ιδεες για ανεβαστηρια φωτο !!! στα φορουμα

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εννοεις μάλλον τα τζαμπα εναπομειναντα sites...
Γιατι κατ τα αλλα, ολα τα επι πληρωμη δουλεύουν αψογα.
ας τα δουμε ολα !!!
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
www.imgur.com :yew:
Ως ωρας δεν εχω κανενα θεμα σε φωτογραφιες που ανεβαζω και εδω και οπουδηποτε αλλου στο νετ...
Εστειλα το imageshack οπως και το photobucket...διοτι απλα :D"συνουσιαζονταν":pμε τις φωτο και κατα καιρους χωρις κανενα λογο προφανη(πλην της ΕΠΙ ΧΡΗΜΑΣΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΝ ΘΕΣ-ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΦΑΚ ΓΙΟΡ ΦΟΤΟ ΧΩΡΙς ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ...-:rolleyes:)μου κλειδωνε ή δεν αφηναν να φαινονται οι φωτο πουθενα...οπότε bye bye my fOckin darΛΛΛink...:inlove::D
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
www.tinypic.com
Aπο το 2007 μεχρι κ σήμερα ,όλες μου οι φωτό έχουν ανέβει σ'αυτό.
Συχνά πυκνά τσεκάρω παλιές αναρτήσεις μου σε φόρα ,καθώς επίσης γουστάρω να ξαναδιαβάζω παλιά ταξιδιωτικά (χωμάτινα κι ασφάλτινα)
Δεν έχω διαπιστώσει ουδέποτε καμιά φωτό να λείπει.(αν δεν έχω κάνει εγώ κάποια αλλαγή-μπάφα)
Βέβαια ,έχω πάντα εξ'αρχής τις φωτό μου ταξινομημένες σε φακέλους (για να διευκολύνομαι στην αναζήτηση αν χρειαστεί) κ δεν τις αλλάζω ή τροποποιώ ,μετά το ποστάρισμα κάπου.


ΦωτοΚουβάς & ΦωτοΣάκος ,μακράν οι πιό προβληματικοί hosts κατα την εμπειρία μου ,κ τους έχω αποκλείσει τελείως σαν επιλογές..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
παιδια καθε πληροφορια ειναι πολυτιμη!!!!!!!
σας ευχαριστω προκαταβολικα
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εγω χρησιμοποιω εδω και καποια χρονια το picasaweb της google (picasaweb.google.com) που προϋποθετει να εχει κανεις googlemail λογαριασμο - οι περισοτεροι εχουν. Δεν ειχα ποτε προβλημα διαθεσιμοτητας, ολα τα αλμπουμ και φωτο ειναι παντα εκει.

Αλλα υπαρχει το εξης θεμα: οταν ανεβαζει κανεις φωτο χωρις το ειδικο προγραμμα Picasa 3 εγκατεστημενο στο PC/laptop, δεν μπορει να ελεγξει το μεγεθος αποθηκευσης και οι φωτο αποθηκευονται σε μεγαλο μεγεθος, κατι που τρωει χωρο (οριο 15Gb για τα παντα, email, φωτο κλπ). Αν εχει κανεις το Picasa 3 προγραμμα διαχειρησης φωτο/βιδεο, τις ανεβαζει στο picasaweb μεσω αυτου. Οσο οι φωτο που ανεβαινουν εχουν μεγεθος μεχρι 2048χ2048 για καποιον που εχει λογαριασμο google+ ή αλλιως μεχρι 800χ800 για απλο χρηστη gmail, ο χωρος που εχει στη διαθεση του ο χρηστης ειναι απεριοριστος.


Ενα αλλο προβλημα του picasaweb ειναι οτι οταν βλεπει κανεις τις φωτο, το μεγεθος ειναι 640χ480 ανεξαρτητα με το τι μεγεθος εχουν αποθηκευτει εκει. Αυτο ειναι προβλημα οταν τις ενσωματωνει κανεις σε σελιδες καποιου φορουμ, καθως δειχνουν μικρες. Για παραδειγμα, δεστε το μικρο μεγεθος της επομενης φωτο (απο μια χωματο-εξορμηση στην βορεια Πελοποννησο ακριβως 5 χρονια πριν, τελος Νοεμβρη 2010):



Με την ευκαιρια να πω οτι οι φωτο του συνοδοιπορου νεοντουρου Gonzo στο σχετικο νημα σε αλλο φορουμ εχουν εξαφανιστει τελειως, οντας ανεβασμενες στο "Κοτετσι Εικονων" ImageShack o_O


Στο προβλημα του μεγεθους οταν ενσωματωνει κανεις απο picasaweb υπαρχει λυση αλλα πρεπει κανεις "να πειραξει" το URL της φωτο, δεστε το επομενο μου ποστ στο νημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εγω χρησιμοποιω εδω και καποια χρονια το picasaweb της google (picasaweb.google.com) που προϋποθετει να εχει κανεις googlemail λογαριασμο - οι περισοτεροι εχουν. Δεν ειχα ποτε προβλημα διαθεσιμοτητας, ολα τα αλμπουμ οι φωτο ειναι παντα εκει.

Αλλα υπαρχει το εξης θεμα: οταν ανεβαζει κανεις φωτο χωρις το ειδικο προγραμμα Picasa 3 εγκατεστημενο στο PC/laptop, δεν μπορει να ελεγξει το μεγεθος αποθηκευσης και η στανταρ αποθηκευση γινεται σε 640χ480 ή ~150Kb δηλ. σχετικα χαμηλη ευκρινεια. Σε αλλα φορουμ που ανεβαζα φωτο τις εκανα "extend" σε 800χ600 για να δειχνουν μεγαλυτερες αλλα στο advride δεν ειναι δυνατο αυτο.

Για παραδειγμα, δεστε το μικρο μεγεθος της επομενης φωτο (απο μια χωματο-εξορμηση στην βορεια Πελοποννησο ακριβως 5 χρονια πριν, τελος Νοεμβρη 2010):



Με την ευκαιρια να πω οτι οι φωτο του συνοδοιπορου νεοντουρου Gonzo στο σχετικο νημα σε αλλο φορουμ εχουν εξαφανιστει, οντας ανεβασμενες στο ImageShack.


Γυρνωντας στο θεμα, η μονη λυση για το picasaweb ειναι να εγκαταστησει κανεις το Picasa 3 προγραμμα διαχειρησης φωτο/βιδεο και να τις ανεβαζει στο picasaweb μεσω αυτου. Οσο οι φωτο που ανεβαινουν εχουν μεγεθος μεχρι 2048χ2048 για καποιον που εχει λογαριασμο google+ ή αλλιως μεχρι 800χ800, ο χωρος που εχει στη διαθεση του καποιος χρηστης ειναι απεριοριστος, αλλιως υπαρχει οριο 1Gb.

Αυτα περι picasaweb, δυστυχως πρεπει να ξανανεβασω πολλες φωτο σε μεγαλυτερο μεγεθος, κατι που θα κανω εν καιρω.
εμενα παντως απο το τιποτα!!!! μετα απο καποια χρονια, λογο τσαλιμακιων των ανεβαστηριων, ικανοποιουμαι! να βλεπω τετοιες φωτο!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
www.tinypic.com
Aπο το 2007 μεχρι κ σήμερα ,όλες μου οι φωτό έχουν ανέβει σ'αυτό.
Συχνά πυκνά τσεκάρω παλιές αναρτήσεις μου σε φόρα ,καθώς επίσης γουστάρω να ξαναδιαβάζω παλιά ταξιδιωτικά (χωμάτινα κι ασφάλτινα)
Δεν έχω διαπιστώσει ουδέποτε καμιά φωτό να λείπει.(αν δεν έχω κάνει εγώ κάποια αλλαγή-μπάφα)
Βέβαια ,έχω πάντα εξ'αρχής τις φωτό μου ταξινομημένες σε φακέλους (για να διευκολύνομαι στην αναζήτηση αν χρειαστεί) κ δεν τις αλλάζω ή τροποποιώ ,μετά το ποστάρισμα κάπου.


ΦωτοΚουβάς & ΦωτοΣάκος ,μακράν οι πιό προβληματικοί hosts κατα την εμπειρία μου ,κ τους έχω αποκλείσει τελείως σαν επιλογές..
Δοκιμη με Tinypic.com.....:friendship:
Ευκολο και γρηγορο.....αφου ειναι και τοσο αξιοπιστο οσο λεει ο Γατος, μπαινει σε καθημερινη δοκιμη
Το μονο αρνητικο οτι δεν υπαρχει σε εφαρμογη κινητου

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Τεσταρω μεγεθος/ευκρινεια φωτο, δεστε στο τελος του ποστ σχετικα με μεγεθος φωτο απο picasaweb.

Η επομενη φωτο εχει ανεβει οπως φαινεται στο picasaweb δηλ. 640χ480:



Την ιδια φωτο και ακομη μια τις εχω "πειραξει" να γινουν 800χ600:






Αυτο γινεται ως εξης. Για παραδειγμα, η προηγουμενη φωτο εχει το εξης URL με δεξι κλικ και "View Image" στο picasaweb (μεγεθος 640χ480 οπως ολες οι φωτο οταν τις βλεπει κανεις στο picasa):
https://lh3.googleusercontent.com/-sB3FieAWu8M/VkB2N5dXsAI/AAAAAAAACB8/nCNZOSsCCH0/s640-Ic42/IMG_0261.JPG

"Πειραζοντας το URL" και κανοντας το s640 -> s800 στο συστατικο πριν απο το ονομα της φωτο (IMG_0261 γι'αυτη τη φωτο), κανουμε τη φωτο 800χ600, οπως και την ανεβασα πιο πανω:
https://lh3.googleusercontent.com/-sB3FieAWu8M/VkB2N5dXsAI/AAAAAAAACB8/nCNZOSsCCH0/s800-Ic42/IMG_0261.JPG

Αυτη η αλλαγη του URL δουλευει μονον οταν η φωτο ειναι αποθηκευμενη σε μεγεθος μεγαλυτερο ή ισο μ'αυτο το οποιο βαζουμε στο URL.

Βαζω τελικα την ιδια φωτο πιο κατω σε μεγεθος 1000χ750 (ειναι αποθηκευμενη σε full size 4000x3000 ή 5.3Mb).

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom