Πλαϊνες βαλίτσες OnOff...αξιολόγηση κατόχων!

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εγω παιδια εφτιαξα τις δικες μου μονος σε στραντζα με κοστος 120 ευρώ με αλουμινιο 2χιλ στα αγραφα με πεσιμο δεν τις λυπηθηκα καθολου δεν επαθαν και τιποτα στη βροχη περασε το τεστ γενικα μια χαρα
δεν ξερω πως να ανεβασω φωτογραφια να σας τις δειξω.
 
Reactions: yns

Don Sakis

Old bastards
Περιοχή
Salonique
Όνομα
Σάκης
Μοτό
GS1200 η λευκή
του ΄09
εγω παιδια εφτιαξα τις δικες μου μονος σε στραντζα με κοστος 120 ευρώ με αλουμινιο 2χιλ στα αγραφα με πεσιμο δεν τις λυπηθηκα καθολου δεν επαθαν και τιποτα στη βροχη περασε το τεστ γενικα μια χαρα
δεν ξερω πως να ανεβασω φωτογραφια να σας τις δειξω.
Αν έχεις facebook ανέβασε τις φωτογραφίες στο chat σου και με copy/paste στο forum ..;)
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
εγω παιδια εφτιαξα τις δικες μου μονος σε στραντζα με κοστος 120 ευρώ με αλουμινιο 2χιλ στα αγραφα με πεσιμο δεν τις λυπηθηκα καθολου δεν επαθαν και τιποτα στη βροχη περασε το τεστ γενικα μια χαρα
δεν ξερω πως να ανεβασω φωτογραφια να σας τις δειξω.
Θελουμε φωτο οπωσδήποτε!Ανεβασε τες στο photobucket κι από κει αντιγραφη επικοληση.Αναμενουμε..
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Αν έχεις facebook ανέβασε τις φωτογραφίες στο chat σου και με copy/paste στο forum ..;)
Θελουμε φωτο οπωσδήποτε!Ανεβασε τες στο photobucket κι από κει αντιγραφη επικοληση.Αναμενουμε..
και καμιά οδηγία, σχέδιο, συμβουλές...ΤΑ ΠΑΝΤΑ μπας και...
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
























λοιπον παιδια ειναι πολυ ευκολο αρκει να μην τρελαθειτε με την τελοιοτητα απλα να κανετε την δουλεια σας.
οι καλες πληρωνοντα αδρα οσο αφορα απο θεμα αντοχης οι δικες μου εναι ενισχυμενες πολυ.
πρωτα εβγαλα απο τα καγκελα της givi τα κουμπωματα μετα παρηγγειλα τις τσαντες της touratech για zega 45λτ.και πανω στις βαλιτσες μετρησα ποσο τις θελω ωστε μεσα να μπαινουν αερατα.
 
Last edited by a moderator:

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
πηγα στον φιλο μου που εχει στραντζα και του λεω θελω να μου φτιαξεις 2 κουτια τοσο επι τοσο με καπακια τα φτιαχνει και αρχιζω απο μεσα στεγανη και ενισχυμενη κολα πριτσινια παντου τα οποια μην τα φοβαστε γωνιες πλαστικες βαψιμο κια τοποθετηση παλι με την κολα την ενισχυμενη μεντεσεδες για τα καπακια οπου απο μεσα εβαλα λαστιχο και σιλικονη για στεγανοποιηση και ειδα τις βασεις της zega τις εφτιαξα με τεφλον απο σηδηρικα με παξιμαδια βιδες σημαδεψα τρυπησα τις κουμπωσα και καλα ταξιδια
λιγο υπομονη και μερακι και θα κερδισετε πολλα λεφτα παιδια γιατι τις φοραμε μια φορα στις εκδρομες ταξιδια και φευγουμε ελπιζω να βοηθησα οτι χρειαστει καποιος ειμαι διαθεσιμος
ευχαριστω......
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εβαλα απλο κουμπωμα οπου μπορεις να βαλεις λουκετο αλλα πιστεψε δεν μου χρειαστηκε πουθενα σε καθε ταξιδι και εκδρομη μια που βαζω τις τσαντες το πρωι και μια που τις βγαζω το βραδυ στην διανυκτερευση
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εβαλα απλο κουμπωμα οπου μπορεις να βαλεις λουκετο αλλα πιστεψε δεν μου χρειαστηκε πουθενα σε καθε ταξιδι και εκδρομη μια που βαζω τις τσαντες το πρωι και μια που τις βγαζω το βραδυ στην διανυκτερευση
οκ....αλλα νομιζω οτι ειναι σημαντικο, να μπορεις να ασφαλισεις τα πραγματα σου, εστω και για λιγο.
Σου αξιζουν πολλα μπραβο για την κατασκευη, ετσι και αλλιως, γιατι το κοστος ειναι πραγματι πολυ χαμηλο.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
εννοειτε φιλε μου οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις θα το βαλεις εχεις δικιο για την ασφαλεια
ειπαμε μερακι και υπομονη
ευχαριστω
οκ....αλλα νομιζω οτι ειναι σημαντικο, να μπορεις να ασφαλισεις τα πραγματα σου, εστω και για λιγο.
Σου αξιζουν πολλα μπραβο για την κατασκευη, ετσι και αλλιως, γιατι το κοστος ειναι πραγματι πολυ χαμηλο.
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Κώστα από κλειδαριές υπάρχουν μπόλικες σε καταστήματα με είδη για σκάφοι, απλά δεν υπάρχουν ή δεν έχω βρει ακόμα στο στυλ που έχουν οι touratech. Στο google μπορείς να τα αναζητήσεις ως <<καταβάτες>>.. Ψάχνομαι και εγω για να κάνω παρόμοια κατασκευή, αλλά ακόμα είμαι στα σχέδια..:banghead:
 

petros46

Μέλος
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
XTZ750
Κώστα από κλειδαριές υπάρχουν μπόλικες σε καταστήματα με είδη για σκάφοι, απλά δεν υπάρχουν ή δεν έχω βρει ακόμα στο στυλ που έχουν οι touratech. Στο google μπορείς να τα αναζητήσεις ως <<καταβάτες>>.. Ψάχνομαι και εγω για να κάνω παρόμοια κατασκευή, αλλά ακόμα είμαι στα σχέδια..:banghead:
https://sites.google.com/site/rtwxtz660/alluboxes

Αυτο ειναι το πιο απλό diy που εχω βρει με εργαλεια που εχουμε σπίτι μας χωρις στρατζα κλπ. Το σκεφτομαι κι εγω με κατι φίλους αλλα πρώτα απ ολα θα πρέπει να φτιάξουμε και καγκελα :D
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Μάνο οι βάσεις που έχουν οι βαλίτσες τις έχεις φτιάξει εσύ? Εγώ σκεύτομαι να κάνω 2 Π σε στράτζα και 4 κομματια μπρος και πίσω και να τα συγκολλήσω.
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Και εγω σε αυτην την ιδεα στηριχτηκα αλλα εκει που θακοψεις τα αλουμινια σιγουρα θα εχει και στραντζα επισης απο το να κοψεις τα κομματια νομιζω πιο καλα ειναι να φτιαξεις κουτι για πιο καλη ενισχυση
Ξεχασα να αναφερω οτι στη μερια που εβαλα τις βασεις των βαλιτσων κολλησα διπλο φυλλο αλουμινιο μην τυχον απο τους κραδασμους γινει τιποτα.

https://sites.google.com/site/rtwxtz660/alluboxes

Αυτο ειναι το πιο απλό diy που εχω βρει με εργαλεια που εχουμε σπίτι μας χωρις στρατζα κλπ. Το σκεφτομαι κι εγω με κατι φίλους αλλα πρώτα απ ολα θα πρέπει να φτιάξουμε και καγκελα :D
 

Don Sakis

Old bastards
Περιοχή
Salonique
Όνομα
Σάκης
Μοτό
GS1200 η λευκή
του ΄09
Και εγω σε αυτην την ιδεα στηριχτηκα αλλα εκει που θακοψεις τα αλουμινια σιγουρα θα εχει και στραντζα επισης απο το να κοψεις τα κομματια νομιζω πιο καλα ειναι να φτιαξεις κουτι για πιο καλη ενισχυση
Ξεχασα να αναφερω οτι στη μερια που εβαλα τις βασεις των βαλιτσων κολλησα διπλο φυλλο αλουμινιο μην τυχον απο τους κραδασμους γινει τιποτα.
Μάνο αν θέλεις, μπορείς να ανεβάσεις την κατασκευή των βαλιτσών στο "ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ"...."DIY".. σε νέο δικό σου θέμα όπου θα μπορεί να γίνει ανταλλαγή απόψεων, να αναπτυχθεί καλύτερα το θέμα και να το βρίσκει κάποιος πιο εύκολα...:ok:
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Να κανω καινουργιο θεμα;
Αν δεν υπαρχει προβλημα οκ θα το κανω με πιο πολλες λεπτομερειες


Μάνο αν θέλεις, μπορείς να ανεβάσεις την κατασκευή των βαλιτσών στο "ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ"...."DIY".. σε νέο δικό σου θέμα όπου θα μπορεί να γίνει ανταλλαγή απόψεων, να αναπτυχθεί καλύτερα το θέμα και να το βρίσκει κάποιος πιο εύκολα...:ok:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Να κανω καινουργιο θεμα;
Αν δεν υπαρχει προβλημα οκ θα το κανω με πιο πολλες λεπτομερειες
Mανο η παρακατω ενοτητα διψαει για τετοιες λυσεις

http://www.advride.gr/fotoadv/diy.85/

Βαρατε ελευθερα μαστορια!:)
 

stamktm

Περιηγητής
Περιοχή
Παράκοιλα / Λέσβος - Αθήνα
Όνομα
Σταμάτης
Μοτό
ktm 950 adv
Εχω αυτες 10 χρόνια τώρα δεν με πρόδωσαν ποτέ,ούτε αλουμινίου ούτε τπτ κοροιδία και πεταμένα χρήματα για τις αλουμινένιες κατά τη γνώμη μου πάντα :);) εκτός αν τις φτιάξεις μόνος σου όπως ο φίλος απο πάνω


 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Επί μια 20ετια κ συγκεκριμένα 1985 - 2005 κρυφός πόθος κ κυρίαρχος του παιχνιδιού η τριπλετα της Givi...
Υποψιάζομαι ότι έχουν διανύσει εκατομμύρια χλμ αυτές οι βαλίτσες σε όλο τον πλανήτη από χιλ αναβάτες...
Επίσης οι hardcore ταξιδευτές
έκαναν κάποιες ιδιοκατασκευες αλουμινίου, πολλοί έβαζαν στα πλάγια κουτιά από στρατιωτικό υλικό κλπ...

Αλλά η Givi ήταν must εδώ στην Ελλάδα....
.... και για κάποιους εξακολουθεί να είναι, γιατί αξίζουν...
Μετά υπήρχαν οι kappa θυγατρική της Givi, οι Shad (κάνει τη σέλα του 1200) παλιότερα υπήρχαν κ οι nonfago δεν ξέρω τι από όλα υπάρχει ακόμα στην αγορά.

Αναμφισβητητα είναι δυνατή λύση για ταξίδια, αλλά όποιος γνωρίσει τις αλουμινενιες δεν γυρνάει πίσω...
 
Top Bottom