Ο "μύθος" του Nordkaapp!

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Εκτός την θέληση να γράψει κάποιος ένα ταξιδιωτικό και να το μοιραστεί - πέρα από τις κλασικές φορουμιστικες βόλτες των ΣΚ που καταλήγουν σε ομαδικές μασαμπουκες η κυριακάτικες με τα μικρά στο δίπλα βουνό - δεν το έχουν όλοι το ίδιο στο γραπτό λόγο η στην φωτογραφία και είναι λογικό οποίος αγοράζει μηχανή δεν γίνεται αυτόματα και φωτορεπόρτερ ...πέρα από την πληροφορία.
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Ο λόγος είναι πως συνειδητοποίησα ότι αυτός ο υποθετικός
ακροατής στον οποίο ιδανικά απευθυνόμουν απλά.... Δεν υπάρχει!
Λαθος, υπαρχω, διαβαζω οσα θεωρω αξιολογα και μου ταιριαζει και ο τροπος παρουσιασης. Ισως ο Παζολινι να εννοουσε πως δεν υπαρχει ο ακροατης που εχει στο μυαλο του ο...ομιλητης, παρουσιαστης, ηθοποιος και ο,ποιος απευθυνεται σε κοινο.
Με βάση λοιπόν όλα τα παραπάνω υπάρχουν ελάχιστα πράγματα
στην Ευρώπη που θα ήθελα να δω και απολύτως τίποτα στη Σκανδιναβία
Ο πλανητης ανηκει σε ολους μας και δεν πρεπει να αξιολογουμε τους τοπους με βαση τους κατοικους τους μονο. Μερη με αναμφισβητητη φυσικη ομορφια, οπως η Νορβηγια, δεν μπορει να ''αποκλειεται'' επειδη μπορει οι κατοικοι της να μην...
Χτύπησε συναγερμός!!!!!! :ha

 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Μετά πάμε στο γιατί να μοιραστώ τι είναι αυτό που θέλω να μοιραστώ αν αξίζει πώς θα το μοιραστώ και τα ψυχολογικά αίτια πίσω από αυτό αυτοπροβολη ? ναρκισσισμός? η πραγματική πληροφορία και προβληματισμός που αξίζει να ξέρει κάποιος για να μην πέσει ο επόμενος στις ίδιες λουμπες λουπες λακούβες που έπεσα εγώ κτλ κτλ
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετά πάμε στο γιατί να μοιραστώ τι είναι αυτό που θέλω να μοιραστώ αν αξίζει πώς θα το μοιραστώ και τα ψυχολογικά αίτια πίσω από αυτό αυτοπροβολη ναρκισσισμός η πραγματική πληροφορία που αξίζει να ξέρει κάποιος για να μην πέσει ο επόμενος στις ίδιες λουμπες λουπες λακούβες κτλ κτλ
Στην ζωή υπάρχει αυτός που "δίνει" και αυτός που μόνο "παίρνει" ....σε όλες τις φάσεις.
Οι λόγοι ποικίλουν και είναι αμέτρητοι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
....και είπε ο Τσε Γκεβάρα ότι “Ευτυχισμένος είναι αυτός που όταν δίνει δε θυμάται, κι όταν παίρνει δεν ξεχνά”;
Δεν έγραφε σε φόρουμ...:p
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ο πρωτομυριστής είναι και ο κλαστής.
Αλντεμπαράν.

(άσχετο απλά είπα να πω και εγώ κάτι)
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Από την άλλη....αν κάναμε όλοι αυτό που λες, θα το κλείναμε το τάβλι.
Δεν θα είχε λόγο ύπαρξης το κάθε advride, χωρίς καμμία πληροφορία.
Υπερβολή. Πολύς κόσμος δεν γράφει εμπειρίες για τα ταξίδια του για πολλούς και ποικίλους λόγους. Τα φόρουμ έχουν αλλάξει πολύ και η συνέχεια τους δεν εξαρταται απο ταξιδιωτικά.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγω απο την αλλη βλεπω οτι πολύς κοσμος παιρνει οτι πληροφορια χρειάζεται απο τα φορουμ για τα ταξίδια και ξεχνάει σαν ευχαριστω να ανεβάσει το ταξίδι του στον χώρο αυτο με 2 λεξεις απο κατω.

Παρόλα αυτα δεν παραλείπει να ανεβάσει τις σχετικές φωτο και ποσο τελεια περασε στα μεσα κοινωνικής δικτύωσης.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπερβολή. Πολύς κόσμος δεν γράφει εμπειρίες για τα ταξίδια του για πολλούς και ποικίλους λόγους. Τα φόρουμ έχουν αλλάξει πολύ και η συνέχεια τους δεν εξαρταται απο ταξιδιωτικά.
Από παλιά ίσχυε αυτό που έγραψα.
Πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν αυτοί που περιέγραψα πιο πάνω.
 

BlackArrow

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι Αττικής
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
Honda Africa CRF1000 DCT ( Η πρώην )
KTM 1190 Adventure
Ένα τρανό παράδειγμα του πόσο μπορεί να βοηθήσει ένα φόρουμ για ένα ταξίδι, και το συγκεκριμένο κιόλας, είμαι και εγώ...

Διαβάζοντας ταξιδιωτικά για το Nordkapp από εδώ μέσα πήρα το θάρος να πω ότι μπορώ να το τολμήσω.. Αν δεν έχεις κάνει κανα δυο καλά ταξίδια να δεις την όλη φάση οργάνωσης κτλπ και να πάρεις τον αέρα, δεν αισθάνεσαι τέτοια αυτοπεποίθηση να ανοίξεις τον χάρτη και να προσπαθήσεις να το οργανώσεις.. Πλέον δεν έχω τέτοιο θέμα, γιατί έχω πάρει τον αέρα, αλλά και πάλι όπου και να θελήσω να πάω, σίγουρα πρώτα θα ψάξω εδώ στο φόρουμ να δω αν έχει πάει και κάποιος άλλος και να συλλέξω χρήσιμες πληροφορίες.

Αφήνω και ένα κομμάτι που είχα γράψει στο δικό μου ταξιδιωτικό στο οποίο ευχαριστώ τους άγνωστους που μοιράστηκαν την εμπερία τους:

Λίγο καιρό πριν εντωμεταξύ είχα γίνει και μέλος εδώ στο ADVride και όπως είναι φυσικό το μάτι είχε πέσει στο section " Δρόμοι εκτός Ελλάδας".

Κάπου εκεί ξεκίνησα να διαβάζω τα ταξιδιωτικά για το Βόρειο Ακρωτήρι, να βλέπω πάλι βίντεο στο yt από διάφορους Έλληνες που έχουν πάει και σιγά σιγά από μακρινό όνειρο, άρχισε να φαίνεται σαν κάτι που μπορώ να τολμήσω. Δύο ταξιδιωτικά εδώ μέσα ( του ktasos και του strats , τους ευχαριστώ και ας μην τους ξέρω ) ουσιαστικά μου έδειχναν το δρόμο.. Ήταν πιο κοντά σε αυτό που ήθελα να κάνω και γω..


Και επι τη ευκαιρία να πω και δύο λογιά επειδή έχω φρέσκια την επίσκεψη στη Σκανδιναβία. Δεν συναντήσαμε πουθενά κακή συμπεριφόρα, ίσα ίσα, όλοι ήταν πολύ φιλικοί. Τα έκτρωπα και τους κακούς ανθρώπους μπορώ να πω ότι τους είδαμε στη Γερμανία. Βέβαια τυχερά είναι αυτά.

Από κει και πέρα ειδικά η Νορβηγία είναι μία χώρα που αν πας και την διασχίσεις με ηρεμία και αράξεις σε διάφορα σημεία, και γενικότερα έχεις χρόνο, δεν πιστεύω ότι μπορεί σε κάποιον να περάσει απαρατήρητη. Η φυσική ομορφιά πραγματικά ξεχιλίζει σε κάθε εκατοστό της χώρας. Όπως και η διάθεση να αράξεις και να απολαύσεις τη φύση , χωρίς τους κανιβαλισμούς και τη φασαρία που μπορεί να συναντάμε πχ στην Ελλάδα ( εννοώντας πεταμένα σκουπίδια, ο καθένας να κάνει το δικό του χωρίς σεβασμό κτλπ ).

Τέλος δεν πρέπει να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι.. Όταν ξεκίνησα να θέλω να πάω στη Νορβηγία - Nordkapp ούτε σε φόρουμ ήμουν, ούτε είχα δει τη τρελή προβολή που έχει τώρα. Έτυχε και έπεσα σε ένα βίντεο της Honda και μαγεύτηκα με τη Νορβηγία αλλά και με όλο το ταξίδι που έκαναν για να πάνε εκεί πάνω, με πρώτο μου μέλημα όμως να δω τη Νορβηγία με προορισμό το Nordkapp, και όχι το Nordkapp ως αυτοσκοπό.

Εν ολίγης... Αν αξίζει να πας οδικώς Nordkapp.. 1000 Ναι.. για πολλούς λόγους, ειδικά αν το σηκώνει η τσέπη σου..
Αν αξίζει να γίνει αυτοσκοπός και να κάνεις τρομερές θυσίες.. Όχι !! Είναι σαν να λέμε ότι δεν θα έχω να φάω αλλά πάω και βάζω δόσεις για να πάρω μία πανάκριβη μηχανή για παράδειγμα.
Βέβαια και εδώ ο καθένας κάνει ότι αγαπάει αλλά κάπου πρέπει να υπάρχει και ο παράγοντας της λογικής και της βιωσιμότητας.

Για το τέλος αφήνω διάσπαρτα κάποια πράγματα που είχα γράψει σαν επίλογο.

Το να ξεκινήσει κάποιος απλά για να οδηγήσει μέχρι το Nordkapp και να γυρίσει καρφί χωρίς να απολαύσει τη Νορβηγία το θεωρώ λάθος.. Προσωπική άποψη και δεν κατακρίνω τίποτα. Απλά για τη δική μου λογική αυτό το ταξίδι θέλει μέρες, ΄όπως και η Νορβηγία που είναι μία πανέμορφη χώρα..

Mετά την ανάλυση των οικονομικών....
Φτάνεις στο τέλος της ημέρας και κοιτάς αυτά τα νούμερα και σε πιάνει ίλιγγος με το πως θα μπορούσες να τα αξιοποιήσεις. Σίγουρα τις εικόνες και τις εμπειρίες στη ζωή μας δεν μπορούμε να τις συγκρίνουμε με λεφτά.


Όμως κάποιος πριν ξεκινήσει το κυνήγι του Βορρά θα πρέπει να έχει μία ξεκάθαρη εικόνα για το τι κυνηγάει, πόσο θα του κοστίσει και τι πρέπει να περιμένει.. Και αναλόγως αν το βρει υπερβολικό, να δοκιμάσει κάποιον άλλο προορισμό που μπορεί να του προσφέρει την ανάλογη ή και περισσότερη ικανοποίηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Από την άλλη....αν κάναμε όλοι αυτό που λες, θα το κλείναμε το τάβλι.
Δεν θα είχε λόγο ύπαρξης το κάθε advride, χωρίς καμμία πληροφορία.
Όπως είπα και δεν προσκάλεσα κανέναν να κάνει ότι λέω
Έγραψα πως οι απόψεις μου είναι αυστηρά προσωπικές
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όπως είπα και δεν προσκάλεσα κανέναν να κάνει ότι λέω
Έγραψα πως οι απόψεις μου είναι αυστηρά προσωπικές
Όλοι για τον εαυτό μας μιλάμε Νικόλα....είσαι ξεκάθαρος.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Μετά πάμε στο γιατί να μοιραστώ τι είναι αυτό που θέλω να μοιραστώ αν αξίζει πώς θα το μοιραστώ και τα ψυχολογικά αίτια πίσω από αυτό αυτοπροβολη ? ναρκισσισμός? η πραγματική πληροφορία και προβληματισμός που αξίζει να ξέρει κάποιος για να μην πέσει ο επόμενος στις ίδιες λουμπες λουπες λακούβες που έπεσα εγώ κτλ κτλ
Το να κάτσεις να (περι) γράψεις για μια εμπειρία
σε βοηθάει στη βαθύτερη κατανόηση της.
Είναι σα να τη ζεις ξανά αλλά αυτή τη φορά με το πάσο σου
που σου επιτρέπει να τα ξαναδείς, να τα
ξανασκεφτείς καθώς και να τα κοσκινίσεις....

Το να την δημοσιοποιήσεις σου δίνει την δυνατότητα
να την κουβεντιάσεις.
Ν ακούσεις άλλες γνώμες, να δεις τι επίπτωση έχουν αυτά που έζησες και περιέγραψες
στους άλλους ανθρώπους και εν τέλει να χαρείς που προσέθεσες κι εσύ λίγη ομορφιά
σε ένα φόρουμ, μια παρέα κλπ κλπ
Ίσως μάλιστα ν ανοίξεις και δρόμους για άλλους ανθρώπους που θα ήθελαν να ζήσουν
κάτι ανάλογο οπότε μιλάμε και για τη χρησιμότητα του πράγματος.

Το να γίνει αποδεκτό το δημιούργημα σου -ν αρέσει δηλαδή-
δίνει ακόμα μια έξτρα ικανοποίηση, αυτή της αποδοχής.

Όλα καλά και ωραία μέχρι εδώ αλλά δεν το βλέπουν όλοι έτσι
Θα υπάρξει πάντα ο κακοπροαίρετος, χοντρούλης, βουτυρομπεμπές
τριμάλακας που θα πεταχτεί σαν τη μπου.... από κάτω να γράψει τη μλκια του
με την ανοχή των υπολοίπων φυσικά που θα κρατήσουν ίσες αποστάσεις....
(αλίμονο) για να τα έχουν με όλους καλά
Κι εδώ είναι κάπου που σιχτιρίζεις και λες δε γ.... λέω γω καλύτερα???!!!
Οκ κατανοώ ότι στην Ελλάδα υπάρχει το σωσίβιο που λέγεται καλαμπούρι
αλλά όταν ο άλλος βάζει ψυχούλα σ αυτά που γράφει....
Ε δε χέζεις κάτω από το γραπτό του!
Κι έρχετε μια μέρα που το έργο το χεις δει τόσες φορές που έχεις αρρωστήσει
και μια χοντράδα, η μεγαλύτερη όλων των εποχών, σε κάνει να θες να καταπιείς χλωρίνη
ν απολυμάνεις το είναι σου...
Για μένα η στιγμή αυτή ήταν το προ προηγούμενο καλοκαίρι όπου πήγα μ ένα σαραβάλακι
πεζό δανεικό στην Ολλανδία και στην επιστροφή είχα ένα τροχαίο λίγο έξω από το Νις
Η οικονομική ζημιά μεγάλη αλλά το χειρότερο ήταν ότι στο αμάξι ήταν και ο γιος μου
Ήμουν σοκαρισμένος, είχα κλάσει μέντες, την είχα ακούσει και με τα λ7 και το σχόλιο
που δέχτηκα όταν έκανα τη μλκια να γράψω για το ταξίδι ήταν ότι έχω ένα τεράστιο ΕΓΩ
Μου γύρισε το μάτι, έβρισα, μπλόκαρα και είπα ως εδώ.
Λεφτά δεν βγάζω, ινφλουένσερ δεν θα γίνω και όπως λένε οι Ιταλοί
όπου δεν υπάρχει κέρδος υπάρχει ζημιά.
Αυτό είναι και το κόστος του να γράφεις βιωματικά και όχι επαγγελματικά.
Έρχεται μια μέρα που σου φεύγει η διάθεση.
Στο κάτω κάτω αν δεν σου δίνει πια χαρά... Τι νόημα έχει?
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Προσωπικά απο τα αρνητικά σχόλια μαθαίνω ποιο πολλά - όταν εχουν βάση -
έμαθα να αγνοω τις κακίες γιατι δεν εχω αρνητικες προθέσεις γενικά στην ζωή μου για κανεναν.

Σε κατανοω απόλυτα ..
Αν δεν σου δίνει χαρα και εσωτερική γαλήνη δεν εχει κανενα νόημα να γράφεις.

Δεν περιμένα να εξελιχθει έτσι αυτο το θρεντ αλλιως ξεκίνησε και αλλιως εξελίχθηκε γιατι οι περισσότεροι μας εδω μέσα
την ψάχνουμε λίγο θα έλεγα ...και οι προθέσεις μας δεν ειναι να μειωσουμε τον συντροχο αλλα
να εξελιχθουμε ολοι μαζι σε καλύτεροι οδηγοί μοτοσυκλέτας και ανθρωποι



Λοιπων ετοιμαζουμε ταξιδιωτικό με το ADVride στο βορειο γ@μιδι ακρωτηρι
δηλωστε και σωστε ....περιορισμένες συμμετοχες,
ανοίξαμε λογαρισμό πληροφορίες για τον ερανο www.Fuck the Kaap - we are coming!
:yew::friendship::disgust::allk::ha:ha
 
Top Bottom