DIY ktm 950/990 Βαση gps/κινητου

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μεραααααααα.. το σκεφτόμουν απο καιρό να καταστομαρω μια βάση κινητου/gps η οποία να ειναι σταθερή/στιβαρή καταςκευη αλλα βαριόμουν συνέχεια... τώρα μιας και απο την προηγούμενη μου απόπειρα να φτιάξω το κουμπί του abs το κατέστρεψα με βενζινοκολλα και πλέον ειναι νεκρό παράγγειλα καινούργιο.. κι αφού θα κριθεί όλη η μάσκα πάλι έκατσα και μέτρησα να συνδυάσω τις δουλειές....

Α)Στρατζαρουμε λοιπόν λαμαρίνα στο γείτονα

Β) ξεκινάμε να κόβουμε



Και σιγά σιγά αρχίζει να παίρνει μορφή




Το σίδερο που χρησιμοποίησα ειναι 2μμ πάχος.. νομίζω ειναι αρκετό.

Πάμε και το κοζαρουμε πάνω στο μηχανάκι να δούμε τι σκατα φτιάξαμε



Μεγάλη προσοχή στο επόμενο βήμα.

Πίνουμε μια ρακί και ξεκινάμε να καθαρίζουμε το καρμπυρατέρ του Παπίου γιατί μας έκανε μπερδέματα.


Ωχ, αυτό παει σε άλλο θέμα,Χαχαχαχαχαχα



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R


Κι αυτό ειναι το περίφημο έλασμα που θα κρατάει το τζαμάκι απο την πίσω τρόμπα φρένου γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μας τον τελευταίο καιρό, ξέρει ο @jmar


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Κύριε... κυριε... Εγώ δεν κατάλαβα...
Το καρμυρατέρ το καθαρίζουμε πριν τη ρακή ή μετά; :wacky:

Ωραίος φιλαράκι. Μεγειές.


ΥΓ. Μου αρέσει και ο κύκλος που φαίνεται στη ζελατίνα. Σκόπευτρο για τα BMW φαντάζομαι.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Κύριε... κυριε... Εγώ δεν κατάλαβα...
Το καρμυρατέρ το καθαρίζουμε πριν τη ρακή ή μετά; :wacky:

Ωραίος φιλαράκι. Μεγειές.


ΥΓ. Μου αρέσει και ο κύκλος που φαίνεται στη ζελατίνα. Σκόπευτρο για τα BMW φαντάζομαι.
Ο κύκλος ειναι σημάδι απο παλιά βεντούζα και δε βγαίνει με τίποτα !!
Μετά τη ρακί καθαρίζουμε,σε περίπτωση που ξεμείνουμε συνεχίζουμε με βενζινα, no problem;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μπράβο Νίκο!!! :friendship:Στο τζαμάκι δοκίμασε να το καθαρίσεις καλα και με οινόπνευμα και μετα βάλε κόλλα στιγμής και θα φτιάξει... Το εχω έτσι τουλάχιστον 3-4 μήνες με συμβουλή του @el-Gatto !! Αν δεν κάτσει μετα βάλε το λαμακι..
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μπράβο Νίκο!!! :friendship:Στο τζαμάκι δοκίμασε να το καθαρίσεις καλα και με οινόπνευμα και μετα βάλε κόλλα στιγμής και θα φτιάξει... Το εχω έτσι τουλάχιστον 3-4 μήνες με συμβουλή του @el-Gatto !! Αν δεν κάτσει μετα βάλε το λαμακι..
Αυτο ημουν ετοιμος να κανω, αλλα μετα σκεφτηκα οτι η κολλα στιγμης 1ον ισως να το καψει και αντι για καλο να κανει κακο και 2ον λιγο να τρεξει θα τα θαμπωσει ολα οποτε ειναι σαν να μην εχεις τζαμακι!! :p

Ισα ισα για να μη μπερδεψει η μποτα σε καμια βολτα, πριν κανα μηνα ετυχε στην παρεα που μαζι βολταραμε να φυγει το τζαμακι.. μεγαλη μαλακια και απαραδεκτο για BREMBO αλλα τι να πεις και τι να κανεις...αστα αξεκαθαριστα..βαζεις ενα προστατευτικο και τελειωνει η υποθεση..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Για σιγουριά ,βάζεις κόλλα εποξική 2 συστατικών ,γύρω απο το τζαμάκι ,σφραγγίζοντας το κενό.
Είναι παχύρευστη κ δεν θα τρέξει-λερώσει τίποτα ,κ δεν θα ξεκολλήσει ποτέ.
Η κολλα στιγμής (τύπου logo) είναι για ώρα ανάγκης ,επειδή την βρίσκεις παντού κ οποιαδήποτε στιγμή.
Και η οποία ,αν εφαρμοστεί σωστά ,κάνει επίσης μια χαρά δουλειά.


Το λαμάκι μου φαίνεται πολύ "χοντράδα". (βλ.αντιαισθητικό)
Επίσης ,δεν γιατρεύει πιθανή διαρροή ,απλά δεν θα χάσεις το τζαμάκι.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Για σιγουριά ,βάζεις κόλλα εποξική 2 συστατικών ,γύρω απο το τζαμάκι ,σφραγγίζοντας το κενό.
Είναι παχύρευστη κ δεν θα τρέξει-λερώσει τίποτα ,κ δεν θα ξεκολλήσει ποτέ.
Η κολλα στιγμής (τύπου logo) είναι για ώρα ανάγκης ,επειδή την βρίσκεις παντού κ οποιαδήποτε στιγμή.
Και η οποία ,αν εφαρμοστεί σωστά ,κάνει επίσης μια χαρά δουλειά.


Το λαμάκι μου φαίνεται πολύ "χοντράδα". (βλ.αντιαισθητικό)
Επίσης ,δεν γιατρεύει πιθανή διαρροή ,απλά δεν θα χάσεις το τζαμάκι.
Στην ουσια το αποτελεσμα ειναι το ιδιο, δεν εβαλα κολλα επισης,επειδη εχω την εντυπωση οτι σε περιπτωση διαρροης θα διαβρωθει απο τα υγρα φρενων...οποτε??λυσιμο και επισκευη στην μια περιπτωση-λυσιμο και επισκευη στην αλλη περιπτωση,το λαμακι το εφτιαξα σχετικα πολυ ευκολα μιας και ειχα στραντζαρισμενα ρεταλια με ετοιμη την τρυπα απο αλλες δουλειες!! αν δεν μ'αρεσει εμφανισιακα που ειναι και το μειονεκτημα του ισως να δοκιμασω και την κολλα αργοτερα...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Στην ουσια το αποτελεσμα ειναι το ιδιο, δεν εβαλα κολλα επισης,επειδη εχω την εντυπωση οτι σε περιπτωση διαρροης θα διαβρωθει απο τα υγρα φρενων...οποτε??λυσιμο και επισκευη στην μια περιπτωση-λυσιμο και επισκευη στην αλλη περιπτωση,το λαμακι το εφτιαξα σχετικα πολυ ευκολα μιας και ειχα στραντζαρισμενα ρεταλια με ετοιμη την τρυπα απο αλλες δουλειες!! αν δεν μ'αρεσει εμφανισιακα που ειναι και το μειονεκτημα του ισως να δοκιμασω και την κολλα αργοτερα...
Μα ,η κόλλα ,εκτός από κόλλημα-σφράγγισμα ,κάνει κ στεγανοποίηση ,οπότε δεν θα δείς διαρροή.
Ενώ με το λαμάκι ,θα δείς.
Οσο για το "λύσιμο-επισκευή" που λές ,δεν ξέρω αν το γνωρίζεις ,αλλά η ΚΤΜ ,δεν δίνει κίτ επισκευής ,ούτε κ κάποιο ανταλλακτικό τζαμάκι.
Η μοναδική επισκευή που μπορεί να γίνει ,είναι αυτή που περιέγραψα.
Την κάνεις μια κι έξω ,κ καθαρίζεις.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μα ,η κόλλα ,εκτός από κόλλημα-σφράγγισμα ,κάνει κ στεγανοποίηση ,οπότε δεν θα δείς διαρροή.
Ενώ με το λαμάκι ,θα δείς.
Οσο για το "λύσιμο-επισκευή" που λές ,δεν ξέρω αν το γνωρίζεις ,αλλά η ΚΤΜ ,δεν δίνει κίτ επισκευής ,ούτε κ κάποιο ανταλλακτικό τζαμάκι.
Η μοναδική επισκευή που μπορεί να γίνει ,είναι αυτή που περιέγραψα.
Την κάνεις μια κι έξω ,κ καθαρίζεις.
Επισκευη εννοω οτι μπορεις να πας σε τορνο να γεμισεις την τρυπα και να τριφτει βαφει ομορφα να γινει εργοστασιακη "και καλα" απο οτι να φαινεται πασαλυμενη κολλημενη κλπ ή οτι αλλο μας ερθει ως λυση οταν ερθει η ωρα!! :p
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Αφου το χεις...;) θα μπορουσες να κατασκευασεις κατι σαν αυτο https://shop.touratech.com/media/manuals/09-040-0662-0.pdf και μιλαω για το λαμακι που δενει πανω στη βαση κατω απο τη μασκα και βγαινουν οι τρυπες του στις αναμονες του ταμπλω...;).
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Αφου το χεις...;) θα μπορουσες να κατασκευασεις κατι σαν αυτο https://shop.touratech.com/media/manuals/09-040-0662-0.pdf και μιλαω για το λαμακι που δενει πανω στη βαση κατω απο τη μασκα και βγαινουν οι τρυπες του στις αναμονες του ταμπλω...;).
Ψιλοπολυπλοκο μου φανηκε...απο το συγκεκριμενο ξεκινησαν οι ιδεες μου αλλα τελικα κατεληξα σε αυτο που εφτιαξα λογω του οτι ειναι πολυ πιο απλο..
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Καυλιαρηδες καλησπέρα!!
Άλλη μια DIY μερα τελείωσε... τελειοποιησαμε , τριπησαμε , τριψαμε ,γυάλισαμε κλπ κλπ και ειναι έτοιμο να παει για ηλεκτροστατικη βαφή..


Επ ευκαιρίας, αντικατέστησα την εργοστασιακή 12voltη μπριζα μικρού τύπου με μια μεγάλη γιατί μέχρι στιγμής ήταν αχρείαστη-άχρηστη η μικρή...
Και λαμπάκι συναγερμού σε πιο εμφανές σημείο για τους "επιτηδιους"..

Πιστεύω να πάρω το λαμακι βαμμένο γύρω στην Τετάρτη-Πέμπτη, μέχρι τότε θα με τρώει η αγωνία να το δω τελειωμένο !! :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Καυλιαρηδες καλησπέρα!!
Άλλη μια DIY μερα τελείωσε... τελειοποιησαμε , τριπησαμε , τριψαμε ,γυάλισαμε κλπ κλπ και ειναι έτοιμο να παει για ηλεκτροστατικη βαφή..


Επ ευκαιρίας, αντικατέστησα την εργοστασιακή 12voltη μπριζα μικρού τύπου με μια μεγάλη γιατί μέχρι στιγμής ήταν αχρείαστη-άχρηστη η μικρή...
Και λαμπάκι συναγερμού σε πιο εμφανές σημείο για τους "επιτηδιους"..

Πιστεύω να πάρω το λαμακι βαμμένο γύρω στην Τετάρτη-Πέμπτη, μέχρι τότε θα με τρώει η αγωνία να το δω τελειωμένο !! :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
Πολυ καλη δουλειά, μπράβο!

Αν μου επιτρέπεις, επειδή δεν φαίνεται η πισω μεριά απο τις φωτο, στις 4 βιδες θα μπορουσες απο την μερια του κοντέρ να βάλεις λαμακια (η κατι αντίστοιχο), ετσι ωστε απο τους κραδασμους να μην σου σπάσει το πλαστικο που στηρίζεται η βαση.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Πολυ καλη δουλειά, μπράβο!

Αν μου επιτρέπεις, επειδή δεν φαίνεται η πισω μεριά απο τις φωτο, στις 4 βιδες θα μπορουσες απο την μερια του κοντέρ να βάλεις λαμακια (η κατι αντίστοιχο), ετσι ωστε απο τους κραδασμους να μην σου σπάσει το πλαστικο που στηρίζεται η βαση.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
Δεν πολύκατάλαβα τι εννοείς.. αλλα είχα έτσι κι αλλιώς στο μυαλό μου να το δέσω να το κάνω μια βόλτα (μόνο το κοντέρ με τη βάση) κι αν έχει καλώς, να κουμπωσω κι όλα τα υπόλοιπα πλαστικά!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Δεν πολύκατάλαβα τι εννοείς.. αλλα είχα έτσι κι αλλιώς στο μυαλό μου να το δέσω να το κάνω μια βόλτα (μόνο το κοντέρ με τη βάση) κι αν έχει καλώς, να κουμπωσω κι όλα τα υπόλοιπα πλαστικά!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μάλλον δεν το ειπα καλα. Οι 4 βιδες που βλέπουμε να συγκρατουν τη βαση στο πλαστικο των οργανων, απο την πισω μερια που σφίγγουν; Λογικά σε 4 παξιμάδια. Σε αυτα τα παξιμαδια μπορεις να βαλεις λαμακια ανα 2 βιδες που θα παρεμβαλεται πχ. και ενα κομμάτι σαμπρελας. Ετσι προστατευεις τη βαση (και κυριοτερο το πλαστικο καπακι των οργανων) απο κραδασμους και σπασίματα που μπορεί να γίνουν.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μάλλον δεν το ειπα καλα. Οι 4 βιδες που βλέπουμε να συγκρατουν τη βαση στο πλαστικο των οργανων, απο την πισω μερια που σφίγγουν; Λογικά σε 4 παξιμάδια. Σε αυτα τα παξιμαδια μπορεις να βαλεις λαμακια ανα 2 βιδες που θα παρεμβαλεται πχ. και ενα κομμάτι σαμπρελας. Ετσι προστατευεις τη βαση (και κυριοτερο το πλαστικο καπακι των οργανων) απο κραδασμους και σπασίματα που μπορεί να γίνουν.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
Ααααααα ;)
Ρε συ, αυτό το χω προβλέψει αλλα δεν φαίνεται στις φωτογραφίες :p εχω πάρει ειδικό σκληρό αφρολέξ και εχω βάλει απο την κάτω μερια της βάσης... πρέπει να παρατηρήσεις καλά ανάμεσα στη βάση και το πλαστικό έχει ένα μικρό κενό, απο μέσα ειναι ένα κομμάτι αφρολέξ ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vaggeezz

Μέλος
Περιοχή
Κορωπί
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
990 Adve
Ωραίο Νίκο:ok::ok::ok:

Υπάρχει κάτω από το ταμπλό μεταλική αναμονή για να πιάσεις την βάση σου. Με άλλη μια γωνιά θα ισχυροποιήσεις την κατασκευή σου πάρα πολύ!
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Ωραίο Νίκο:ok::ok::ok:

Υπάρχει κάτω από το ταμπλό μεταλική αναμονή για να πιάσεις την βάση σου. Με άλλη μια γωνιά θα ισχυροποιήσεις την κατασκευή σου πάρα πολύ!
Το έχω στα υπόψην.. απλά δεν το έφτιαξα μέχρι στιγμής γιατί δουλεύω τα πραγματα στον πρώτο όροφο που εχω και όλα τα εργαλεία κι αυτό το μαμημενο πρέπει να φτιαχτεί στο τέλος , πάνω στο μηχανάκι.. ;) ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom