Οn Off μοτο & επιλογη κράνους...

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εσυ με το OnOff...ναι εσενα λεω(δεν μπορει,το καταλαβες εσενα λεω...λιγοι ειμαστε :p )! Τι κρανος εχεις επιλεξει για το OnOff σου;Προτιμησες fullface "ασφαλτινο"με ολα τα συν που εχει για ασφαλτινη χρηση και ταξιδια ή πηγες σε πιο "χωματινη" επιλογη και look αναλογο με τη μοτο σου,τυπου enduro ή dualsport;

Για πειτε...:friendship:

Να πω εδω οτι αφορμη για το ποσταρισμα και την κουβεντουλα ειναι η αντιπαραθεση δυο κρανων αυτο τον καιρο που εψαχνα για κρανος...και ακομα δεν εχω αποφασισει...με διλλημα full face ή dual"χωματινο";
Αυτο...

κι αυτο...


:waiting:
 

sokolatas

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Bmw f650gs twin '10
Μεχρι πρόσφατα xr1000. Απαράδεκτο για τη θεση οδήγησης στο twin. Πολύ θόρυβο. Από κει και μετά uvex enduro για καθημερινή χρήση στην πόλη και βουναλάκι οπότε κάτσει, χωρις πολλές απαιτήσεις. .. μια χαρά. Και schuberth c3 για ταξίδια. Εξαιρετικό! Γνώμη μου να πάρεις το dual. Πάντα φιλικά και η γνώμη προσωπική.

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

elrodeo

Μέλος
Περιοχή
Βύρωνας
Όνομα
Ανδρέας
Μοτό
Tuareg 660 & Husqvarna TE 610
εγώ έχω ένα από το καθένα για να καλύπτω όλες τις ανάγκες:yew:
για να γίνω πιο αναλυτικός , έχω το shoei multitech ανοιγόμενο , για πόλη και ταξίδια. Και το γνωστό uvex enduro για χώμα , αλλά δεν σου κρύβω πως πλέον το uvex με βολεύει για τα ταξίδια επίσης
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα μηχανακια on-off.....χρειαζονται τα αναλογα κρανη.
τα street...κρανη δεν κανουν για ορθια οδηγηση.
αν υπολογισουμε και τις διαδρομες που κινουμαστε.....τα ον - οφ κρανη, ειναι μονοδρομος
το λενε και σε ολες τις σχολες ασφαλους οδηγησης....εξάλλου
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εχω τo xr1100 και το Arai Tour X3, πολυ διαφορετικα κρανη μεταξυ τους, το shoei αθορυβο, πολυ ζεστο το χειμωνα (τα εντουρο μπαζουν!) πολυ καλο αερισμο ιδανικο για ταξιδι και αερα! Το tour X3 πιο ομορφο και πιο εντουρο :wacky: πιο βαρυ, καλυτερο σε κοντρα ηλιο λογο του γεισου , αν και εντουρο εχει pinlock κατι που δεν εχει απ οτι βλεπω το agv (ουτε τα bmw enduro εχουν) Γενικα τα full face ειναι πιο ''δεμενα'' κρανη και ειδικα το xr1100 ειναι κορυφαιο :ok: Το XR1100 το εχω για ταξιδια και για χειμωνα τις αλλες φορες (χωμα καλοκαιρι, βολτες) εχω το Tour X3 :ok:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τα bmw και τ α πιο πολλα καλα ον οφ...εχουν pinlock

Στάλθηκε από adveφον
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Τα μηχανακια on-off.....χρειαζονται τα αναλογα κρανη.
τα street...κρανη δεν κανουν για ορθια οδηγηση.
αν υπολογισουμε και τις διαδρομες που κινουμαστε.....τα ον - οφ κρανη, ειναι μονοδρομος
το λενε και σε ολες τις σχολες ασφαλους οδηγησης....εξάλλου

Τα bmw και τ α πιο πολλα καλα ον οφ...εχουν pinlock

Κωστα αλλο ομως enduro αλλο on-off ;)

Ενα BMW enduro που ειχα βαλει δεν ειχε :confused: μηπως εβαλαν τωρα στα τελευταια μοντελα?
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Eιχα 2 Arai Rx7 RR4 στη σειρα και τα ειχα για ολες τις χρησεις.
Υπηρχη φθηνη πηγη αγορας τους και αρκετα παραπανω χρηματα στην τσεπη.
Οταν το δευτερο χρειαστηκε αλλαγη πηρα ενα C3 και εντυπωσιαστηκα
απο την ευκολια του ανοιγομενου,αλλα και την ησυχια εναντι του προηγουμενου.
Εχω ομως μεγαλο παραπονο,πολυ μεγαλο απο την ποιοτητα της αντιθαμβωτικης(διαθλασεις τη νυχτα)
και της σκουρης για τον ηλιο που ηταν απλα αχρηστη μετα απο ενα χρονο με ευλαβικη προσοχη στο καθαρισμα..
Θα ξανα-αλλαξω κατευθυνση αλλα αγνωστο προς τα που.
Για τις δε καθαρα χωματινες εχω τη σωστη λυση,
ενα endurαδικο της Bell με μονιμο γεισο και γυαλια μασκα.

:):)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστα αλλο ομως enduro αλλο on-off ;)

Ενα BMW enduro που ειχα βαλει δεν ειχε :confused: μηπως εβαλαν τωρα στα τελευταια μοντελα?
Το δικο μου ειναι το 08

Στάλθηκε από adveφον
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ελα ρε ζαν....βαριεμαι να κατεβω στο γκαραζ.
Ολα με πινλοκ ειναι

Στάλθηκε από adveφον
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καλααα....d-ring εννοω.
Το πιο ασφαλες κουμπωμα

Στάλθηκε από adveφον
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Παιδια...για χωμα εχω ενα καθαρο εντουραδικο κρανος με μασκα.Δεν ειναι εκει το θεμα.Το θεμα ειναι για τα OnOff απο αποψη και θεσης οδηγησης και αερα που μπαζει ή δεν μπαζει και απο γενικοτερη αισθηση τού κρανους αλλά και γιατι οχι,αισθητικη ομοιομορφια κρανους-μοτο,ποια κρανη προτιμαμε.τα τυπου εντουρο,με γεισο και ζελατινα ή τα fullface.
Γνωριζω πολυ καλα οτι τα full face εχουν πιο ησυχο ταξιδι,εχουν καλυτερο ζυγισμα-αεροδυναμικη,πιθανον καλυτερη ζελατινα,λιγοτερο θορυβο συνολικα σε ολες τις διαδρομες.Εννοειται και σαν κρανη αναμφισβητητα αξιζουν!
Απο την αλλη,οσες φορες δοκιμασα full face,καλα full face,τελικα με ξενιζε αρκετα η εικονα πανω στο OnOff και τα εδωσα.Και ξαναπηρα.Και ξανεδωσα.Και ξανασκεφτομαι.
Και ξανα-μανά ψαχνομαι:fullface ή dualsport?
Σαφως και τα κορυφαια τυπου εντουρο,οπως Arai TourΧ -Shoei Hornet-AGV AX8 dual,ειναι εξαιρετικα κρανη και πλησιαζουν πολυ περισσοτερο-για μενα τουλαχιστο-στην χρηση για OnOff.Συν τα κορυφαια υλικα κατασκευης συν η καλη παρεχομενη ασφαλεια συν τα γνωστα πλεονεκτηματα για μικτη χρηση.
Και σκεπτομενος ολα αυτα...μαζι...εκει μπαινει ο προβληματισμος.Τελικα τι ειναι προτιμοτερο;Ενα full face ή ενα dualsport κρανος;.
Θα μου πεις ειναι και καθαρα προσωπικο θεμα το κρανος,ειναι τα "θελω" του καθενος ειναι η αισθητικη προτιμηση ειναι η τιμη αγορας ειναι η "λοξα"μας ειναι ειναι ειναι...πολλα ειναι...και δεν διαφωνω.Ομως μια κουβεντα οπου πεφτουν διαφορετικες αποψεις επι σωστης βασης λεγεται διάλογος...και δεν με χαλασε ποτέ.Ισα-ισα...:)
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Shoei Hornet DS
Βλακεια δεν εκανα που δεν το πηρα απο την αρχη και πηρα το γνωστο C3 αλλα τωρα εαν επαιρνα κρανος αυτο θα επαιρνα.
Για on off εχω ενα airoh αλλα ειναι μονο για σχετικα ζεστο καιρο γιατι μπαζει απο παντου και οι αεραγωγοι του δεν κλεινουν με οτι συνεπαγεται αυτο.
Εαν παρεις on off θελει να δωσεις αρκετα φραγκα ωστε να εχεις καλης ποιοτητας κρανος. Αλλιως θα παρεις ενα για ασφαλτο και ενα για χωμα οπως αλλωστε και οι περισσοτεροι απο εμας.

Α, και να σε πω.
Ασφαλτινο οχι οτι και οτι. Θελει κρανος για ορθια θεση οδηγησης και οχι σκυφτη γιατι αλλιως ουτε θα αεριζεται θα το νιωθεις και βαρυ αφου δεν θα ειναι σωστα ζυγισμενο για την ορθια θεση.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Από την στιγμή που φόρεσα το Uvex Enduro, δεν ξαναφόρεσα κλειστό! Dual με υποσιάγωνο για τον αέρα και το κρύο και είσαι πλήρης!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Αισθητικα δεν το προσεγγισα ποτε Κωστα!
Ειναι αδιαφορη η εικονα του μονοχρωμου C3 πανω στη σουπερ ντουπερ ονοφαρα μου!
Αλλα η δουλεια του δεν ειναι τοσο να ταιριαζει με αυτην οσο με το προσδοκιμο ζωης του αναβατη..

Παντως, σε βλεπω ηδη με το AGV!!
:)
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Ανάλογα με το ταξίδι,,,,,
έχουνε επιλέξει μ την κυρά για τα ταξιδια μας το system6BMW,,, κυριλλε με την ενδοεπικοινωνια μας!!!!
στα μαχιμο ταξίδια κ μόνος πάντα εντουρισιο,,, κάνω την καβλα μου!!!!
το καινούριο μου απόκτημα
ICON BIG GAME.... τα σπάει


Sent from arkoudotsarko.iphoni
 
Τελευταία επεξεργασία:

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
Ανάλογα με το ταξίδι,,,,,
έχουνε επιλέξει μ την κυρά για τα ταξιδια μας το system6BMW,,, κυριλλε με την ενδοεπικοινωνια μας!!!!
στα μαχιμο ταξίδια κ μόνος πάντα εντουρισιο,,, κάνω την καβλα μου!!!!
το καινούριο μου απόκτημα
ICON BIG GAME.... τα σπάει


Sent from arkoudotsarko.iphoni



Sent from arkoudotsarko.iphoni
 
Top Bottom