Test insta 360

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στην action της insta r-rs, υπάρχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα.
Μπορείς να αλλάξεις 3 φακούς
Ο 360, ο 4Κ και ο leica 1 inch
Σήμερα δοκίμασα τον τελευταιο πρώτη φορά.

 

Vespower

Μέλος
Όνομα
Θανος
Μοτό
Vespa Gs160
Το μεγαλυτερο μειονεκτημα της insta ειναι το νερο.Αν βρεξει,οι σταγόνες που θα κατσουν στο φακο,θα χαλασουν τα παντα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το μεγαλυτερο μειονεκτημα της insta ειναι το νερο.Αν βρεξει,οι σταγόνες που θα κατσουν στο φακο,θα χαλασουν τα παντα.
Συμβαίνει και στην one r αυτό?
 

cantona

Μέλος
Περιοχή
Αρτέμιδα
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
R1250GSA
Πήρα αυτές τις βάσεις από τον Αλί... πολύ ποιοτικές και μπορούν να τοποθετηθούν σε πολλά σημεία.
Επίσης ασφαλίζουν και σταθεροποιούν το κοντάρι απίστευτα! Αφού σκέφτομαι να χτυπήσω το 3μετρο για...drone πλάνα.

New item by akiriazis cantona

 

dera

Μέλος
Περιοχή
Αρτα
Όνομα
Αχιλλέας
Μοτό
Tiger 1200 Gt Pro
Tl 508
Cruisym 300
Αυτή την ιδέα έψαχνα, θα προχωρήσω κι εγώ άμεσα σε αγορά.
Διαπιστώνω ότι οι εποχές που ψωνίζαμε πάνφθηνα από Κινα πέρασαν...
 

NikosRE

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
KTM 640 ADVENTURE 2005
Δεν ξέρω αν έχει σχέση που το γράφω εδώ, XR Maniac , χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω Κώστα, αλλά από τα βίντεο της Εύβοια εμένα με ψιλό ενοχλούσε το γύρω γύρω που κάνει μόνη της η κάμερα. Ιδιαίτερα στα πρώτα που είχατε πάει μόνοι σας και κάνατε κολύμπι ήταν για ναυτία η υπόθεση. Στα επόμενα βελτιώθηκε αλλά πάλι ψιλό αχριστη ήταν η περιστροφή. Ο ήχος επίσης είχε θέματα. Κατι δεν έχεις βρει στις ρυθμίσεις ίσως;
φιλικα! Και φυσικά είμαι ευγνώμων για τα βίντεο και την προσπάθεια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν ξέρω αν έχει σχέση που το γράφω εδώ, XR Maniac , χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω Κώστα, αλλά από τα βίντεο της Εύβοια εμένα με ψιλό ενοχλούσε το γύρω γύρω που κάνει μόνη της η κάμερα. Ιδιαίτερα στα πρώτα που είχατε πάει μόνοι σας και κάνατε κολύμπι ήταν για ναυτία η υπόθεση. Στα επόμενα βελτιώθηκε αλλά πάλι ψιλό αχριστη ήταν η περιστροφή. Ο ήχος επίσης είχε θέματα. Κατι δεν έχεις βρει στις ρυθμίσεις ίσως;
φιλικα! Και φυσικά είμαι ευγνώμων για τα βίντεο και την προσπάθεια.
Έχεις δίκιο
Θα το βρω κάποια στιγμή.
Ο ήχος είναι έτσι επειδή περιστρέφεται η λήψη μαλλον
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Τελικά αυτά τα μαλλιά από κατσίκα εξαφανίζουν τον ενοχλητικό θόρυβο του αέρα.

Για βάλε link
 

Tener-ίσιος

Μέλος
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1200 GS LC
Έχοντας 1 χρόνο σχεδόν μια Insta 360 X3 και άλλα 2 χρόνια μια Χ2 παλιότερα, έχω αποκτήσει μια σχετική εμπειρία με το συγκεκριμένο είδος βιντεολήψης και μπορώ να δω πλέον τι μου αρέσει και τι όχι και πρέπει να αποφεύγω για να έχω επιθυμητά αποτελέσματα, καθώς και κάποιες εξηγήσεις για όσους δεν έχουν κάποια τέτοια κάμερα γιατί διστάζουν από αυτά που ακούνε.

Επειδή είναι κάμποσα, θα τα παραθέσω σε λίστα για διευκόλυνση όσων ενδιαφέρονται.

  1. Η Insta 360 X3 ενσωματώνει και μια κανονική Action Camera με γωνία λήψης 150 μοιρών, όταν διαλέγουμε τον έναν από τους δύο φακούς της με ανάλυση 4Κ 30fps ή 3,6Κ 60fps, διατηρώντας το κατα γενική ομολογία, καλύτερο Image Stabilisation του ανταγωνισμού, που έχει η κάμερα λόγω του 360 mode. Το θέμα είναι όμως ότι σπάνια κάποιος θα χρησιμοποιήσει τη λειτουργία της κανονικής Action Cam όταν έχει το 360 mode που σου λύνει τα χέρια.
  2. Πολλοί αναφέρουν ως μειονέκτημα την επιπλέον εργασία του να ορίσουμε την εικόνα που θέλουμε σε ένα βίντεο 360 μοιρών (Key Framing) ότι είναι επιπλέον χρόνος και κόπος. Σκεφτείτε ότι η άλλη εναλλακτική, αν θέλουμε να έχουμε παρόμοιες λήψεις, είναι η συνεχής αλλαγή θέσεων της κάμερας και η αναζήτηση του κατάλληλου κάδρου κάθε φορά, ή πολλές κάμερες ταυτόχρονα, όπου αυτό κι αν είναι πονοκέφαλος στο editing. Η διαφορά είναι χαοτική αν σκεφτεί κανείς ότι σε αυτήν την περίπτωση,ειδικά στην αλλαγή θέσεων και καδραρίσματος της κάμερας, αυτός ο χρόνος είναι εις βάρος της εκάστοτε αγαπημένης μας δραστηριότητας που θέλουμε να καταγράψουμε, ενώ στην άλλη περίπτωση, αυτή η εργασία γίνεται σε δεύτερο χρόνο, με καθαρό μυαλό και ηρεμία στον υπολογιστή καθώς και με περισσότερες τεχνικές δυνατότητες. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει πάντα η επιλογή να το κρατήσουμε απλό και να έχουμε παρόμοια αποτελέσματα με μια συμβατική Action Cam και να μειωσουμε ακόμη περισσότερο το χρόνο αυτής της εργασίας. Είναι οι παραπάνω δυνατότητες που το κάνουν να φαίνεται χρονοβόρο, αλλά αν εξοικειωθεί καποιος με τη διαδικασία, είναι πιο σύντομο από την άλλη εναλλακτική και γίνεται διασκεδαστικό.
  3. Οι πολύ υψηλές αναλύσεις που έχουμε δει σε πολλές κάμερες, δεν προσφέρουν τόσο πολλά όσο νομίζουμε στην εμπειρία θέασης, γιατί τα αναπαραγωγικά μας μέσα όπου ως επί το πλείστον θα τα δούμε, δεν είναι αρκετά καλά για να το καταλάβουμε (Μονιτορ laptop, κινητό κλπ) Ο σκοπός που υπάρχουν, είναι περισσότερο για να μας δίνουν τη δυνατότητα να Cropάρουμε κάπου στο κάδρο χωρίς να έχουμε μεγάλες απώλειες στο τελικό αποτέλεσμα. Οτιδήποτε πάνω από 1080p στο τελικό αποτέλεσμα είναι παρακολουθήσιμο κι αν είναι 2Κ γίνεται πιο απολαυστικό. Από κεί και πέρα, θέλουμε οθόνες 50 ιντσών. Για αυτόν το λόγο η Insta 360 εχει ανάλυση 5,7Κ στο 360 mode γιατί στο τελικό αποτέλεσμα θα κροπάρουμε ένα μέρος της συνολικής εικόνας, όπου ανάλογα με το πως θα το κάνουμε θα έχουμε αναλύσεις στο τελικό αποτέλεσμα από 1080p εώς 2 με 3Κ. Αν κάνουμε υπερβολικά ζουμ στο 360 βίντεο, θα δούμε την ποιότητα να πέφτει κάτω κι από τα 1080p και γι αυτό καλό είναι να αποφεύγονται.
  4. Στα βίντεο που έχω κάνει μέχρι τώρα με την Insta 360, Εχω καταλάβει ότι όταν παρασύρομαι από τις δυνατότητες που μου δίνει το Key Framing και θέλω να τα εφαρμόσω όλα, το αποτέλεσμα γίνεται λίγο κουραστικό και όπως είπε και ο NikosRE ζαλίζει και θα συμπλήρωνα εγώ, δεν είναι πολύ φυσικό στο τέλος. Όσες φορές χειρίστηκα το Key Framing σαν κανονική κάμερα που αλλάζει γωνία λήψης ή σαν διαφορετικές κάμερες που με cut πάνε από το ένα πλάνο στο άλλο (Ναι υπάρχει κι αυτό στο Insta Studio για όσους δεν το γνωρίζουν) το αποτέλεσμα ήταν πολύ πιο αληθινό και δεν "φώναζε" ότι είναι 360 κάμερα, αλλά ότι είτε είναι κινούμενη η κάμερα, είτε ότι είναι παραπάνω κάμερες σε διαφορετικές γωνίες.
  5. Η Insta 360 X3 είναι αδιάβροχη ως 10m και η One RS ως 5m Παρόλα αυτά δε θα έβαζα καμμία κάμερα στη θάλασσα χωρίς Dive Case γιατί καμία κάμερα (ακόμη και η GoPro) δεν είναι για το θαλασσινό νερό. Αλλιώς θα πρέπει να πλένονται ενδελεχώς με γλυκό νερό μετά από τη χρήση στη θάλασσα και κάτι τέτοιο είναι δύσκολο για την One RS γιατί θα πρέπει να αποσυναρμολογηθεί για να πλυθεί σωστά κι έτσι παυει να είναι αδιάβροχη. Άρα μόνο λίμνες και ποτάμια και βροχούλα.
Αυτά σε γενικές γραμμές. Υπάρχει βέβαια και το καλό software και A.I. της Insta 360 που δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στον ανταγωνισμό, αλλά αυτό είναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο.
 
Top Bottom