Ανοιξιάτικη βόλτα στα Κρητικά βουνά.

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Φουλ ανατολικά λοιπόν να ξεμπλέξουμε από τα χαράκια με στόχο την άσφαλτο αυτή τη φορά.




@Don Sakis , Βαγγέλης





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Περνάμε από το μοναστήρι της Αγίας Ειρήνης, τον Κρουσώνα και σταματάμε στη πλατεία των Κάτω Ασιτώνγια το περίφημο καφεδάκι.





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όλοι είχαμε ανάγκη τελικά αυτή τη στάση. ΠΟΛΥ σκόνη, μία ανάσα καθαρού αέρα πριν συνεχίσουμε είναι απαραίτητη.

Βαγγέλης:





Αρκετά πειράγματα, γέλια και πολλές γουλιές καφέ αργότερα (ο @Phoenix κτύπησε δύο στο χαλαρό! ) ετοιμαζόμαστε πάλι.
(φώτο από papaduck)







 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Στο χωριό Πρινιάς, με τον @tattoopanther να προσπαθεί να ψήσει τον παππού να κάνουν τράμπα τη BMW με το γαϊδούρι.





Λίγο μετά τον Πρινιά πιάνουμε χώμα πάλι. Ανηφορίζοντας για να περάσουμε το ποιο εντυπωσιακό ίσως κομμάτι της διαδρομής μας, δίπλα στις ανεμογεννήτριες.





Πρινιάς





Το γουρούνι του ΜΟΤΟ-ΜΟΤΟ πίσω, ο υιός ΜΟΤΟ-ΜΟΤΟ με το DRZ400 μπροστά και στη μέση…



…ο έτερος δικάβαλος της παρέας και βαρυφορτωμένος, Σταύρος και Ξανθή!



 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πολλές φορές έχουμε μοιραστεί φωτογραφίες από αυτήν τη διαδρομή, άλλη μία φορά με μεγάλο και καλό παρεάκι δε κάνει κακό ε;

 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Όλοι βγάζουμε φωτογραφίες και είμαι πραγματικά περίεργος για το αποτέλεσμα, μπας και δω και την αφεντομουτσουνάρα μου…
Από τον papaduck (με το HP2):

@tattoopanther




@ErevoS με το Adv του. Του πάει κουτί!



 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η ώρα και η διαδρομή περνάει γρήγορα και παρά τις κατηφόρες με κυλιόμενη πέτρα που φόβισαν μερικούς μουσαφίρηδες, όλα κύλισαν ομαλά.
Πετάει η ομάδα και τώρα…





…έχει άσφαλτο!





Φουλ γκάζι για μερικούς που βρίσκουν ευκαιρία να ξεκαπνίσουν τα μηχανάκια τους και να νιώσουν την αδρεναλίνη της ταχύτητας αυτή τη φορά.
(Εγώ πάντως η μόνη φορά που φοβήθηκα πως θα πάρω τούμπα, ήταν στην άσφαλτο σε μία «βρώμικη» στροφή)



 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Με αυτούς τους ρυθμούς, το να διανύσουμε την υπόλοιπη άσφαλτο και τα 4 χλμ χωματόδρομου είναι παιχνιδάκι. Φτάνουμε λοιπόν στο δάσος όπου μας περιμένουν 4-5 ακόμα μοτοσυκλέτες που είχανε μείνει από Παρασκευή με στρωμένο τραπέζι γεμάτο μεζέδες. ΌΛΑ τα τσακίσαμε :)
Στη φώτο, ο Άγγελος παλεύει να βρει το ακριβές σημείο και την κατάλληλη πόζα για να πιάσει σήμα το κινητό.:thinking:







 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η ώρα περνάει με ετοιμασίες και συγχρόνως άλλοι φεύγουν (οι περισσότεροι εντουράδες δε μπόρεσαν να μείνουν) ενώ άλλοι έρχονται.
(το όμορφο μηχανάκι είναι δικό μου. Το άλλο, το ΚΤΜ είναι του γνωστού Ψηλού :) )





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Η βασική ατραξιόν όμως είναι η ετοιμασία του αντικριστού, παραγγελιά του Μούτρου που βγάζει συνεχώς φωτογραφίες, ρωτάει, γελάει, γλεντάει και δείχνει να το απολαμβάνει με τη καρδιά του.
Εδώ Χαρίτος και Αντώνης στην ετοιμασία.





Άλλοι δουλεύουν και άλλοι παρακολουθούν. Εδώ ο @yns εξηγεί στα κορίτσια για το πόσο μεγάλο είναι… κάτι!
Η Ξανθή προφανώς αδιαφορεί, η αμερικανίδα όμως (είχαμε και από αυτούς, ιντενάτιοναλ κατάσταση μιλάμε) δείχνει έντονο ενδιαφέρον!





 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Με την άφιξη του γνωστού Μούση μπαίνει στη φωτιά και το καζάνι για το βραστό στη φωτιά. Παραδοσιακά πράματα.
Γιατί μπορεί οι πρωταγωνιστές της βόλτας να ήμασταν εμείς αλλά μη μου πείτε πως συναντάτε βραστό κατσικάκι και αντικριστό σε βόλτα με μηχανές κάθε μέρα;








Μουσική υπόκρουση κρητικών από το φορητό ηχοσύστημα του @nikos .









 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Πέφτει η νύχτα και το ίδιο και η θερμοκρασία. Μη φαντάζεστε τίποτα ιδιαίτερο κρύο, αρκετό όμως να βάλουμε πάλι τα μπουφάν.
Την περισσότερη δουλειά πάντως την κάνουν τα ορεκτικά (μπινελίκια μαζί με μερικές πασετομπριζόλες) και βεβαίως οι κρασορακές. Μερικοί μερικοί μάλιστα αποδείχτηκαν γερά ποτήρια!


















 

Markas

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο Κρήτη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW F800GS
Yamaha WR250R
Είμαι σίγουρος πως κάποιος θα έχει κάμποσες φωτογραφίες την ώρα που καταβροχθίζουμε σα τους βαρβάρους το αρνί.
Σκάσαμε!





Ευτυχώς που βγήκαν μετά τα μακαρούνια για να καλμάρουν τα στομάχια όσων το παρακάνανε (πχ εγώ)





 
Top Bottom