Πέταμα ή φτιάξιμο;

Carduelis

Μέλος
Όνομα
Νότης
Μοτό
BMW R1200GS Special Edition 09
Η σχέση μας ήταν χάλια από την πρώτη στιγμή.
Εγώ έφταιγα; εκείνο; ανάθεμα κι αν κατάλαβα ποτέ τι έκανα λάθος!
Ο λόγος για το διπλό στήριγμα της μηχανής (stand).
Κάθε τρεις και λίγο οι βίδες ήθελαν σφίξιμο, αν τις παραμελούσα κόβονταν και επιπλέον τα πόδια του σταντ στράβωναν. Η διαδικασία γνωστή: βγάλσιμο, μέγγενη, ίσιωμα και ξανά βάλσιμο με γράσο στους αποστάτες και κόλλα στις βίδες, αφού με καντήλιαζε πατόκορφα ο αδερφός μου όταν έφτανε στην τοποθέτηση των ελατηρίων... :confused:
Την τελευταία φορά το κακόμοιρο παρέδωσε πνεύμα οριστικά:



Το ερώτημα ήταν φτιάξιμο ή πέταμα και αγορά καινούργιου;;
Το βλέμμα του αδερφού δεν σήκωνε παρερμηνείες, ούτε και ο τιμοκατάλογος της BMW. Καινούργιο 280 ευρώ, οπότε ψάχτηκα στο διαδίκτυο για κανένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση. Τα αλλοδαπά έκαναν κανά 60άρι τα ντόπια (με τον κιμά να κόπτεται παρουσία του πελάτου) κανά 80άρι οπότε κινήθηκα ανάλογα. Λίγο πιο πάνω από τον Παναγιωτόπουλο στην Παιανία βρήκα καλομεταχειρισμένο με βίδες και ελατήρια και το πήγα για να το περάσει ο αδερφός μαζί με τα σχετικά καλοπιάσματα (μπύρες, σουβλάκια κλπ) αφού πρώτα ρώτησα τη γυναίκα του καλού-κακού πως τον είδε το πρωί! :)
Φαίνεται πως οι συναστρίες ήταν κακές και ο ανάδρομος ερμής είχε κέφια εκείνη τη μέρα γιατί μόλις το είδε... με ξαν@χεσε: "ρέ συ γιατί δεν κολλάς το παλιό;; έχεις λεφτά για πέταμα;" !!!:blackeye:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Carduelis

Μέλος
Όνομα
Νότης
Μοτό
BMW R1200GS Special Edition 09
Νόμιζα οτι απλώς θα κολλάγαμε το σίδερο και πάπαλα. Αμ δε!
Τα δυό κομμάτια έπρεπε κατά τον αδερφό να "έρθουν" στην ευθεία όταν θα κολλάγαμε και για να μην στραβώσουν και "πάρουν" θα έπρεπε να περάσει έναν οδηγό στο σημείο που περνάνε οι βίδες και κάτι άλλα που δεν τόλμησα να ρωτήσω, οπότε μέτρησε διάμετρο τρύπας και έβαλε μπροστά τον τόρνο για να φτιάξει το "σωλήνα"..


...που όταν τέλειωσε μπήκε κάπως έτσι ...

...και αφού προηγήθηκε λίγο βούρτσισμα για να πιάσει η κόλληση...
 

Carduelis

Μέλος
Όνομα
Νότης
Μοτό
BMW R1200GS Special Edition 09
..ξεκίνησε το κόλλημα...


...και μετά από λίγο το λαβωμένο στεκόταν για έλεγχο δίπλα στο μεταχειρισμένο...

..Ιδιο και πάλι ετοιμοπόλεμο...

δηλαδή... έτσι νόμιζα! :wacky:
 
Τελευταία επεξεργασία:

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
o_O

Μηπως ανεβαινεις πρωτα στην μηχανη και μετα την σπρωχνεις για να κλεισεις το κεντρικο σταντ;;;;
 

Carduelis

Μέλος
Όνομα
Νότης
Μοτό
BMW R1200GS Special Edition 09
Ο μεγάλος αδερφός είχε αποφασίσει να μην διακινδυνέψει την πιθανότητα να ξανασχοληθεί με το θέμα σταντ. Αποφάσισε να το ενισχύσουμε με μια ακόμα εγκάρσια σύνδεση. Κάτι σαν διπλό Η...
Σωλήνα από τα ρετάλια, καμινέτο, μέγγενη...


...και βουαλά η τσόντα!!
 

Carduelis

Μέλος
Όνομα
Νότης
Μοτό
BMW R1200GS Special Edition 09
o_O

Μηπως ανεβαινεις πρωτα στην μηχανη και μετα την σπρωχνεις για να κλεισεις το κεντρικο σταντ;;;;
Παροτι ο Νότος θρέφει παιδαράδες 2 μέτρα, δεν έχω τόσο μπόι που να καβαλάω με το σταντ όρθιο !
:happy::happy::happy:
 

Carduelis

Μέλος
Όνομα
Νότης
Μοτό
BMW R1200GS Special Edition 09
Ξανά μανά κόλλημα και να το αποτέλεσμα, αφού μπήκε λίγη μπογιά στις κολλήσεις:



Η ενίσχυση έχει μια κούρμπα για να μην βρίσκει στον λαιμό της εξάτμισης μια και μπήκε πιο κοντά στον άξονα περιστροφής, αλλά δεν ενοχλεί και βρίσκεται στην ίδια απόσταση από το έδαφος με την ποδιά του κινητήρα, άρα δεν ενοχλεί.

 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μαστοριά και πατέντα Ελληνική!!!!:ok::ok::ok:
Αυτά είναι ;)

Δεν το βλέπω να "την ακούσει" ξανά....:):):)
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Παροτι ο Νότος θρέφει παιδαράδες 2 μέτρα, δεν έχω τόσο μπόι που να καβαλάω με το σταντ όρθιο !
:happy::happy::happy:
θα ηταν ενας καλος λογος ωστε να εχεις τετοιου ειδους προβλημα με το σταντ.
Σιδεροφαγε.....
Εχει η τουρατεκ ενα ετοιμο "ενισχυτικο" αλλα σαν το καντο μονο σου δεν εχει!!!!
Well Done Mate!!! ;)
 

Carduelis

Μέλος
Όνομα
Νότης
Μοτό
BMW R1200GS Special Edition 09
θα ηταν ενας καλος λογος ωστε να εχεις τετοιου ειδους προβλημα με το σταντ.
Σιδεροφαγε.....
Εχει η τουρατεκ ενα ετοιμο "ενισχυτικο" αλλα σαν το καντο μονο σου δεν εχει!!!!
Well Done Mate!!! ;)
Πέρα από πλάκα έχεις δίκιο οτι το στράβωμα είναι γενικά αποτέλεσμα κακής χρήσης, αλλά μάλλον με άλλο μηχανισμό. Πιστεύω οτι αρχίζουν να στραβώνουν όταν δεν φροντίζουμε να πατάνε και τα δύο "πόδια" του στο έδαφος πριν σηκώσουμε τη μηχανή. Το ελάχιστο διάστημα που η μηχανή παλατζάρει στο ένα πόδι, μέχρι να πατήσει και το δεύτερο, είναι αρκετό για να στραβώσει και μετά αρχίζει ο φαύλος κύκλος..
Ενημερωτικά πάντως μια και ο αδερφός μου ασχολείται επαγγελματικά, οι BMW είναι βαριές μηχανές και κόβουν εύκολα και συχνά σταντ, ειδικά το πλαινό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vasorfa

Μέλος
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Μοτό
PRINCESS
Ενημερωσε μας αν με την ενισχυση θα.....σε αντεκξει!!!!!φοβαμαι μηπως με το {{Η}} ξυνει πιο γρηγορα το σταντ στο δρομο....οσο για την πατεντα....απιθανη:cool::cool::cool::cool:

Παντέρμο Μυλοπόταμο,
και να γενείς τσιμέντο,
μα απ'το πολύ φιλότιμο,
δεν κάνεις καλιμέντο.
 

DoctorAbo

Μέλος
Περιοχή
Aθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1200GS 04
Μεγάλε, να κερνάς τον αδελφό μπύρες συχνά και να τον φροντίζεις.
Αν τον πουλάς τον αγοράζουμε :D
Έχω ένα σχέδιο να βάλω τηλεσκοπικα ανάποδα μπροστά στο GS . Μόνο τον κατάλληλο αδελφό δεν έχω ........ (αυτός που έχω μόνο πούρα και γκόμενες)
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Τις περισσότερες φορές το πρόβλημα είναι ότι κατά την ανύψωση έχουμε την μοτο λίγο ποιο αριστερά με αποτέλεσμα να τρώει όλο το βάρος η μία πλευρα για να το ανυψώσουμε και μετά απλά το σκάμε κάτω και κάθεται!!

Σε μένα πολλές φορές έβγαλε πρόβλημα η βάσεις πάνω στο μεντεσε που έχουν τα πάσα για τις βίδες!!Σαν δεν έκανα 2 δικές μου στον τόρνο δεν σώθηκα!!!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η ενισχυση ειναι η πραγματικη μονιμη λυση μιας και ετσι ειναι σχεδιασμενη η οριζοντια συνδεση στα stand προ 2006.
Τα οποια δεν σπανε ποτε οπως και τα μοτορια απο πανω τους.
Τον αδερφο λοιπον και τα ματια σου!!
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Παρα πολύ καλη λυση!Συνχαρητηρια στον μαστορα!:ok::ok:
 
Top Bottom