Εστία Μαγειρέματος του πολυμήχανου Ταξιδιάρη.

ΚΟΥΛΗΣ

Μέλος
Περιοχή
Πάργα
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Μοτό
990 ADVENTURE
σηκωνεσαι το πρωί, χτυπάς μια μπίρα κ ύστερα ξεκινάς την διαδικασία για καφεδακι!!!! :p


σωστός ο τύπος! φτιάχνεις ένα τέτοιο έχεις κ ένα μπουκαλάκι με οινόπνευμα μαζί σου κ είσαι κύριος χωρίς γκαζάκια
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Eγω πιστευω οτι....:Watching:καθε φορα που βλεπω το Τοπικ στα πανω του και στα νεα θεματα...πρεπει επιτελους να παρω ενα καμινετο για καφε στα βουνα...:wacky::banghead:ρεεεεε ακομα δεν εχω ασχοληθειιιιιι...:arghh:
Για να πω την αληθεια το εψαξα λιγο Πατρα.Εξηγησα οτι θελω κατι σε μικρο μεγεθος να το βαζω σε ενα τανκ μπαγκ μικρο η σε ενα σακιδιο μαζι για τις εξορμησεις μου και...βρηκα ασχετους ή μη εχοντες τα μινι-καμινετα να προσπαθουν να με πεισουν γιατι αυτο που πουλανε ειναι το καλυτερο και...το αφησα...:stop:
Και καθε φορα που βλεπω το Τοπικ να φρεσκαρει...θυμαμαι οτι καποτε πρεπει να παρω καποιο...:Dδιοτι εντουραδα με φιλους και το καφεδακι σε επιλεγμενο σημειο στην πλαγια κατω απο δεντρακι σκιερο συντροφια με τοστακι και κουβεντουλα...δεν αποτιμαται με τιποτα :)

Η λύση σου, μπορεί να είναι πολύ απλή παίρνοντας ένα γκαζάκι ελ γκρέκο...Σε σχέση με άλλα καμινέτα έχει μεγάλη εστία και μπορείς ακόμα και να μαγειρέψει...Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα πολυήμερα ταξίδια που εκεί βολεύει να έχει κάτι σε καύσιμο υγρό για να μπορείς να έχεις το πλεονέκτημα ότι δεν θα αγοράζεις γκαζάκια, αλλά μπορείς να βγάλεις και από το μηχανάκι για να βάλεις εκεί.Το μειονέκτημα είναι ότι είναι λίγο ανεβασμένα κοστολογικά η αγορά της στόβας.

Εμένα με τα παραπάνω η πρότασή μου είναι να πάς σε μια μικρή στόβα ή σαν την msr που σου πε ο Γιώργος ή κάτι ακόμα ποιο οικονομικό κόντα στα επίπεδα τιμής του ελ γκρέκο και θα μπορείς ακόμα και να μαγειρέψεις πολύ εύκολα!!!
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
http://www.ebay.com/itm/Portable-Outdoor-Picnic-Gas-Burner-Foldable-Camping-Mini-Steel-Stove-Case-New-/231282527309?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35d9834c4d
Aυτο εχω! το ειχα βρει 4,25 ευρω και ειναι τελειο!ακριβά ειναι μονο τα μικρα φιαλακια των 230 γρ(απο 4 εως και 8 ευρω αναλογος το μιγμα).Τα μεγαλα των 500 ειναι πολυ φθηνα (απο 3,5 εως και 5 ευρω) Υπαρχει και ρειφαιλερ (ανταπτορας) που τα ξαναγεμιζεις απο την φιαλη του πετρογκαζ σου,με κοστος 5-6 ευρω:)
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Η λύση σου, μπορεί να είναι πολύ απλή ...Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα πολυήμερα ταξίδια που εκεί βολεύει να έχει κάτι σε καύσιμο υγρό!!!
Στεφανε δεν με ενδιαφερει για μαγειρεμα..εκει αν χρειαστει εχω ενα ElGreco γκαζακι με αυτοαναφλεξη και ειμαστε οκ.Αυτο που ψαχνω ειναι ενα πολυ μικρο σε διαστασεις "καμινετο" ωστε να ψηνουμε ενα καφεδακι στα βουνα στις ημερησιες ή ολιγοωρες βολτες στα χωματα...Να χωραει ακομα κ στο μικρο τανκμπαγκ ή στο σακιδο πλατης που παιρνω μαζι ...

Κατι σαν αυτο


δεν ξερω ...οταν λεει οτι δουλευει με "alcohol" εννοει με τι;Οινοπνευμα;Βενζινη;Πετρελαιο;....και τι ειναι προτιμοτερο να βαζουμε;
Ποσο κραταει ενα τετοιο γεματο;...
Ειναι ασφαλες στην καυση;
Επισης βλεπω εχει μικρη επιφανεια απο οπου βγαινει η φλογα.Αν εκει ακουμπησουμε ενα μπρικι δεν θα σβησει;...
:rolleyes:
 

FEBU

Μέλος
Περιοχή
Άργος
Όνομα
Αγγελής
Μοτό
Suzuki DL 650 V-Strom
Στεφανε δεν με ενδιαφερει για μαγειρεμα..εκει αν χρειαστει εχω ενα ElGreco γκαζακι με αυτοαναφλεξη και ειμαστε οκ.Αυτο που ψαχνω ειναι ενα πολυ μικρο σε διαστασεις "καμινετο" ωστε να ψηνουμε ενα καφεδακι στα βουνα στις ημερησιες ή ολιγοωρες βολτες στα χωματα...Να χωραει ακομα κ στο μικρο τανκμπαγκ ή στο σακιδο πλατης που παιρνω μαζι ...

Κατι σαν αυτο


δεν ξερω ...οταν λεει οτι δουλευει με "alcohol" εννοει με τι;Οινοπνευμα;Βενζινη;Πετρελαιο;....και τι ειναι προτιμοτερο να βαζουμε;
Ποσο κραταει ενα τετοιο γεματο;...
Ειναι ασφαλες στην καυση;
Επισης βλεπω εχει μικρη επιφανεια απο οπου βγαινει η φλογα.Αν εκει ακουμπησουμε ενα μπρικι δεν θα σβησει;...
:rolleyes:
Αυτό χρειάζεσαι, νομίζω:
http://www.trangia.se/english/2924.mini_trangia.html
Μπορείς να το βρεις στο Amazon:

http://www.amazon.co.uk/dp/B000LN7HUC/ref=wl_it_dp_o_pd_S_ttl?_encoding=UTF8&colid=294IC10FTD84M&coliid=I2YGHYPP46HMV9&psc=1

...ή να συνδυάσεις αυτό:

http://www.amazon.co.uk/Trangia-Triangle-Lightweight-Camping-Stove/dp/B004LSASOK/ref=sr_1_1?s=sports&ie=UTF8&qid=1420712595&sr=1-1&keywords=trangia triangle

...με αυτό:

http://www.amazon.co.uk/Trangia-Spirit-Burner-With-Screwcap/dp/B000AR7970/ref=sr_1_2?s=sports&ie=UTF8&qid=1420712595&sr=1-2&keywords=trangia triangle

...ή αυτό:

http://www.amazon.co.uk/dp/B000BSDUQM/ref=wl_it_dp_o_pd_S_ttl?_encoding=UTF8&colid=294IC10FTD84M&coliid=IZCXASQP5QG3D&psc=1

Υπάρχει και αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, αλλά δεν τη θυμάμαι και είναι και ελαφρώς ακριβότεροι.

Σε ένα μαγαζί με army surplus εδώ στο Άργος έχω βρει και αυτό:

http://www.amazon.co.uk/Swedish-trangia-piece-cooking-set/dp/B00N9647KQ/ref=sr_1_cc_1?s=aps&ie=UTF8&qid=1420712876&sr=1-1-catcorr&keywords=swedish army trangia

Αν σου αρέσει, μπορώ να πάω να το δω και να σε εξυπηρετήσω. Να σου το φέρω και στην Πάτρα, όταν θα έρθω να δω την πεθερούλα μου :mad:

Το Youtube έχει πολλά review για όλα.


Το "alcohol" είναι ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ οινόπνευμα μπλε ή methylated spirit, αγγλιστί.
Σε παραπέμπω και στα ποστ #25 και #56 του παρόντος νήματος, όπου γράφω τη γνώμη μου.
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Υπάρχει και η coleman, εξαιρετική ποιότητα κατασκευής.
Υπάρχει στο ebay και αλλού σε χαμηλότερες τιμές από αυτή που λέει το σάιτ τους.
Και εγώ νομίζω ότι το πιο σίγουρο είναι να καίει και βενζίνη, οπότε δεν μένεις ποτέ από καύσιμο αφού είσαι με τη μηχανή:cool:
Βέβαια δεν ξέρω τι είναι αυτό το coleman fuel και αν αντικαθίσταται από κάποιο άλλο υγρό καύσιμο που βρίσκουμε πιο εύκολα και φθηνότερα. Αν ξέρει κάποιος μας λέει.
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
ξυλοφουρνος...............χαντμαιντ!!!!!!












Build a #10 Can ROCKET STOVE: It Cooks an Entire Meal With Twigs!


Everytime I’ve done anemergency fair, the most popular alternative cooking method that I demonstrate has been the Rocket Stove (by a long shot)! People LOVE this one, including me! It has immediately shot to the top of my FAVORITE’s list and something I recommend EVERYONE should add to their emergency supplies!

Why? Mainly because…

A handful of twigs can cook an ENTIRE MEAL!

And if you use the design below it fits anywhere, only weighs about 1 lb, very portable, easy to use, practically free, great for camping,…. Shall I go on?
No… lets just go ahead and make one!

Don’t miss out on other ways to prepare! Enter your email below…





Grab Some Scraps and Make a ROCKET STOVE!
A huge thanks to Brock, who is an Organic Wellness Doctor by day, and a Rocket Stoveengineer by night. I got my first Rocket Stove from him, because lets face it, I was NEVER going to get around to making one.

He was nice enough to let me invite myself over to his workshop and be totally obnoxious with my picture-taking. So make sure to check out his Website – PREMIER ROCKET STOVES, and send him a HUGE THANKS :)



SUPPLIES:

  • #10 CAN W/ LID – Recycle one or get one from the cannery.
  • 2 LARGE 28oz CANS – Eat lots of beans tonight :)
  • EXTRA CAN – You need an extra can to make the shelf.
  • INSULATION – Grab some from the attic.
  • TIN SNIPS - or anything that can cut metal!
  • HEAVY-DUTY GLOVES – So you don’t cut too many fingers off!
  • MARKER – To mark where to cut on the can.
  • WIRE HANGER – To make the handle with.
  • HIGH HEAT SPRAY PAINT - If you want to make it fancy ;)
1- Mark & Cut Center Hole!
With the large #10 can , use a lid from the small can and trace a circle.



Once you get something that could pass as a circle, get to cutting! This is where you get to use your Tin Snips! But if you want live on the edge, pull out a mini saw, don’t wear any safety goggles, use your toes to cut everything, and go to town!!!



Check your tracing skills by seeing if the can fits through the hole you just made.



2- Mark & Cut a Hole on the Inside Can
  • Now do the same thing. but this time measure and cut the can that will be going INSIDE the #10 can.
  • Using the piece you just cut out of the #10 can, place it on top of the smaller can and trace!
  • Once you’re ready, let some more sparks fly!


4- Cut and Insert the Last Can
  • With the can you haven’t touched yet, cut off the rim first.
  • Then make about 1.5 inch tabs around the can. (see picture if I’m not making any sense :)
  • Squeeze, smash, squish and do whatever it takes to get it through both cans.
  • Fold some of the tabs up to make a snug fit.


5- Cut Lid
  • With the top lid, trace a circle in the middle of it using one of the smaller cans.
  • Then yes, cut it out.


6-Fill With Insulation!
  • First cut tabs around the large can. We cut 8 total, but look below to see approximate spacing.
  • Insulate with whatever you want that won’t catch on fire, I just grabbed some insulation from the attic for mine :)
  • Pack it in until you can’t fit anymore!
  • Fold down 4 tabs, use a hammer if you need to help flatten them.
  • Place the lid with the circle cut into it, on top.
  • Hammer the remaining 4 tabs on top to secure the lid in place.
  • OR – Just look at the pics :)


7-Add a Shelf!
Almost done! Not sure where my pictures disappeared to for this step (maybe the same place as the I-Pad), but you basically use some of the scrap metal and make a shelf!

***Update – I found my pics!!!***

  • Cut a rectangle metal piece with flaps that will fit inside.
  • Hammer the metal to make if flat if necessary.
  • Cut about an inch on each side of the can.
  • Slide the shelf into place.
  • Fold down flaps.


8- Make a Handle
For a finishing touch add a handle to the rocket stove by using a metal hanger. Drill two small holes and thread a piece of hanger into them and bend it into place.



9 – Spray Rocket Stove with High Heat Spray Paint
If you want to be real fancy go ahead and spray your finished rocket stove with somehigh heat spray paint. It will make your stove look pretty (which is very important :), and helps it to last longer!



10- You’re DONE! Time to Launch!
I usually just cut up some of the scrap wood we have lying around, but use whatever you have that will fit and burn!

  • Put some small pieces of wood on the shelf (not under, it needs to breathe)
  • Throw some dryer lint in (Save this amazing stuff if you aren’t already :)
  • Light it!
  • And Poof! If will be up in flames before you know it!


Now COOK with it!
Keep feeding in wood to keep the fire going for as long as you need!



This is sure to WOW anyone you show. So bust it out in your front yard, take it to work, or give it as a teachers’ gift (maybe they can use it to burn some of that ugly apple decor they always get)!

My favorite is to help the kids cook with it and teach them how to make their own dinner!



Hopefully these instructions make sense. Sorry, if there’s a million typos and awful grammar, it’s because I’m typing and editing posts while kids are beating each other with Wii controls. Gotta go!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στεφανε δεν με ενδιαφερει για μαγειρεμα..εκει αν χρειαστει εχω ενα ElGreco γκαζακι με αυτοαναφλεξη και ειμαστε οκ.Αυτο που ψαχνω ειναι ενα πολυ μικρο σε διαστασεις "καμινετο" ωστε να ψηνουμε ενα καφεδακι στα βουνα στις ημερησιες ή ολιγοωρες βολτες στα χωματα...Να χωραει ακομα κ στο μικρο τανκμπαγκ ή στο σακιδο πλατης που παιρνω μαζι ...

Κατι σαν αυτο


δεν ξερω ...οταν λεει οτι δουλευει με "alcohol" εννοει με τι;Οινοπνευμα;Βενζινη;Πετρελαιο;....και τι ειναι προτιμοτερο να βαζουμε;
Ποσο κραταει ενα τετοιο γεματο;...
Ειναι ασφαλες στην καυση;
Επισης βλεπω εχει μικρη επιφανεια απο οπου βγαινει η φλογα.Αν εκει ακουμπησουμε ενα μπρικι δεν θα σβησει;...
:rolleyes:
Το έχω πάρει από το Aliexpress (δες post #48 και #52). Μου έψησε το καλοκαίρι σε ανοιχτό χώρο τορτελίνια με 2 γεμίσματα από φωτιστικό (μπλε) οινόπνευμα.

 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Εσενα γιατρε τα τορτελινια εψηστηκανε με την ηλιακή ακτινοβολία:p αν ητανε χειμωνας θα τα ετρωγες τελειος αλντεντε :friend:
 
Reactions: yns

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Εγω παιδια εχω το κλασικο γκαζακι
Χειμωνα καλοκαιρι με ζεστη με κρυο 15 ημερων ταξιδια με ψησιμο καφε και φαγητου καθε μερα 1φιαλακι εφτανε το θεωρω ακινδυνο απο τα αλλα που λειτουργουν με υγρα καυσιμα το απλο το πολυ πολυ να αδειασει το φιαλακι και να μυριζουν τα πραγματα
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Στεφανε δεν με ενδιαφερει για μαγειρεμα..εκει αν χρειαστει εχω ενα ElGreco γκαζακι με αυτοαναφλεξη και ειμαστε οκ.Αυτο που ψαχνω ειναι ενα πολυ μικρο σε διαστασεις "καμινετο" ωστε να ψηνουμε ενα καφεδακι στα βουνα στις ημερησιες ή ολιγοωρες βολτες στα χωματα...Να χωραει ακομα κ στο μικρο τανκμπαγκ ή στο σακιδο πλατης που παιρνω μαζι ...

Κατι σαν αυτο

δεν ξερω ...οταν λεει οτι δουλευει με "alcohol" εννοει με τι;Οινοπνευμα;Βενζινη;Πετρελαιο;....και τι ειναι προτιμοτερο να βαζουμε;
Ποσο κραταει ενα τετοιο γεματο;...
Ειναι ασφαλες στην καυση;
Επισης βλεπω εχει μικρη επιφανεια απο οπου βγαινει η φλογα.Αν εκει ακουμπησουμε ενα μπρικι δεν θα σβησει;...


Αυτό που θέλεις αν θές να "ψήσεις" ένα καφέ με μικρό όγκο και χωρίς να είναι υγρό...πάς καθαρά σε αλκοολικές ταμπλέτες...
Εύκολα σε όλα τα καταστήματα με είδη camping παίζουν στο 10€ η δεκάδα...


Έχουν χρόνο καύσης περίπου 15-20 η καθεμιά!!!
Εκτός από καφέ έχω δει να κάνουν και ομελέτα σε τηγάνι και όχι σε ότι ειδικού τύπου σκεύη κτλ κτλ,,,αν κάνεις ένα καφέ σε ένα μπρίκι και προλάβεις να το σβήσεις χωρίς να το εξαντλήσεις τότε μπορείς να το ξανα ανάψεις...επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν προσάναμα για φωτιά!!!

Έπιτα δες κάτι για στόβα...
Όλες οι λύσεις παραπάνω είναι πάρα πολύ σωστές, αν θες και γουστάρεις να ασχοληθείς έχει να κάνεις μέχρι και από κουτί αναψηκτικού...
Εδώ...


Είναι μια στόβα αλκοοικων ταμπελών από επώνυμη μάρκα που παίζει στα 15-20€, οι επιλογές δικές σου και που θέλεις να φτάσεις.. ;)
 

VDR

Μέλος
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
DR650SE
R1200GSA X2
Προσωπικά χρησιμοποιώ της snow peak τη giga power, τη λειτουργώ με βενζίνη..από το τεπόζιτο του "τάνκερ".
Και πάντα αδειάζω το υπόλοιπο της φιάλης του πίσω στο τεπόζιτο..μέχρι να ετοιμάσω τα πράγματα στο μηχανάκι..εξατμίζεται και το υπόλοιπο..
Είναι πολύ δυνατό και δεν ξεμένεις από καύσιμο..
 

lightgear

Μέλος
Επαγγελματίας
Όλες αυτές οι λύσεις είναι πολύ καλές και πιάνουν λίγο χώρο. Είναι και πολύ οικονομικές. Έχουν ένα μικρό μειονέκτημα όμως: χρειάζονται καύσιμο. Φτηνό μεν, αλλά απαραίτητο για να λειτουργήσουν.
Μια άλλη λύση, είναι η εστία Hexagon της Vargo, που διπλώνει σε μικρό μέγεθος και το μόνο που θέλει είναι ξυλαράκια, κάτι που βρίσκεις παντού.
Κυκλοφορεί σε 2 μοντέλα: Το ανοξείδωτο (πιο βαρύ, πιο φτηνό) και από τιτάνιο (πιο ελαφρύ, πιο ακριβό).
Ρίξτε μια ματιά και στο video για να τη δείτε να λειτουργεί.

Καλό Πάσχα και Καλές Γιορτές!
 

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Εγώ παιδιά έχω το Trangia το μεγάλο, για δύο άτομα. Είναι φοβερό, κομπλέ με όλα τα σκεύη του και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Μαγειρεύει νόστιμα και τρώμε χορταστικά. Για μηχανή και γενικός εκδρομές νομίζω είναι Πολύ καλό,και ποιοτικό. Για ορειβασία,μονοκαβαλο η μονοφαγά έχει το ατομικό του
 
Τελευταία επεξεργασία:

la veloce

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
theoharis
Μοτό
Multistrada 1200s
Αυτό χρειάζεσαι, νομίζω:
http://www.trangia.se/english/2924.mini_trangia.html
Μπορείς να το βρεις στο Amazon:

http://www.amazon.co.uk/dp/B000LN7HUC/ref=wl_it_dp_o_pd_S_ttl?_encoding=UTF8&colid=294IC10FTD84M&coliid=I2YGHYPP46HMV9&psc=1

...ή να συνδυάσεις αυτό:

http://www.amazon.co.uk/Trangia-Triangle-Lightweight-Camping-Stove/dp/B004LSASOK/ref=sr_1_1?s=sports&ie=UTF8&qid=1420712595&sr=1-1&keywords=trangia triangle

...με αυτό:

http://www.amazon.co.uk/Trangia-Spirit-Burner-With-Screwcap/dp/B000AR7970/ref=sr_1_2?s=sports&ie=UTF8&qid=1420712595&sr=1-2&keywords=trangia triangle

...ή αυτό:

http://www.amazon.co.uk/dp/B000BSDUQM/ref=wl_it_dp_o_pd_S_ttl?_encoding=UTF8&colid=294IC10FTD84M&coliid=IZCXASQP5QG3D&psc=1

Υπάρχει και αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, αλλά δεν τη θυμάμαι και είναι και ελαφρώς ακριβότεροι.

Σε ένα μαγαζί με army surplus εδώ στο Άργος έχω βρει και αυτό:

http://www.amazon.co.uk/Swedish-trangia-piece-cooking-set/dp/B00N9647KQ/ref=sr_1_cc_1?s=aps&ie=UTF8&qid=1420712876&sr=1-1-catcorr&keywords=swedish army trangia

Αν σου αρέσει, μπορώ να πάω να το δω και να σε εξυπηρετήσω. Να σου το φέρω και στην Πάτρα, όταν θα έρθω να δω την πεθερούλα μου :mad:

Το Youtube έχει πολλά review για όλα.


Το "alcohol" είναι ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ οινόπνευμα μπλε ή methylated spirit, αγγλιστί.
Σε παραπέμπω και στα ποστ #25 και #56 του παρόντος νήματος, όπου γράφω τη γνώμη μου.
:ok:
 
Top Bottom