D.I.Y.-Αλλαγή πλάκας Οργάνων F800GS

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Δούλευα καμποσο καιρό στη σκέψη μου,την αλλαγη στο χρωμα της πλακας του πινακα οργανων στο F800GS.Θες λιγο ο συνδιασμος του επετειακου,θες οτι ειχα και μια προηγουμενη εμπειρια απο λευκο πινακα και ηταν πανεμορφος (στο Vstrom μου)...δεν ηθελε και πολυ.Κοινως It was ating me my ass...(το λεω ετσι αψογιστι Αγγλιστί να μην..λογοκριθει!λολ).:wacky:
Η πλακα οργανων βρεθηκε και μαλιστα σε συζητηση με τον Πωλητη θετοντας του καποια ζητηματα απο την παρελθοντικη μου εμπλοκη με το θεμα... βελτιωθηκε ακομα πιο πολυ οπότε ειναι η Πρωτη παγκοσμιως που μου εστειλε...την πηρα λοιπον απο [ΕΔΩ;)
Ειχα κανει μια "προεργασια" για το "How To" πηρα και κανα δυο γνωμες ανα τον κοσμο απο ομοσταυλους σχετικα με την προσεκτικη αφαιρεση της πλακας οργανων.Να σημειωσω εδω,για οσους θελησετε να προχωρησετε σε κατι αντιστοιχο,το ξερετε κιολας αλλωστε,οτι θελει ΠΡΟΣΟΧΗ αφου αν παει κατι στραβα...η "μαμα" δινει ολοκληρο το πανελ οργανων και οχι μονο τις πλακες ή τις βελονες...σε τιμη μαλλον αλμυρη-ωστε να ελαχιστοποιηθει το δυνατο η περιπτωση λανθασμενης ενεργειας...:oops:
Παμε λοιπον ενα οδηγο How To ή οπως λενε και οι φιλοι μας οι ξενοι Do It Yourself-η χαρα του πατενταρη...χεχε...:spam:
Αυτος ειναι ο εργοστασιακος Πινακας Οργανων στο F800GS...


Καθεται πανω στο πλαστικο υποπλαισιο/βαση,με τρια ποδαρακια,φαινονται εδω στη φωτο εσωτερικα της πισω πλευρας...

.. τα οποια για να βγουν πρεπει να αφαιρεσεις 3 δαχτυλιδια μεταλλικα που τα συγκρατουν στη θεση τους και κατοπιν να αποσυνδεσεις τη φυσα τού εγκεφαλου.
Να'μαστε λοιπον...

και δωστε λιγο προσοχη διοτι ευκολα με ενα μυτοτσιμπιδο τα αφαιρεις αλλά προσεξε μη σου πεσει κανενα και χαθει μεσα στο φαιρινγκ γιατι χε....:eek:...οπότε καλο ειναι να βαλεις πριν απο κατω μια πετσετουλα!Νομος Μερφυ και δεν παιζει να μην πεσει εστω και..ενα!:laugh:

Να λοιπον στο τραπεζι μας ο πινακας που αφαιρεσαμε μολις...


Στη συνεχεια ξεβιδωνουμε 7 βιδες τυπου Torx T10 στην πισω πλευρα του... ευκολακι,


και ειμαστε ετοιμοι πλεον να τραβηξουμε τα δυο μερη του πινακα,καπακι απο σωμα...Δωστε λιγη προσοχη και εδω γιατι ενδιαμεσα εχουν ενα τσιμουχακι που τα ενωνει για στεγανοποιηση,τοσο στο βγαλε ωστε να μην το τραυματισετε οσο και στην τοποθετηση μετα για να μην στραβοκατσει...
Εξω βιδες λοιπον,τραβηξαμε καπακι και βουαλα...


με τα καινουρια λευκα Gauges(πλακες)να περιμενουν υπομονετικα να ομορφυνουν το GS μας...
Για να γινει ομως αυτο πρεπει να αφαιρεσουμε πρωτα και τις βελονες στροφομετρου & ταχυμετρου...
Εδω λιγη ΠΑΡΑΠΑΝΩ προσοχη αφου οι βελονες κουμπωνουν σε δυο ακιδες αισθητηρες και δεν πρεπει να τις τραυματισουμε ή σπασουμε!!!Τις βγαζουμε με στοργη και...υπομονη!:cool:
Αλλοι προτεινουν δυο κουταλια αλλοι πηρουνι εγω προτεινω δυο πιτες απ'ολα με γυρο....:hungry:εχμμμ...δηλαδη προτεινω υπομονη και απλα να μην τις περιστρεψουμε δεξια αριστερα και γινει ζημια.Να εχεις κατα νου,σε ποιο σημειο καθονται οι βελονες γιατι δουλεουν στο check σε συγκεκριμενο σημειο και αν δεν θυμασαι που ηταν,θα αναγκαστεις να βαζεις-βγαζεις ωστε να βρεθει το σωστο σημειο.Προσωπικα εκανα μια μικρη μολυβια στο πλαινο πλαισιο ωστε να θυμαμαι που κουμπωνουν μετα...:Watching:
Να τες λοιπον...


Οπως βλεπεις ειναι διάφανες,και εχουν χρωμα λευκο μονο στο κατω μερος τους ωστε να περνα ο φωτισμος απο μεσα.Με τον μαυρο πικανα δενουν μια χαρα αλλά εδω...θα βαλω ασπρο φοντο τωρα οπότε;...θα χαθουν!...:confused:
Η λυση ακουει στο Ονομα Van Gogh...:Dη επι σοβαρου επιλεγουμε στο χρωμα της αρεσκειας μας(για μενα κοκκινο)χρωμα γυαλιου...το οποιο εχει την ιδιοτητα να αφηνει το φωτισμο να διαπερνα τη βελονα.Καποιοι προτεινουν ακομα και μανό για τα νυχια ή ανεξιτηλο μαρκαδορο...οκ...καθενας επιλεγει αυτο που επιθυμει νο προμπλεμ...
Φυσικα δεν θα βαψουμε πανω στο λευκο αλλα με ενα ψιλο γυαλοχαρτο τριβουμε πολυ προσεκτικα τις ευαισθητες βελονες ωστε να φυγει το λευκο χρωμα,καθαριζουμε καλα και περναμε ενα-δυο χεράκια χρωμα...Θα ελεγα βαφουμε αφηνουμε κανα 10' στεγνωνει και ξαναπερναμε να γινει σουπερ...

Να'μαστε λοιπον,στο κρεβατι τού πονου...ή αλλιως στη χαρα του μαστορατζα!!!:hungry::happy:Σιγα να μην ξεφευγε και αυτο στο GS μου...χεχε...:laugh:


Αφου στεγνωσουν οι βελονες,τοποθετουμε με μικρη πιεση πανω στο πλαισιο του πινακα τις νεες λευκες πλακες,λιγη προσοχη στις πλαϊνες εγκοπες τους,κουμπωνουν απλα,βαζουμε με πιεση ελαχιστη τις βελονες(οχι να κουμπωσουν τελειως) και...πριν κλεισουμε το διαφαο καπακι τσεκαρουμε αν τις τοποθετησαμε στο σωστο σημειο.
Πώς;Βαζουμε τη φυσα πισω,γυριζουμε μετα το κλειδι της μιζας στο ΟΝ και κανει check...αν οι βελονες επιστρεψουν στο "0" ειμαστε κομπλε...πιεζουμε καλα να καθισουν και συναρμολογουμε.Αν μας ξεφυγε...παλι τη διαδικασια με τις βελονες υπομονετικα και στοργικα...Οι βελονες ειναι ευαισθητες και κανουν κρακ...δεν το θελουμε.:rolleyes:
Ολα καλα λοιπον.Οι βελονες καθισαν σωστα,οπότε βγαζουμε τη φυσα και ξαναπαμε στον παγκο εργασιας,κουμπωνουμε το καπακι με την πλατη των οργανων(προσοχη στην τσιμουχα ε;...)βιδωνουμε τα Τ10(ποσα ειπαμε;...ναι 7...)και βουαλα...μια πρωτη γευση τι εχουμε εδω!:sneaky:


Στη συνεχεια τοποθετουμε τον πινακα πανω στη μοτο,φυσα πισω κλικ,βαζουμε και τα μεταλλικα κουμπακια στα ποδαρακια και να'μαστε...


Και φωτισμενα...:cool:


και ομορφα-κατ'εμε και για τα γουστα μου-...:inlove:


Διαπιστωνω,οπως αλλωστε περιμενα,οτι ο εντονος πορτοκαλί φωτισμος του "μαμα" πλεον εχει γινει πιο διακριτικος.Χωρις προβλημα αναγνωσης αλλά σαφως λιγοτερο εντονος...Δεν με ενοχλει,εχε το υποψη αν θες πολυ φως εσυ ομως...

Να λοιπον που μεσα σε καμμια ωριτσα και κατι,δωσαμε ακομα μια πινελια στο να φερουμε την κουκλα στα γουστα μας...:inlove:



Η ομορφια βεβαιως ανεκαθεν ητο υποκειμενικη αλλά οταν καταφερνεις μετα απο μια αλλαγη να χαμογελας...τοτε το αποτελεσμα ειναι θετικο για μενα...:)


Αυτα...ελπιζω να εδωσα μια μικρη βοηθεια και ιδεα,σε καποιον που πιθανον να εχει την ιδια "φαγουρα"...κι οτι αλλο μπορω ή ξεχασα να γραψω ισως... εδω ειμαι.:ok:

τα λεμε...:)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Πραγματικά όμορφα. ..
Μπράβο για την υπομονή σου...
Εγώ θα τα είχα πετάξει. ...:D

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Mπραβο Κωστα,ωραιο το δεσιμο με την λευκη..
Να προσθεσω πως για ενα μυστηριο λογο οι ασφαλειες που κρατουν τον πινακα στη βαση του
δεν υπαρχουν ως ανταλλακτικο στη ''μαμα'' οποτε δυο φορες το νου μας.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Είσαι ωραίος ρε Κωστή!!!Μπράβο για την υπομονή και για την εργασία!!!Δες μου λες..τι ακριβώς είχες κατα νου από την προηγούμενη πατέντα που είπες στον πωλήτη???
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Είσαι ωραίος ρε Κωστή!!!Μπράβο για την υπομονή και για την εργασία!!!Δες μου λες..τι ακριβώς είχες κατα νου από την προηγούμενη πατέντα που είπες στον πωλήτη???
Στεφανε(και στα υπολοιπα παιδια που απαντησατε)κατ'αρχας σας ευχαριστω για τα καλα λογια και χαιρομαι που σας αρεσουν κι εσας :)
Στο προηγουμενο project ειχα δουλεψει αρκετο καιρο μαζι με τον κατασκευαστη και φτιαχτηκαν λευκες πλακες εξ'αρχης για το Vstrom 650.Ειχαμε μιλησει για υλικο κατασκευης για λεπτομερειες ακομα και ειχε γινει διορθωση στην διαβαθμιση του κοντερ με μετρησεις gps ωστε το νεο να δειχνει την πραγματικη ταχυτητα και οχι να "κλεβει"...Ειχε βγει ενα εξαιρετικο αποτελεσμα μετα απο ...εκατονταδες email και αρκετες ωρες μηνυματων και συνομιλιων με τον Αμερικανο... ιδου μια εικονα απο το πινακακι αυτο(μαυρο πριν-λευκο μετα)...

τελικα εγινε μια Ομαδικη αγορα στο Ελληνικο Φορουμ,Παγκοσμιως μοναδικη για τις πλακες στα οργανακια μονο για εμας και πηγε εξαιρετικα καλα με τιμη "αλλου"...(ο Μορφεας(Δημητρης) παιζει να το θυμαται...)

Ετσι ξεροντας προσωπικα καποιες λεπτομερειες το συζητησα με τον κατασκευαστη και της νυν πλακας και το τροποποιησε πιανοντας τι του ζητησα(μαλιστα του χρωστω καποιες φωτο που θελει να στειλω ως δειγμα τοποθετημενες...).Ειδα οντως ενα πολυ ικανοποιητικο αποτελεσμα. :)
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ξανά μπράβο ρε φίλε για την σχολαστική δουλειά!!!Πραγματικά έτσι αξίζει να είναι κάποιος και να κάνει τόσο όμορφες δουλειές και όχι καρναβάλια!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Mπραβο Κωστα,ωραιο το δεσιμο με την λευκη..
Να προσθεσω πως για ενα μυστηριο λογο οι ασφαλειες που κρατουν τον πινακα στη βαση του
δεν υπαρχουν ως ανταλλακτικο στη ''μαμα'' οποτε δυο φορες το νου μας.
Και να χαθει καποια δεν πειραζει!
Γι'αυτο υπαρχει ο Πειραιας:p! Υπαρχουν κατι ωραιες inox κωπιλιες, που ειναι κουκλες για την περιπτωση μας:D!
Υπαρχουν σε πολλες διαστασεις εννοειται:).

Ωραια δουλιτσα παντως! Με τον ιδιο ακριβως τροπο λυνουν και τα κοντερ των gs και αλλων βαβαρικων μοντελων BMW.
 

John-Aigio

Nα γιατί GS
Περιοχή
ΑΙΓΙΟ
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW R1150GS
δεν πατάω χώμα
Τελικα ειτε με πιστολακια, ειτε με κατσαβιδια, η υπομονη σου σκαει και γαιδαρο!αλλα το αποτελεσμα ειναι ΑΨΟΓΟ!!!:ok:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Ευχαριστώ παιδιά:happy:
Κι επειδή θέλω να το πάω ενα βήμα παραπέρα,δουλεύω με τον προμηθευτή κάποια ακόμη λεπτομέρεια που θέλω να βελτιωθεί, είναι θετικός και...δεν λέω άλλα τώρα...:secret:...όταν με το καλό προχωρήσει... Θα επανελθω:cool:
...για να δουμε θα αξίζει η αναμονή;:waiting:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Σε κιτρινάκι σχολικού λεωφορείου βγαίνουν άραγε; Κωστή τα σπάει η μόντα!
 
Top Bottom