Αναζήτηση adventure μεσαίας κατηγορίας

g1ann1s

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Kawasaki Versys 650
Στα ιδια λεφτά περίπου παιρνεις cf moto 800 και με λιγα παραπάνω 790 adve μεταχειρο.
Καλος ο θρύλος του 990 αλλα ο κόσμος προχωράει.πηγαινε ελα δουλειά με 990 ειναι λιγο χειρότερο απο κομιουτινγκ με grand Vitara δίλιτρο που κάνω εγω.

Στάλθηκε από το RMX3572 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ε παίζουν πιο ψηλά. Καλά το Cf δεν το κοιτάζω .. το 790 το παλιό το ορθόδοξο πάλι είναι ψηλά. Τώρα το πως έχει καθένας το κομιούτινγκ στην καθημερινότητά του είναι διαφορετικό για να κρίνουμε αν γίνεται με το 990 ή όχι νομίζω ή με οποιοδήποτε μηχανάκι. Εγώ θεωρώ πως γίνεται για τις διαδρομές που κάνω καθημερινά. Το αν θα πάω μία βόλτα το μήνα στο κέντρο της Αθήνας με τη μηχανή κλάιν τι να κάνουμε. Εδώ πάμε και με το αμάξι, το 990 θα μας πειράξει ; Το αν το φορτώνεις τσάμπα χλμ είναι άλλο θέμα.

Σαλαμίνα Κολωνάκι?

Και μόνο που σας δίνουν πρόσβαση εκεί πλεμπες χάρη σας κάνουν όχι να λερωνετε και με λάδια τους δρόμους τους.
Ορίστε μπορεί και να μην με αφήσουν να περάσω την Αμαλίας με το ΚΤΜ.

Τελικά το ερώτημα μου είναι με τι κριτήρια πρέπει να ψωνίζουμε μηχανάκια; Σαφώς τα οικονομικά, αλλά πρέπει να ρίχνουμε τόσο ψάξιμο και ψείρισμα στην λεπτομέρεια ; να το κοιτάμε ορθολογικά να δούμε τι χρήση θα κάνουμε να ξέρουμε πόσες λακούβες θα περνάμε κατά μέσο όρο τη μέρα και αν πρέπει να κινηθούμε σε ανάλογη κατηγορία ώστε να επιλέξουμε ανάμεσα σε 19άρι ή 21. Που πήγε το "το είδα το γουστάρω αυτό θέλω να πάρω" που υπήρχε παλιότερα. Γι'αυτό γεμίσαμε Vstrom αρχικα και CB 500 X τώρα. Γίναμε ορθο-λογιστές. Πουτ@ν@ Ζωή μας πήρες τον Αντρέα. Ωραίες εποχές. καφετέριες γεμάτες SS απέξω. :UH:

Πλέον ο άλλος πάει και παίρνει μηχανάκι σχεδόν 30 χιλιάρικα και συζητάει αν του καίει 5,9 ή 6.2 στα 130 με 6η για να αποδείξει ότι έκανε την καλύτερη επιλογή. Και τόσο καιρό πλήρωνε άξονες. Ή στην μικρή κατηγορία θα πάρει το CB 500 γιατί είναι honda θα δώσει 2000 πάνω από τον κινέζικο ανταγωνισμό γιατί δεν θα του σπάσει ποτέ θα του βάλει και άλλα 1500 για να φτάσει τον εξοπλισμό του κινέζου και σε δύο χρόνια θα το δώσει να πάρει tracer μην το φορτώσει και χλμ γιατί δεν θα πουλιέται μετά. Εγώ από την μικρή εμπειρία μου είδα ότι όλα αυτά είναι μαλακίες. Παίρνεις αυτό που σου αρέσει το δοκιμάζεις, σου ταιριάζει η συμβίωση ; καλώς το κρατάς. Δεν σου ταιριάζει ; το δίνεις. Χαμένος θα βγεις οικονομικά όπως και να έχει. Αυτό είναι το σίγουρο στον μοτοσυκλετισμό.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ε παίζουν πιο ψηλά. Καλά το Cf δεν το κοιτάζω .. το 790 το παλιό το ορθόδοξο πάλι είναι ψηλά. Τώρα το πως έχει καθένας το κομιούτινγκ στην καθημερινότητά του είναι διαφορετικό για να κρίνουμε αν γίνεται με το 990 ή όχι νομίζω ή με οποιοδήποτε μηχανάκι. Εγώ θεωρώ πως γίνεται για τις διαδρομές που κάνω καθημερινά. Το αν θα πάω μία βόλτα το μήνα στο κέντρο της Αθήνας με τη μηχανή κλάιν τι να κάνουμε. Εδώ πάμε και με το αμάξι, το 990 θα μας πειράξει ; Το αν το φορτώνεις τσάμπα χλμ είναι άλλο θέμα.



Ορίστε μπορεί και να μην με αφήσουν να περάσω την Αμαλίας με το ΚΤΜ.

Τελικά το ερώτημα μου είναι με τι κριτήρια πρέπει να ψωνίζουμε μηχανάκια; Σαφώς τα οικονομικά, αλλά πρέπει να ρίχνουμε τόσο ψάξιμο και ψείρισμα στην λεπτομέρεια ; να το κοιτάμε ορθολογικά να δούμε τι χρήση θα κάνουμε να ξέρουμε πόσες λακούβες θα περνάμε κατά μέσο όρο τη μέρα και αν πρέπει να κινηθούμε σε ανάλογη κατηγορία ώστε να επιλέξουμε ανάμεσα σε 19άρι ή 21. Που πήγε το "το είδα το γουστάρω αυτό θέλω να πάρω" που υπήρχε παλιότερα. Γι'αυτό γεμίσαμε Vstrom αρχικα και CB 500 X τώρα. Γίναμε ορθο-λογιστές. Πουτ@ν@ Ζωή μας πήρες τον Αντρέα. Ωραίες εποχές. καφετέριες γεμάτες SS απέξω. :UH:

Πλέον ο άλλος πάει και παίρνει μηχανάκι σχεδόν 30 χιλιάρικα και συζητάει αν του καίει 5,9 ή 6.2 στα 130 με 6η για να αποδείξει ότι έκανε την καλύτερη επιλογή. Και τόσο καιρό πλήρωνε άξονες. Ή στην μικρή κατηγορία θα πάρει το CB 500 γιατί είναι honda θα δώσει 2000 πάνω από τον κινέζικο ανταγωνισμό γιατί δεν θα του σπάσει ποτέ θα του βάλει και άλλα 1500 για να φτάσει τον εξοπλισμό του κινέζου και σε δύο χρόνια θα το δώσει να πάρει tracer μην το φορτώσει και χλμ γιατί δεν θα πουλιέται μετά. Εγώ από την μικρή εμπειρία μου είδα ότι όλα αυτά είναι μαλακίες. Παίρνεις αυτό που σου αρέσει το δοκιμάζεις, σου ταιριάζει η συμβίωση ; καλώς το κρατάς. Δεν σου ταιριάζει ; το δίνεις. Χαμένος θα βγεις οικονομικά όπως και να έχει. Αυτό είναι το σίγουρο στον μοτοσυκλετισμό.
+690
 

akis92

Μέλος
Περιοχή
Αγια Χωματα(Ηλεια)
Όνομα
Aκης
Μοτό
R1200GS
Ε παίζουν πιο ψηλά. Καλά το Cf δεν το κοιτάζω .. το 790 το παλιό το ορθόδοξο πάλι είναι ψηλά. Τώρα το πως έχει καθένας το κομιούτινγκ στην καθημερινότητά του είναι διαφορετικό για να κρίνουμε αν γίνεται με το 990 ή όχι νομίζω ή με οποιοδήποτε μηχανάκι. Εγώ θεωρώ πως γίνεται για τις διαδρομές που κάνω καθημερινά. Το αν θα πάω μία βόλτα το μήνα στο κέντρο της Αθήνας με τη μηχανή κλάιν τι να κάνουμε. Εδώ πάμε και με το αμάξι, το 990 θα μας πειράξει ; Το αν το φορτώνεις τσάμπα χλμ είναι άλλο θέμα.



Ορίστε μπορεί και να μην με αφήσουν να περάσω την Αμαλίας με το ΚΤΜ.

Τελικά το ερώτημα μου είναι με τι κριτήρια πρέπει να ψωνίζουμε μηχανάκια; Σαφώς τα οικονομικά, αλλά πρέπει να ρίχνουμε τόσο ψάξιμο και ψείρισμα στην λεπτομέρεια ; να το κοιτάμε ορθολογικά να δούμε τι χρήση θα κάνουμε να ξέρουμε πόσες λακούβες θα περνάμε κατά μέσο όρο τη μέρα και αν πρέπει να κινηθούμε σε ανάλογη κατηγορία ώστε να επιλέξουμε ανάμεσα σε 19άρι ή 21. Που πήγε το "το είδα το γουστάρω αυτό θέλω να πάρω" που υπήρχε παλιότερα. Γι'αυτό γεμίσαμε Vstrom αρχικα και CB 500 X τώρα. Γίναμε ορθο-λογιστές. Πουτ@ν@ Ζωή μας πήρες τον Αντρέα. Ωραίες εποχές. καφετέριες γεμάτες SS απέξω. :UH:

Πλέον ο άλλος πάει και παίρνει μηχανάκι σχεδόν 30 χιλιάρικα και συζητάει αν του καίει 5,9 ή 6.2 στα 130 με 6η για να αποδείξει ότι έκανε την καλύτερη επιλογή. Και τόσο καιρό πλήρωνε άξονες. Ή στην μικρή κατηγορία θα πάρει το CB 500 γιατί είναι honda θα δώσει 2000 πάνω από τον κινέζικο ανταγωνισμό γιατί δεν θα του σπάσει ποτέ θα του βάλει και άλλα 1500 για να φτάσει τον εξοπλισμό του κινέζου και σε δύο χρόνια θα το δώσει να πάρει tracer μην το φορτώσει και χλμ γιατί δεν θα πουλιέται μετά. Εγώ από την μικρή εμπειρία μου είδα ότι όλα αυτά είναι μαλακίες. Παίρνεις αυτό που σου αρέσει το δοκιμάζεις, σου ταιριάζει η συμβίωση ; καλώς το κρατάς. Δεν σου ταιριάζει ; το δίνεις. Χαμένος θα βγεις οικονομικά όπως και να έχει. Αυτό είναι το σίγουρο στον μοτοσυκλετισμό.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα....εχω περάσει τη φαση αυτή δυο φορές που πηρα 950adve.μια ζωη την έχουμε και ολα τα σχετικά.
Να το παρεις εννοείται γιατι στην τελική δικα σου τα λεφτά δικη σου η ζωη.εμεις απλά λέμε καμιά μ@λακια με βάση τα δικά μας δεδομένα.

Στάλθηκε από το RMX3572 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
g1ann1s υποθέτω είσαι σε φάση που για τον Χ η Ψ λόγο από γεμάτο καθημερινό πρόγραμμα, ρουτίνα,υποχρεώσεις κλπ αναμένεις και δικαιούσαι έστω το καθημερινό σου commuting να σου δίνει τη μέγιστη απόλαυση. Και είμαστε μια κατηγορία μοτοσυκλετιστων που έχουμε συνδέσει μεγάλο μέρος της ευτυχίας μας από το δίκυκλο που καβαλαμε.

Μακάριοι οι δικυκλιστες που βολεύονται απλά με ένα τρανσαλπ 20ετιας αρκεί να δουλεύει.

Με βάση τα παραπάνω εφόσον κρίνεις πως χρειάζεσαι ένα μηχάνημα αυξημένης ανδρεναλινης και ιδιαίτερου χαρακτήρα ένα 990 ίσως είναι αυτό που ψαχνεις.

Εμείς εδώ ο καθένας με την άποψη του και τα βιώματα του είτε θα υποστηρίξει αυτή τη θέση είτε θα προβάλει την δική του άποψη. Εσύ διυλιζεις τις απόψεις και αποφασίζεις με τα θέλω σου.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η μεγάλη ιστορία τώρα δεν είναι το τι είναι "καλύτερο" αλλά το pride of ownership factor. Σε αυτό το 9Χ0 με το hype που κουβαλάει είναι κορυφαία επιλογή.
Δεν θα είναι μόνο ο Εμμανουήλ ο Γάλλος γεροντόφιλος, εκπαιδεύονται και άλλοι στο ίντερνετ. Η διαδρομή δεν έχει σημασία, την κάνεις με τον "θρύλο του Ντακάρ" και φτιάχνεσαι στο κεφάλι σου.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Η εποχή όπου θα καβαλάμε απαλλαγμένοι από προσωπεία, προκαταλήψεις και τάσεις της εποχής δε θα έρθει ποτέ και αν έρθει, ο άνθρωπος θα εχει περάσει σε άλλο στάδιο συνείδησης στο οποίο δε θα χρειάζεται να απαντήσει στο νήμα "Εσύ γιατί καβαλάς" γιατί πολύ απλά δε θα καβαλάει.

Όλοι παίζουμε ρόλους σε μια πραγματικότητα γεμάτη ψευδαισθήσεις, μια από αυτές είναι στο τι μηχάνημα καβαλάμε.


(Χαραμίζομαι εδώ μέσα με εσάς)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η εποχή όπου θα καβαλάμε απαλλαγμένοι από προσωπεία, προκαταλήψεις και τάσεις της εποχής δε θα έρθει ποτέ και αν έρθει, ο άνθρωπος θα εχει περάσει σε άλλο στάδιο συνείδησης στο οποίο δε θα χρειάζεται να απαντήσει στο νήμα "Εσύ γιατί καβαλάς" γιατί πολύ απλά δε θα καβαλάει.

Όλοι παίζουμε ρόλους σε μια πραγματικότητα γεμάτη ψευδαισθήσεις, μια από αυτές είναι στο τι μηχάνημα καβαλάμε.


(Χαραμίζομαι εδώ μέσα με εσάς)
Άρχισε να γράφεις βιβλίο.....τον τίτλο θα στον βρω εγώ
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Έχω γράψει, σιγά μην περίμενα εσένανα

Απ'ότι είδα μόνος σου δεν έχεις γράψει κάτι εκτός από μια ψωρο'ι'στορία για κάτι μαθηματικά. Τα υπόλοιπα με σμπρώξιμο αλλονών είναι... :p
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μου αρέσει που απαντάτε κιόλας :ha
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η εποχή όπου θα καβαλάμε απαλλαγμένοι από προσωπεία, προκαταλήψεις και τάσεις της εποχής δε θα έρθει ποτέ και αν έρθει, ο άνθρωπος θα εχει περάσει σε άλλο στάδιο συνείδησης στο οποίο δε θα χρειάζεται να απαντήσει στο νήμα "Εσύ γιατί καβαλάς" γιατί πολύ απλά δε θα καβαλάει.

Όλοι παίζουμε ρόλους σε μια πραγματικότητα γεμάτη ψευδαισθήσεις, μια από αυτές είναι στο τι μηχάνημα καβαλάμε.


(Χαραμίζομαι εδώ μέσα με εσάς)
Να ξέρεις μου άρεσες πολύ στη Dolce Vita Θανάση..o_O


free images for logos
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
, ο άνθρωπος θα εχει περάσει σε άλλο στάδιο συνείδησης στο οποίο δε θα χρειάζεται να απαντήσει στο νήμα "Εσύ γιατί καβαλάς" γιατί πολύ απλά δε θα καβαλάει.
Οπότε να η απάντηση στο θέμα γιατί δεν καβαλάνε οι νέοι και πάνε οι σκατιγεροι και ξεροσταλιάζουν κινέζικο 450, οι νέοι είναι σε άλλο επίπεδο
 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Οπότε να η απάντηση στο θέμα γιατί δεν καβαλάνε οι νέοι και πάνε οι σκατιγεροι και ξεροσταλιάζουν κινέζικο 450, οι νέοι είναι σε άλλο επίπεδο
Εχθές είχε και νέους πάντως την ώρα που πήγα εγώ, είχε από όλες τις ηλικίες.
:friendship:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Οπότε να η απάντηση στο θέμα γιατί δεν καβαλάνε οι νέοι και πάνε οι σκατιγεροι και ξεροσταλιάζουν κινέζικο 450, οι νέοι είναι σε άλλο επίπεδο
Πάντως είχε αρκετούς νέους εχθες στην παρουσίαση.

Αυτό που συζητούσατε στο αν οι νέοι απέχουν από τη μοτοσυκλέτα, ισχύει εν μέρη.
Βασικά απέχουν από την οργανωμένη μοτοσυκλέτα, όχι όμως από τους δύο τροχούς και δε λέω για τα ποδήλατα.

Στάλθηκε από το ASUS_AI2302 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom