Χαλαρότητα μπροστινού σε GS...

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Καλημέρα παίδες, παρατηρώ εδώ και καιρό, όταν τσουλάω το GS, μία χαλαρότητα του μπροστινού συστήματος.
Τσέκαρα το Μπολ τζόϊντ του τελελέβερ, ούτε σκισμένο, ούτε χαλαρό...

Τι μπορεί να είναι...;

Σημειωτέον είναι ότι φοράω Tkc 80 που έχουν κραδασμό.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλημέρα παίδες, παρατηρώ εδώ και καιρό, όταν τσουλάω το GS, μία χαλαρότητα του μπροστινού συστήματος.
Τσέκαρα το Μπολ τζόϊντ του τελελέβερ, ούτε σκισμένο, ούτε χαλαρό...

Τι μπορεί να είναι...;

Σημειωτέον είναι ότι φοράω Tkc 80 που έχουν κραδασμό.
Δεν νομίζω ότι το λάστιχο μπορεί να κάνει χαλαρό το μπροστινο
Βάλτο στο διπλό και κάνε δεξια-αριστερά το τιμόνι μήπως είναι κανένα ρουλεμαν.....σπάνιο αλλά το έχω δει.
Όταν κινείται κανονικά έχεις θεμα;
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Δεν νομίζω ότι το λάστιχο μπορεί να κάνει χαλαρό το μπροστινο
Βάλτο στο διπλό και κάνε δεξια-αριστερά το τιμόνι μήπως είναι κανένα ρουλεμαν.....σπάνιο αλλά το έχω δει.
Όταν κινείται κανονικά έχεις θεμα;
Κώστα εν κινήση δεν νιλωθω κάτι, μόνο όταν το τσουλάω για να το βγάλω από το πάρκινγκ.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Μάλλον έχεις δυναμωσει και την πας "αερα":D
Η αλήθεια είναι ότι τώρα που κοιτάζομαι στον καθρέφτη, βλέπω ένα παιδαρά!

Τώρα με το gs τι γίνεται μΕ λες;
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Τσέκαρε και τα ρουλεμάν του τροχού μπροστά, ένα μικρό τζογακι μπορεί να σου δημιουργεί αυτή την αίσθηση...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ξεβιδωτο ball joint στη βαση του με το μεγαλο παξιμαδι.

Αν η χαλαροτητα ερχεται απο την τιμονοπλακα και πανω τοτε ειναι το μεγαλο ρουλεμαν στο λαιμο κατω απο αυτην.Ειναι το συνηθισμενο για τα χιλιομετρα που εχεις.

Αν δεν ειναι αυτα τα δυο τοτε εχει φθορες το ιδιο το balljoint στο μηχανισμο του.

adv phone
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
το αμορτισερ!!!!!!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μ αρέσει που δίνεται συνταγές, σαν να έχετε 100% καταλάβει τι εννοεί ο ποιητής (@ckalfas ) Χρηστάρας, με τον όρο "χαλαρότητα"....:wacky:
Χρήστο ακούς καποιο ήχο εν κινήσει? (γκαπ, τακ, τουκ οτιδήποτε σε λακούβες κλπ?) [ΝΑΙ= ψάχνεις όλες τις βίδες, ότι και όπου πιάνει, συμπεριλαμβάνοντας αμορτισέρ πάνω και κάτω, ball joint κλπ, ΟΧΙ= όλα είναι σφιγμένα και χωρίς φθορές(=τζόγος)]
Στήριξες τη μηχανή στο διπλό για να τσεκάρεις πώς περιστρέφεται το τιμόνι ? Με μπροστινό στον αέρα, να μην πατάει, όταν το στρέφεις από άκρο σε άκρο, "σκαλώνει" στη διαδρομή (ναι=ρουλεμάν λαιμού, οχι= Νο ρουλεμαν λαιμου)
Το άλλο με το ρουλεμάν τροχού, λίγο δύσκολο! Αν έχει τζόγο το ρουλεμάν, εν κινήσει ο τροχός παίζει τραμπολίνο σαν να θέλει 1 κιλό -που λέει ο λόγος- αντίβαρο ζυγοστάθμισης:D
τέλος πάντων, εξήγησε πιο καλά τι εννοείς "χαλαρότητα" κι αν υπάρχει και εν κινήσει κάποια αλλαγή στη συμπεριφορά.
Εννοείται ότι από αέρα στα λάστιχα είμαστε οκ... Πες και τι λάστιχα έχεις τώρα και σε τι έδαφος ένιωσες τη χαλαρότητα όταν την τσουλάς σταματημένη (πχ σε πλακάκια, είναι λογικό ;) )
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Θοδωρή, ούτε στον διπλό σταντ νιώθω "σκάλωμα", ούτε "παίζει" το τιμόνι εν κινήση!
Την χαλαρότητα την νιώθω μόνο όταν την τσουλάω σβηστή σε πλακάκια!
Να υποθέσω ότι είναι ιδέα μου...;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θοδωρή, ούτε στον διπλό σταντ νιώθω "σκάλωμα", ούτε "παίζει" το τιμόνι εν κινήση!
Την χαλαρότητα την νιώθω μόνο όταν την τσουλάω σβηστή σε πλακάκια!
Να υποθέσω ότι είναι ιδέα μου...;
ναι ρε φιλαρακι!
το θέμα πλακάκια στο είπα εξ αρχής, πριν το επιβεβαιώσεις! Στα πλακάκια (και σε αντίστοιχα γυαλισμένες επιφάνειες) έτσι είναι! όλα ελαφρά ;)


Καβάλα και :biker::biker::biker::yew::yew::yew:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγω γνωριζω μονο απο Μαρμαρα......:p
Παντως αυτο με τα πλακακια, πρωτη φορα το ακουω
Τι μαθαινεις ρε φουστη μου
 
Last edited by a moderator:

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Εγω γνωριζω μονο απο Μαρμαρα......:p
Παντως αυτο με τα πλακακια, πρωτη φορα το ακουω
Τι μαθαινεις ρε φουστη μου
Να το βάλω στα μάρμαρα του σαλονιού να δω; Θέλω την γνώμη σου!:D
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
[quote="forester, post: 143869, member: 20"
Α, Κωστή!!! και στα μάρμαρα, ελαφρώνει το μπροστινό, το ίδιο με τα πλακάκια ;) Δοκίμασε και θα δεις :cool:[/quote]


Μπορεί να έχεις δικιο για τα πλακακια-μαρμαρα κλπ γυαλισμενες επιφάνειες, αλλά οι συμβουλές όλων των παραπάνω για ελέγχους είναι σωστές.
Ρπυλεμαν-Ball join κλπ ομορφιες
 
Last edited by a moderator:

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Μπορεί να έχεις δικιο για τα πλακακια-μαρμαρα κλπ γυαλισμενες επιφάνειες, αλλά οι συμβουλές όλων των παραπάνω για ελέγχους είναι σωστές.
Ρπυλεμαν-Ball join κλπ ομορφιες
Μη μου το χαλάς τώρα...Άστον σε παρακαλώ να εκφραστεί...:p:D:D:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μη μου το χαλάς τώρα...Άστον σε παρακαλώ να εκφραστεί...:p:D:D:D
Μπορεί να έχεις δικιο για τα πλακακια-μαρμαρα κλπ γυαλισμενες επιφάνειες, αλλά οι συμβουλές όλων των παραπάνω για ελέγχους είναι σωστές.
Ρπυλεμαν-Ball join κλπ ομορφιες

Μα όλα αυτά τα ρώτησα και απάντησε... ;)
Αλλά πού να ξέρετε από τηλε-ιατρική εσείς... :cool:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Αι μαρη .....τόσα χρόνια βάζει και βγάζει την μηχανη στο γκαράζ του, τώρα θα του φάνηκε κάπως?.... εκτός Εάν έβαλε πλακάκια Πριν μια βδομάδα ......:D:D:D
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Λοιπον Χρηστο, εαν εχεις αυτη την ανησυχία, και επειδη οι ανησυχιες καμια φορα καρφωνονται ασχημα στο μυαλο, καλο θα ηταν να την δει καποιος μηχανικος. Εαν τωρα θελεις να την τσεκαρεις μονος σου, ακου τι θα κανεις.....Βαλε κατ αρχην την μηχανη στο διπλο σταντ, βαλε εναν γρυλλο στην ποδια ωστε να σηκωθει λιγο ο μπροστινος τροχος στον αερα, στριψε το τιμονι δεξια - αριστερα μεχρι τα τερματα να δεις οτι λειτουργει ομορφα χωρις το παραμικρο εμποδιο, μετα πηγαινε μπροστα κατω απ το ρυνχος και πιασε με τα δυο χερια τα καλαμια και κανε με ηρεμες κινησεις μπρος-πισω μην τυχον αισθανθεις καποιον τζογο,( εαν υπαρχει τζογος απο ρουλεμαν λαιμου ή balljoin θα το καταλαβεις) μετα βαλε καποιον να σου κρατει το τιμονι τερματισμενο προς καποια μερια και πιασε τον τροχο μετα δυο χερια, και προσπαθησε παλι με αργες αλλα στιβαρες κινησεις να τον κινησεις δεξια-αριστερα, για τυχον ρουλεμαν τροχου....Εαν δεν καταλαβεις παλι τιποτα, κατα την δικη μου αποψη αλλαξε πλακακια:D:D:D:D:D
 
Top Bottom