Κατασκευή σχάρας αλουμινίου για KTM 950/990 Adventure

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παίρνοντας κάποιες ιδέες απο μεγάλες σχάρες αλουμινίου για την συγκεκριμένη μοτοσυκλέτα όπως η παρακάτω


αποφάσισα να βγάλω χάρακες και μολύβια και να φτιάξω κάτι αντοίστιχο για το δικό μου.
Έτσι λοιπόν βγήκε το παρακάτω πατρόν σε χαρτόνι

το οποίο θα κοπεί με Lazer σε φύλλο αλουμινίου 5mm.
Αν μπορέσω θα κάνω κάποιες βελτιώσεις όπως το στρογγύλεμα των γωνιών.
Οι διαστάσεις θα είναι 35(πλάτος) Χ 30 (μήκος) εκατοστά.
Παρακάτω βλέπετε την διαφορά στο μέγεθος σε σχέση με την δικιά του.


Το συνολικό κόστος προβλέπεται χαμηλό.
Αναμείνατε...
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ωραια δουλεια! Ψαχνομαι κι εγω για κατι αντιστοιχο για να στεκεται καιλυτερα πισω ο σακος και να μην πλακωνει τα φλας...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εύκολο είναι να βγει σε έτοιμο για το laser σχέδιο! Το σκεφτόμουν κι εγώ και θα το έκανα αν δεν έβαζα αγγελία το μωρό. Αν μάλιστα θες (και μπορείς να περιμένεις λίγες μέρες) μου το στέλνεις με τις διαστάσεις (όλες) και στις στρογγυλεύω εγώ τις γωνίες και ανεβάζουμε το σχέδιο για το laser. Το μόνο που δεν μπορώ να υπολογίσω είναι οι τρύπες αλλά αφού έχεις τη βάση τις κάνεις και μετά.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εύκολο είναι να βγει σε έτοιμο για το laser σχέδιο! Το σκεφτόμουν κι εγώ και θα το έκανα αν δεν έβαζα αγγελία το μωρό. Αν μάλιστα θες (και μπορείς να περιμένεις λίγες μέρες) μου το στέλνεις με τις διαστάσεις (όλες) και στις στρογγυλεύω εγώ τις γωνίες και ανεβάζουμε το σχέδιο για το laser. Το μόνο που δεν μπορώ να υπολογίσω είναι οι τρύπες αλλά αφού έχεις τη βάση τις κάνεις και μετά.
Την έριξες στην αγοραπωλησία βρεφών τώρα;
Άκου πουλάει το μωρό...
Θένκς για την βοήθεια Γιάννο αλλά νομίζω ότι το μαγαζί που θα το κόψω δεν έχει φρέζα CNC αλλά κάποιο άλλο μηχάνημα το οποίο θα βλέπει το σχέδιο στο χαρτί και αναλόγως θα κόβει.
Ας δούμε πως θα βγεί σε πρώτη φάση και μάλλον θα σε ενοχλήσω...:friendship:
 
Reactions: yns

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Την έριξες στην αγοραπωλησία βρεφών τώρα;
Άκου πουλάει το μωρό...
Θένκς για την βοήθεια Γιάννο αλλά νομίζω ότι το μαγαζί που θα το κόψω δεν έχει φρέζα CNC αλλά κάποιο άλλο μηχάνημα το οποίο θα βλέπει το σχέδιο στο χαρτί και αναλόγως θα κόβει.
Ας δούμε πως θα βγεί σε πρώτη φάση και μάλλον θα σε ενοχλήσω...:friendship:
Και δεν γινεται να ανοιχτουν τρυπες εκει οπου θα υπαρχουν εσωτερικες γωνιες και κατοπιν να κοπει το σχεδιο στο αλουμινιο; Τις εξωτερικες γωνιες απλα τις στρογγυλευεις με λιμα, τροχο, ντρεμελ ή δεν ξερω και γω τι

Το κοστος ποσο το υπολογιζεις;

Προταση: Δεν θα ηταν ποιο ομορφη αν εδινες ενα οχι τοσο τετραγωνο σχημα αλλα κατι που να πλησιαζει το σχημα της μαμας σχαρας;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και δεν γινεται να ανοιχτουν τρυπες εκει οπου θα υπαρχουν εσωτερικες γωνιες και κατοπιν να κοπει το σχεδιο στο αλουμινιο;Κ Τις εξωτερικες γωνιες απλα τις στρογγυλευεις με λιμα, τροχο, ντρεμελ ή δεν ξερω και γω τι

Το κοστος ποσο το υπολογιζεις;

Προταση: Δεν θα ηταν ποιο ομορφη αν εδινες ενα οχι τοσο τετραγωνο σχημα αλλα κατι που να πλησιαζει το σχημα της μαμας σχαρας;
(Και δεν γινεται να ανοιχτουν τρυπες εκει οπου θα υπαρχουν εσωτερικες γωνιες και κατοπιν να κοπει το σχεδιο στο αλουμινιο;)Κάτι τέτοιο υπολόγιζα να κάνω.Να δω τι θα πεί ο μάστορας.
(Το κοστος ποσο το υπολογιζεις;)Σύμφωνα με το βάρος του αλουμινίου 5-10 Euro.Απο κεί και πέρα οσο κοστολογήσει την εργασία.
(Δεν θα ηταν ποιο ομορφη αν εδινες ενα οχι τοσο τετραγωνο σχημα αλλα κατι που να πλησιαζει το σχημα της μαμας σχαρας;)
Έ οχι και άσχημη η αντιγραφή μου ρε μάστορα...
Εντάξει για σένα θα φτιάξω μια αντάξια του καλύτερουμηχανακίουτουκόσμουσεμαύρο...:D
Πέρα απο την πλάκα δεν είναι κακή ιδέα...
 
Τελευταία επεξεργασία:

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
(Το κοστος ποσο το υπολογιζεις;)Σύμφωνα με το βάρος του αλουμινίου 5-10 Euro.Απο κεί και πέρα οσο κοστολογήσει την εργασία.
Φαντάσου, όταν σχεδίασα τις βαλίτσες (τις οποίες τελικά δεν έφτιαξα ποτέ) σε διανυσματικό σχέδιο, το κόστος κοπής εδώ που είχα ρωτήσει ήταν:
Για κάθε φύλλο αλουμινίου 10€ ο προγραμματισμός στο laser/plasma και μετά (αν θυμάμαι καλά) γύρω στο 1,5€ ανά (γραμμικό) μέτρο κοπής. Δεν ξέρω βέβαια αν η τιμή ήταν για το 1,5mm που ήθελα να φτιάξω τις βαλίτσες. Όπως και να'χει, βγαίνει πολύ οικονομικό. Στο ίδιο φύλλο μπορούν να σχεδιαστούν και διάφορα άλλα πράγματα, σχάρες για πάνω από μεταλλικό topcase, "φτερά"με τρύπες για τα κενά στα κάγκελα, σύστημα προστασίας για την τρόμπα του πίσω φρένου (το οποίο θα πρέπει να στραντζαριστεί μετά (30 λεπτά κάθε στραντζάρισμα) και ό,τι άλλο χρειάζεσαι. Δεν θα είναι όλα αυτά 5mm φυσικά, αλλά τα γράφω για να δώσω την ιδέα.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Φαντάσου, όταν σχεδίασα τις βαλίτσες (τις οποίες τελικά δεν έφτιαξα ποτέ) σε διανυσματικό σχέδιο, το κόστος κοπής εδώ που είχα ρωτήσει ήταν:
Για κάθε φύλλο αλουμινίου 10€ ο προγραμματισμός στο laser/plasma και μετά (αν θυμάμαι καλά) γύρω στο 1,5€ ανά (γραμμικό) μέτρο κοπής. Δεν ξέρω βέβαια αν η τιμή ήταν για το 1,5mm που ήθελα να φτιάξω τις βαλίτσες. Όπως και να'χει, βγαίνει πολύ οικονομικό. Στο ίδιο φύλλο μπορούν να σχεδιαστούν και διάφορα άλλα πράγματα, σχάρες για πάνω από μεταλλικό topcase, "φτερά"με τρύπες για τα κενά στα κάγκελα, σύστημα προστασίας για την τρόμπα του πίσω φρένου (το οποίο θα πρέπει να στραντζαριστεί μετά (30 λεπτά κάθε στραντζάρισμα) και ό,τι άλλο χρειάζεσαι. Δεν θα είναι όλα αυτά 5mm φυσικά, αλλά τα γράφω για να δώσω την ιδέα.
Ποιος κανει τετοιες δουλειες εδω στο ηρακλειο?
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ωραίος ο Θένος. :ok:

Για πές μας κ πώς σου ήρθε η ιδέα.....:rolleyes:
Άμα δεν ζητήσεις πνευματικά δικαιώματα θα σου πω...:p
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Πολύ ενδιαφέρουσα δουλειά! Αναμένω (και εγώ) το πρωτότυπο! :)
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Θενο δεν ρωτας τον δικο σου ποσο βγαινει?? Βλεπω ψαχνομαστε πολλοι... αμα ειναι ειναι να μην κανει μονο ενα... ;);)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θενο δεν ρωτας τον δικο σου ποσο βγαινει?? Βλεπω ψαχνομαστε πολλοι... αμα ειναι ειναι να μην κανει μονο ενα... ;);)
Κανονικά θα έπρεπε να την είχα σήμερα στα χέρια μου.
Ελπίζω να την πάρω αύριο.
Να ξέρεις πάντως οτι απο εκεί θα την πάρω όπως θα κοπεί απο το μηχάνημα.Χωρίς φινίρισμα.
Αυτό σημαίνει οτι θα χρειαστεί προσωπική δουλειά για να γίνει όπως πρέπει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Παρέλαβα σήμερα την σχάρα (με δυο οπτικά μεγάλες ατέλιες για μένα που στο επόμενο κομμάτι ο μάστορας μου υποσχέθηκε οτι δεν θα υπάρχουν)όπως ακριβώς βγήκε απο το μηχάνημα.Δείτε στις πιο κάτω φωτό.




Αφού λοιπόν μεράκι υπάρχει πήρα την ράσπα ανά χείρας,γυαλόχαρτα και ξεκίνησα το φινίρισμα...
Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω μετά απο 5 περίπου ώρες δουλειάς.






Άυριο θα κάνω την τοποθέτηση να δούμε τι διάολο φτιάξαμε...
Και για να μην ευλογάμε μόνο τα γένια μας υπαίτιος για την κατασκευή αυτή είναι το φιλαράκι ο Κωσταντίνος (El-Gatto) μιας και απο αυτόν πήρα την ιδέα λόγω κάποιας αντίστοιχης κατασκευής που έχει στο Τενερόνι του...
El-Gatto...:friendship::friendship::friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Ωραιο το εκανες!! Ποσο σου κοστισε τελικα??
 
Top Bottom