Εστία Μαγειρέματος του πολυμήχανου Ταξιδιάρη.

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Ωραίο Χάριτο,αλήθεια τι φιάλη βιδώνει επάνω,γιατί βλέπω πάσα ;
Ναι με πασα!Υπάρχουν μεγάλα (500 γρ βουτανιο) περίπου 5 ευρω και βρίσκεις παντου,ακομα και στο τζαμπο!!! και μικρες (227γρ βουτανιο) 1,80 ευρω σε είδη για σπίτια σιδηρικά κ.λ.π Αλλα και προπάνιο (μικρές) αλλα ειναι ακριβές (6-7 ευρω)
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Αν δεν τελειώσει το γκαζάκι τι κάνουμε; εννοώ μεταφέρεται κανονικά ή θα ανατιναχθούμε μαζί με το gs;; Ή βγαίνει και ξαναμπαίνει; Άντε να αλλάξουμε λίγο από την κονσέρβα!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
To ασφαλεστερο φιαλιδιο για μεταφορα στις αποσκευες μας,σε μια βολτα στα βουνα,ποιο ειναι;Υπαρχει κινδυνος αναφλεξης απο βουτανιο ή προπανιο ή κοινο γκαζακι υγραεριου, απο κοπανηματα ή υπερθερμανση μεσα στις αποσκευες;
Για καφε και οχι για μαγειρεμα,τι προτασεις υπαρχουν σε μινι συσκευασιες πρακτικες;...
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
πάντως με γκαζάκι προπανιου που κουβαλώ συχνά.,δεν έχω πάθει κάτι αφου γράφω ακόμη.,:)

το ασφαλέστερα πιστεύω είναι αυτά που καίνε τα πάντα βενζίνη.,κιροζίνη .,πετρέλαιο κτλ.,

αλλα γενικά ότι εχει να κάνει με φωτιά θέλει προσοχή.,


δείτε και εδώ έχει μερικούς καλούς καυστήρες.,.
http://www.snowclub.gr/pathfinder/PathFinderPacks-SleepBags-Tents.pdf
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Αν δεν τελειώσει το γκαζάκι τι κάνουμε; εννοώ μεταφέρεται κανονικά ή θα ανατιναχθούμε μαζί με το gs;; Ή βγαίνει και ξαναμπαίνει; Άντε να αλλάξουμε λίγο από την κονσέρβα!
κουμπώνει και ξεκουμπώνει άφοβα.,.,


 
Τελευταία επεξεργασία:

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
To ασφαλεστερο φιαλιδιο για μεταφορα στις αποσκευες μας,σε μια βολτα στα βουνα,ποιο ειναι;Υπαρχει κινδυνος αναφλεξης απο βουτανιο ή προπανιο ή κοινο γκαζακι υγραεριου, απο κοπανηματα ή υπερθερμανση μεσα στις αποσκευες;
Για καφε και οχι για μαγειρεμα,τι προτασεις υπαρχουν σε μινι συσκευασιες πρακτικες;...
Νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα με τα καλά φιαλίδια αερίου.
Ασφαλέστερο όλων πάντως θεωρώ τη Mini Trangia.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Δε λέω τπτ......
Κάθομαι και σας διαβάζω.

Αλήθεια θεωρείτε ότι υπάρχει έτσω και 1% πιθανότητα έκρηξης φιαλιδίου, κατά τη μεταφορά του μέ τις μηχανές μας?????






Τι λέω....?
Το 1% είναι τεράστιο ποσοστό!!!!
0,0001% ήθελα να πω....:cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δε λέω τπτ......
Κάθομαι και σας διαβάζω.
Αλήθεια θεωρείτε ότι υπάρχει έτσω και 1% πιθανότητα έκρηξης φιαλιδίου, κατά τη μεταφορά του μέ τις μηχανές μας?????
Τι λέω....?
Το 1% είναι τεράστιο ποσοστό!!!!
0,0001% ήθελα να πω....:cool:
Σε ενοχλησε που ρωτησα;Ή που δεν γνωριζω σχετικα;...
Ισως βοηθουσε λιγο παραπανω,τουλαχιστο εμενα,να γραψεις μια αποψη και οχι επερωτηση Θοδωρη...δεν νοιωθω παντογνωστης και γι'αυτο ρωταω.Ειδικα σε θεματα ασφαλείας,θελω να μαθαινω συνεχως,ακομα κι αν καποιοι πιστευετε οτι οσοι πιο αδαεις ρωταμε τα αυτονοητα(για αλλους) :)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
κουμπώνει και ξεκουμπώνει άφοβα.,.,


Αυτο το εχω σπιτι,ειναι ασφαλεστατο και πανευκολο στη συνδεση οντως.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν θεωρω οτι το μεγεθος ειναι οτι πιο φορητο για μια βολτα στο βουνο με τη μοτο κι ενα καφεδακι στο "ποδι"...:Watching:
Ειδα προσφατα στο 3ημερο ADVride εκει πανω στην Αρβανιτσα(αχ βαχ-σταδιαλα...:pωραια περασαμε τωρα που το ξαναθυμαμαι...:rolleyes:)καποιος ειχε μαζι ενα "κιτ" με γκαζακι μικρου μεγεθους,και μαζι τα μπρικια-ποτηρακια-κουταλακια που ολα μαζι δεν πιανανε πανω απο δυο χουφτες χωρο...το ενα εμπαινε μεσα στο αλλο...κατι τετοιο ψαχνω...αν καποιος ξερει,βοηθαει :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτο το εχω σπιτι,ειναι ασφαλεστατο και πανευκολο στη συνεση οντως.Το προβλημα μου ειναι οτι δεν θεωρω οτι το μεγεθος ειναι οτι πιο φορητο για μια βολτα στο βουνο κι ενα καφεδακι...:Watching:
Ειδα προσφατα στο 3ημερο ADVride εκει πανω στην Αρβανιτσα(αχ βαχ-σταδιαλα...:pωραια περασαμε τωρα που το ξαναθυμαμαι...:rolleyes:)καποιος ειχε μαζι ενα "κιτ" με γκαζακι μικρου μεγεθους,και μαζι τα ποτηρακια που ολα μαζι δεν πιανανε πανω απο δυο χουφτες χωρο...το ενα εμπαινε μεσα στο αλλο...κατι τετοιο ψαχνω...αν καποιος ξερει,βοηθαει :)
Έχω πάρει ένα τέτοιο κιτ φωτιστικού από την polo...
Τρομερή απόδοση και αξιοπιστία και μέγεθος μιας χούφτας
Έχει φυσικά και εστίες πολύ μικρές. .

P.s... αν και τα κουβαλάω πολλά χρόνια, αυτά τα μικρά φιαλίδια, πάντα στην άκρη του μυαλού μου, υπάρχει ένας φοβος:eek:

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σε ενοχλησε που ρωτησα;Ή που δεν γνωριζω σχετικα;...
Ισως βοηθουσε λιγο παραπανω,τουλαχιστο εμενα,να γραψεις μια αποψη και οχι επερωτηση Θοδωρη...δεν νοιωθω παντογνωστης και γι'αυτο ρωταω.Ειδικα σε θεματα ασφαλείας,θελω να μαθαινω συνεχως,ακομα κι αν καποιοι πιστευετε οτι οσοι πιο αδαεις ρωταμε τα αυτονοητα(για αλλους) :)
Κώστα δεν υπάρχει θέμα ενόχλησης.
Απλώς θεωρώ αυτονόητο το θέμα της ασφάλειας συσκευών, που κυκλοφορούν παγκοσμίως και μάλιστα εδώ και χρόνια.
Αν σκεφτείς ότι για να πάνε στο ράφι από το οποίο τα παίρνουμε, έχουν υποστεί κραδασμούς, κρούσεις, υψηλές θερμοκρασίες...κλπ, πολύ πριν φτάσουν στα χέρια μας , αυτό αρκεί. Μου έρχεται στο μυαλό και η μεταφορά φιαλών των παλιών Πετρογκαζ με φορτηγά κατακαλόκαιρο.......

Επισης όλα αναγράφουν ως επικινδυνότητα την αποθήκευση σε θερμοκρασίες άνω των 50°C.

Καμιά αναφορά σε κρούσεις, κραδασμούς κλπ.
Αν λοιπόν τηρούμε ότι αναγράφεται στη συσκευασία τους, τα άλλα είναι περιττά.

Επειδή αυτά που γράφω δεν είναι προϊόντα εξειδικευμένης γνώσης, αλλά απλής παρατήρησης, γι αυτό αναρωτήθηκα.

Καλό ΣΚ:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
http://www.polo.gr/κατάλογοι/outdoor-catalogue/

σελιδα 65-66....ειναι αυτο που ψαχνεις.
φυσικα θα σου προτεινουν και αλλοι φιλοι, αλλες μαρκες, αλλα εγω προτιμω να βλεπω απο κοντα κατι πριν το αγορασω..;)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Κώστα δεν υπάρχει θέμα ενόχλησης.
Οχι που θα υπηρχε...:punch:αμα θες να σε τιμωρησω με ακαταπαυστες ερωτησεις για Garmin...πες...μαλωνεις ρε;...:p:D

Καμιά αναφορά σε κρούσεις, κραδασμούς κλπ.
Αν λοιπόν τηρούμε ότι αναγράφεται στη συσκευασία τους, τα άλλα είναι περιττά.
Σαφως και απο θεμα να κανει "μπαμ" λογω θερμοκρασιων κατα τη μεταφορα δεν νομιζω να παιζει μεγαλυτερη απο 1 τοις εκατομμυριοστης-πλην ελλατωματικης περιπτωσης κατασκευαστικης ισως...-Εκει που εχω ενα "θεμα" ειναι κατα τη μεταφορη αν ου μη γενοιτο σε ενα πλαγιασμα στο χωμα της μοτοσυκλετας "συμπιεστει" και παραμορφωθει,ποση αντοχη εχουν,που και παλι θεωρω οτι μπαμ δεν θα κανει αφου δεν υπαρχειεστια πυρος...αρα λιγη προσοχη παραπανω ισως και στο σημειο που το μεταφερουμε στα μπαγκαζια. Βεβαια κατα το "φυλαγε τα ρουχα σου" παντα μια επιφυλαξη θα υπαρχει ακομα και 100% σιγουροι να ειμαστε...
Καλό ΣΚ:)
Το αυτον...και δι'εσε φιλτατε :friendship:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Ειδα προσφατα στο 3ημερο ADVride εκει πανω στην Αρβανιτσα(αχ βαχ-σταδιαλα...:pωραια περασαμε τωρα που το ξαναθυμαμαι...:rolleyes:)καποιος ειχε μαζι ενα "κιτ" με γκαζακι μικρου μεγεθους,και μαζι τα μπρικια-ποτηρακια-κουταλακια που ολα μαζι δεν πιανανε πανω απο δυο χουφτες χωρο...το ενα εμπαινε μεσα στο αλλο...κατι τετοιο ψαχνω...αν καποιος ξερει,βοηθαει :)
Δες το post #34 του παρόντος thread. Το έχω δει σε δράση το σετάκι και είναι πραγματικά πολύ καλό και μικρό.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Οχι που θα υπηρχε...:punch:αμα θες να σε τιμωρησω με ακαταπαυστες ερωτησεις για Garmin...πες...μαλωνεις ρε;...:p:D


Σαφως και απο θεμα να κανει "μπαμ" λογω θερμοκρασιων κατα τη μεταφορα δεν νομιζω να παιζει μεγαλυτερη απο 1 τοις εκατομμυριοστης-πλην ελλατωματικης περιπτωσης κατασκευαστικης ισως...-Εκει που εχω ενα "θεμα" ειναι κατα τη μεταφορη αν ου μη γενοιτο σε ενα πλαγιασμα στο χωμα της μοτοσυκλετας "συμπιεστει" και παραμορφωθει,ποση αντοχη εχουν,που και παλι θεωρω οτι μπαμ δεν θα κανει αφου δεν υπαρχειεστια πυρος...αρα λιγη προσοχη παραπανω ισως και στο σημειο που το μεταφερουμε στα μπαγκαζια. Βεβαια κατα το "φυλαγε τα ρουχα σου" παντα μια επιφυλαξη θα υπαρχει ακομα και 100% σιγουροι να ειμαστε...

Το αυτον...και δι'εσε φιλτατε :friendship:
Αυτο με την παραμορφωση δεν σκεφτηκα καθολου.
Γι αυτο και δεν αναφερθηκα σ αυτο.
Σαφως και ειναι επικινδυνο, οπως επισης παιζει και να τρυπησει, απο την ιδια αιτια.
Ομως, επειδη εχω μεταλλικες βαλιτσες δε μου περασε απ το μυαλο κατι τετοιο.
Οποτε οσοι μεταφερουν σε μαλακες θηκες τετοια πραματα, ας εχουν το νου τους;)
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Οι μεταφορές εφλεκτων υλικών έχουν πια πιστοποίηση επάνω στο καζάνι, ο δε οδηγός εχει πάρει έξτρα δίπλωμα το λεγόμενο ADR (έχει κάνει κάποια σεμινάρια), οι μεταφορές από φέρι μποουτ δεν γίνονται παρα μόνο από ειδικά φερις που κουβαλάνε μόνο εφλεκτα, θέλει μεγάλη προσοχή, έχει σημασία μέχρι και το πως θα τοποθετηθεί σε μεταφορά η φιάλη.ο κίνδυνος βέβαια για ένα τέτοιο συμβάν είναι πιστεύω μικρός, αλλά για τον φόβο των Ιουδαίων καλό θα ήταν να το αποφεύγουμε.
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Εγώ πιστεύω το ότι κατά πόσο είναι επικίνδυνη η οχι ειναι η εκάστοτε εστία μαγειρέματος, εξαρτάται αποκλειστικά από το πόσο επιμελής ή όχι είναι ο εκάστοτε χρήστης της . Αν είσαι προσεκτικός, δεν θα πάθεις τίποτα. Αν είσαι χύμα στο κύμα και δε βαριέσαι, είναι πολύ πιθανό να καείς ζωντανός..
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Οι λυσεις παντως που καινε υγρα καυσιμα (βενζινη, κιροζινη,πετρελαιο κλπ) νομιζω ειναι πιο πρακτικες δεδομενου οτι υπαρχει επαρκια καυσιμου , και η αποδοση τους ειναι πολυ καλη ακομη και σε κακες συνθηκες ( κρυο, αερας, υψομετρο). Εγω χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια μια omnilite της primus, καιγοντας κυριως αμολυβδη.
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Eγω πιστευω οτι....:Watching:καθε φορα που βλεπω το Τοπικ στα πανω του και στα νεα θεματα...πρεπει επιτελους να παρω ενα καμινετο για καφε στα βουνα...:wacky::banghead:ρεεεεε ακομα δεν εχω ασχοληθειιιιιι...:arghh:
Για να πω την αληθεια το εψαξα λιγο Πατρα.Εξηγησα οτι θελω κατι σε μικρο μεγεθος να το βαζω σε ενα τανκ μπαγκ μικρο η σε ενα σακιδιο μαζι για τις εξορμησεις μου και...βρηκα ασχετους ή μη εχοντες τα μινι-καμινετα να προσπαθουν να με πεισουν γιατι αυτο που πουλανε ειναι το καλυτερο και...το αφησα...:stop:
Και καθε φορα που βλεπω το Τοπικ να φρεσκαρει...θυμαμαι οτι καποτε πρεπει να παρω καποιο...:Dδιοτι εντουραδα με φιλους και το καφεδακι σε επιλεγμενο σημειο στην πλαγια κατω απο δεντρακι σκιερο συντροφια με τοστακι και κουβεντουλα...δεν αποτιμαται με τιποτα :)
 
Top Bottom