Τρίκαλα-Πίνδος-Μέτσοβο ερωτήσεις...

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Όχι παλικάρι μου...
Μία χαρά φλαταδουρα... :dnl:
Απλά εάν περνάει σχετικά εύκολα πες το μου να γλιτώσω την επίσκεψη για χαρτογράφηση...:secret:
Ο Μητσάρας πάντως που έκανε πρόσφατα (τέλος Ιουλίου) Καταρράκτης - Θεοδωριανα του έφυγαν τα σφραγίσματα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Και σκέψου ότι τον έχουν καθαρίσει φέτος... :roflmao:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Τώρα είδα θα πας και με 4κινητο...
Πρώτη αργά άντε και καμία Δευτέρα σε 2-3 σημεία,άλλα θα το ξεκαρφωσεις όλο.
Είναι ειδικός δρόμος για χαηλουξ παλιό ψηλωμενο και rugged.
Αλλά είναι διαδρομαρα...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Αναλόγως τι όρεξη εχετε και με τι θα πάτε γιατί έχω μπερδευτεί.
Με καλό 4χ4 και να μη το λυπάσαι θα βγεις άλλα θα κάνεις πολλές ώρες,απο την λίγη μου εμπειρία με 4κινητα.
Με μηχανές πολύ κοπανημα,1-2α όλη την ώρα και ψιλοεπικυνδυνο σε αρκετά σημεία το κατέβασμα.
Λόγω κλίσεων και πετρών.
Εγώ δλδ, με σχετικά θεωρώ καλή εμπειρία σε χώμα,ζοριστικα στο κατέβασμα με φορτωμένη μηχανή και χάρηκα πολύ που δε βρόντηξα πουθενά.
Έχει και σκυλιά θερία στις 3-4 στανες που συναντάς,σε συνδυασμό με τις σαθρες πέτρες και τις κλίσεις, είναι χαροπαλεμα καλό.
Δε ξέρω τα σκιλς τα δικά σας βέβαια,μη σας πάρω στο λαιμό μου,μπορεί να πάτε και να σας φανεί παιδική χαρά.
Εμείς 3αδα που πήγαμε εγώ,ενα τ7 κ ένα gs 800 φουλ χωμάτινα,φάγαμε ταλαιπορια.
Ότι άξιζε,αξιζε με τα 1000,αλλά Θ αργήσω πολύ να ξαναδεχτω πρόταση για εκει συγκεκριμένα.
Αλλά πιάνεις 2300 σχεδόν ,θεά φανταστική,δε χορταίνει το μάτι,και είναι πολύ δυνατό χαρτί για το μοτοβιογραφικο.

Αν δεν είμασταν φορτωμένοι σίγουρα θα ήταν πολύ αλλιώς τα πραγματα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αναλόγως τι όρεξη εχετε και με τι θα πάτε γιατί έχω μπερδευτεί.
Με καλό 4χ4 και να μη το λυπάσαι θα βγεις άλλα θα κάνεις πολλές ώρες,απο την λίγη μου εμπειρία με 4κινητα.
Με μηχανές πολύ κοπανημα,1-2α όλη την ώρα και ψιλοεπικυνδυνο σε αρκετά σημεία το κατέβασμα.
Λόγω κλίσεων και πετρών.
Εγώ δλδ, με σχετικά θεωρώ καλή εμπειρία σε χώμα,ζοριστικα στο κατέβασμα με φορτωμένη μηχανή και χάρηκα πολύ που δε βρόντηξα πουθενά.
Έχει και σκυλιά θερία στις 3-4 στανες που συναντάς,σε συνδυασμό με τις σαθρες πέτρες και τις κλίσεις, είναι χαροπαλεμα καλό.
Δε ξέρω τα σκιλς τα δικά σας βέβαια,μη σας πάρω στο λαιμό μου,μπορεί να πάτε και να σας φανεί παιδική χαρά.
Εμείς 3αδα που πήγαμε εγώ,ενα τ7 κ ένα gs 800 φουλ χωμάτινα,φάγαμε ταλαιπορια.
Ότι άξιζε,αξιζε με τα 1000,αλλά Θ αργήσω πολύ να ξαναδεχτω πρόταση για εκει συγκεκριμένα.
Αλλά πιάνεις 2300 σχεδόν ,θεά φανταστική,δε χορταίνει το μάτι,και είναι πολύ δυνατό χαρτί για το μοτοβιογραφικο.

Αν δεν είμασταν φορτωμένοι σίγουρα θα ήταν πολύ αλλιώς τα πραγματα
Είναι κομμάτι μιας υπό σχεδίαση διαδρομής αλλά μάλλον θα πρέπει να μας ξαναβάλει υπο σκέψη.
Το ήξερα ότι ήταν γενικά μανίκι αλλά θεώρησα ότι θα έχει βελτιωθεί κάπως η κατάσταση από τότε...
Ας περιμένουμε να περάσει και ο Gee και το ξαναβλέπουμε.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Η ουσία της υπόθεσης είναι στο αν θα είστε φορτωμένοι,πόσο φορτωμένοι και με τι λαστιχα.
Δικαβαλο ούτε καν,εννοειται.
Πάντως αξίζει πολύ σαν διαδρομή.
Περιμενετε την τελευταία ανταποκριση,δείτε το πρόγραμμα σας,πιάστε την από νωρίς και μη βάλετε άλλο απαιτητικό κομμάτι εκείνη τη μέρα γιατί θα βγάλει αρκετή κούραση αυτή.
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
:D καταλαβα....θα με κοπαναει η γυναικα, μαζι με τον σκυλο...
Εγώ είχα περάσει με jimny το 2007. Καταρράκτες-Θεωδοριανα ένα 4ωρο είχαμε κάνει και 2 σημεία σε σάρα που χωρεσαμε οριακά. Πρώτη/δεύτερη αργά σε όλη σχεδόν την διαδρομή στροφές που ήθελε μανούβρα και πέτρα σαθρη σε πολλά σημεία . Αλλά τρομερή θέα...
 

kevin

Μέλος
Περιοχή
ΑΙΓΑΛΕΩ
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R 1100 GS
XRV 650
R 100 GS
Καλησπέρα σε όλους,
Μητσάρα μιλάς για Καταρράκτη-Θεοδώριανα ή Θεοδώριανα-Μελισσουργοί(μέσω Αυτιού)?
Συγγνώμη,μπερδεύτηκα
 

tsp

Μέλος
Όνομα
Θωμάς
Μοτό
701
Κατατακτη-θεοδωριανα
Το κομμάτι από καταφύγιο Καταρράκτη μέχρι κορυφή δεν καθαρίζεται,οι στάνες έχουν εγκαταληφθεί.Απο αυχένα προς Θεοδώριανα είναι σε καλή κατάσταση και καθαρίζεται μιας και υπάρχει στάνη αμέσως από κάτω.Μαλιστα μια μπουλντόζα με ερπύστριες παρκάρει συνήθως 3-4 στροφές κάτω από την κορυφή.
Οποιοδήποτε 4x4 μεγαλύτερο από jimny θα έχει πρόβλημα στις μανούβρες και στις καταπτώσεις βραχων
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Το κομμάτι από καταφύγιο Καταρράκτη μέχρι κορυφή δεν καθαρίζεται,οι στάνες έχουν εγκαταληφθεί.Απο αυχένα προς Θεοδώριανα είναι σε καλή κατάσταση και καθαρίζεται μιας και υπάρχει στάνη αμέσως από κάτω.Μαλιστα μια μπουλντόζα με ερπύστριες παρκάρει συνήθως 3-4 στροφές κάτω από την κορυφή.
Οποιοδήποτε 4x4 μεγαλύτερο από jimny θα έχει πρόβλημα στις μανούβρες και στις καταπτώσεις βραχων
Καθαριστικε φέτος καμία βδομαδα πριν περάσουμε.
Και από τις δύο μεριές.
Επίσης από Καταρακτη μέχρι Καταφύγιο Καταρακτη στρωνεται άσφαλτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom