Τenere 700 και η παρθενική μου πτώση !

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Καλημερα σε ολους !
Χθες εκανα κατι γύρες προς Δελτα του Νεστου
εκει που εχει μια μεγαλη ξερα..
Γλιστρούσε παρα παρα πολυ ..
Εε ,ειχα κ την 1η ,αστεια θα ελεγα , πτωση.
Ολα καλα , το μηχανακι δεν επαθε ουτε κιχ ,ουτε κ γω.
Εδω το βιντεο
 

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Καλημερα σε ολους !
Χθες εκανα κατι γύρες προς Δελτα του Νεστου
εκει που εχει μια μεγαλη ξερα..
Γλιστρούσε παρα παρα πολυ ..
Εε ,ειχα κ την 1η ,αστεια θα ελεγα , πτωση.
Ολα καλα , το μηχανακι δεν επαθε ουτε κιχ ,ουτε κ γω.
Εδω το βιντεο
Σε αγάπησα.. τέλος :roflmao::roflmao:
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ρε φίλε mallllias καθόμαστε και συζητάμε για εξάτμιση που έχει ένα χιλιάρικο και εσύ βολταρεις στα χώματα έτσι;;;; χωρίς παρεξήγηση πρέπει να αναθεωρήσεις τις προτεραιότητες σού. Φιλικά πάντα.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Ρε φίλε @ mallllias καθόμαστε και συζητάμε για εξάτμιση που έχει ένα χιλιάρικο και εσύ βολταρεις στα χώματα έτσι;;;; χωρίς παρεξήγηση πρέπει να αναθεωρήσεις τις προτεραιότητες σού. Φιλικά πάντα.
δε βολταρω ετσι ..ιμαρτον..
Απλα χθες ηταν μερα ζουρλας !!
Εδω καλα καλα δε παω χωμα...
Απλα χθες ειχα ορεξη για αυτα που ειδες..
δεν επαθε τιποτα απολυτος το Τενερε , ουτε καν γρατζουνια..
επρεπε να τραβηξω κ ενα κοντινο μετα να δεις οτι ετσι ειναι.
Στο επομενο!
Μακαρι ολονων τα πεσιματα ναταν σα το δικο μου δλδ.
(κ που ξες, μπορει να βαλω κ καμια dominator με 250 ευρω.)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πες μου μόνο ότι η πτώση ειναι αφορμή για να αλλάξεις εξάτμιση και λαιμούς.. :roflmao:
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
δε βολταρω ετσι ..ιμαρτον..
Απλα χθες ηταν μερα ζουρλας !!
Εδω καλα καλα δε παω χωμα...
Απλα χθες ειχα ορεξη για αυτα που ειδες..
δεν επαθε τιποτα απολυτος το Τενερε , ουτε καν γρατζουνια..
επρεπε να τραβηξω κ ενα κοντινο μετα να δεις οτι ετσι ειναι.
Στο επομενο!
Μακαρι ολονων τα πεσιματα ναταν σα το δικο μου δλδ.
(κ που ξες, μπορει να βαλω κ καμια dominator με 250 ευρω.)
Φιλικά πάντα, δε μιλάει νομίζω κανείς απο τους παραπάνω για το αν έπαθε ζημία το Τ7 (φυσικά ευτυχώς). Το δεξί μασπιέ μπορούσε πολύ εύκολα να σου κάνει ζημία στο δεξί πόδι όπως έπεσες. Δεν πατάμε χώμα (ούτε άσφαλτο για εμένα) χωρίς τον κατάλληλο εξοπλισμό. Τα ατυχήματα καραδοκούν ακόμα και σε τέτοιες τούμπες.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Πες μου μόνο ότι η πτώση ήταν αφορμή για να αλλάξεις εξάτμιση και λαιμούς.. :roflmao:
xaxa το βιντεο εγινε χθες..
εξατμιση σκεφτομαι να αλλαξω εδω κ ποσο καιρο..
Αλλα περιμενω να δω τι θα παρουσιασει η Yamaha φετος στην eicma ,
μεσα στο Νοεμβριο δλδ ,στο Μιλανο.
Αν δω, που δε πιστευω ,κανα Tenere 900, δε θα αλλαξω τιποτα,
θα περιμενω το Tenere 900.
Αν οχι , θα αλλαξω εξετμιση η ποιος ξερει, αν με χτυπησει παλι κανενας ιος Tracer 9,
θα παω για το Tracer 9 , σε κοκκινο !!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Φιλικά πάντα, δε μιλάει νομίζω κανείς απο τους παραπάνω για το αν έπαθε ζημία το Τ7 (φυσικά ευτυχώς). Το δεξί μασπιέ μπορούσε πολύ εύκολα να σου κάνει ζημία στο δεξί πόδι όπως έπεσες. Δεν πατάμε χώμα (ούτε άσφαλτο για εμένα) χωρίς τον κατάλληλο εξοπλισμό. Τα ατυχήματα καραδοκούν ακόμα και σε τέτοιες τούμπες.
ναι εχεις δικαιο
απο εξοπλισμο εχω 2 κρανοι κ ενα ειδικο ''αλεξισφαιρο'' γιλεκο σα χαρτονι ,για το κρυο..
Ε , ενταξει, φοραω κ μποτακι μπασκετικο.
Δε διακομοδω αυτο που λες, το σέβομαι κ το υπερασπίζομαι.
Απλα λεω τι εχω εγω..ο φουκαρας !
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
ναι εχεις δικαιο
απο εξοπλισμο εχω 2 κρανοι κ ενα ειδικο ''αλεξισφαιρο'' γιλεκο σα χαρτονι ,για το κρυο..
Ε , ενταξει, φοραω κ μποτακι μπασκετικο.
Δε διακομοδω αυτο που λες, το σέβομαι κ το υπερασπίζομαι.
Απλα λεω τι εχω εγω..ο φουκαρας !
Αυτά έχεις ή αυτά φόραγες στο βίντεο?
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
αυτα εχω !
Συγνώμη προκαταβολικά για την ''παρατήρηση'' , γιατί δεν θέλω να κάνω σε κανενός τη τσέπη κουμάντο , ΑΛΛΑ ξεκινάς να ψάχνεις τ7 πριν κάτι μήνες λέγοντας ότι λατρεύεις να πηγαίνεις με 100 στους χωματόδρομους (καλά κάνεις) ,αποκτάς το πολυπόθητο μηχανάκι (καλοτάξιδο) και αντί να ψωνίσεις εξοπλισμό ασφαλείας , ψάχνεσαι για εξάτμιση........
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Δε διακομοδω αυτο που λες, το σέβομαι κ το υπερασπίζομαι.
Συγνώμη προκαταβολικά για την ''παρατήρηση'' , γιατί δεν θέλω να κάνω σε κανενός τη τσέπη κουμάντο , ΑΛΛΑ ξεκινάς να ψάχνεις τ7 πριν κάτι μήνες λέγοντας ότι λατρεύεις να πηγαίνεις με 100 στους χωματόδρομους (καλά κάνεις) ,αποκτάς το πολυπόθητο μηχανάκι (καλοτάξιδο) και αντί να ψωνίσεις εξοπλισμό ασφαλείας , ψάχνεσαι για εξάτμιση........
Θα συμφωνησω απολυτως με αυτα που λεει ο mitsosdom παραπανω, επισης μου κανει εντυπωση που λες οτι υπαερασπιζεσαι αυτα που σου ειπε ο stefos.
Πως τα υπερασπιζεσαι οταν ψαχνεις εξατμιση αντι για εξοπλισμο ασφαλειας;
Δεν θελουμε να σου κανουμε κουμαντο, ο καθενας κανει οτι γουσταρει με την παρτη του, ενα τσιγκλισμα σου δινουμε να αρχισεις να σεβεσαι λιγο παραπανω αυτο που καβαλας και να προστατευτεις επισης λιγο παραπανω
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Συγνώμη προκαταβολικά για την ''παρατήρηση'' , γιατί δεν θέλω να κάνω σε κανενός τη τσέπη κουμάντο , ΑΛΛΑ ξεκινάς να ψάχνεις τ7 πριν κάτι μήνες λέγοντας ότι λατρεύεις να πηγαίνεις με 100 στους χωματόδρομους (καλά κάνεις) ,αποκτάς το πολυπόθητο μηχανάκι (καλοτάξιδο) και αντί να ψωνίσεις εξοπλισμό ασφαλείας , ψάχνεσαι για εξάτμιση........
Και λαιμους... μην παραλείπετε τους λαιμους
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Μπορεις να ανεβασεις και ενα βιντεο να τρως μακαροναδα ?
Για το κρανος, παντα και παντου, το λεω.
:p
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
ΚΑΤ αρχάς, ωραίο βίντεο! προσλαμβάνεσαι :p
Εξάτμιση να πάρεις, αλλάζει το image του teneke

Σχετικά με τον εξοπλισμό, πλέον και όσο μεγαλώνω ΕΓΩ φοράω όλο και περισσότερα, σκέφτομαι τα ρίσκα όλο και περισσότερο, πολλές φορές η επιλογή για περισσότερη ασφάλεια είναι εις βάρος της άνεσης κλπ
Από εκεί και πέρα, θεωρώ πως ο καθένας ενήλικας ανθρωπος ιδίως σε συνθηκες που κυκλοφορεί μόνος ή σε περίπου ελεγχόμενο περιβάλλον οπως ο φίλος mallias εδώ, ειναι ελεύθερος να ρισκάρει όσο θέλει (γιατί ρίσκα παίρνουμε όλοι). Όλοι μας σχεδόν έχουμε περάσει παρόμοιες φάσεις ιδίως αν ξεκινήσαμε κάμποσα χρόνια πίσω που δεν υπήρχε ο όγκος πληροφόρησης που υπάρχει τώρα.
Αν εμπλέκεται η ασφάλεια τρίτων βέβαια το θέμα αλλάζει.

Σαν κοινότητα τωρα και με αφορμή αυτό το post, θεωρώ πως (θα πρέπει να) έχουμε σκοπό την ενημέρωση γύρω από την ασφάλεια ναι αλλά από την άλλη θα πρεπει να βρουμε και τον σωστό εκείνο τρόπο που θα μπορούσε να προσεγγίσει καλύτερα τα νεότερα παιδιά. Και θα πρέπει να μας είναι εύκολο μιας και έχουμε κάνει τα ίδια και χειρότερα οι ίδιοι...

Πιο πολύ πέραση βασικά νομίζω έχουν στα νέα παιδιά οι κάθε είδους vloggers που πάνε τάπα (τουλάχιστον έχουν κράνος-γάντια πλέον) το οποίο από την μία είναι λογικό και κατανοητό από την άλλη δεν νομίζω ότι αρκετοί από εμάς απέχουν πολύ από αυτόν τον χώρο. Μήπως να το χρησιμοποιούσαμε κάπως?

Σορρυ για το offtopic, όσοι σχολιάσανε/με προφανώς και δεν κάνουν επίπληξη ούτε υπάρχει διάθεση ελιτισμου. Δυστυχώς όμως η πολιτεία δεν κάνει τίποτα στο θέμα αλλά από την άλλη δεν βλέπω και ιδιαίτερες-στοχευμένες κινήσεις ούτε από τον χώρο του δικύκλου γενικώς πέρα από μεμονωμένες δράσεις με περιορισμένη απήχηση.
 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700
Συγνώμη προκαταβολικά για την ''παρατήρηση'' , γιατί δεν θέλω να κάνω σε κανενός τη τσέπη κουμάντο , ΑΛΛΑ ξεκινάς να ψάχνεις τ7 πριν κάτι μήνες λέγοντας ότι λατρεύεις να πηγαίνεις με 100 στους χωματόδρομους (καλά κάνεις) ,αποκτάς το πολυπόθητο μηχανάκι (καλοτάξιδο) και αντί να ψωνίσεις εξοπλισμό ασφαλείας , ψάχνεσαι για εξάτμιση........
λες ε ? ?
Δε ξερω...πολλα περνανε απτο μυαλο μου τελευταια...
Οπως κ να αλλαξω κατηγορια, να παρω ενα Tracer 9 δλδ..
Καλα για εξατμιση απλα ρωταω επειδη δε ξερω..
Δε προκειται να παρω τιποτα πριν τα φετινα Χριστουγεννα..
Απλα κουβεντα κανω προς το παρον.
Υπεραφραγκιες !
 
Top Bottom