλισμό ασφαλείας,σου είπαν τα παιδιά ότι πρέπει να φοράς.
Μην το βλέπεις αρνητικά.
Για καλό στο λέμε.
Όλοι έχουμε κάνει και θα κάνουμε πιθανόν ταρζανιες, ή θα φορέσουμε βερμούδα κλπ .
Αλλά καλό είναι να επενδύσεις σε εξοπλισμό ασφαλείας.
 

$py

Μέλος
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
YAMAHA WR250R

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Κι εγώ επαρχία μένω και κάποιες φορές το καλοκαίρι που φοράω μόνο κράνος νιώθω ξεβρακωτος.
Δεν έχει να κάνει με την απόσταση.
Δύο πτώσεις που έχω είναι στο 1 χλμ απτό σπίτι,εκτός αστικού κέντρου
....
εγώ στα 200μ από το σπίτι μου
και για να επιβεβαιώσω το "δάσκαλε που δίδασκες" ήμουν όλη μέρα -καλοκαίρι- με μπουφάν κράνος γάντια μποτάκια μέσα στην πόλη -όπως πάντα για όλα τα χρόνια που οδηγώ μοτό-, γυρίζω το μεσημέρι σπίτι τα βγάζω και πετάγομαι εκτάκτως στην πλατεία ένα χλμ από το σπίτι χωρίς τπτ ... γυρνώντας μετά από λίγο πετάχτηκε ο τύπος από το στενάκι που ίσα χωρούσε το αμάξι με "όλα"!!
Το "είχα Άγιο" είναι λίγο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Φίλε μου mallllias ,ο καθένας μας έχει δικαίωμα να δώσει βαρύτητα εκεί που νομίζει ότι πρέπει. Και εγώ το 92 που άρχισα να βολταρω με δίτροχο είχα εντελώς άλλη αντίληψη της ασφάλειας και του τη είναι δυνητικά επικίνδυνο. Τώρα δεν μου περνάει από το μυαλό να καβαλησω το μηχανάκι χωρίς προστατευτικο εξοπλισμό. Όλοι εδώ που σε "μαλωσαμε" μάλλον έχουμε δει και την άλλη πλευρά της ιστορίας είτε προσωπικά είτε από κάποιο γνωστό μάς. Εγώ βέβαια δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικος γιατί τα δεκάδες τροχαία που έχω πάει λόγω δουλειάς με έχουν κάνει να φοράω ζώνη στο αμάξι και εξοπλισμό στην μηχανή έστω και για 10 μέτρα. Όπως και να έχει μην υποτιμάς την κακία την ώρα ... φιλικά πάντα!
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Κι εγώ επαρχία μένω και κάποιες φορές το καλοκαίρι που φοράω μόνο κράνος νιώθω ξεβρακωτος.
Δεν έχει να κάνει με την απόσταση.
Δύο πτώσεις που έχω είναι στο 1 χλμ απτό σπίτι,εκτός αστικού κέντρου.
Νομίζω ότι με αφορμή το βίντεο που ανέβασες και δεν είχες πλήρη εξοπλισμό ασφαλείας,σου είπαν τα παιδιά ότι πρέπει να φοράς.
Μην το βλέπεις αρνητικά.
Για καλό στο λέμε.
Όλοι έχουμε κάνει και θα κάνουμε πιθανόν ταρζανιες, ή θα φορέσουμε βερμούδα κλπ .
Αλλά καλό είναι να επενδύσεις σε εξοπλισμό ασφαλείας.
Bρε το ξερω.. δεν εχει να κανει χωριο η πολη.
Το ειπα επειδη ειπες αστικη χρηση.
Δε το βλεπω αρνητικα ..
Εγω δε θαθελα ναχα στην ντουλαπα μου το οτιδηποτε..?

τεσπα..
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Φίλε μου mallllias ,ο καθένας μας έχει δικαίωμα να δώσει βαρύτητα εκεί που νομίζει ότι πρέπει. Και εγώ το 92 που άρχισα να βολταρω με δίτροχο είχα εντελώς άλλη αντίληψη της ασφάλειας και του τη είναι δυνητικά επικίνδυνο. Τώρα δεν μου περνάει από το μυαλό να καβαλησω το μηχανάκι χωρίς προστατευτικο εξοπλισμό. Όλοι εδώ που σε "μαλωσαμε" μάλλον έχουμε δει και την άλλη πλευρά της ιστορίας είτε προσωπικά είτε από κάποιο γνωστό μάς. Εγώ βέβαια δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικος γιατί τα δεκάδες τροχαία που έχω πάει λόγω δουλειάς με έχουν κάνει να φοράω ζώνη στο αμάξι και εξοπλισμό στην μηχανή έστω και για 10 μέτρα. Όπως και να έχει μην υποτιμάς την κακία την ώρα ... φιλικά πάντα!
κ γω εχω ερθει μετοπικη με το παπι.. 2017
πεταχτηκα πανω στο παρμπριζ του αλλου που μπηκε στο ρευμα μου κ επεσε πανω μου πανω σε στροφη..
κομματια το παρμπριζ ,στραβωσε κ ολο το μπροστινο απτο παπι.
Ενας μπαρμπας ηταν. Δε παθαμε τιποτα.
Αγιο ειχα βασικα .
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτός ο Άγιος....τρομερή προστασία, όταν είναι μαζί μας βέβαια
Όντως, δεν έχω δει κανένα άγιο να φοράει εξοπλισμό, ούτε κράνος δε φοράνε στα π@π@ρια τους.
 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Φίλε μου mallllias ,ο καθένας μας έχει δικαίωμα να δώσει βαρύτητα εκεί που νομίζει ότι πρέπει. Και εγώ το 92 που άρχισα να βολταρω με δίτροχο είχα εντελώς άλλη αντίληψη της ασφάλειας και του τη είναι δυνητικά επικίνδυνο. Τώρα δεν μου περνάει από το μυαλό να καβαλησω το μηχανάκι χωρίς προστατευτικο εξοπλισμό. Όλοι εδώ που σε "μαλωσαμε" μάλλον έχουμε δει και την άλλη πλευρά της ιστορίας είτε προσωπικά είτε από κάποιο γνωστό μάς. Εγώ βέβαια δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικος γιατί τα δεκάδες τροχαία που έχω πάει λόγω δουλειάς με έχουν κάνει να φοράω ζώνη στο αμάξι και εξοπλισμό στην μηχανή έστω και για 10 μέτρα. Όπως και να έχει μην υποτιμάς την κακία την ώρα ... φιλικά πάντα!
Ακριβώς αυτό. Έτσι κ' αλλιώς στις συνθήκες που ζούμε και με τους οδηγούς που έχουμε απέναντι (βάση πάντα στατιστικών) πρέπει να θεωρούμε δεδομένο το ατύχημα. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να αυξήσουμε ή να μειώσουμε τις πιθανότητες επιβίωσης/ανάρρωσης. Και ξεχνάμε συνεχώς ότι μόνο μία φορά αρκεί. Είναι τρομερά δύσκολος ο αγώνας ενάντια στο ελαμωρετώρα και το δεβαριέσαι με τα οποια η ράτσα μας γαλουχείται από τα γενοφάσκια της.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Παντως ελεγα να ποσταρω στο φορουμ
κ κανενα βιντεακι με το παπι ετσι στον καμπο
μεσα στα χωραφια ,τα καναλια και τις διωρυγες ,
αλλα επειδη μεσα σαυτα τα ερημα καπως
μερη κ με το παπι που παει 50,
δε φοραω ουτε κρανος βεβαιως βεβαιως,
κ αυτο ειναι νομος α π α ρ α β α το ς,
τωρα μαλλον δε θα γινει ,
μη παθει εγκεφαλικο και κανενας που θα δει τοσο καλτ σκηνες!!!
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Εμένα μου άρεσε το βιντεακι από σκηνοθεσία.
Έχανε λίγο στο θέμα ένδυσης οκ για αυτό δεν θα το παίξει η Yamaha αλλά θέλω να δω το παπί στα χωράφια έλα παίξε μπαλίτσα :D
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Εμένα μου άρεσε το βιντεακι από σκηνοθεσία.
Έχανε λίγο στο θέμα ένδυσης οκ για αυτό δεν θα το παίξει η Yamaha αλλά θέλω να δω το παπί στα χωράφια έλα παίξε μπαλίτσα :D
Μπαα...Αστο καλυτερα...
Με παντοφλες οδηγαω συνεχεια,
εκτος τωρα που εχει αρπαξει λιγο ο καιρος..
Σου μιλαω πολυ σκληρες εικονες ρε συ!!!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Όντως, δεν έχω δει κανένα άγιο να φοράει εξοπλισμό, ούτε κράνος δε φοράνε στα π@π@ρια τους.

Ο άγιος και να σκοτωθεί στα παπάρια του, θα πάει στον παράδεισο.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όντως, δεν έχω δει κανένα άγιο να φοράει εξοπλισμό, ούτε κράνος δε φοράνε στα π@π@ρια τους.
Μην δίνετε στρεβλές εντυπώσεις, σε όλες τις εικόνες ο αγιωργης φοράει πανοπλία χωρίς κράνος. Αυτόν τον Άγιο τον πιστεύουν πολλοί γιατί βλέπουμε συχνά κόσμο με μπουφάν, γάντια, χωρίς κράνος. Δεν είναι ανόητοι κάγκουρες, είναι βαθιά θρησκευόμενοι και δεν μπορείς να τους κρίνεις.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
mallllias

Κωστη εγω μαζι σου ειμαι.....
συμβουλες και υποδειξεις δεν κανω.... (= με τοσα σπασμενα κοκαλα και ραμματα ποιος ειμαι εγω ??? να κανω υποδειξεις )...
μονο ευχες δινω....


καλυτερα να μετανιωσεις για πραγματα που εχεις κανει , παρα να μετανιωσεις για πραγματα που δεν εχεις κανει....


η ευχη μου ειναι να μην μετανιωσεις ποτε και για τιποτα...


στην υγεια σου Κωστα...:friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
mallllias

Κωστη εγω μαζι σου ειμαι.....
συμβουλες και υποδειξεις δεν κανω.... (= με τοσα σπασμενα κοκαλα και ραμματα ποιος ειμαι εγω ??? να κανω υποδειξεις )...
μονο ευχες δινω....


καλυτερα να μετανιωσεις για πραγματα που εχεις κανει , παρα να μετανιωσεις για πραγματα που δεν εχεις κανει....


η ευχη μου ειναι να μην μετανιωσεις ποτε και για τιποτα...


στην υγεια σου Κωστα...:friendship:
Γιαυτο λεω να παρω ενα tracer 9 για το 2024 κ ας το μετανιωσω!!!
Λεω εγω τωρα .....Ιδομεν...
Νασαι καλα!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Γιαυτο λεω να παρω ενα tracer 9 για το 2024 κ ας το μετανιωσω!!!
Λεω εγω τωρα .....Ιδομεν...
Νασαι καλα!!
Χτύπα το χωρίς πολλά πολλά .
Η ζωή είναι μικρή για απωθημενα.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
πουσαι ρε omega ??
Κωστή μου...

1)Δεν υπάρχει τύχη. Υπάρχει ???ς.

2)Όλο αυτό στο χώμα...
Κι όλο αυτό παραπάνω έχει ουσία,ΔΕΝ ήταν τυχαίο και έγινε αφορμή να εισπράξουμε κάτι ΟΛΟΙ.

3)Το βιντεάκι στα μάτια μου είχε σκηνοθετικά πολύ καλές στιγμές μα και κάποιες "άκυρες".Δεν αναλύω..

4)Είσαι παιδί.Δεν το λέω υποτιμητικά.
Είσαι παιδί καλόψυχο.Οι περισσότεροι θα κρύβαμε την μλκία μας για να μην εκτεθούμε.. μην μας την πούνε κλπ. Εσύ την έβγαλες φόρα παρτίδα.
ΚΑΛΑ έκανες γιατί όπως σου έγραψα στο 2,ΟΛΟΙ κάτι μπορούμε να πάρουμε από το όλο θέμα.
Άλλος εξοπλισμό... Άλλος πιο προσεκτική διατύπωση... Άλλος άλλη ματιά... Άλλος tenere 700 κλπ κλπ

5)Το μηχανάκι σου πάει για εμένα.
ΜΗΝ πας σε γκάζι ασφάλτινο.
ΜΗΝ περιμένεις tenere900.
Δεν σου χρειάζονται.Το υλικό που έχω δει από εσένα και περιμένω να δω στο μέλλον δεν θα το βρεις:
α)σε άσφαλτο.
β)με περισσότερους χωμάτινους ίππους..

6)Επένδυσε με γνώμονα την ασφάλειά σου τόσο από πλευράς εξοπλισμού(καλώς αναφέρθηκε) όσο κι από πλευράς μαθημάτων οδήγησης σε χώμα.. Βάλε το προτεραιότητα αν θέλεις.
Μετά σιγά-σιγά θα "οργώνεις" παντού.

7)Ουδείς αλάνθαστος...

8)Σοφός όποιος μαθαίνει από τα λάθη του,σοφότερος οποίος μαθαίνει από τα λάθη των άλλων.

:friendship:

Υ.Γ.Στο βιντεάκι με το βανάκι και κάποια παιδάκια βόλτα(αν θυμάμαι καλά) πρέπει να σου είχα στείλει πμ... ή κάτι σου πόσταρα;Ήταν σε άλλο χώρο. Θυμάμαι καλά;;
 
Top Bottom