Aσφάλτινα Ελληνικά Βουνά 5 - the road story

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Τελικά έχει..... :p:p

Στο δρόμο για πενταλογο....




Τα gs πέρασαν αέρα αλλά θυμήθηκαμε το bandit και σταματησαμε να δώσουμε ένα χεράκι. Τελικά δεν χρειάστηκε.




Μετά τη βροχή που φάγαμε στο καστρακι άλλο ρίσκο δεν έπαιρνε. Καβατζωθηκαμε στο σχολείο.


Τέλος
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07

"Η ατυχια του Γρηγορη κ η προσπαθεια της βιδας της καμπανας να βγει στο υπαιθρο να αναπνευσει..."



Ο μάστορας που το άνοιξε είπε ότι η βίδα που λάσκαρε ήταν BMW :p:p:p
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05

"Η ατυχια του Γρηγορη κ η προσπαθεια της βιδας της καμπανας να βγει στο υπαιθρο να αναπνευσει..."



Ο μάστορας που το άνοιξε είπε ότι η βίδα που λάσκαρε ήταν BMW :p:p:p
Αλλα το πασο που την κρατουσε ηταν KTM... :p:roflmao:

Τελος καλο ομως γιατι καταφερες παρολο την ατυχια αλλα και την βοηθεια φιλων να συμμετασχεις στην βολτα!:hailbig:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250

"Η ατυχια του Γρηγορη κ η προσπαθεια της βιδας της καμπανας να βγει στο υπαιθρο να αναπνευσει..."



Ο μάστορας που το άνοιξε είπε ότι η βίδα που λάσκαρε ήταν BMW :p:p:p
Απ' ότι έμαθα BMW ήταν αυτό που έφερε τα ανταλλακτικά...:thinking:
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Πέρα απ' την πλάκα, ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ:
1. Στον Πασχάλη και όσους δούλεψαν για το τριήμερο, ήταν ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!
2. Στους λοιπούς σύντροχους (Ανέστη, Άλεκ, Θανάση, Μίλτο και Πασχάλη) που μου έκαναν παρέα μέχρι να έρθει η οδική και με εμψύχωναν ("...πούλα το και πάρε BMW")
3. Στα παιδιά που ταλαιπωρήθηκαν εξαιτίας μου και καθυστέρησαν για να μου φέρουν δισκάκια από Θεσσαλονίκη στα Γρεβενά, τα οποία (ευτυχώς) δεν χρειάστηκαν, αλλά δεν τους το είπα εκείνη την ώρα για να μη μου τα φέρουν στο κεφάλι. Χρωστάω μπίρες, δεν ξεχνάω! (Πασχάλη, tagαρε γενικώς τους αναφερόμενους γιατί δεν ξέρω τα nick names τους)
4. Στο Βαγγέλη (KTM Γρεβενά), ο οποίος ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ. Ήρθε με παρέλαβε από Κοζάνη με τρέιλερ, με πήγε Γρεβενά και με είχε έτοιμο μέχρι το απόγευμα για να μη χάσω την εκδρομή. Όση διαφήμιση και να του κάνω δεν είναι αρκετή! Περισσότερα δε λέω, γιατί
δεν ξέρω αν το επιτρέπουν οι κανόνες του φόρουμ.
5. Στα παιδιά που μου συνέστησαν τον Βαγγέλη για να σώσει την κατάσταση!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Αλλα το πασο που την κρατουσε ηταν KTM... :p:roflmao:

Τελος καλο ομως γιατι καταφερες παρολο την ατυχια αλλα και την βοηθεια φιλων να συμμετασχεις στην βολτα!:hailbig:

Ευτυχώς, γιατί θα έσκαγα!!!
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Απ' ότι έμαθα BMW ήταν αυτό που έφερε τα ανταλλακτικά...:thinking:
Και μάλιστα δύο BMW! Αυτό έλεγα και στον μάστορα: με τι μούτρα θα πάω να βρω τώρα τους υπόλοιπους που ήρθαν και με έσωσαν δύο BMW, μου λες???
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Μόλις βρω χρόνο, θα κάνω ένα μίνι προσωπικό οδοιπορικό για την Παρασκευή, γιατί για μένα ήταν μια συνεχής εναλλαγή ατυχίας και καλής τύχης. Θα ωχριά φυσικά μπροστά στον λυρισμό των περιγραφών του Πασχάλη, but I'll do my best!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Και μάλιστα δύο BMW! Αυτό έλεγα και στον μάστορα: με τι μούτρα θα πάω να βρω τώρα τους υπόλοιπους που ήρθαν και με έσωσαν δύο BMW, μου λες???
Τα δυο BMW της advride οδικης ειναι το GS του @TROY(Ευθυμης ή κατα κοσμον ξά)και τo RT του @-DHMHTRHS- (Δημητρης).

Οι δυο Ktmαδες που μας εκαναν διαγνωση απο τηλεφωνου και μας οδηγησαν στον Βαγγελη ειναι ο Γιωργος @gefr και ο Γιαννης @Ironbutt.

adv phone
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Τα δυο BMW της advride οδικης ειναι το GS του @TROY(Ευθυμης ή κατα κοσον ξά)και τo RT του @-DHMHTRHS- (Δημητρης).

Οι δυο Ktmαδες που μας εκαναν διαγνωση απο τηλεφωνου και μας οδηγησαν στον Βαγγελη ειναι ο Γιωργος @gefr και ο Γιαννης @Ironbutt.

adv phone
Ένα πολύ πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε όλους λοιπόν! Αν δεν είχατε τόση διάθεση να βοηθήσετε, ο καθένας απ' την πλευρά του, δε θα μπορούσα να συνεχίσω στην εκδρομή! Το εκτιμώ πάρα πολύ!
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Παιξαμε δυνατα φετος σε δρομους και τοπια μαγικα! Η παρεα μεγαλη, κεφατη και καταγκ@υλwμενη για πολλα χιλιομετρα ανεξαρτητως καιρου και συνθηκων!

Με τον Κωστα και τον Θωμα απο τον υπερ βορρα μας συναντηθηκαμε καπου στην Θεσσαλονικη και χωρις πολλα τραβηξαμε μεσω Βεροιας-Καστανιας-Κοζανης (αναγκαστικη εξοδο γιατι ειχε κλεισει η εγνατια λογω πλυμμηρων) να βρουμε την υπολοιπη παρεα απο την Θεσσαλονικη που απολαμβανε παγωτακια στα Γρεβενα. Καθοδον ενωθηκαμε και με τον Δημητρη στα Μαλγαρα και γιναμε μια ωραια οδηγικη τετραδα!
Αφου τιμησαμε κι εμεις μια μπαλα παγωτο και ακουσαμε την ιστορια για την ατιθαση βιδα στα σπλαχνα του KTM, καβαλησαμε και τραβηξαμε για το μεγαλο ραντεβου!


Το περασμα της Βλαχαβας ονειρικο, μας εβαλε για τα καλα στο πνευμα του τι θα ακολουθουσε τις επομενες μερες.



Ανασυνταξη, φωτο την καταιγιδα που ερχοταν απο απεναντι χωρις να μας αγχωνει οτι λιγα λεπτα μετα θα επεφτε στα κεφαλια μας...


Μαέστρο?!?!?! τι μας εφτιαξες παλι?!



Εχω δει διαφορα να φωτογραφιζουν οι μοτοσυκλετιστες, αλλα να φωτογραφιζεις το κρανος σου με φοντο τα Μετεωρα πρωτη φορα το ειδα...:laugh::p


Αφηνουμε τα πολλα πολλα και παμε οριακα και βαζουμε τα σκηνακια μας πριν μας πιασει η μητερα ολων των καταιγιδων!



Οπως η βροχη επεφτε στα κεφαλια μας, ετσι κι εμεις πεσαμε στο φαι...



Το επομενο πρωι ολα εδειχναν οτι η μερα θα ειναι οπως την ειχαμε φανταστει και μολις πιασαμε τιμονι το παρτυ ξεκινησε!

αλλωστε ο σαλιγκαρος εδωσε το συνθημα. βροχη τελος για την ωρα!



Μινι ανασυνταξη στον Πενταλοφο και φυγαμε για Νεστοριο!








Μην κολλατε στα Karoo. Φορουσα το πιο καταλληλο ελαστικο απο ολους σας! :mooning: δεδομενων των συνθηκων...


Ο Πανος, πιστος στο ραντεβου και φετος, απολαμβανει οπως και εγω την στιγμη.



Μετα το Νεστοριο, εγω, ο Βασιλης και ο Πανος, παιρνουμε λαθος μια στροφη και οδηγουμε για καμια 15 χιλιομετρα τον καλυτερο ισως δρομο αυτη την στιγμη στην χωρα! Το παιρνουμε χαμπαρι μονομιας αλλα κανουμε τους χαζους και απολαμβανουμε την ολοφρεσκια ασφαλτο που κινειται παραλληλα σε ποταμακια γεματα νερο και πανηψηλα ελατα ολογυρα μας, ηταν λες και διακτινηστικαμε στον Καναδα ενα πραγμα. Φτασαμε εξω απο τον Γραμμο, γελασαμε με την καρδια μας και ξανα αναστροφη να ξανατσουλισουμε τις ροδες μας. Τα 15 ηταν λιγα οποτε τα καναμε 30!!!
Ξαναπιανουμε την πορεια μας και παμε να ανταμωσουμε τους αλλους που απολαμβαναν τα τσιπουρα τους στην Πυρσογιαννη.



 

sahara

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Bandit 650
Πρωτη μου συμμετοχη σε "ασφαλτινα βουνα" και πραγματικα απο την στιγμη που μπηκα ξεκουραστος και χαμογελαστος σπιτι, σκεφτομαι τα επομενα...Τελικα η καλη παρεα, τα καταπρασινα στριφτερα χιλιομετρα, ο καθαρος αερας των ξεχασμενων και πανεμορφων Ελληνικων χωριων, ειναι ακρως εθιστικα και τονωτικα!
Και ενα μαθημα που πηρα... σε τετοιες διαδρομες απαραιτητος ο χαρτης, ο κλασσικος, ο χαρτινος ,γιατι με το Gps δεν....
Λιγες φωτο και απο εμενα λοιπον...

Μετεωρα. Μπαλκονι στον κοσμο.


Καμπινγκ στο Καστρακι. Το προηγουμενο βραδυ εριχνε καρεκλες.

Γεφυρια και νερο μπολικα στη διαδρομη...

Με την Πυρσογιαννη και τα γυρω χωρια εχουμε αφησει ανοιχτους λογαριασμους για καποια επομενη φορα.

Κατω Μεροπη . Πανεμορφο χωριο.





Σταση στο Θεογεφυρο.

Κεντρικο Ζαγορι για το τελος. Διλοφο. Τι να πει κανεις για τα Ζαγοροχωρια...

Πασχαλη πολλα μπραβο που μας ξεσηκωσες και πηραμε τα βουνα!
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Μετα απο ενα τρελο σιρκουι Πυρσογιανης-Κονιτσας, ανασυνταξη με ολους τους αλλους πανω στο γεφυρι λιγο μετα την Κονιτσα. Η κατω Μεροπη ειναι πλεον κοντα και η απογευματινη βροχη μας κυνηγα.








Οι μποτες βγηκαν, τα αντισκοινα στηθηκαν, οι μηχανες αραζουν παντου γυρω μας και το παρτυ μεταφερεται στον καφενε του χωριου με πολυ κουβεντα, πολλα γελια και φωνες, μπυρες, τσιπουρα, κρασια ανεβαζουν τον ρυθμο ακομη πιο πολυ και το παρτυ κρατα μεχρι τις πρωτες πρωινες ωρες.


Το επομενο πρωι ολα ειναι πλεον γνωριμα. Οι μηχανες φορτωνονται, το χωριο ξαναπαιρνει την αρχικη του μορφη.





εμεις τραβαμε για το υπολοιπο της εκδρομης εχοντας στο μυαλο μας δυο πραγματα. Τις μαγικες στιγμες που ζουμε και ειναι σε εξελιξη η ολη εκδρομη τωρα και τις στιγμες που θα ζησουμε σε 12 μηνες απο τωρα, γνωριζοντας ηδη τον προορισμο και τους ανθρωπους που θα φροντισουν τα ασφαλτινα βουνα 6 να παρουν σαρκα και οστα.







Το Θεογεφυρο ηταν το κερασακι στην τουρτα! εκπληκτικης ομορφιας τοπιο!






ακομη κι ο Δημητρης με RT σηκωσε τα χερια του ψηλα μολις αντικρισε το τοπιο! :p









Στιγμες χαλαρωσης πριν το τελευταιο και μεγαλυτερο κομματι της προγραμματισμενης βολτας εως τους Μηλιωταδες.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Εξω απο τους Μηλιωταδες σταματαμε να χαζεψουμε την φυση γι ακομη μια φορα.














Στους Μηλιωταδες, χαιρετηθηκαμε και ανανεωσαμε για την πρωτη ευκαιρια που θα βρουμε να ξανα ανταμωσουμε και παλι!

Χαρηκα την βολτα, χαρηκα τους φιλους μου και απολαυσα την οδηγηση με την μηχανη μου. Τι αλλο να ζητησει κανεις?:friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αυτη η περιγραφη,αυτες οι εικονες... με καθηλωσαν εδω κ ωρα,ενιωσα βροχη πανω μου,θαρρω οτι την ακουγα εξω οση ωρα διαβαζα...
εβαλα λιγη μουσικη κ ειλικρινα δεν ξερω αν ολα οσα ειδα ειναι απο τον τοπο μου...?
μα...ΣΑΦΩΣ κ ειναι!!...ειναι μερος του υπεροχου παζλ που λεγεται Ελλαδα ΜΑΣ!! κ αν μαλιστα προσθεσεις ολες αυτες τις υπεροχες φατσες που συμμετηχαν κ εστησαν αυτο το γυρολο'ι' τοτε το παζλ αποκτα κ συναισθημα!!

ευγε κυριοι κ ευχομαι να ειμαστε παρων στο επομενο!
:friendship:
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
Ομαδα κοζανης εφυγε πετωντας με αεροπλανο.....κατω κοζανη team on the border χαμενοι για ακομα μια φορα στο χωριο ορεινο με πλοηγο τον φανη οπου μας φιλαξενησε στο σπιτι του.....απεναντι αλβανια......ευχαριστουμε για την οργανωση κ χαρηκα για πσπυς ανταμωσα μετα απο καιρο για τους καινουριους που γνωρισα κ για τους αλλους που δεν προλαβα αλλα θα το κανουμε στα επομενα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ομαδα κοζανης εφυγε πετωντας με αεροπλανο.....κατω κοζανη team on the border χαμενοι για ακομα μια φορα στο χωριο ορεινο με πλοηγο τον φανη οπου μας φιλαξενησε στο σπιτι του.....απεναντι αλβανια......ευχαριστουμε για την οργανωση κ χαρηκα για πσπυς ανταμωσα μετα απο καιρο για τους καινουριους που γνωρισα κ για τους αλλους που δεν προλαβα αλλα θα το κανουμε στα επομενα
Τι απροσμενο δωρο ειναι αυτη η φωτογραφια!!!
Εμεις ευχαριστουμε...
Eιστε για δευτερη συνεχομενη χρονια η Ψυχη των Ασφαλτινων Ελληνικων Βουνων,τελεια και παυλα.
Με καταγωγη απο το πιο δυσκολο μερος της Ελλαδας για να ζησει κανεις,
με τις πιο δυσκολες εργασιακες συνθηκες για πολλους απο εσας.
Αλλα η δυναμη της Παρεας και της Ζωης στεκει πανω απο ολα.
Ερχοντουσαν ενας ενας την Παρασκευη μουσκεμα μεχρι το κοκκαλο,
γελιο και χαβαλες το ιδιο, μεχρι το κοκκαλο.
Οι τελευταιοι εφτασαν στις 3 το πρωι οταν η πυροσβεστικη καταφερε να ανοιξει το δρομο στη Μυκανη.
(Μαζι τους ο Γρηγορης με το ΚΤΜ που ειχε καθυστερησει στα Γρεβενα).
Ο Γιωργος,ηταν τραυματιας κι εγκλωβισμενος στο ''κουτι'' αλλα κι αυτος, εκει.

Να φανταστεις ρε φιλε μου ελεγε,οι πιο πολλοι απο εμας δουλευουμε εξω,
courier και τετοια (και λα λα λα) και στην Κοζανη επι μια εβδομαδα εβρεχε ασταματητα.
Ειναι αμαρτια να την βγαλουμε και παλι μουσκεμα....
Και καποιος τον ακουσε και πηρε πισω τα σχεδια και τα συννεφα
....και μαλλον ηταν ο αερας που σου παιρνει το κεφαλι το χειμωνα στην Κοζανη.


p.s.
Ετοιμαστειτε απο τωρα, ο τρυγος τελειωσε και ειναι ωρα να βαλτε μπρος τα μιγματα.
Του χρονου κατεβαινουμε στην Πελοποννησο να κανουμε μια γυρα στα λημερια τα παλιά.

:friendship:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Από το πληκτρολόγιο μου το πήρες...:D..
Μπράβο μάγκες!! Πάντα τέτοια εύχομαι..... ποιος ξέρει, ίσως μια μέρα βγούμε κι εμείς απ το πηγάδι:( :(...
 
Top Bottom