Πληροφοριες για Δανια

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
όπως λέει και ο τίτλος χρειάζομαι πληροφορίες για Δανία !! Σκέπτομαι να ταξιδεύσω το Μάιο του 2017 ! Καράβι Πάτρα - Βενετία και απο Βενετία - Πάτρα ξανά ! Οι μέρες που θα έχουμε στη διάθεσή σας μαζί με τα καράβια θα είναι 12 μαξ !! 3 μέρες είναι τα πήγαινε έλα των καραβιών νομίζω οπότε έχουμε στην διάθεσή μας 9 μέρες καθαρές ! Θα ήθελα πληροφορίες με το τι αξίζει να δεις στην Δανία τα κυριότερα αξιοθέατα καθώς και την διαδρομή του να ανέβεις και να κατέβεις!!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
hello και καλή χρονιά!
Δεν αξίζει να κάνεις όλη αυτή τη διαδρομή για να δαπανήσεις 9 μέρες στη Δανία. Είναι λάθος προορισμός αν έχεις σκοπό να οδηγήσεις για να ευχαριστηθείς οδήγηση.
Επίσης Μάϊος είναι ρίσκο. Ή θα έχει πολύ καλό καιρό ή μες στη βροχή (μπορεί και χιόνι αρχές του μήνα).

Σκέψου ότι η Δανία είναι επίπεδη τελείως και διασχίζεται κάθετα (από βόρεια πρός νότια για να μπεις Γερμανία) σε λιγότερο από 5 ώρες.
Δεν επιτρέπονται υψηλές ταχύτητες, δηλαδή δεν θα πας πάνω από 120 ΚΜ/h και δεν υπάρχει ίχνος χωματόδρομου. Έστω και για βατό χωματόδρομο οι Δανοί περνάνε απέναντι σε Σουηδία - Νορβηγία.

Αν παρόλαυτα είσαι αποφασισμένος και συνεχίζεις να επιθυμείς πληροφορίες για Δανία μπορώ να σου προτείνω 3 - 4 μέρη.
Πάντως εξακολουθώ να επιμένω πως 9 μέρες είναι υπερβολικές για Δανία μιας και είναι χώρα που δεν παρουσιάζει μοτοσυκλετιστικό ενδιαφέρον.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
hello και καλή χρονιά!
Δεν αξίζει να κάνεις όλη αυτή τη διαδρομή για να δαπανήσεις 9 μέρες στη Δανία. Είναι λάθος προορισμός αν έχεις σκοπό να οδηγήσεις για να ευχαριστηθείς οδήγηση.
Επίσης Μάϊος είναι ρίσκο. Ή θα έχει πολύ καλό καιρό ή μες στη βροχή (μπορεί και χιόνι αρχές του μήνα).

Σκέψου ότι η Δανία είναι επίπεδη τελείως και διασχίζεται κάθετα (από βόρεια πρός νότια για να μπεις Γερμανία) σε λιγότερο από 5 ώρες.
Δεν επιτρέπονται υψηλές ταχύτητες, δηλαδή δεν θα πας πάνω από 120 ΚΜ/h και δεν υπάρχει ίχνος χωματόδρομου. Έστω και για βατό χωματόδρομο οι Δανοί περνάνε απέναντι σε Σουηδία - Νορβηγία.

Αν παρόλαυτα είσαι αποφασισμένος και συνεχίζεις να επιθυμείς πληροφορίες για Δανία μπορώ να σου προτείνω 3 - 4 μέρη.
Πάντως εξακολουθώ να επιμένω πως 9 μέρες είναι υπερβολικές για Δανία μιας και είναι χώρα που δεν παρουσιάζει μοτοσυκλετιστικό ενδιαφέρον.
Χρόνια πολλά να είσαι καλά το 9ημερο θα είναι συνολικό(Βενετία με Βενετία) . Από Βενετία στο ανέβασμα για Δανία σκεπτόμουν να "κολάγαμε" και άλλα μέρη που αξίζουν επίσκεψης στην Γερμανία για παράδειγμα! και να είναι διαφορετικό το ανέβασμα από το κατέβασμα εννοείτε ! Ουσιαστικά αν πουμε ότι για το ανέβα κατέβα θέλουμε 5 μέρες μας μένουν άλλες 4 μόνο για την Δανία ! όσο αναφορα το μήνα Μάιο λογικά στα μέσα του είναι καλα? γιατι αρχικα σκεπτόμασταν για αρχές η αληθεια είναι
 
Τελευταία επεξεργασία:

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Λοιπόν, τότε για 4 μέρες νομίζω ότι αξίζει :)

Τα παρακάτω που θα σου αναφέρω στα προτείνω γιατί τα έχω βιώσει κ οδηγήσει αρκετές φορές:

Πρέπει να αποφύγεις να περάσεις κοντά από Αμβούργο (Γερμανία). Γίνεται της κολάσεως από έργα και κίνηση γενικά.

Προτείνω η είσοδος προς Δανία και έξοδος προς Γερμανία να γίνει με πλοία.
Ειδικά αυτή την περίοδο δεν χρειάζεται κλείσιμο από πριν. Τα καράβια πηγαινοέρχονται συνέχεια και βγάζεις εισιτήριο όταν με το καλό φτάσεις: Puttgarden ή Rostock (Γερμανία).

Θα πάτε οπωσδήποτε Κοπεγχάγη για 1 διανυκτέρευση. Είναι μεγάλη πόλη αλλά όχι τεράστια. Σε 1 μέρα προλαβαίνετε να δείτε πάρα πολλά.
Μετά από Κοπεγχάγη προς Helsingor αλλά όχι από εθνικό δρόμο. Από τον "παλιό" παραθαλλάσιο δρόμο 152.

Μια ακόμη διανυκτέρευση στην πόλη Aarhus. Είναι μικρή ωραία πόλη.

Έπειτα στο βορειότερο μέρος της Δανίας, ονόματι Skagen.
Νομίζω πως ο βορειότερος προορισμός σε αυτό το ταξίδι πρέπει να έιναι το Skagen. Δες εδω:
Παρκάρεις στο πάρκινγκ που φαίνεται αριστερά στη φωτό και μετά περπατάς στο βορειότερο σημείο της Δανίας!



Η διαδρομή που σου ανέφερα παραπάνω είναι πολύ χοντρικά αυτή

Μήπως θα σε ενδιέφερε να έκανες ένα κύκλο και μετά το Skagen να πέρναγες απέναντι Σουηδία και μετά να κατέβεις Γερμανία?
Κάτι τέτοιο: διαδρομή
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
hello και καλή χρονιά!
Δεν αξίζει να κάνεις όλη αυτή τη διαδρομή για να δαπανήσεις 9 μέρες στη Δανία. Είναι λάθος προορισμός αν έχεις σκοπό να οδηγήσεις για να ευχαριστηθείς οδήγηση.
Επίσης Μάϊος είναι ρίσκο. Ή θα έχει πολύ καλό καιρό ή μες στη βροχή (μπορεί και χιόνι αρχές του μήνα).

Σκέψου ότι η Δανία είναι επίπεδη τελείως και διασχίζεται κάθετα (από βόρεια πρός νότια για να μπεις Γερμανία) σε λιγότερο από 5 ώρες.
Δεν επιτρέπονται υψηλές ταχύτητες, δηλαδή δεν θα πας πάνω από 120 ΚΜ/h και δεν υπάρχει ίχνος χωματόδρομου. Έστω και για βατό χωματόδρομο οι Δανοί περνάνε απέναντι σε Σουηδία - Νορβηγία.

Αν παρόλαυτα είσαι αποφασισμένος και συνεχίζεις να επιθυμείς πληροφορίες για Δανία μπορώ να σου προτείνω 3 - 4 μέρη.
Πάντως εξακολουθώ να επιμένω πως 9 μέρες είναι υπερβολικές για Δανία μιας και είναι χώρα που δεν παρουσιάζει μοτοσυκλετιστικό ενδιαφέρον.
Κανεις δεν θα μπορούσε να απαντήσει καλύτερα !!! 9 ημέρες σουπερ υπερβολή .
5 και με το ζόρι και να ανέβεις και αρκετά βόρεια ! Αλλα ειναι μεγάλο ρίσκο η εποχή .

Με λίγα λόγια σύμφωνο απόλυτα με τον Srider


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Κανεις δεν θα μπορούσε να απαντήσει καλύτερα !!! 9 ημέρες σουπερ υπερβολή .
5 και με το ζόρι και να ανέβεις και αρκετά βόρεια ! Αλλα ειναι μεγάλο ρίσκο η εποχή .

Με λίγα λόγια σύμφωνο απόλυτα με τον Srider


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ειπαμε 9 σύνολο ολόκληρη η εκδρομή . Οχι 9 μερες Δάνεια !


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

elis_GS

Μέλος
Περιοχή
Tirana - Albania
Όνομα
elis
Μοτό
2015 BMW R1200GSA LC
Μιλα και με τον Ηλια απο Θεσσαλονικη (Vara).
Αύγουστο 2016 πήγαμε μαζι με τον Ηλια Δανία, το ωραιότερο κομμάτι της Δανιας ηταν η γέφυρα που συνδέει Δανια με Σουηδία.



P.S
Όμορφες γυναίκες στην Κοπεγχαγη :D κατα τα αλλα τίποτα ιδιαίτερο σαν πόλη.
 

Χρήστος

Μέλος
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
Aprilia Tuono factory - sym vf185
όπως λέει και ο τίτλος χρειάζομαι πληροφορίες για Δανία !! Σκέπτομαι να ταξιδεύσω το Μάιο του 2017 ! Καράβι Πάτρα - Βενετία και απο Βενετία - Πάτρα ξανά ! Οι μέρες που θα έχουμε στη διάθεσή σας μαζί με τα καράβια θα είναι 12 μαξ !! 3 μέρες είναι τα πήγαινε έλα των καραβιών νομίζω οπότε έχουμε στην διάθεσή μας 9 μέρες καθαρές ! Θα ήθελα πληροφορίες με το τι αξίζει να δεις στην Δανία τα κυριότερα αξιοθέατα καθώς και την διαδρομή του να ανέβεις και να κατέβεις!!

Καλησπέρα και καλή χρονιά.
Σαν κάτοικος Δανίας τα τελευταία χρόνια, θα συμφωνήσω με τον @Srider
Απολύτως κανένα οδηγικό ενδιαφέρον, μιας και η Δανία είναι επίπεδη. Παρόλα αυτά, αν ακολουθήσεις επαρχιακούς δρόμους έχει αρκετό πράσινο.
Βέβαια δεν μπορείς να πηγαίνεις γρήγορα, μιας και υπάρχουν αρκετές κάμερες.

Θα συμφωνήσω με τα μέρη που πρότεινε ο @Srider , αλλά θα ήθελα να προσθέσω το https://www.google.gr/maps/place/Møns+Klint/@55.0243182,12.2512853,10.25z/data=!4m5!3m4!1s0x46532e2d7a63f22f:0x27bcd18653f38429!8m2!3d54.984129!4d12.5437017

Έχει αρκετά σκαλιά και είναι λίγο κουραστικό το ανέβασμα, αλλά είναι αρκετά εντυπωσιακό.

Επίσης, από τον παραλιακό δρόμο Κοπεγχάγη - Χέλσινγκορ, πιστεύω ότι αξίζει να κάνεις μία παράκαμψη και να δεις το κάστρο στο Χίλεροντ (https://www.google.gr/maps/place/Frederiksborg+Castle/@55.9349682,12.2990837,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x46524097762941e1:0x12c6a634246b6152!8m2!3d55.9349652!4d12.3012724)

Τέλος, αν και όταν το αποφασίσεις, στείλε μήνυμα να κεράσω καφέ. Λογικά, ακόμα εδώ θα είμαι!

:friendship:
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Είμαι κι εγώ σ'αυτους που πιστεύουν πως η Δανία δεν προσφέρει πολλα...

Από Βενετία φύγε καρφι για Δανία και περνά με πλοίο στη Νορβηγία. Αυτό γίνεται σε 2 μέρες.
Η Νορβηγία είναι απλά μαγική!

Πάντως αν βάλει τη Δανία στη μέση του ταξιδιού ίσως σε ξενερώσει. Το έζησα αυτό με τη Φιλανδία. Μετά τη Νορβηγία μου φάνηκε τόσο "άδεια"...
Σκέψου μήπως ανέβεις πολύ γρήγορα και μετά κατεβαίνοντας περιηγηθείς σε Γερμανία, Γαλλία, Αυστρία. Ένα σημείο που νομίζω πως δεν πρέπει να χάσεις είναι το Colmar.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Μαλλον εχετε δικιο στα λεγόμενα σας όλοι !! Κανω ψιλό έρευνα και για Γερμανια ! μεσα στα μέρη ειναι και το colmar το μαυρο δάσος ο "ρομαντικός δρόμος " και κάποια αλλα σημεία ! Και ανέβασμα είτε φιλανδια (χαμηλά όμως ) είτε βολταρισμα Νότια Γερμανια πιο πολυ που αξίζει και πάντρεμα με Αυστρία και βόρεια Ιταλία η Σλοβενικες Άλπεις που δεν εχω παει ! Είδωμεν αναζήτησή και πάντρεμα ακομα διαδρομών και τοποθεσιών για το καλύτερο δυνατό στις μερες που έχουμε στη διάθεση μας !!
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Την Σουηδια δεν την σκεφτεσαι καν?
δεν την αποκλείω η αλήθεια είναι απλά σκέφτομαι να βγαίνουν τα χλμ χώρις μεγάλη ταλαιπωρία γιατι οι μέρες δεν ειναι πολλές που θα έχουμε διαθέσιμες !είδωμεν ψαχνω μαζεύω πληροφορίες και θα δούμε το τελικό πλάνο
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ηλία , αν σε βγάλει ο δρόμος σου προς Σουηδία ή το σκέφτεσαι σοβαρά να μου πεις.

Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για οδήγηση σε βατούς χωματόδρομους πάλι πες μου. Θα προσπαθήσω να σου βγάλω ενδιαφέροντες διαδρομές.

Δες αν ψήνεσαι για κάτι τέτοιο μιας και είναι το αγαπημένο μου στυλ δρόμων (και πίστεψε με σχεδόν όλη η Σουηδία είναι έτσι):









 
Τελευταία επεξεργασία:

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Ηλία , αν σε βγάλει ο δρόμος σου προς Σουηδία ή το σκέφτεσαι σοβαρά να μου πεις.

Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για οδήγηση σε βατούς χωματόδρομους πάλι πες μου. Θα προσπαθήσω να σου βγάλω ενδιαφέροντες διαδρομές.

Δες αν ψήνεσαι για κάτι τέτοιο μιας και είναι το αγαπημένο μου στυλ δρόμων (και πίστεψε με σχεδόν όλη η Σουηδία είναι έτσι):











Με ψήνει άσχημα αυτο που βλεπω τωρα !! Πόσες μερες χρειάζομαι για να ανεβω σουηδια απο τον πιο σύντομο δρόμο που προφανώς θα ειναι καρφί εθνική ;; αν θελω πχ 2 για ανέβα και 2 για κατέβα απο Βενετία παντα πόσες μερες θελω εκει για να δω και να κυκλοφορήσω εκει που πρεπει ;;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom