Βιντεο που μας αρεσουν

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Κάτι κουλαδια με ακριβά μηχανάκια πάνε βόλτα.

Εκεί που περιγράφει ο Fogarty την σκηνή στο TT είναι απλά ανατριχιαστικό :eek:o_O:cool:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αποθέωση 1290 + norden exp

Πες τα όλα.
Αποθέωση 1290R.
Πολύ καλά λόγια για απλό αφρικα, Norden expedition

Λίγη λάσπη σε όλα τα μεγάλα και βαριά.

Διακριτικός έπαινος στα μικρά φθηνά ελαφρά.

Οι παραγωγές τους βελτιώνονται και πρέπει να πω μπράβο τους.

Αλλά και να πω ότι ακόμα μια φορά αυτοθαυμασμός και αυτοσυγχαρητήρια γιατί... Όλοι οι άλλοι το κάνουν ΕΚΤΌΣ από αυτούς, δεν ξέρω αν έχει και ο αφηγητής επιλεκτική τύφλωση γιατί δεν υπάρχει άρθρο και τεύχος (σκόπιμη υπερβολή) που να μην κοιτούν στον καθρέφτη με θαυμασμό ή είναι περίπτωση textbook ναρκισσισμού με όλα όσα τον συνοδεύουν.


Επειδή το ίντερνετ είναι μεγάλη ρουφιάνα, δες σήμερα που ξύπνησα σε ώρα τζετ λαγκ τι πρότεινε.






Όπου με τον πρώτο ειδικά (τον άλλο πρώτη φορά τον είδα σήμερα) δεν έχεις κάτι να του πεις, πέρα από το ότι η άνεση δεν χάλασε κανέναν (οκ, όχι στις τιμές της μεγάλης κατηγορίας πια) και αυτά που έχει το 1300 τα βρίσκεις και στο Τουαρέγκ 660 στην πλειοψηφία, τα βρίσκεις και στο vstrom 800 και σε όλη την μεσαία κατηγορία. Luddite avengers stand down, η ταλαιπωρία δεν είναι αυτοσκοπός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Μαλλον δεν έχει δοκιμάσει cruise control, αλλα οτι λεει τα σκέφτονται όλοι. Νομίζω πιο πολυ θέλει να μας πείσει οτι με το Τενερε περνάει απίστευτα. Το οποίο δεν ισχύει. Αλλα οκ ο καθένας οπως το βλέπει. Προχωράμε σαν τεχνολογία και κάπου θα σε βοηθήσει γι αυτό είναι εκεί.
Γτ

πχ αν πέσει κάτω το μηχανάκι και σβήσει μόνο του είναι κακό;

αν βάλεις torque control στη βροχή είναι κακό;

αν κόβεις το γκάζι με μια επιλογή είναι κακό;

αν έχεις κορνερινκ αμπς είναι κακό;

αν συνδεεσαι με bluetooth στη μηχανή;

δεν παω παραπέρα…

μονο με 2 χιλιαδες παραπάνω απο ενα Τενερε rally…

οπως το βλέπεις..

Ε ο δεύτερος τί θα πεί; Καλα τα λέει απτη δικη του πλευρα και εγω το ίδιο θέλω να κάνω αλλα πες του οτι είναι και μέρες που ΘΕΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ… δεν θες καθημερινα να τρεχεις σε σπασίδια.
Δλδ είσαι στο δρόμο θές να μπεις σε χώμα και θα πεις;

«Α ας γυρισω πίσω να πάρω το 500αρι» ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν νομίζω να το είπε για αυτό, για το μάρκετινγκ "κάθε μέρα, κάθε μετακίνηση είσαι birch και gordinne" το λέει που δεν ισχύει για τους "κανονικούς" θνητούς γιατί έξι μέρες είναι γραφείο για να χαρούν την έβδομη αν δεν έχουν κάτι άλλο και που όλοι μας έχουμε δει να κάνουν πολύ εντυπωσιακά φέιλ σε απόπειρες μίμησης.


Συμφωνώ 100% με όσα γράφεις. Το θέμα είναι ότι αν έχει την ίδια τεχνολογία το Τουαρέγκ με το GS στην μισή τιμή, το υπόλοιπο που πληρώνεις σε σίδερο κάπου δεν βγαίνει οικονομοτεχνικά. Αυτό βέβαια αν κοιτάς τα πράγματα ως "θέλω αυτές τις ανέσεις, ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος να τις έχω".


Καλή ώρα τώρα είδα το βίντεο της RE για το νέο 450, ρε ινδε σόρι κιόλας, δεν έχεις την καλύτερη μοτοσυκλέτα στον κόσμο. Αν πούμε "η καλύτερη ταξιδιωτική στα 450cc από μεγάλο κατασκευαστή και..." και ορίσουμε ένα niche πιο μικρό από πουλί τυπικού gsάκια τότε ίσως έχεις δίκιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

IoannisB

Μέλος
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
AfricaTwin
Φίλε, ( αν τελικά γίνεις) βάζεις περιττες πληροφορίες στο μυαλο σου με αδιάφορα πράγματα.

Ξέρεις σε ποιό στάβλο ανήκεις και εσυ και μερικοί που δεν βλέπουν μάρκες και ντρέπονται να πούνε οτι προσηλυτιστήκαν εν τέλει!

The power of dreams




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
αν κόβεις το γκάζι με μια επιλογή είναι κακό;
Κακό δεν είναι, αλλά να έχεις φαντασίωση ότι καις την άσφαλτο με το γκάζι στο πιο περιορισμένο του είναι αξιοσημείωτο.


Συνονόματε μέχρι στιγμής (και αν δεν κάνει κανένα θαύμα με την τιμή ο Άη Σαρακάκης, ΔΟΥΛΕΨΤΕ ΡΕΜΑΛΙΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) η "απλή" άφρικα οικονομοτεχνικά είναι η λύση γιατί παίρνεις πολύ κοντινό μηχανάκι στο Norden με αρκετά λιγότερα χρήματα. Εν τω μεταξύ απορώ τι ναρκωτικά μοιράζουν στους ντίλερς αλλά θέλω και εγώ αν είναι να πουλάω χωρίς να ασχολούμαι με τον πελάτη. Τέταρτη αντιπροσωπεία που λέω "γειά ήρθα να ψωνίσω", δεν πήρα τηλέφωνο να πω τι χαμπάρια αδερφέ, έκανα τον κόπο να έρθω στο μαγαζί πότε μόνος πότε με την φαμίλια, αφήνω όνομα, τηλέφωνο, διεύθυνση, σου έχω ζητήσει δύο πράγματα και απλά δεν θες. Αν ήθελα να σου σπαταλήσω τον χρόνο δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να συστηθώ. Λέω εγώ τώρα παίρνεις τηλέφωνο, στέλνεις email και λες "βρήκα ΑΤΑΣ23, δεν ξέρω για την απλή 24, θες να σου κάνω μιά προσφορά να υπάρχει while stocks last;" δηλαδή δεν ρωτάς καν, στέλνεις προσφορά και λες σκέψου το, έχουν μείνει 5 τεμάχια. Δεν θα σε παρακαλέσω κιόλας να μου πουλήσεις, τι είναι, μεταχειρισμένο GS ADV σε τιμή καινούριου 1300 φουλ έξτρα, γίναμε όλοι ίδιοι;

Ο Άγγλος πωλητής ας πούμε που δεν με ξέρει καν (ΟΚ έχουμε χαιρετηθεί μία φορά) είναι χαζός που είπε "έχω αυτό, κόβω και 500, είναι καθαρό, φουλ πακέτα τριβάλιτσο, αξίζει", εντάξει δεν είναι η ΤΟΠ τιμή παρά την έκπτωση αλλά για τις συνθήκες καλό είναι (πολύ πιο φτηνό από τα Ελληνικά, σε φάση δεν είναι αυτό που θέλω λόγω βάρους και προσωπικών ειδικών συνθηκών αυτή την περίοδο αλλά χαλαρά το φέρνω και το κυκλοφορώ και αν το πουλήσω του χρόνου είμαι μία η άλλη).

Δεν ξέρουμε μπαλίτσα και έχουν περάσει 20 χρόνια από το πειρατικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εξωπραγματικά τοπία! Η μουσική θα μπορούσε να είναι καλύτερη.
Ο πλοηγός ο Maggi μοιάζει με τον Βίκινγκ ξάδελφο του πουλιού :laugh:

 

mallllias

Μέλος
Όνομα
κωστας
Μοτό
Yamaha Tenere 700

Δεν εχω λογια...
Απλα απιστευτο!
Ωπα..μολις τωρα ειδα οτι με προλαβαν!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
7k για 6 μέρες πάντως είναι εξωφρενικά πολλά.
Δεν είναι ο τρόπος που θα ταξίδευα εγώ, οπότε ο εγκέφαλος μου απέκλεισε αυτόματα τέτοιου είδους ασήμαντες πληροφορίες :laugh:

Αλλά ναι, γενικά τα ποσά για πακέτα μοτο-τουρινγκ κάθε είδους είναι απίστευτα υψηλά σε όλη την Ευρώπη. Είναι μια ακριβή υπηρεσία και απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό $$$$$$!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δεν είναι ο τρόπος που θα ταξίδευα εγώ, οπότε ο εγκέφαλος μου απέκλεισε αυτόματα τέτοιου είδους ασήμαντες πληροφορίες :laugh:

Αλλά ναι, γενικά τα ποσά για πακέτα μοτο-τουρινγκ κάθε είδους είναι απίστευτα υψηλά σε όλη την Ευρώπη. Είναι μια ακριβή υπηρεσία και απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό $$$$$$!
Νομίζω απεθύνεται περισσότερο σε κόσμο από άλλες ηπείρους. Από ευρώπη είναι πολύ πιο εύκολα προσβάσιμα με ίδιο μέσο. Κοίταξα απο περιέργεια γιατί ήθελα να δω που πάνε. Είναι πολύ ωραίες οι εκδρομές. Και είναι σχεδόν φουλ για το '24... Με τα χρήματα αυτά όμως από ευρώπη μένεις στο νησί 2 μήνες και τα γυρνάς ολα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Νομίζω απεθύνεται περισσότερο σε κόσμο από άλλες ηπείρους. Από ευρώπη είναι πολύ πιο εύκολα προσβάσιμα με ίδιο μέσο. Κοίταξα απο περιέργεια γιατί ήθελα να δω που πάνε. Είναι πολύ ωραίες οι εκδρομές. Και είναι σχεδόν φουλ για το '24... Με τα χρήματα αυτά όμως από ευρώπη μένεις στο νησί 2 μήνες και τα γυρνάς ολα.
Απ' όλα αυτά προς στιγμήν έχω μόνο τους δύο μήνες (τελείωσε η σεζόν) :roflmao::roflmao:
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Απ' όλα αυτά προς στιγμήν έχω μόνο τους δύο μήνες (τελείωσε η σεζόν) :roflmao::roflmao:
Μόνος γυρνάς πολύ πιο οικονομικά πάντως. Αφού έχεις χρόνο τους χειμώνες θα σε έχω στα υπόψιν για μια χειμερινή εξόρμιση λοιπόν :laugh:
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Φίλε Σπύρο snpl , you just got yourself a partner... :laugh:

.
.
.
.


Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Παλιές καλές εποχές....
Αχ Κούλα...

 
Top Bottom