Κατασκευή σχάρας αλουμινίου για KTM 950/990 Adventure

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σκεφτόμουν για κάτι πιο... διακριτικό. :)
....κι εγώ μπερδεύομαι τώρα που το διαβάζω αλλά με λίγη προσπάθεια καταλαβαίνω τι εννοώ!.. :D :D :D
:pointu:
Κατάλαβα τι εννοείς και είναι ωραία ιδέα...:ok:
Θα αρχίσω να το μελετάω σύντομα...
 
Reactions: yns

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Ωραία δουλειά!
Καλοφόρτωτη Θενο!

Υ.Γ. Θα πρότεινα να της κανείς μια μαύρη ανοδιωση. Θα απογειωθεί το πρότζεκτ σου.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραία δουλειά!
Καλοφόρτωτη Θενο!
Υ.Γ. Θα πρότεινα να της κανείς μια μαύρη ανοδιωση. Θα απογειωθεί το πρότζεκτ σου.
Θένκς Αλέξανδρε!Το έχω σκεφτεί αλλά για αυτό που προτείνεις έχουμε κάποια θεματάκια...
Το πρώτο είναι οτι στην ευρύτερη περιοχή δεν γνωρίζω κάποιον που να κάνει τέτοιου είδους βαφή και δεύτερον οτι αν θα μπω στην διαδικασία να ψάξω,βρώ,πακετάρω,στείλω,ξαναπάρω πίσω την σχάρα το κόστος υπολογίζω οτι θα φτάσει ψηλά...
Για την ώρα θα μείνει έτσι.Αν βρεθεί κάποιος οικονομικός τρόπος στην πορεία θα το κάνω.:)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Παιδες καλησπερα!! Βρηκα ενα γνωστο που ασχολειται με τετοια (cnc) και του εστειλα την πρωτη φωτο και τον ρωτησα περιπου τιμη... μου ειπε 25-30€ χοντρικα σε 3mm αλουμινιο βαμενο ηλεκτροστατικα...

τον ρωτησα αν παρουμε περισσοτερα κοματια τι παιζει με την τιμη, και αν μπορει ο καθενας να κανει τις 4 τρυπες της βασης (για την μηχανη του, ωστε να μην μπει μονο σε 9Χ0) αλλα δεν μου εχει απαντησει ακομα...

Εγω το θεωρω πολυ καλη τιμη και θα το παρω... αν θελει και καποιος αλλος ας ποσταρει εδω...
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Οκ ειμαςτε 3... Το αφήνουμε να τρέξει μέχρι το σ/κ να το δούνε όλοι μηπως θέλει και κανένας άλλος και Δευτέρα παραγγέλνω...
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
Οκ ειμαςτε 3... Το αφήνουμε να τρέξει μέχρι το σ/κ να το δούνε όλοι μηπως θέλει και κανένας άλλος και Δευτέρα παραγγέλνω...
Παιδες αν μπορω να την βαλω σε τρανσαλπ 650 μεσα και γω!!!!
 

Lazao

Μέλος
Όνομα
Λάζαρος
Μοτό
KTM adv 950
Ωραίος! Thenos, άσχετο, τα καθρεπτάκια τι λένε δώσε καμιά πληροφορία. Ευχαριστώ


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Antreas990

Μέλος
Περιοχή
Σούνιο
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Ktm 990 adventure
Ωραίος! Thenos, άσχετο, τα καθρεπτάκια τι λένε δώσε καμιά πληροφορία. Ευχαριστώ


Sent from my iPad using Tapatalk
Αν ψάχνεις παρόμοια με τα twalcom έχει και ο Τογελος με στρογγυλό καθρέφτη σπαστά στα 13 ευρώ το ενα
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Eπειδή η φωτό σας ξεγελάει ,και το συγκεκριμένο σχαράκι είναι μεγάλο(ταψί) ,με προορισμό να δεχτεί tank/tail bag ,σε συνδιασμό με τα κενά(κοψίματα) του σχεδίου ,τα 3 mm alum. ,είναι λίγα ,για την περίπτωση που το σκεπτικό είναι να τοποθετηθεί με στήριξη πάνω σε μικρούς κυλινδρικούς αποστάτες.(βλ.ΚΤΜ)
Για την περίπτωση αυτή ,τα 5 mm θεωρείστε τα limit down !!! (τα 6 mm είναι το τέλειο)

Αν όμως κάποιος ,θέλει να το τοποθετήσει σαν προέκταση ,πάνω από/σε σχάρα ,με δέστρες ,τότε τα 3 mm είναι αρκετά.
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
θα τον ρωτησω ποσο βγαινει αν γινει 5mm και θα ενημερωσω...

κωστα ευχαρηστουμε για την βοηθεια! ;)
 

tasosbob

Μέλος
Περιοχή
Εδεσσα
Όνομα
Τασος
Μοτό
Honda Transalp 650
θα τον ρωτησω ποσο βγαινει αν γινει 5mm και θα ενημερωσω...

κωστα ευχαρηστουμε για την βοηθεια! ;)
Αν μπορεις να ρωτησεις (χοντρικα-πανω κατω) ποσο θα εβγαινε και το τραπεζακι που εχω βαλει σε αλλο ποστ θα σου ημουν υποχρεος....
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ναι το ειδα.. εννοειται θα τον ρωτησω..!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Παιδες καλησπερα!! Βρηκα ενα γνωστο που ασχολειται με τετοια (cnc) και του εστειλα την πρωτη φωτο και τον ρωτησα περιπου τιμη... μου ειπε 25-30€ χοντρικα σε 3mm αλουμινιο βαμενο ηλεκτροστατικα...

τον ρωτησα αν παρουμε περισσοτερα κοματια τι παιζει με την τιμη, και αν μπορει ο καθενας να κανει τις 4 τρυπες της βασης (για την μηχανη του, ωστε να μην μπει μονο σε 9Χ0) αλλα δεν μου εχει απαντησει ακομα...

Εγω το θεωρω πολυ καλη τιμη και θα το παρω... αν θελει και καποιος αλλος ας ποσταρει εδω...

Αν βαφτει πρωτα και μετα τρυπηθει ισως να χαλασει το χρωμα..
Καλη η σκεψη σου ομως!!

25-30 που ειπες και βαμμενη ειναι φοβερη τιμη...θα ημουν και εγω μεσα αλλα θελω κατι λιγο μικροτερο και λιγο πιο κομψο!! ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
για 3mm αυτη η τιμη.. για 5 θα ειναι παραπανω... αλλα βαμενο ηλεκτροστατικα και ετοιμο με 30-40 ειναι καλη τιμη πιστευω κι εγω! εγω δεν θα το εχω συνεχεια πανω.. θα το βαζω πριν απο ταξιδι που θα παρω σακο μαζι!!
 
Top Bottom