AdvTrOFFy 2024

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
περα απο τον χαβαλε ,καποιος απο τους συμμετεχοντες με γνωσεις πρωτων βοηθειων και ενα σχετικα εξοπλισμενο φαρμακειο θα ηταν καλο να υπαρχει καθως σε τετοια περιβαλοντα ,συμμετοχη πολλων ατομων ,ακομα και μια τριχα γινεται τριχια.
Νομίζω ότι υπάρχει μια μικρή λάθος ερμηνεία εδώ. Δεν είναι οργανωμένη βόλτα με κόστος συμμετοχής, ασθενοφόρα κλπ. που μπορεί να βρει ενδεχομένως σε αντίστοιχες διοργανώσεις. Είμαστε μια μεγάλη παρέα που ο καθένας θα πρέπει να κουβαλάει ότι θεωρεί σκόπιμο σε περίπτωση (μικρών/μεγάλων) τραυματισμών. Δεν μπορεί να βασίζεται κάνεις σε ένα φαρμακείο, αφού κινούμαστε σε μικρά γκρούπ και το πρώτο με το τελευταίο μπορεί να απέχουν αρκετά μεταξύ τους. Φυσικά αν προκύψει κάποιο πρόβλημα, όπως έχει γίνει και στο παρελθόν -και έχω βιώσει προσωπικά- έχει υπάρξει βοήθεια από τους υπόλοιπους και με το παραπάνω και ότι απρόβλεπτα έχουν αντιμετωπιστεί με τον καλύτερο τρόπο. Ωστόσο το πλαίσιο αυτής της βόλτας είναι παρεΐστικο και όχι οργανωμένο, οπότε ο καθένας κάνει τα κουμάντα του.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

johny the fox

Μέλος
Όνομα
Γιανης
Μοτό
δουκατιον
Κατι λεγεται λαθος εδω.Η μεριμνα του απροοπτου εξαρταται κυριως απο τον διαθεσιμο χρονο που εχεις για να δρασεις , τις γνωσεις πρωτων βοηθειων καποιου εμπειρου και τον λειτουργικο για την περισταση εξοπλισμο που χωραει σε ενα σακιδιο .Με ενα ''ρεφενε''5 ευρω π,χ. υλοποιειται ευκολα η αποκτηση του κυριολεκτικα σωτηριου φαρμακειου Τα υπολοιπα 40-50 ατομα και η καλη τους διαθεση ειναι αχρηστα εως και επιζημια.Το να κανει ο καθε ενας τα κουμαντα του -αν και ετσι γινεται συνηθως - δεν συναδει με τιποτα το παρειστικο κατα την γνωμη μου.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Κατι λεγεται λαθος εδω.Η μεριμνα του απροοπτου εξαρταται κυριως απο τον διαθεσιμο χρονο που εχεις για να δρασεις , τις γνωσεις πρωτων βοηθειων καποιου εμπειρου και τον λειτουργικο για την περισταση εξοπλισμο που χωραει σε ενα σακιδιο .Με ενα ''ρεφενε''5 ευρω π,χ. υλοποιειται ευκολα η αποκτηση του κυριολεκτικα σωτηριου φαρμακειου Τα υπολοιπα 40-50 ατομα και η καλη τους διαθεση ειναι αχρηστα εως και επιζημια.Το να κανει ο καθε ενας τα κουμαντα του -αν και ετσι γινεται συνηθως - δεν συναδει με τιποτα το παρειστικο κατα την γνωμη μου.
Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κατι λεγεται λαθος εδω.Η μεριμνα του απροοπτου εξαρταται κυριως απο τον διαθεσιμο χρονο που εχεις για να δρασεις , τις γνωσεις πρωτων βοηθειων καποιου εμπειρου και τον λειτουργικο για την περισταση εξοπλισμο που χωραει σε ενα σακιδιο .Με ενα ''ρεφενε''5 ευρω π,χ. υλοποιειται ευκολα η αποκτηση του κυριολεκτικα σωτηριου φαρμακειου Τα υπολοιπα 40-50 ατομα και η καλη τους διαθεση ειναι αχρηστα εως και επιζημια.Το να κανει ο καθε ενας τα κουμαντα του -αν και ετσι γινεται συνηθως - δεν συναδει με τιποτα το παρειστικο κατα την γνωμη μου.
Είναι το 10το advtroffy και η εμπειρία των συμμετοχών είναι πολύ μεγάλη πχια.
Μας έχουν τύχει στραβες, με σπασίματα ώμων,ποδαριων, κλπ κλπ και όλα αντιμετωπίστηκαν όπως έπρεπε.
Όπως είπε ο Στέφανος....ο Θένος πάει βόλτα στα ψηλά βουνά του και πάμε παρέα του.
Ο καθένας μας πρέπει να έχει τα απαραίτητα που νομίζει για την ατομική του φροντίδα και πάνω από όλα θετική σκέψη και διαθεση
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Η ροή στις μεγάλες αυτές βόλτες δεν είναι συνεχής, καθώς χωριζόμαστε σε γκρουπ (περίπου ανά 10) και το καθένα τραβά με διαφορετικό ρυθμό. Δεν έχει νόημα να υπάρχει μόνο ένα φαρμακείο εξοπλισμένο λοιπόν. Επίσης, οι γνώσεις είναι θέμα σχετικό, δε νομίζω κάποιος να θέλει να αναλάβει ρόλο σκούπας - νοσοκόμου κλπ τη στιγμή που όλοι βρίσκονται στην εκδρομή αυτή με σκοπό να περάσουν ωραία.
Φαντάσου ότι για να βγει η εκδρομή αυτή, ήδη κάποια μέλη ασχολούνται ώρες με χάραξη διαδρομής, με κάποια ΣΚ προσωπικού χρόνου για να τις ελέγξουν, κλπ κλπ.
Ωραίο σαν ιδέα αλλά προσωπικά δε θα είχα ποτέ αξίωση για κάτι τέτοιο. Αν τώρα εσύ ή κάποιος άλλος θέλει / γνωρίζει /μπορεί να το αναλάβει, ωραίο θα είναι αλλά και πάλι αν δεν, ενήλικες είμαστε, ο καθένας λοιπόν αναλαμβάνει την ευθύνη του να πάει μια τέτοια εκδρομή έχοντας γνώση του απομακρυσμένου από τον πολιτισμό χώρου, των ικανοτήτων του, της κατάστασης της μηχανής του και του εξοπλισμού που ο ίδιος φέρει.
 

johny the fox

Μέλος
Όνομα
Γιανης
Μοτό
δουκατιον
Είναι το 10το advtroffy και η εμπειρία των συμμετοχών είναι πολύ μεγάλη πχια.
Μας έχουν τύχει στραβες, με σπασίματα ώμων,ποδαριων, κλπ κλπ και όλα αντιμετωπίστηκαν όπως έπρεπε.
Όπως είπε ο Στέφανος....ο Θένος πάει βόλτα στα ψηλά βουνά του και πάμε παρέα του.
Ο καθένας μας πρέπει να έχει τα απαραίτητα που νομίζει για την ατομική του φροντίδα και πάνω από όλα θετική σκέψη και διαθεση
Η εμπειρια μου βασιζεται σε τμημα επειγοντων νοσοκομειου .Αυτα που λεω ειναι πιο ευκολο να γινουν παρα να μην γινουν..Εφ'οσον ομως λες οτι εχετε ηδη αντιμετωπισει τετοια περιστατικα οπως επρεπε,ολα οκ και μακαρι να μπορουσα να ερθω και εγω
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κατι λεγεται λαθος εδω.Η μεριμνα του απροοπτου εξαρταται κυριως απο τον διαθεσιμο χρονο που εχεις για να δρασεις , τις γνωσεις πρωτων βοηθειων καποιου εμπειρου και τον λειτουργικο για την περισταση εξοπλισμο που χωραει σε ενα σακιδιο .Με ενα ''ρεφενε''5 ευρω π,χ. υλοποιειται ευκολα η αποκτηση του κυριολεκτικα σωτηριου φαρμακειου Τα υπολοιπα 40-50 ατομα και η καλη τους διαθεση ειναι αχρηστα εως και επιζημια.Το να κανει ο καθε ενας τα κουμαντα του -αν και ετσι γινεται συνηθως - δεν συναδει με τιποτα το παρειστικο κατα την γνωμη μου.
Και ετσι που το θετεις, εννοειται οτι εχεις δικιο!
Εχει πολλες οψεις το θεμα.
Η αληθεια ειναι οτι εκτος απο καλη διαθεση για βοηθεια, πρεπει να υπαρχουν οι γνωσεις και ο απαραιτητος (βασικος) ιατρικος εξοπλισμος!!! Αυτα πανε παντα μαζι!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Όπα όπα. Αυτά είναι hard enduro. Τι κροκάλες είναι αυτές;
Ήρεμα... Έχεις αναρτήσεις Σουρ Μιζούρ τώρα Ίσωμα θα γίνουν. Μη μασάς. Αν έχει κανα δύο δύσκολα με βοήθειες θα περάσουμε.
Έχω ανέβει σε αρκετά βουνά με ποικίλους τρόπους.Η άγρια ομορφιά του αλπικού τοπίου,η άπλετη θέα από την οροσειρά των Αγράφων μέχρι τη λίμνη των Ιωαννίνων και την Αλβανία,το υψόμετρο και το μήκος που προσφέρει η σημερινή διαδρομή πιστεύω δεν υπάρχει σε άλλο χωματόδρομο στην Ελλάδα.
Η προσπάθεια με το σκάψιμο της μεγάλης χιονούρας σχεδόν στα 2000m και τα tricky περάσματα από τις ρεματιές ήταν το εξτραδάκι της ημέρας.
Ευχαριστούμε πολύ παιδιά!

Απορια . Εαν - ο μη γενοιτο- υπαρξει τραυματισμος εκει πανω , π.χ ενα καταγμα, τι γινεται ;
περα απο τον χαβαλε ,καποιος απο τους συμμετεχοντες με γνωσεις πρωτων βοηθειων και ενα σχετικα εξοπλισμενο φαρμακειο θα ηταν καλο να υπαρχει καθως σε τετοια περιβαλοντα ,συμμετοχη πολλων ατομων ,ακομα και μια τριχα γινεται τριχια.
Κατι λεγεται λαθος εδω.Η μεριμνα του απροοπτου εξαρταται κυριως απο τον διαθεσιμο χρονο που εχεις για να δρασεις , τις γνωσεις πρωτων βοηθειων καποιου εμπειρου και τον λειτουργικο για την περισταση εξοπλισμο που χωραει σε ενα σακιδιο .Με ενα ''ρεφενε''5 ευρω π,χ. υλοποιειται ευκολα η αποκτηση του κυριολεκτικα σωτηριου φαρμακειου Τα υπολοιπα 40-50 ατομα και η καλη τους διαθεση ειναι αχρηστα εως και επιζημια.Το να κανει ο καθε ενας τα κουμαντα του -αν και ετσι γινεται συνηθως - δεν συναδει με τιποτα το παρειστικο κατα την γνωμη μου.
Η εμπειρια μου βασιζεται σε τμημα επειγοντων νοσοκομειου .Αυτα που λεω ειναι πιο ευκολο να γινουν παρα να μην γινουν..Εφ'οσον ομως λες οτι εχετε ηδη αντιμετωπισει τετοια περιστατικα οπως επρεπε,ολα οκ και μακαρι να μπορουσα να ερθω και εγω
Και ετσι που το θετεις, εννοειται οτι εχεις δικιο!
Εχει πολλες οψεις το θεμα.
Η αληθεια ειναι οτι εκτος απο καλη διαθεση για βοηθεια, πρεπει να υπαρχουν οι γνωσεις και ο απαραιτητος (βασικος) ιατρικος εξοπλισμος!!! Αυτα πανε παντα μαζι!
Παιδιά αν και αυτά που θα πω έπρεπε να τα γνωρίζετε, το advtroffy δεν είναι οργανωμένη εκδήλωση από κάποιον φορέα,δεν αξιώνει αποζημίωση χρηματική η συμμετοχή, δεν παρουσιάζει λίστα με παροχές, δεν πληρεί συγκεκριμένα πρότυπα βάσει των οποίων έχει λάβει κάποια αδειοδότηση, το advride δεν είναι λέσχη επίσημη με κόστος συμμετοχής και καταστατικό.

Οποία βόλτα διοργανώνεται είναι στα πλαίσια ΠΡΟΤΑΣΗΣ ουσιαστικά όπως κάθε βόλτα που οργανώνεται η προγραμματίζεται από τέτοιες παρέες. Προτείνεται μία διαδρομή, προτείνεται ένα σημείο συνάντησης. Δεν επιτρέπει την συμμετοχή ούτε την αρνείται. Δεν πληρώνεται, δεν έχει ευθύνη διοργανωτή.

Όπως θα διοργανώνετε μια βόλτα σας με 3 φίλους σας ένα σαβκο με τον ίδιο τρόπο θα συμμετάσχετε και εδώ αν θέλετε. Παρόλη την μη επισημότητα βέβαια στη παρέα είναι και έμπειροι μοτοσυκλετιστες και γνωστές πρώτων βοηθειών και γνωστές μηχανολογικών και αληθινοί φίλοι έτοιμοι να βοηθήσουν πάντα.

Ελικόπτερο δυστυχώς δεν θα υπάρχει να σας παρακολουθεί από πάνω να ειδοποιήσει την διοργάνωση και αν σε άλλες βόλτες κανονίζατε στη παρέα σας να είναι γιατρός με εξοπλισμό δυστυχώς θα πρέπει να τον ειδοποιήσετε να σας ακολουθήσει και σε αυτή τη βόλτα. Τα ρίσκα δυστυχώς είναι ίδια περίπου με μια οποιαδήποτε βολτα σηκωθείτε να πάτε με το μοτοσακο σας και την παρέα σας.
 

Giorgopro

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
KTM 640 Adv. 1999
περα απο τον χαβαλε ,καποιος απο τους συμμετεχοντες με γνωσεις πρωτων βοηθειων και ενα σχετικα εξοπλισμενο φαρμακειο θα ηταν καλο να υπαρχει καθως σε τετοια περιβαλοντα ,συμμετοχη πολλων ατομων ,ακομα και μια τριχα γινεται τριχια.
Μην αγχώνεσαι, θα στα εξηγήσω από κοντά...
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Δεν νομίζω ότι ο johny the fox είπε ότι θέλει ελικόπτερα κ προσωπικό γιατρό, δεν είναι ανάγκη να αποπερνουμε την θεμιτή σκέψη κάποιου μέλους που στην τελική δεν είπε κ κάτι ακραίο παραλογισμου.
Κάποια μέλη, νέα μέλη προφανώς δεν ξέρουν κ ρωτάνε η λένε κάτι που σκέφτηκαν.


Πολλές φορές κάποιος μηχανικός που είναι μέλος της παρέας κ συμμετέχει σε βόλτα έχει φτιάξει μηχανάκι η μηχανή που έμεινε σε βουνό.



Που το παράλογο κάποιος που είναι γιατρός κ μέλος να βοηθήσει σε περιστατικό?
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
περα απο τον χαβαλε ,καποιος απο τους συμμετεχοντες με γνωσεις πρωτων βοηθειων και ενα σχετικα εξοπλισμενο φαρμακειο θα ηταν καλο να υπαρχει καθως σε τετοια περιβαλοντα ,συμμετοχη πολλων ατομων ,ακομα και μια τριχα γινεται τριχια.
Είμαι πιστοποιημένος διασώστης τρεις,
Και έχω φαρμακείο με επιδέσμους, αλοιφές, σπρευ, κουβέρτα για πυρκαγιά κ κρύο, αιμοστατικους κλπ .

Καλό θα είναι ο καθένας να έχει τα βασικά κ εάν θέλετε τα ποσταρω κ εδώ...με 25€ φτιάχνεις καλό φαρμακείο πρώτων βοηθειών....
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Είμαι πιστοποιημένος διασώστης τρεις,
Και έχω φαρμακείο με επιδέσμους, αλοιφές, σπρευ, κουβέρτα για πυρκαγιά κ κρύο, αιμοστατικους κλπ .

Καλό θα είναι ο καθένας να έχει τα βασικά κ εάν θέλετε τα ποσταρω κ εδώ...με 25€ φτιάχνεις καλό φαρμακείο πρώτων βοηθειών....
Αν δεν σου κάνει κόπο Αντώνη...
Γράψε τι θα ήταν καλό να έχουμε μαζί μας.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν νομίζω ότι ο johny the fox είπε ότι θέλει ελικόπτερα κ προσωπικό γιατρό, δεν είναι ανάγκη να αποπερνουμε την θεμιτή σκέψη κάποιου μέλους που στην τελική δεν είπε κ κάτι ακραίο παραλογισμου.
Κάποια μέλη, νέα μέλη προφανώς δεν ξέρουν κ ρωτάνε η λένε κάτι που σκέφτηκαν.


Πολλές φορές κάποιος μηχανικός που είναι μέλος της παρέας κ συμμετέχει σε βόλτα έχει φτιάξει μηχανάκι η μηχανή που έμεινε σε βουνό.



Που το παράλογο κάποιος που είναι γιατρός κ μέλος να βοηθήσει σε περιστατικό?
Νομίζω είναι πιο υπεύθυνο να εξηγήσουμε σε κάποιο νέο μέλος πως η ασφάλεια του και η πρόβλεψη περί παροχής περίθαλψης η βοήθειας είναι στα ίδια επίπεδα οποιασδήποτε ερασιτεχνικής βόλτας και η επιπλέον παροχή προέρχεται καθαρά από εθελοντική πρωτοβουλία παρά να αφήσουμε να πλανάται η εντύπωση πως συλλέγονται προτάσεις για το πώς θα οργανώσουμε μια συντεταγμένη προσπάθεια παροχής ιατρικής βοήθειας σε ένα έκτακτο περιστατικό.

Δεν είμαστε το ΕΚΑΒ, δεν έχουμε οργανωμένη ομάδα διαχείρισης κινδύνου η οργανωμένο σχέδιο. Δεν υπάρχει οργανωμένος φορέας και πρωτόκολλο,μονάχα ατομικές εθελοντικές πρωτοβουλίες και σε έκτακτη ανάγκη οι υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης του κρατους.

Φυσικά,στα πλαίσια του εθελοντισμού κάθε πρόταση όπως το να συσταθεί μια ομάδα με γνώση στις πρώτες βοήθειες και με έναν βασικό εξοπλισμό είναι απόλυτα θεμιτή και πεδίο δόξης λαμπρόν εδώ όποιος επιθυμεί να το οργανώσει και να το στελεχώσει από άτομα που το επιθυμούν η έχουν τις κατάλληλες γνώσεις.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αντώνη (kuklinski) καλό θα ήταν να δώσεις μία λίστα για ένα βασικό φαρμακείο.

Προσωπικά έχω ένα με επιδέσμους (τυποποιημένο) το οποίο έχω εμπλουτίσει με κάποια κατ' εμέ απαραίτητα.
Έχω μια αλοιφή για καψίματα, μια άλλη για τσιμπήματα, ένα ψυκτικό σπρέι, χάπια για διάρροια κλπ.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Καλό θα είναι ο καθένας να έχει τα βασικά κ εάν θέλετε τα ποσταρω κ εδώ...με 25€ φτιάχνεις καλό φαρμακείο πρώτων βοηθειών....
Αντώνη, ωραία ιδέα. Αν θέλεις άνοιξε ένα θεματάκι για να υπάρχει και γράψε μας τη λίστα σου.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
ωραία ιδέα, προτείνω φέτος οι ομάδες με τα χρώματα να έχουν και ανάλογο μανό για τα νύχια
Άνωμαλαρα....το τερματισες
Και μπράβο σου
 
Top Bottom