Χωμάτινη βόλτα απο Καλομοίρα Τρικάλων προς το χιονοδρομικό Ανήλιου.

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το ραντεβού μας είχε δοθεί για τις 26 Ιουλίου σε ένα βενζινάδικο των Τρικάλων.Αφού ταϊσα την καλή μου με κάμποσα οκτάνια έστριψα ενα τσιγάρο περιμένοντας να έρθει η παρέα.Κάποια στιγμή εμφανιστήκανε και οι υπόλοιποι,ο Κώστας (adventsuras) με ενα F800GS και ο Θανάσης επίσης με ενα F800GS.
Ξεκινώντας πήραμε τον δρόμο για Καλαμπάκα και μετά απο εκεί προς Αμπέλια και έπειτα προς Καλομοίρα.Η χωμάτινη διαδρομή που ακολουθήθηκε μετά το χωριό ήταν η εξής:Καλομοίρα-Μπαζάνη(τοπική ονομασία)-Πέτρα τσιλάρι(επίσης τοπική ονομασία)-Αγία Παρασκευή-9 Γκούρες(πηγές)-Μαλακασιώτικο βουνό-Ανήλιο Μετσόβου(χιονοδρομικό).
Πρέπει να αναφέρω οτι κάποια κομμάτια της διαδρομής δεν είναι χαρτογραφημένα.
Το τοπίο είναι εξαιρετικής ομορφιάς και οι χωματόδρομοι στο μεγαλύτερο μέρος του βατοί-και λόγω της εποχής-αλλά είχανε και τις πέτρες,νεροφαγώματα κ.λ.π για να μην βαριόμαστε...

Θανάσης...


Κώστας...


Η Αγία Παρασκευή...
Εδώ γινόταν ο ανεφοδιασμός (βενζίνη) στις μοτό και λουκάνικα στους αναβάτες στην Enduromania του 2013.:ok::ok::ok:


Στάσεις για τσιγάρο...(μόνο εγω δηλαδή...)




Αγναντεύοντας...






Το Μέτσοβο...


Στο χιονοδρομικό κέντρο Ανήλιου...
Στην παρακάτω εικόνα ο χωματόδρομος που φαίνεται στα δεξιά σε πάει στον σταθμό αποχιονισμού στην Κατάρα.(παλιά εθνική Τρικάλων-Ιωαννίνων).Καλό κομμάτι και αυτό...




Απο εκεί τραβήξαμε για Μέτσοβο όπου λόγω της ημέρας (εορτή Αγίας Παρασκευής) πετύχαμε κάποιες τοπικές εκδηλώσεις...




Στην συνέχεια και αφού τσιμπίσαμε το κατιτίς μας πεταχτήκαμε μέχρι την λίμνη Αώου...




Η επιστροφή έγινε απο Ανήλιο-Χαλίκι-Ασπροπόταμο...
Ευτυχώς γλυτώσαμε τα χειρότερα στον αυχένα πριν το Χαλίκι όταν δυο τεράστια τσοπανόσκυλα την πέσανε στον Θανάση,ειδικά το δεύτερο ήρθε με τόση φόρα που κοπάνησε στον πίσω τροχό του εν'κινήσει BMW με αποτέλεσμα να το μετακινήσει πάνω απο μισό μέτρο...
Προφανώς λόγω της βροχής δεν πιάσανε τα φρένα του σκύλου...
Το πίνεις τότε το τσιπουράκι στο Χαλίκι ή όχι...???


Το παρακάτω βίντεο το έχει τραβήξει ο Κώστας και η δημιουργία είναι δικιά μου.
Δεν έχει ολη την διαδρομή διότι η δεύτερη μπαταρία δεν μας έκανε την χάρη να έρθει μαζί μας...
Οπότε αφήνουμε ανοιχτό λογαριασμό όσον αφορά την βιντεοσκόπηση του άλλου κομματιού...

Η βόλτα θα ξαναγίνει και φέτος χωρίς να έχουμε κανονίσει ημερομηνία ακόμη αλλά θα μπούνε μέσα και άλλα χωμάτινα κομμάτια...
Θα ακολουθήσει εν'καιρώ σχετική ενημέρωση...
Κώστα και Θανάση ευχαριστώ για την χωμάτινη ξενάγηση στα μέρη σας...:friendship:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
αγαπημένα μέρη......κ ωραίο παρέακι
;)

το βιδεο δε το βλέπω :(
Αν είσαι στην Γερμανία δεν θα το δείς...
Μας την πέσαν τα πνευματικά δικαιώματα...:banghead:
Το ανέβασα ξανά αν και σε άλλους παίζει κανονικά...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σας ευχαριστούμε όλους...!!!

Πολύ ωραία !!! Χαίρομαι που περάσατε Super! Τρομερά μέρη !!!

Εχω μια ερώτηση : Τα anakee III πως συμπεριφέρθηκαν στο χώμα ?
Παντελή δεν είδα να δυσανασχετήσει ο συνονόματος κάπου εκτός απο τα λασπερά και τα πετρώδη σημεία.
Κάποιες φορές τον είδα να πάει και αρκετά σβέλτα σε πατημένο χώμα και μου έκανε εντύπωση λόγω ελαστικού...
Για να είμαι ακριβής θα τον ρωτήσω και θα επανέλθω...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Εχω μια ερώτηση : Τα anakee III πως συμπεριφέρθηκαν στο χώμα ?
Επανήλθα λοιπόν...
Αρκετά καλά στο στεγνό πατημένο χώμα,χάλια στην άσφαλτο...
Τα scorpion που φορούσε πριν ήταν καλύτερα σε όλα...

Πάντως όταν πήρα το δικό μου φορούσε scorpion-διετίας αν θυμάμαι καλά και με αρκετό τακούνι-και σε κάποιες βόλτες με βροχή ήμουνα με την ταυτότητα στο στόμα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θενο, παίζει κάνα αρχείο gpx? της διαδρομης;;;;;;τρελάθηκα με την διαδρομη
Βασίλη δυστυχώς η χωμάτινη διαδρομή δεν είναι χαρτογραφημένη μέχρι ενός σημείου,την ξέρουν όμως στο περίπου οι ντόπιοι (οι υπόλοιπη παρέα δηλαδή).Και ενώ είχαμε μαζί gps για προσανατολισμό η μ@λ@κία είναι οτι δεν την γράψαμε...
Έ την επόμενη φορά θα φροντίσουμε να εχουμε το Born in Kalomoira gps μαζί...:happy:
Αμα γουστάρετε την κάνουμε και παρέα...
Θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση-πρόσκληση...

υ.γ Βασίλη με το άλλο θέμα δεν...???
 

adventsuras

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
aprilia rs125,cbr 600f,gsxr 600k4,cbr 1100xx,vstrom 650,f800gs
Θανάση sorry για την καθυστέρηση.

Εγώ ευχαριστώ για την όμορφη βόλτα που κάναμε και ελπίζω να καταφέρουμε να την κάνουμε και φέτος γιατί έχει πολλά μονοπάτια που θέλουν εξερεύνηση.

Όσο για την διαδρομή μίλησα πριν λίγο με τον Θανάση και κάτι έχει γράψει στο Garmin

Μου είπε θα το ανεβάσει αργότερα.

Παρά πολλά like like για το ταξιδιωτικό !!!!!!!!!! :yew::yew:
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Πολύ ωραία !!! Χαίρομαι που περάσατε Super! Τρομερά μέρη !!!

Εχω μια ερώτηση : Τα anakee III πως συμπεριφέρθηκαν στο χώμα ?
Εγω που φοραω τα anekkee III σε r1150gs εδώ κ 12000 χλμ βλεπω ότι ηταν κ είναι παντου καλα χωρις κανενα παραπονο,εκτος από την λασπη.Αν κ ειχα ακουσει γενικα αρνητικα σχολια,μια χαρα είναι,προσωπικη αποψη παντα.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ευχαριστούμε για τις ευχές...!!!
Εγω που φοραω τα anekkee III σε r1150gs εδώ κ 12000 χλμ βλεπω ότι ηταν κ είναι παντου καλα χωρις κανενα παραπονο,εκτος από την λασπη.Αν κ ειχα ακουσει γενικα αρνητικα σχολια,μια χαρα είναι,προσωπικη αποψη παντα.
...και απολύτως σεβαστή...:ok:
 
Top Bottom