Έχω ένα αρχείο gpx το οποίο στην πηγή δουλεύει, για ποιο λόγο να το στείλω στο basecamp; που είναι της ταλαιπωρίας πρόγραμμα....., τι θα κερδίσω να κάνω διπλή δουλειά;
Απ'οτι κατάλαβα όταν κάνεις το αρχείο από διαδρομή σε ταξίδι η συσκευή κάνει επανυπολογισμό και εκεί το χάνει, γιατί έχει πολλά σημεία στη διαδρομή το αρχείο από το google maps και
δεν συμβαδίζουν με τον χάρτη της Garmin, με αποτέλεσμα εκεί που κάνει παράκαμψη πιθανόν να βλέπει το σημείο της google εκτός δρόμου η Garmin, έτσι σε κάνει παράκαμψη και σε ξαναβάζει στη διαδρομή στο επόμενο σημείο που μπορείς να γυρίσεις και που βλέπει ίδιο σημείο με το google
Δεν είναι ακριβώς έτσι.
Νομίζω μία αρχική παρανόηση που υπάρχει είναι τι ακριβώς περιέχει το αρχείο gpx. Το gpx ( GPS Exchange Format file) λοιπόν είναι ένα αρχείο κειμένου με γεωγραφικές πληροφορίες, όπως σημεία, ίχνη και διαδρομές που είναι αποθηκευμένες σε αυτό. Αντί να χρησιμοποιεί απλή γλώσσα όπως οι οδηγίες του google maps, το αρχείο gpx είναι γραμμένο σε XML για να υπάρχει ένα πρότυπο ως προς το πως παρουσιάζονται οι πληροφορίες.
Έτσι κάθε πληροφορία είναι καταχωρημένη με ετικέτες πχ wtp για τα waypoints, rte για τα routes και κάθε ετικέτα μπορεί να περιέχει ποιο αναλυτικές πληροφορίες.
Αν ανοίξεις το αρχείο με έναν οποιοδήποτε editor θα μπορέσεις να δεις τι πληροφορίες περιέχει. Μπορείς να ανοίξεις το αρχείο με ένα text editor και να γράψεις την διαδρομή με το χέρι 'η να χρησιμοποιήσεις έναν graphical editor για να οπτικοποιήσεις τα δεδομένα. Αν το αρχείο δεν περιέχει πληροφορίες διαδρομής δεν μπορείς να δεις μια διαδρομή.
Παράδειγμα από το αρχείο που έστειλε ο φίλος
george_pan :
XML:
<rte>
<name>δοκιμη</name>
<extensions>
<gpxx:RouteExtension>
<gpxx:IsAutoNamed>true</gpxx:IsAutoNamed>
</gpxx:RouteExtension>
</extensions>
<rtept lat="38.202488" lon="23.841101">
<time>2023-04-20T10:04:54Z</time>
<name>Afidnes, Attiki, Greece</name>
<sym>Waypoint</sym>
<extensions>
<gpxx:RoutePointExtension>
<gpxx:Subclass>000000000000ffffffffffffffffffffffff</gpxx:Subclass>
</gpxx:RoutePointExtension>
<trp:ViaPoint />
</extensions>
</rtept>
[...]
Στο παραπάνω παρδειγμα μπορείς να δεις μια ετικέτα που ονομάζεται </extensions>.
Όταν καθορίστηκε η μορφή των αρχείων GPX, συνειδητοποίησαν ότι μπορεί να υπάρχουν επιπλέον δεδομένα ειδικά για τις μονάδες GPS και κάθε έναν κατασκευαστή που έπρεπε να αποθηκευτούν. Έτσι δημιούργησαν μια ενότητα ελεύθερης μορφής που ονομάζεται </extensions> (επεκτάσεις) όπου τα δεδομένα μπορούν να είναι οτιδήποτε.
Κάτω από αυτή την ετικέτα λοιπόν η garmin αποθηκεύει δεδομένα για το πως ενώνει τα waypoints σε μια δαδρομή. Στο παράδειγμά μας είναι κενό. Που σημαίνει ότι δεν υπάρχει πληροφορία για το πως ενώνεται το ένα waypoint με το άλλο. Για τον λόγο αυτό τα waypoints εμφανίζονταν στα προγράμματα που οπτικοποιούν τα αρχεία gpx ως ενωμένα με ευθείες.
Το πρόγραμμα μπορεί να δημιουργήσει μια διαδρομή με βάση τα waypoints που περιέχει το αρχείο. Σε αυτόματη λειτουργία το πρόγραμμα θα συνδέσει τα σημεία ανάλογα με τον αλγόριθμο που έχει. Αυτο στο gpx αρχείο θα εμφανιστεί κάπως έτσι :
XML:
</extensions>
<rtept lat="38.20248800329864" lon="23.841100987046957">
<time>2023-04-20T10:04:54Z</time>
<name>Afidnes, Attiki, Greece1</name>
<sym>Waypoint</sym>
<extensions>
<trp:ViaPoint>
<trp:CalculationMode>FasterTime</trp:CalculationMode>
<trp:ElevationMode>Standard</trp:ElevationMode>
</trp:ViaPoint>
<gpxx:RoutePointExtension>
<gpxx:Subclass>000000000000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF</gpxx:Subclass>
<gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527">
<gpxx:Subclass>0400FAE9D004C714000021160000F0000000</gpxx:Subclass>
</gpxx:rpt>
<gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527" />
<gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527" />
<gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527" />
<gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527">
<gpxx:Subclass>0400FAE9D004C71480001F0003007BB7EE00</gpxx:Subclass>
</gpxx:rpt>
<gpxx:rpt lat="38.202509880065918" lon="23.841147422790527" />
<gpxx:rpt lat="38.202102184295654" lon="23.841984272003174" />
<gpxx:rpt lat="38.201501369476318" lon="23.843207359313965" />
<gpxx:rpt lat="38.201179504394531" lon="23.843808174133301" />
<gpxx:rpt lat="38.200986385345459" lon="23.84406566619873" />
<gpxx:rpt lat="38.200407028198242" lon="23.844687938690186" />
<gpxx:rpt lat="38.199977874755859" lon="23.845095634460449" />
<gpxx:rpt lat="38.199677467346191" lon="23.845417499542236" />
<gpxx:rpt lat="38.199162483215332" lon="23.846018314361572">
Η συσκευή GPS μπορεί να κάνει το ίδιο πράγμα. Άν αλγόριθμοι, χάρτες και επιλογές πλοήγησης συμπίπτουν η διαδρομή θα είναι η ίδια. Πχ αν στο bandcamp οι επιλογές είναι Driving, shorter distance, avoid Major Highways και στην συσκευή υπάρχουν οι ίδιες επιλογές και οι ίδιοι χάρτες τότε και τα δύο θα δημιουργήσουν την ίδια διαδρομή.
Αν πάλι ορίσεις εσύ την διαδρομή (με οποιοδήποτε πρόγραμμα) και αυτή είναι εγγεγραμμένη στο gpx αρχείο η συσκευή θα εμφανίσει την ίδια διαδρομή.
Γιαυτό έγραψα ότι νομίζω ότι καλύτερα να ανοίξεις το gpx στο basecamp και απο εκεί να το στείλεις στη συσκευή. Γιατί μπορείς να βεβαιώσεις τι πληροφορίες περιέχει το gpx αρχείο και απο εκεί και πέρα να αποφασίσεις τι θέλεις να στείλεις στην συσκευή σου.