Service αναρτήσεων σε 1150 GS

kostasvar

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Μοτό
BMW R 1150 GS
Καλησπέρα,ξεκινάω ενα γενικό και σε βάθος service της μοτό μου (BMW R 1150GS) που θα συνδιαστεί με πιθανόν αναβάθμιση σε κάποια σημεία. Σε πρώτη φάση θέλω πληροφορίες - γνώμες - κόστος για τα παρακάτω:

1. Θέλω να κάνω service στις αναρτήσεις (εμπρός-πίσω) και σκέφτομαι να βάλω πιο σκληρό ελατήριο πίσω λόγω του ότι σε μεγάλο φόρτωμα σχεδόν τερματίζει!!!

2. Αλλαγή ρεζερβουάρ απο απλό σε adventure για μεγαλύτερη αυτονομία καυσίμου.


Ευχαριστώ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δύο λύσεις Κωστή. ..
Καινούργιες επώνυμες. ..γύρω στο χιλιαρικακι
Επισκευή στην K shock. ..όπως λέει ο Ηλίας. ...Με κάτι λιγότερο από τα μισά.
Θέμα τσέπης. ..καθαρα

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επίσης αν είσαι Β. Ελλάδα, ή έχεις δυνατότητα προς τα εκεί, ρώτα και στον Κυρλαγκίτση. Γουγλάρισέ το και θα βρεις τα πάντα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πατρα είναι ο ανθρωπας:p

Σταλθηκε απο advφον!!!
Δεν το λέει...
Ούτε το γράφει ....
Κι εγώ δεν είμαι rauter.... ούτε μαρμαράς:D:D:D:D:p:p:p:p
 

kostasvar

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Μοτό
BMW R 1150 GS
Η K-SHOCK δεν ασχολείται με μπροστινό παρά μόνο το πίσω. Όταν λές καινούργιες επώνυμες με 1000άρικο , ποιές εννοείς?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έφτιαξα το μπροστά πριν 7 μήνες περίπου.
Το φτιαχνουν

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Wilbers...γύρω στα 1000
Οhlins. ..1100
White power...γύρω στα 1000

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Πήρα τηλέφωνο το μεσημέρι και μου είπαν όχι!!!;););)
Πηρα σημερα επισκευασμενη την πισω με HYPERPRO ελατηριο(αυριο θα το βαλω επανω) και επισκευασα τα καλαμια αλλαγη τσιμουχες και λαδια εδω μαζι με ενα φιλο!και σε εμενα ειχε κατσει αλλα προτιμησα να την φτιαξω γιατι ακουσα καλα λογια για τα παιδια και ειχε και λιγα χιλιομετρα,τελος της εβδομαδας θα την εχω ετοιμη!αν θελεις ελα Αιγιο να χοροπηδησεις ;)να δεις αν εχει διαφορα απο την δικια σου!!!!!!
 

kostasvar

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Μοτό
BMW R 1150 GS
Πηρα σημερα επισκευασμενη την πισω με HYPERPRO ελατηριο(αυριο θα το βαλω επανω) και επισκευασα τα καλαμια αλλαγη τσιμουχες και λαδια εδω μαζι με ενα φιλο!και σε εμενα ειχε κατσει αλλα προτιμησα να την φτιαξω γιατι ακουσα καλα λογια για τα παιδια και ειχε και λιγα χιλιομετρα,τελος της εβδομαδας θα την εχω ετοιμη!αν θελεις ελα Αιγιο να χοροπηδησεις ;)να δεις αν εχει διαφορα απο την δικια σου!!!!!!
Στο Κ-SHOCK? Πόσο σου κόστισε?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
έτσι είναι,δεν φτιαχνει πλέον μπροστινές..
θα περασω απο εκει να ρωτησω τον λογο, ετσι απο περιεργεια..
γιατι η δουλεια που εκαναν σε εμενα, ηταν πολυ καλη και πολυ φτηνη...
 

kostasvar

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Μοτό
BMW R 1150 GS
θα περασω απο εκει να ρωτησω τον λογο, ετσι απο περιεργεια..
γιατι η δουλεια που εκαναν σε εμενα, ηταν πολυ καλη και πολυ φτηνη...
Μίλησα και με Wolf-Racing και μου είπε ότι δεν επισκευάζονται. Όταν μιλήσαμε για καινούργιες μου πρότεινε ''NITRON'' σε καλή τιμή και με φούλ ρυθμίσεις.Επίσης στην συγκεκριμένη εταιρεία τις παραγγέλνεις σύμφωνα με χαρακτηριστικά του καθε αναβάτη (BUILD TO ORDER). Το θέμα είναι ότι εαν φτιάξεις το πίσω και δεν φτιάξεις το εμπρός πιθανόν να έχεις θέματα....;););););)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μίλησα και με Wolf-Racing και μου είπε ότι δεν επισκευάζονται. Όταν μιλήσαμε για καινούργιες μου πρότεινε ''NITRON'' σε καλή τιμή και με φούλ ρυθμίσεις.Επίσης στην συγκεκριμένη εταιρεία τις παραγγέλνεις σύμφωνα με χαρακτηριστικά του καθε αναβάτη (BUILD TO ORDER). Το θέμα είναι ότι εαν φτιάξεις το πίσω και δεν φτιάξεις το εμπρός πιθανόν να έχεις θέματα....;););););)
Θα εχεις....
Φτιαξε και τις δυο με ιδιες προδιαγραφες κι αντιστοιχες ρυθμισεις.
Αλλιως θα καβαλας δυο μηχανακια......
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μίλησα και με Wolf-Racing και μου είπε ότι δεν επισκευάζονται. Όταν μιλήσαμε για καινούργιες μου πρότεινε ''NITRON'' σε καλή τιμή και με φούλ ρυθμίσεις.Επίσης στην συγκεκριμένη εταιρεία τις παραγγέλνεις σύμφωνα με χαρακτηριστικά του καθε αναβάτη (BUILD TO ORDER). Το θέμα είναι ότι εαν φτιάξεις το πίσω και δεν φτιάξεις το εμπρός πιθανόν να έχεις θέματα....;););););)
και οι wilbers ειναι (BUILD TO ORDER)....
τις ΝΙTRON...δεν τις εχω ακουσει
δεν ξερω αν καποιος φιλος εδω μεσα τις ξερει, να μας δωσει τα φωτα του
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Έχω φτιάξει στον k shock την πίσω, έβαλα και ελατήριο hyperpro, τα λε7 τότε ήταν στα 230 και δεν νομίζω να έχει αλλάξει αυτό, μετά από κάποια Χιλ άλλαξα και έβαλα τις touratech μπρος πίσω πια και αυτό το έκανα γιατί η μπροστά είχε φτάσει στις 120000 χιλ οπότε δεν έπρεπε να κάνω κάτι άλλο. ....Τώρα εντυπώσεις: από την πρώτη φάση δλδ "μαμα ανακατασκευή" έμεινα υπερευχαριστημενος όπως σου είπα την έβγαλα γιατί είχε τόσα πολλά η μπροστά που λέω δεν πάει να κάνω κάτι άλλο παρά να πάω για καινούργια.....Η touratech είναι μια πια καινούργια ανάρτηση με ότι αυτό συνεπάγεται.εχει προδιαγραφές τις white power και είναι μια πάρα πολύ καλή ανάρτηση και σχετικά φτηνή. ...
 
Top Bottom